W1 Alcohol in verkeer neemt schrikbarende vormen aan Vraagt Oost zich afals de Singel dicht gaat Nieuwe portofoons voor de brandweer Vertrekkende tuinders krijgen betere begeleiding Weer praten over 5semi- perm anen t Nog ruimte vrij in kampen CJV Stijging van 40 Europa en D'66 VRIJDAG 25 MEI 1979 SOVDAVW5 Schiedam Als de ge meente over een jaar de Singel voor doorgaand verkeer gaat afsluiten, heeft dat gevolgen voor de hele wijk Oost Vol gens verantwoordelijk wethouder Chris Zijde veld zal de praktijk pas leren, of verkeersaders zoals de Boerhaavelaan en de PKO-laan al het autoverkeer te verwerken' krijgen, of dat het juist in het hele Singelkwartier een stuk stiller wordt Door een hele serie maat regelen, waarran afslui ting van de Singel de eerste zal zijn, hoopt Zij develd dat laatste te be reiken. Er is nog veel overleg voor nodig: met de bewonersvereniging van Schiedam-Oost die in principe akkoord gaat met afsluiting van de Sin gel ter hoogte van het stadskantoor en de Sin gelkerk. met de RET die een aantal buslijnen zal moeten verleggen en ook met de gemeente Rotter dam, wan» het vrachtver keer naar de havens, dat nu veel van de Boerhaa velaan gebruik maakt, zou in Schiedamse ogen beter over het Marconi- plein kunnen gaan. Ook voor de ontwikkelin gen in de binnenstad heeft het afsluiten van de Singel ingrijpende gevol gen. In het bestemmings plan van 1974 wordt uit gegaan van een ontslui- tingsweg, de "doorbraak" tussen Broersveld en Broersvest die langs het Emmaplein lopend op da Singel zou moeten uitko men. Sinds '74 zijn de in zichten behoorlijk gewij zigd en is ook een weer zin tegen de doorbraak ontstaan. Door de Singel af te sluiten wordt die doorbraak overbodig. Zo worden de ontwikkelingen in de binnenstad flink be ïnvloed, zonder dat in het bestemmingsplan al iets wezenlijks wordt veran derd, want de Singel valt buiten dat plan. De bewoners van de Sin gel zien al naar volgend jaar uit. Al vele jaren klaagt men er steen en been over de drukte. Het asfalt maakt mogelijk, dat auto's er veel sneller kun nen rijden dan in zo'n gewone straat eigenlijk mag. En dat asfalt is er ÖMEtEn Ïïrïtisii&si Het opwaartse deel van de Rotterdamsedijk zou door enkele ingrepen flink onaan trekkelijk voor autoverkeer kunnen worden gemaakt. door Kor Kegel foto's HansGebuts Op deze plaats gaat de Sin gel 'dichtDe gevolgen zijn groot, niet alleen voor heel Oost maar ook voor de bin nenstad. destijds aangebracht, op dat de huizen langs de Singel minder op hun grondvesten staan te tril len als de autobussen van de RET langs rijden- Die bussen zijn steeds het grootste probleem ge weest, waardoor de ge meente Schiedam niet eerder kon overgaan tot het opwerpen van weg versperringen op de Sin- gei. De bussen, die hun begin- of eindhalte op het Emmaplein hebben, zijn aangewezen op de Singel om snel bij het station Schiedam/Rotter- dam-West te komen (de RET gaat er uiteraard vanuit, dat een beetje be hoorlijk openbaar vervoer per bus moet aansluiten op de treinen) en de bus sen met een begin- of eindpunt op het Stations plein maken gebruik van de Singel om elders in de stad te komen (een beetje bus doet de bin nenstad aan, en de Sin- gel is de kortste verbin ding tussen station en Broersvest), Een alternatieve route is die van bus 54, vla de Professor Kamerlingh 0n« neslaan, Boerhaavelaan en Rotterdamsedijk en via Korte Singeistraat en Marconlweg, maar als alle bussen van de Sin gel zo worden omgeleid, wordt heel Schiedam- Oost opgezadeld met de overlast die nu in één straat bestaat Daarom gaat Zijdeveld voorlopig uit van een omleiding via 