SCHIEDAMSCHE COURANT Afwisselend programma rond buitenlandse werknemers Maaslanders verwerpen vestigings- verordening m a m Cpvee Krankst voor m Van sloopwoningen naar nieuwbouw „Minder treinen niet wenselijk'' Ook Ylaardingen demonstreert in Gasselte Binnenstadsdag 1979: GS deelt mening Hans van der Vlist ,t Stadhuis gesloten SYV-Schiedams elftal Ludieke opening sportvijfdaagse Landelijke twïrldag in Schiedamse sporthal Eerste steen voor de Put op 6 juni Dinsdag 29 mei 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD BroiTsvcst 3 - trirfonn artminislrniie 26S0JM - rodnotie 262566 khichtrndu-nsl 14414-4 I04de jaargang no. 26371- 4.PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De binnen stad van Ylaardingen zal op zaterdag 9 juni van 12.00 tot 17.00 uur wwer bet terrein zijn waarop allerlei activiteiten zullen worden georganiseerd. De „Binnenstadsdag" staat dit jaar ii» het teken van de buitenlandse werkne mers. waarvan er tussen de 2000 en 3000 in Vlaar dingen gevestigd zijn. Het is de bedoeling dat zij door hun kleding, muziek, dans, eet- en drinkge woonten iets laten zien van de cultuur van hun land. Het koopcentrum, de Markt en het gebied rondom de Vis- bank zullen in het teken I staan van een braderie, waar bij zoveel mogelijk zal wor- den aangesloten bij het thema .voor deze Binnenstadsdag. j .Met name rond de Grote i Kerk zullen in een dertigtal daar te plaatsen kramen bui tenlanders de gelegenheid .krijgen specialiteiten uit hun land van herkomst aan de man te brengen. De Binnensts dsdag zal om twaalf uur door wethouder Maarleveld op het bordes van het stadhuis geopend worden, met aansluitend daarop een door stadsbeiaardier Addie de Jong te vertolken programma van internationale volksliedjes op het Oranje-carillon en een wandeling langs allerlei inter essante punten in de Vlaar dingse binnenstad, In de Bur gerzaal van het Stadhuis zal vanaf twaalf uur een tentoon stelling bezichtigd kunnen worden onder de titel: „Wat had u gehad willen hebben?", honderd jaar Vlaardingse winkelnering, in samenwer king met het Streekmuseum Jan Anderson. In de hal van het Stadhuis is een foto-ten- toonstelling te zien over bui tenlandse werknemers en hun gezinnen. In de ochtenduren zal door wethouder Maarle veld in het Hollandiagebouw de „Archeo-ruimte", een per manente opstelling van de oudheidkundige verzameling van de gemeente Vlaardingen. geopend worden, in datzelfde Hollandiagebouw zal in de ex positieruimte een tentoonstel ling te zien zijn van tekenin gen over Vlaardingen van de heer E. van der Land. De Ar- toteek draagt zijn steentje aan de Binnenstadsdag bij met een tentoonstelling van de schilderijen van twee Vlaardingse kunstenaars, Nan da van Beek en Joop van Esch. De Visbank zal om half twee en half vijf weer zijn oude functie terugkrijgen. Er 2ullen dan tegen vooroorlogse prij zen zootjes vis worden afge slagen. De jongere Vlaardin- gers kunnen zich te goed doen aan het disco-geweld bij de op de kop van de Dayer te plaatsen muziektent, waar disc-jockey Jacob Hut de pla ten aan elkaar gaat praten. De disco-show zal worden af gewisseld met oriëntaalse kin derspelletjes. Om deze dag ook in muzikaal opzicht luister bij te zetten, zullen Turkse, Spaanse en Marokkaanse muziek- en dansgroepen afwisselend in het centrumgebied, op podia op het Liesveld, de Markt en de Westhavenplaats, optreden. In het Visserijmuseum vindt op de Binnenstadsdag de ten toonstelling „Nederlandse vis- serijpïaatsen in oude ansich ten" plaats. Voor personen die op een ge geven ogeblik genoeg hebben van alle drukte, wordt van drie tot vijf uur in de Grote Kerk een orgelconcert gege ven door Aad Zoutendijk. Het is een wandelconcert, dus ie dereen kan binnenlopen of weggaan op het moment dat daar behoefte aan bestaat. Bij het V.V.V., in de Vis bank, zijn programma's te verkrijgen, waarop de exacte tijdstippen van de verschil lende evenementen staan aan gegeven. Schiedam Op het traject tussen Rotterdam en Lei den zouden eerder méér treinen ingezet moeten worden dan minder. Gede puteerde staten van Zuid- Hol tand delen de mening van het Schiedamse FvdA- statenlid Hans van der Vlist, dat er geen enkele reden is om er in de zo- mcrdicnstregeling van de NS twee treinen per uur uit te gooien. Bij minister van verkeer en waterstaat D. S. Tuijnman zal er daarom op worden aange drongen dc frequentie van het treinverkeer niet te verlagen. Volgens het provinciaal be stuur zou de maatregel, die de NS en de minister wil len treffen. ongewenste ontwikkeling hebben. Voor drie stations (Delft-Zuid, Laan van Nieuw Oost-Indié en Voorschoten/Wassenaar) zou hei betekenen, dat er nog maar twee treinen per uur per richting stoppen. Voor vier stations (Schie dam/Rotterdam-West, Delft. Rijswijk en Den Haag Hol land Spoor) betekent het, dat er twee treinen per uur minder gaan. Ook zouden enkele rechtstreekse ver bindingen worden verbro ken (overstappen op het Centraal Station van Den Haag). In antwoord op Van der Vlist delen gedeputeerde staten van Zuid-Holland moe, dat op het ministerie zeven jaar geleden nog werd gesteld dat mogelijk heden voor openbaar ver voer sterk zouden worden betrokken bij de vraag, of er meer autowegen tussen Rotterdam en Den Haag moeten kamen. Ook heeft het college van GS nog nooit te horen gekregen, of de VTaag naar openbaar vervoer per trein tussen Leiden en Rotterdam is af genomen. De minister heeft daarover geen inlichtingen verstrekt Dat hij geen contact heeft opgenomen, wordt door GS betreurd- „Het is voor Zuid-Hol land- West toch geen onbelang rijke kwestie", krijgt Schiedammer Van der Vlist op zijn vragen te ho ren. Vlaardingen Het Vlaardingse stadhuis is maandagochtend 11 juni voor het publiek gesloten. *s Middags is het op de gebruikelijke tijden geo pend. Die ochtend zal na melijk in diverse ruimten van fctet stadhuis de tel ling plaatsvinden van de Europese verkiezingen. De tellingen van de ver kiezingen zijn overigens voor hel publiek hij te wonen. Om tien uur wordt er gestart met de werkzaamheden. Maasland In Maasland zijn bij een grote groep van eigen woningbezitters ernstige bezwaren ge rezen tegen de nieuw in te voeren vestigingsve rordening. Het is de verordening die recentelijk door de Westlandraad is aangenomen en.die bin nenkort de gemeenteraden van de zeven aan het Samenwerkingsorgaan Westland deelnemende ge meenten zal bereiken. De woningbezitters vrezen lamlegging van de vrije woningmarkt, waardoor bij verkoop de waarde aanzienlijk zal dalen. Schiedam Een combinatie van SVV speelt donderdag avond 7 juni een benefiet wedstrijd tegen het Schie dams elftal. De opbrengst is bestemd voor de voetbalver eniging Demos en de muziek vereniging OBK, die onlangs hun clubgebouwen door j wê'süandW verband 'ter spra- n" ke. De protestactiegroep wijst de inwoners van Maasland per convocatie op de gevolgen die óe nieuwe vestigingsverorde ning kan hebben. De convoca tie is ondertekend door twin- I tig Maaslanders. De groep, j die overigens al veel groter is dan de ondertekenaars, belegt I donderdag al een protest bijeenkomst. De motivatie voor de model-- vestigings verordening is de beperking der wonïngbouw- mogelijkheden, waardoor voorschriften noodzakelijk zijn. De vestiging in de ge meente van buitenaf moet daardoor worden beperkt, ter wijl bevorderd moet worden dat zelfstandige woongelegen- heden bij voorkeur worden betrokken door autochtonen of economisch gebondenen. De Maaslandse woningbezit ters vrezen niets minder dan een financiële ramp, omdat de verkoopmogelijkheden door de nieuwe verordening zeer beperkt zullen zijn. De woning moet namelijk tegen onteigeningswaarde worden aangeboden, en dan in eerste instantie alleen aan inwoners of economisch gebondenen. Lukt dat niet, dan komt het wethouders een „verklaring van vruchteloze aanbieding". Die verklaring heeft uitdruk kelijk betrekking op óf huur, óf koop óf anderszins. Het ge meentebestuur bepaalt wie in aanmerking komt, want gega digden moeten binnen twee weken na binnenkomst van hun aanmelding bij b. en w. een vestigingsvergunning aan vragen. De kosten voor taxatie en ad vertenties zijn overigens ook voor rekening van de verko per. De Maaslandse aktie- groep stelt, dat het er in de praktijk op zal neerkomen dat de door drie deskundigen vast te stellen onteigening swaarde tienduizenden gul dens lager zal liggen dan de, reële marktwaarde. De actiegroep pretendeert geen politieke richting of in stelling te hebben. Wel is er politieke steun gekomen van de zijde van de Maaslandse WD-raadsfractie. In een eveneens huis-aan-huis ver zonden mededeling verklaart de WD zich tegen de nieuwe verordening, zoals zij tijdens do behandeling in de Westlan draad ook al tegen stemde. Inmiddels heeft een make laarsbureau medegedeeld niet mee te doen aan de taxaties. De makelaar zegt geen afge perste taxaties te verrichten, welke geweld doen aan de vrije verkoopwaarde van een pand. Ook de Consumenten bond is ingelicht cn betwij. feit het op zo direkte wijze ingrijpen in de prijsvorming van woningen. De Consumen tenbond adviseert in eerste instantie dan ook rechtshulp aan