Politie rolt vier bendes op Schei to eh li t -1 )ver die tachtigjarige oorl og van. j ou" Scholen feestelijk open Totale buit ongeveer 200.000 gulden WSËËÊ 99 M® mm -m Echtpaar van Vliet zeventig jaar getrouwd fegiSiiii 'v't-.v - ...'hi Nog meer bruidsparen Speeltuig in brand 1 Keten uitgebrand Forum discussie in Koningshof HOUTMAN GUISPEL anno 1865 NV NV HET SPINET WÊË&& VRIJDAG 25 MEI 1979 SC/VDAVW3 Schiedam De Schiedamse politie heeft vier inbrekers-bendes opgerold, en daar mee een kleine zestig inbraken opgelost. Ook twee zelfstandig opererende dieven zijn door de politie ingerekend en hebben na verhoor bekend enkele kraken in Schiedam te hebben gepleegd. In totaal gaat het om een geldbedrag van 30 mil joen ton die bij de zestig inbraken is bult gemaakt. De meeste van de diefstallen werden ge pleegd door een bende bestaande uit de 22-jarige G.R.S., de 20-jarige R.E.T.W. en de 16-jarige R.R,S„ een broer van eerst ge noemde. Deze bende ging 23 keer op het dievenpad, en in totaal maakten zij daar bij voor meer dan honderdduizend gulden buit. Drie keer bezochten zij de King's Discotheek bij de Amstelbron, die voor een kleine tienduizend gulden door de bende werd benadeeld. Eveneens drie keer werd de recreatiezaal aan bet SibeHus- plcin bezocht; de bende bleef daar op 3900 gulden steken. Verder werden diverse kantines betreden, auto's gestolen en par- keermeters weggeroofd. Achttien inbraken zijn bekend door een andere bende, die uit de 20-jarige B. van de W., de 20-jarige L.J. en de 17-jarige C.K. bestaat. Dit trio had het vooral op winkels voorzien, en roofde zo voor ruim twintigduizend gulden aan spullen bij el kaar. Ook de schade die door deze heren werd aangericht is aanzienlijk. Bij een ra dio winkel heeft men drieduizend gulden uit moeten geven om het interieur weer te krijgen zoals het vóör het bezoek van de bende geweest was. Een laatste inbraak bij Alpha Elektromcs, nota bene een winkel voor beveilingssys- temen, werd de bende noodlottig. De jong ste van de drie werd daar door de politie op heterdaad betrapt.en bekende later aan de agenten dat hij samen met de twee an deren nog heel wat meer op zijn kerfstok had. Twee broers pakten het allemaal wat minder groot aan. De 32-jarige L.H.G. en de 21-jarige P-C.G. „deden" alleen auto's en verzamelden in vier keer toch nog een buit van zesduizend gulden. Een ander duo heeft op ene dag tever geefs twee kraken gezet. Beide keren had den ze de buit al bij de ingang van een kantine en een tax-free-shop klaargezet, maar werden ze gestoord. De 24-jarige G. van de P. en de 25-jarige B.H. moesten dan ook met lege handen huiswaarts ke ren. De schade die ze hadden aangericht bedroeg in beide gevallen honderd gulden. Een 58-jarige inbreker heeft zijn slag ge slagen bij eer. juwelier Kok en keerde huiswaarts met vijfduizend gulden aan sieraden. A.E. richtte daarbij een schade aan van 250 gulden. Vlaardingen Je moet er op je gemak voor gaan zitten. Gerrit van Vliet, bijna drieënnegen- tig jaar en Adriana, gewoon Sjaan dus, Hooge- veen, bijna negentig jaar, zijn morgen zeventig jaar getrouwd. Spoorsingel 58 in Vlaardingen wo nen ze, gewoon in een huisje, allebei nog behoor lijk ter been, alleen een beetje doof. 0e klein dochter woont boven en de dochter woont een paar huizen verder, beiden houden ze een oogje in het zeil. Hun zoon komt elke dag even langs