's-Gravelandseweg, Plein 1940-1945 en Horvath- weg. Volgens de wethou der Is heel goed denk baar, dat er in de nabije toekomst een bescheiden busstation komt aan de Rotterdamse kant van het NS-station, langs de Horvathweg. Het afsluiten van de Sin gel betekent niet, dat deze straat helemaal au tovrij wordt De Huis te Riviereweg wordt volgens voorlopige plannen terug gebracht tot fietspad, waardoor het gebiedje rond de ruïne iets fraaier kan worden "aange kleed". Hoe de Singel voor de parochie van de Sint Liduina Rozenkrans kerk (de Singelkerk dus) kan worden afgeknepen, zal nog met de bewo nersvereniging van Schie dam-Oost en de raads commissie voor ruimtelij ke ordening uitgevogeld worden. Het verkeer, ko mend van de Horvathweg, het station en de Over- schieseweg, zal zich na 1980 een weg moeten zoeken door alle zijstraat jes van de Singel, het geen Zijdeveld van harte zo onaantrekkelijk moge lijk wil maken om de wijkbewoners niet met ex tra verkeer op te sche pen. Welk effect dat zal heb ben, is op het ogenblik de grote vraag. Geduren de enkele maanden wor den op de Singel nog verkeerstellingen gehou den. Alleen dan kan op het stadskantoor enig in zicht worden verkregen in hoe het verkeer zich gaat gedragen, als de Singel dicht is. Een mogelijkheid is, dat automobilisten die vanaf de Horvathweg naar het Emmaplein willen in plaats van de Singel de 's-Gravelandseweg gaan nemen en dan is er voor Oost weinig aan de hand. In dat geval is te verwachten, dat ook de PKO-laan rustiger wordt {wat ook via herbestrating bereikt moet worden) en dat in een later stadium zelfs het drukke Lorentz- pleïn een beetje stiller wordt. Het 'levensgevaarlijke' Lo- renlzplein heeft twee kan sen: het wordt een stil vriendelijk pleintje of het wordt er tweemaal zo druk. Maar de gevolgen kun nen ook "dramatisch" zijn, als namelijk door de weggebruikers niet voor de 's-Gravelandseweg wordt gekozen, maar juist voor de PKO-laan, de afrit naar de Hogen- banweg, de Lorentzlaan, het Lorentzplein en uiteindelijk de Boerhaa velaan waar dan alles sa menkomt. Wethouder Zijdeveld heeft niet die verwachting, maar hij laat genoeg vra gen open door te zeg gen: "Die dingen kan je nooit zo precies voorspel len. Pas in de praktijk zal blijken, hoe het verkeer zich gaat gedragen na af sluiting van een belangrij ke weg." Mocht de verkeersdrukte in Oost toenemen, dan zijn de volgende stappen die de gemeente zou kunnen doen: de Boer haavelaan een soort "BK- laanbehandeling" geven, waardoor het er weer wat rustiger wordt, en het grondig aanpakken van de Rotterdamsedijk tus sen het Boerhaaveplein en het bovend/jkse deel, door bijvoorbeeld flink wat drempels, lange wachttijden bij de ver keerslichten en "spelen" met éénrichtingstroken. "Ik ben er niet zo bang voor, dat het daarna dan nog druk zal zijn op de Boerhaavelaan", zegt Zij develd. die wijst op maat regelen die de gemeente Schiedam in de laatste jaren al nam om het ver keer in Oost terug te dringen en waaruit de goede bedoelingen ble ken. Zo werd het vrachtwa gens al verboden om ge bruik te maken van hel deel van het Singelkwar-H tier tussen Singel en Van Swin den straat (ook bij het herprofileren van de PKO-laan wordt geen re kening meer met vracht verkeer gehouden) en ook de reconstructie van het Van 't Hoffplein werk te in de hand, dat het op de Swammerdamsinge! en de Boerhaavelaan stiller werd. "Voordat het Van 't Hoffplein in een speel plein werd omgetoverd, kwam er veel verkeer uit Rotterdam via de Van 's- Gravesandestraat, afkom stig van de Hogenbanweg en de Engefsestraat en verder, richting Marconi- plein. Ik heb mfj destijds nog over die plannetjes gebogen, toen ik nog in Oost woonde, niet weten de dat ik er een korte tijd later als wethouder mee te maken zou krij gen", 2egt Chris Zijde veld. Tot slot nog een ander succesje: "Wij heb ben die vrachtauto's van Van Gend Loos hier ook weggekregen", aldus de wethouder. De Boerhaavelaan hoeft dus mets te vrezen,, meent hij. Gé Brouwer, PvdA-raadslid en be- stuurslid van de bewo nersvereniging in Oost: "Wij zullen ons er nog terdege over bulgen. De afsluiting van de Singel lijkt natuurlijk erg mooi, maar het laatste woord is er nog niet over gezegd. Ik geloof wel in de moge lijkheid om in ieder geval het vrachtverkeer, dat nu via de Boerhaavelaan naar de havens gaat. in de toekomst te laten rij den over de Franselaan en het Marconiplein. Maar ook dat gaan wij nog in het overleg be trekken". Rotterdam zou van dat idee best kunnen schrikken... Vlaardingen Als de gemeenteraad er mee akkoord gaat kan de "brandweer binnen kort nieuwe ver- binöingsappara- tuur aanschaffen. 'Het gaat om "twaalf portofoons, Jdie dringend aan 'vervanging toe zijn en wat bijkomende •apparatuur. In to taal is met die vervanging een be drag van ruim 54.000 gulden ge moeid. Daarnaast dienen twee porto foons te worden aangeschaft als vervanging van apparatuur, die onlangs uit een van de brandweer wagens werd ge stolen. In verband met de hoogte van de premie waren deze portofoons niet verzekerd." De kostenpost die hiervoor genoteerd slaat bedraagt ruim 8.000 gulden. De vervanging van de de versleten verbindingsappara- tuur bij de brand weer geschiedt in twee fasen. Vorig jaar werd al het nodige aange schaft Vlaardingen Nog niet alle plaatsen die beschikbaar zijn voor de zomervakantiekam pen van CJV „Liefde en Vre de" zijn volgeboekt, Voor de diverse data zijn nog moge lijkheden aanwezig, om een weekje of langer mee te gaan. Alleen het meisjes- kamp, dat gehouden wordt in de periode van 7 tot 14 juni, is geheel volgeboekt. Voor jongens van 14 tot 16 jaar is er nog ruimte genoeg. Voor de jeugd in deze leeftijd staan twee kampweken ge pland: 14 tot 21 juli en 21 tot 28 juli. Per week kost deelna me aan deze kampen 200,- per persoon. Ook voor de ju niorenkampen, voor jongens en meisjes van 8 tot en met II jaar, zijn er nog plaatsing smogelijkheden, Er staan in de periode van 28 juli tot en met 18 augustus drie kamp- weken gepland, waarvan de deelnameprijs steeds 195,- per persoon is. Alle CJV-kampen gaan naar de Herminahoeve, de kamp eerboerderij in Eerbeek waar „Liefde en Vrede" al jaren te gast is. De leiding van de kampen is in handen van vrijwilligers, die dit werk al jaren doen. Inschrijven voor de vakantie kampen kan gebeuren in ge bouw Obadja, Willem Beu kei szoonstraat 49. Telefonisch kan men via 35.17.21 alle in lichtingen krijgen. 1 - I P Renins Vlaardingen De tendens, die de Vlaardingse politie bij eerdere gelegenheden al had laten doorschemeren, is nu officieel bevestigd in het jaarverslag over 1978: het on der invloed van alcoholhou dende drank deelnemen aan het verkeer begint zo langza merhand schrikbarende vor men aan te nemen. In 1978 heeft het Vlaardingse politie korps tegen 173 bestuurders proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het betreffende wetsartikel, arti kel 26 van de Wegen Ver- keers Wet, hetgeen een stij ging van 40% betekent ten opzichte van een jaar daar voor. Bij 71 door dc politie afge handelde ongevallen was drank in het spel: tweemaal zoveel als in '77. Daarnaast werd aan bijna 130 personen een tijdelijk rijverbod opge legd, omdat zij ook teveel ge dronken hadden dan verant woord was. Het