om boodschappen te doen. het gebeurt niet vaak dat mensen zeventig jaar getrouwd zijn en het gebeurt nog minder vaak dat ze nog zo gezond zijn en op zichzelf wonen. Beiden hebben natuurlijk enorm veel mee gemaakt en kunnen over alle grote en kleine herinneringen blijven praten; fijne dingen an nare dingen, de oorlog, het sap pelen om rond te komen enzovoort. Ruim negentig levensjaren en zeventig huwelijksjaren zijn niet in een gesprek van twee uur op een rijtje te zetten. Vooral mevrouw Van Vliet kan blijven praten. „Vader", zoals ze haar man noemt, ziet het al- lemaai lachend aan en zegt, als ik na twee uur aanstalten maak om weg te gaan: „Je moet tegen haar zeggen; „weet je nog wat te vertellen?, dan kun je nog twee uur blijven zitten", Hij kent haar natuurlijk door en door en weet dat ze, eenmaal op haar praatstoel daar niet eenvoudig van weg te halen is. Mijnheer Van Vliet: „Ik zeg wel eens tegen haar: schei toch uit over die tachtigjarige oorlog van jou". Het zeventigjarige bru<d-. spaar Van Vfiet. „We hebben veel gelachen en veel ge huild. Ik geloof dat ds tra nen niet in één kommetje kunnen". Wethouder Jelle Wijnstok en zijn echtgenote zullen op maandag 28 mei een bezoek brengen aan het zestigjarig bruidspaar Tuinder - De Jonge op de Amsterdamlaan 40. Bur gemeester Wim Kieboom en zijn vtouw Jantje be zoeken m de komende pe riode nog meer mensen, die een huwelijksjubileum vieren. Op maandag 11 juni gaat de familie Kie boom eerst op bezoek bij het echtpaar Rouss-Brou- wer m de Bihtonflat 102. Zij vieren op die dag hun zestigjarig huwelijk. Wat later op de dag gaat het burgemeesterspaar naar de heer en mevrouw Moerman - Van den Berg, Prms Hendrikstraat 20 Zij zijn op die dag 65 jaar getrouwd. Sappelen Op 26 mei 1909 trouwden ze in -Vlaardingen. Hjj, matroos op de zeillogger. de Vlaardin gen 94 met een inkomen van tweeënveertig gulden in de maand, zij in verwachting. Dat laatste kwam het stel op een uitbrander van schoonpa te staan. Op een achterkamer in de Emmastraat gingen ze wonen voor 1.85 gulden per week. Vijf kinderen moesten daar op den duur grootge bracht worden. Natuurlijk kwam het merendeel van de opvoeding op mevrouw Van Vliet neer. Vader Gerrit was vaak op zee. Financieel waren die tijden niet bepaald roosk leurig, „maar", zegt mevrouw Van Vliet, „ik ben altijd bij dehand geweest". Vader Gerrit lacht er wat om en zegt: „Een beetje te veel als je het mij vraagt". Drie en een half jaar hadden ze verkering. Zij was her vormd. Haar schoonvader vroeg haar of ze wel eens in de kerk kwam. Hij wilde graag dat ze naar de Aposto- lische Kerk ging. „Ik heb maar ja gezegd en ik heb er vrede mee gehad". Ontzettend veel ogenschijnlijk onbelang- J rijke details weet ze zich te herinneren, vaak op aangeven 1 van haar dochter en klein dochter die bij het gesprek aanwezig 2ijn. Vader Gerrit wil nog wel eens wat verge ten. Bij de trouwfoto merkt hij peinzend op: „Het is wat hè, zestig jaar" en even later praat hij over tachtig jaar hu welijk. Maar als hij zijn ver gissing bemerkt: „wat maakt het uit, een paar jaar meer of - minder"?" ^'Vierendertig jaar heeft mijn beer Van Vliet bij de Holland '"Amerika Lijn gewerkt. Hij bezocht in die jaren vele uit- hoeken van de wereld. Me- vrouw van Vliet: „De zee 7"werd groen, weinig te vreten en veel te doen". Zij heèft zo '"haar eigen uitleg van het r'doen