alcohol-in-het-verkeer-pro- bleem begint de laatste jaren weer bijzonder ernstig te wor den. Het zogenaamde 1-no- vember-wetje heeft destijds wel een bepaalde invloed ge had: het alcoholgebruik door weggebruikers nam geduren de enige tijd duidelijk af. De effecten van deze wet, waar bij het toegestane promillage aanzienlijk lager kwam te lig gen en grootscheepse contro- les werden aangekondigd, zijn inmiddels totaal verdwenen. Veel meldingen De algemene surveillance van de gemeentepolitie heeft zich uiteraard met nog meer zaken beziggehouden dan alleen met het alcoholprobleem. De Vlaardingse bevolking was weer erg aktief met het door geven van allerlei meldingen naar de politie: de meldkamer in het hoofdbureau aan de Gedempte Biersloot 'werd in 1978 5833 keer door het pu bliek benaderd. In bijna tien procent van de gevallen ging het om klachten over geluid soverlast, die door de buren werd veroorzaakt De meeste ffestlandse glastuinders, die „ecaigreren" naar het tuinbouwgebied rond Venslo, krijgen een betere begeleiding hij hun verhuizing. De Tuinbouw vakbond van de Limburgse Land- en Tulnbouwbond en de rijkstuinbouwdienst gaan zich li ermee belasten. Een werkgroep van de Tuinbouwvak- iond heeft een aantal concrete voorstel en gedaan. Als Westlandse tuinders plannen hebben om zich in de buurt van Venlo te vestigen, zal hen gewezen wor den op de meest aantrekkelijke plaatsen. De Tuinbouwvakbond zegt dat die tuin ders vaak niet weten waar zich de beste faciliteiten, zoals aansluitingen op het aardgasnet, bevinden. Onder meer door het uitgeven van folders wü men teleur stellingen voorkomen. De begeleiding van de glastuinders zal niet bestaan uit doen van financiële tegemoetkomingen. Plaatsgebrek is er volgens de Limburgse Tuinbouwvakbond de oorzaak dat steeds meer Westlandse tuinders hun heil zoe ken in de buurt van Venlo of Emmen. Zelfs trekken op dit moment veel tuin ders richting Spanje. Ook de stijging van de grondprijzen maakt het Westland als tuinbouwgebied minder aantrekkelijk, aldus de Tuin bouwvakbond. Er is nog geen sprake van een leegloop, maar „de stroom komt wel langzaam op gang", aldus een woordvoerder van de vakbond. Hoe de plannen er precies uitzien wordt uit de doeken gedaan op donderdag 31 mei in de Coöperatieve Venlose Veiling. meldingen vonden ovengens plaats tussen 16 en 18 uur. met de tijdsperiode tussen 18 en 22 uur op de tweede plaats. Bij die meldingen wa ren talrijke gevallen, waarbij het puhliek de politie te hulp vroeg bij het oplossen van echtelijke- en burenruzies. Ook daarvoor is de politie goed, zo blijkt in toenemende mate. De afdeling verkeerszaken heeft in 1978 1750 ongevallen behandeld. Bij al die ver keersongelukken viel één dode, 41 zwaargewonden en 277 licht gewonden. In 361 ge vallen liepen de betrokken voertuigen zware schade op, terwijl 2509 voertuigen er met minder schade afkwamen. Parkeren blijft een moeilijke zaak, dat de politie handenvol werk oplevert. Er werden in totaal 4406 parkeerovertredin- gen vastgelegd, die leidden tot 3103 zogenaamde transacties, .bonnen' dus, populair gezegd, ïn de overige gevallen moest de rechter er aan te pas ko men. Aardig om te weten is dat alle transacties bij elkaar het leuke sommetje van 148.472-gulden en een kwartje opleverde. 925 inbraken De justitiële dienst had het eveneens bijzonder druk ïn 1978. Er werden 925 aangiften van inbraken gedaan, misdrij ven waarvan er in totaal 359 werden opgelost Voor de tra ge rekenaars: dat betekent een oplossingspercentage van 38,8. 545 Vlaardingers en be zoekers van onze stad raakten in. het afgelopen jaar hun fiets kwijt: slechts 28 kre gen hun stalen ros terug. Daarnaast werden 366 geval len van vernieling geregi streerd. Handenvol werk had ook de afdeling vreemdelingendienst. In 1978 waren in totaal 3357 buitenlanders geregistreerd, waarvan bijna de helft de Turkse nationaliteit had. In woners van Bangladesh, Cos ta Rica, Guyana, Libanon, Nieuw Zeeland en Thailand waren duidelijk in de min derheid: uit die landen woon de telkens slechts één verte genwoordiger in Vlaardingen. Buurtvergadering BabberspoSder: Vlaardingen De bewoners van het complex 410 semi- permanente woningen in de Babberspolder gaan weer rond de tafel zitten om te praten over de toekomst van hun wijk. Op maandag 25 mei is er weer een inspraaka vond voor alle buurtbewo ners, waarop ial worden voortgeborduurd op de resul taten van 5 april. Tijdens die eerste buurtverga dering werden de nodige vraagtekens geplaatst bij de fasering, die zou moeten wor den toegepast voor sloop en nieuwbouw van de huizen. Met name het gebied rond de Rotterdamseweg, dat volgens de plannen het eerst zou wor den kaalgeslagen, stond fel ter discussie. Er is toen afge sproken, dat de projectgroep na zou denken of er een be ter voorstel te doen zou zijn. Dat is gelukt: men heeft nu voorgesteld om een deel van de woningen rond de Rotter damseweg inderdaad langer in stand te houden. In plaats van de vier fasen, die het oorspronkelijke plan te* zien gaf, zullen de werkzaamheden nu In vijf fasen worden uitge voerd. Het is echter de vraag, of het ministerie op bepaalde onderdelen van het plan ak koord zal kunnen gaan. In fase twee bij voorbeeld, die nog geruime tijd vooruitge schoven zou worden, zitten de sterk verzwakte en bouwtech nisch slechte woningen van de Goudsestraat. Voorgesteld is nu, om op die woningen een zogenaamde beperkte re novatie toe te passen, maar er moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat het ministerie daar niet zoveel geld voor beschikbaar wil stellen. Tijdens de inspraakavond van 28 mei zullen de bewo ners zich over het nieuwe plan kunnen uitspreken. Op die avond wordt definitief bepaald, hoe het uiteindelijke voorstel van de projectgroep aan het coillege van b. en w. er uit zal gaan zien. Als dit voorstel is gedaan, zullen de plannen binnen het college en uiteindelijk in de betref fende raadscommissie en de gemeenteraad bekeken wor den. Tot mijn niet geringe verba zing mocht ik uit uw krant van vorige week vrijdag ver nemen, dat ik u medegedeeld 2ou hebben, dat D'66 geen propaganda m Schiedam zal voeren voor de verkiezingen van het Europese Parlement Ik kan mij moeilijk voorstel len, dat uw verslaggever deze conclusie heeft getrokken uit mijn berichten aan uw krant Waarschijnlijk is hier sprake van een ongelukkig misver stand. Inderdaad heb ik u bericht over een D'66-activiteit buiten deze gemeente, georganiseerd door de regio Rijnmond, waartoe ook Schiedam be hoort. Maar dat betekent in het geheel niet, dat wij in Schiedam niet ons het vuur uit de sloffen lopen om de mensen warm te maken voor de komende verkiezingen: in tegendeel. Wij geloven in een persoonlij ke benadering van de kiezers. Als uw verslaggever op zater dag jongstleden de welzij ns- markt heeft bezocht, heeft hij voorzeker de D'66-kraam het best en meest enthousiast be mand gevonden; op zaterdag 2 juni staan wij bij de Hema en de laatste dagen voor de verkiezingen zullen wij door huisbezoek de mensen per soonlijk opwekken om te gaan stemmen op 7 juni. Ik hoop, dat hiermee het misver stand uit de wereld is gehol pen. Maarten Peterhans, bestuurslid D'66-Schied?jn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5