en laten van haar man. ~In de oorlog heeft hij een vijf en half jaar op zee gezeten en daar behoorlijk veel mee- T gemaakt. Drie keer werd een '•schip, waarop hij voer, getor- - pedeerd. Minstens één keer -kwam hij behoorlijk bescha digd uit de strijd, maar hij zit -er nog steeds en kan zeer ge animeerd, voorzover dat bij zo'n onderwerp past, over deze spannende tijd vertellen. Zoals over die keer dat hij rijn veel te grote lieslaarzen had opgevuld met kranten om ,ze niet tijdens het lopen te ^verliezen. Tijdens een klus ..was daar behoorlijk wat wa ter in gekomen, 's Nachts was hij met die doorweekte laar zen nog aan zijn voeten gaan slapen cn de volgende mor gen, toen hij gewekt werd, waren zijn beide benen door het zwellen van de kranten 'bijna afgekoeld. Met een mes hebben zijn makkers de laar zen toen van zijn benen ge- sneden. Met veel zalf en wrij ven verbeterde de toestand op "den duur. Maar, zoals hij zelf Schiedam Twee bouwvalli ge keten zijn dingdag op de Schiedamse Schick ade door nog onbekende oorzaak in brand gevlogen en gedeelte lijk uitgebrand. De band weer heeft het vuur weten te blus sen waardoor de schade tot de kelen beperkt bleef. Wie de eigenaar van de bouwvalli ge keten was is op het mo ment met bekend Brandstich ting (op de Schiekade worden wel meer vuurtjes gestookt) wordt met uitgesloten geacht. Maassluis Evenals bij vori ge verkiezingen wordt ook voor het stemgebcuren voor het Europees parlement een forumdiscussie gehouden tus sen de diverse kandidaten m Ontmoetingscentrum Koning shofEen en ander staat ge pland voor woensdag 30 mei aanstaande. I I I Vlaardingen De brandweer i moest er aan te pas komen, om een brandje te blussen achter de L'jnbaanhallen. I Daar stond een van de speel- werktuigen voor de jeugd m brand, vermoedelijk als go- i volg van vandalisme of balda digheid. De schade bleef be perkt. Het forum, dat door de be- zoekers in de tang genomen zal worden, bestaat uit Harry j van den Bergh (PvdA), A. J OJiemans (CDA), mevrouw H. G. van der Leeuwen (WD), Hem van Oorschot (D'66) en Erik Jan Tuinmga (PPR). Als forumleidcr treedt J. Kuiken, op. De discussie, waarvoor iedere geïnteresseerde inwoner van Maassluis wordt uitgenodigd, begint om 20 uur. ,zegt: „Ik dacht echt dat ik mijn twee benen kwijt zou ra ken". Nageslacht Noch mijnheer Van Vliet, noch mevrouw van Vliet kan het aantal kleinkinderen, ach terkleinkinderen en achter- achterkleinkinderen precies noemen. De kleindochter slaat aan het rekenen op een brief- Door Jan Geert Majoor je en komt na een kwartier met een officieuze uitslag: „Zes kinderen, aangetrouwd erbij zijn dat er elf, 36 klein kinderen, 41 achterkleinkinde ren en drie achter-achterklein kinderen. Maar ik weet het ook niet precies. Het zijn er in ieder geval niet minder, waarschijnlijk meer". Mevrouw Van Vliet: Eigenlijk ben ik per ongeluk aan een zeeman blijven hangen. Vroe ger had ik mijn kinderen op schoot en dan zei ik tegen ze; zullen jullie niet naar zee gaan? Het is helemaal niets voor mij dat zeeleven. Ik ben een keer meegeweest met een reis. Als je voor de eerste keer een zeereis meemaakt, moet je tracteren. Nou, ik had „boerenjongens" meege nomen". Vader Gerrit begint breeduit te grijnzen. Hoofd schuddend zegt hij; „Dat had ze nooit moeten doen. Toen we buitengaats waren, lagen de eerste krenten uit de boe renjongens al op het dek. Ze was er slecht aan toe". Om er wat geld bij te verdie nen, breidde ze schipper struien voor Van Toor. Ze kreeg daar 2.50 gulden voor. Mevrouw Van Vliet: „Als ik wol ging halen, werd hij ge wogen en als ik de trui af had, werd hij nog eens gewo gen. Dat was om te voorko men dat er gestolen zou wor den". Zesendertig jaar hebben ze op Spoorsingel 70 gewoond en nu alweer tien jaar op Spoorsingel 58. Zesenveertig jaar in dezelfde straat, je dochter in dezelfde straat en je kleindochter in dezelfde straat. Je zou zeggen dat het hoog tijd wordt dat de Spoor singel omgedoopt wordt tot de Van VUetsingel. De gezondheid van mijnheer en mevrouw Van Vliet is uit stekend. Mevrouw Van Vliet: „Vorige week was de huisarts nog hier om me na te kijken. Ik ben kerngezond- Alleen een beetje kippig en doof. De huisarts zei zelfs dat ik voor iemand van negentig nog een prima Lichaam had". Vader Gerrit lachend daarop; „Maar zet dat maar niet in de krant, want dan komt iedereen za terdag kijken". Lezen gaat haar niet meer zo best af, haar ogen zijn wat slecht geworden, maar Gerrit leest haar voor, zonder bril, zodat zij ook kranten en tijd schriften een beetje kan bij houden. Op het ogenblik hebben de heer en mevrouw Van Vliet het naar hun maatstaven zeer breed. Ze genieten van hun AOW en pensioen. Mevrouw Van Vliet: „Zolang ik goede verdiensten heb, schenk ik voor de dames een likeurtje en voor de heren een borrel tje. Ook heb ik altijd een kis tje pils staan. Vader pruimt zijn hele leven al. Op het ogenblik dne pakjes per week". Demonstratief iaat va der Gerrit zien hoe een en ander in zijn werk gaat. Er verdwijnt en stevige pluk ta bak in zijn mond en even la ter laat hij het bakje zien waar de afgewerkte sappen in verdwijnen. Dat laatste met tot al te groot enthousiasme van de familie. Hij knijpt m mijn arm en geeft een kni- .poog. Zelf houdt hij ook van een borreltje, zijn vrouw drinkt rode wijn uit een klein glaasje. Mevrouw Van Vliet, over het borrelen: „Nooit gaat hier ie mand onbekwaam de deur uit van de drank". Dat Jcan dan wel waar wezen, maar ik had voor mijn lunch al dne bor reltjes achter de kiezen. „Je begint nog maar net", zei va der Gerrit toen ik de deur uitging, toch wel een beetje „onbekwaam". Maar goed, het gebeurt ook niet dagelijks dat iemand in Vlaardingen zeven tig jaar getrouwd is. ADVERTENTIE Hohner mondharmonica's en melodica's Singel 116, Schiedam Laat uw piano bij ons reviseren Lijnbaan S3 Gibson Accessoires Rotterdam Vlaardingen Twee basisscholen In het westelijk deel van Holy-N'oord hebben woensdag hun openingsfeest gevierd. Het gaat om de openbare school voor kleuter en lager onderwijs. De Singel, op de Albert SchweUzcrsingel 58/60 en de ernaast liggende christelijke school, Het Anker, die op de nummers 50/52 is gevestigd. Het openingsfeest in De Singel had als thema: ,Een reis om de wereld'. De leerlingen zijn de school binnengetreden via grote loketten, die voor de ingang waren opgesteld Binnen waren verschillende stations met bijbehorende activiteiten te vinden. Ook op Het Anker was er heel wat te doen. Daar begonnen de festiviteiten met het neerlaten van een grote ophaalbrug, waarover de leerlingen de school konden binnengegaan. De feestelijkheden werden bij beide scholen afgesloten met het oplaten van honderden ballons. 3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3