te wenden- brand zagen verwoest. De toegangsprijs voor dc wed strijd, die om 19 uur begint, bedraagt vijf gulden. De col lecte voor OBK tijdens de reünie van DWS bracht 250 gulden op. De woning kan dan namelijk worden aangeboden aan in woners der Wesllandse ge meenten of economisch ge bondenen. Pas daarna ver- strekken burgemeester en Vlaardingen Vanuit Vlaardingen zal zaterdagmorgen een bas vertrekken naar Gasselte in Drente. Daar zal in het kader van een serie protestdemonstraties tegen atoomenergie in heel West-Europa, geprotesteerd wor den tegen de voorgenomen proefboringen die daar ge daan moeten worden om te onderzoeken of het moge lijk is atoomafval te dumpen. Daartegen zijn volgens het Landelijk Energie Komitee. de coördinator van de Nederlandse protcstactiviteiten met pink steren. belangrijke bezwaren in te brengen. Het LEK is van mening dat de zoutlagen, ook wel zoutkoepels genoemd, niet gegarandeerd duizenden jaren lang stabiel zijn, wat het risico met zich meebrengt dat het radioactieve afval in het grond water en dus in het drinkwater terecht komt. Vanuit Nederland worden ook acties ondernomen in Doel bij Antwerpen en in Kalkar, even over de Duitse grens. Beide met pinksteren cn 2 en 3 juni. De Vlaardingse bus naar Gasselte vertrekt zaterdag 2 juni om half negen 's morgens vanaf station Vlaardingen-Oost Voor de verkoop van buskaarten, kosten vijftien gulden, kan men zich wenden tot de Kerngroep Vlaardingen van de Vereniging Mi lieu Defensie; Theo Braaksma. Dwarsbleekstraat 12, telefoon 344874 en Hans SpJiet. Lijsterlaan 29, telefoon 353492- O Met een wedstrijdje tus sen enkele Vlaardingse pers ver tegen woordigers en een afvaardiging van de gemeente, waaronder bur gemeester Kieboom en zijn vrouw en de wethouders Van der Velden en Gou- driaan. is de tweede Vlaardingse sportvijf daag se van start gegaan. Gis teravond was het de tiet savond. De deelnemers konden inschrijven voor een puzxcltocht van 15 kilometer, een fietstocht van 25 kilometer en van 40 kilometer. De belang stelling was zeer redelijk. Voor de speurtocht schrc- i ven ongeveer 130 personen in, voor de 25 kilometer ongeveer 175 mensen en voor de 40 kilometer on ge- veer 85 mensen. Dc komende dagen zullen er allerlei activiteiten ge- organiseerd worden om de sportieve recreatie in f Vlaardingen wat meer be- f kendheid te geven, Van- 5 daag kan er gewandeld worden, morgen gezwom- men, donderdag is er een prestatieloop en vrijdag kanovaren. Voor inlichtin- gen kan men terecht bij hel V. V. V. in de Visbank. SG organiseert: Schiedam De Amerikaanse twirl-sport, krijgt zondag 17 juni de kans, om in Nederland een vaste voet aan de grond te krijgen en wel in de Schiedamse sporthal Margriet. Niet minder dan 360 majorettes uit heel Ne derland krijgen van 's morgens negen tot 's middags vijf uur lessen van buitenlandse docenten in het twfr- len. ^iuiuiiiMniiiiiiiiiimiinianiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiumniuiniimimiiiiiK i Twirlen. dat wil zeggen i draaien, oftewel het technisch en handvaardig hanteren van een baton (Frans voor stok) is I een Amerikaanse sport, die door jongens en meisjes beoe fend wordt en hangt tussen ritmische gymnastiek en bal let. De sport is overgewaaid van de Samowa-eilanden. De draai dansen werden daar uit gevoerd met messen cn zwaarden cn zelfs fakkels. De stok. baton, die bij het twir len gebruikt wordt, mag geen moment stil gehouden wor den. De Schiedamse Gemeenschap, die de dag organiseert, heeft in samenwerking met dc heer j D. van der Werf, de commer cieel directeur van het Hol land Institute of Twirling, technisch directeur Chester Johnes, de twee leraressen Jannette Groom en Janet Ba ker en zelfs de Japanse do cent Motowaki. bereid gevon den om les te geven óp die dag. De leden van de profes sionele groep the Bonnye Blue Bells uit Amerika zullen eveneens basisprincipes over brengen op Nederlandse ma jorettes. die technisch wel "wat verder" zouden willen. Van der Werf; „In Nederland kijken we nog heel raar aan tegen die sport Ook omdat er jongens aan meedoen. Het is echter niet zomaar eventjes met een stok gooien. Het is zwaar, In Amerika beoefenen ongeveer drie miljoen mensen de sport en er is sprake van dat er Olympische wedstrij den gehouden zullen worden in Los Angelos in 1984 in het twirlen". Naast de Bonnye Blue Betls en Kory Hood zullen eveneens de majorettes van de Rijn mondband een show wegge ven Ln de sporthal op 17 juni- 9 De palen zitten erin, de constructie schiet ook op en de eerste steen voor de Put wordt volqende week woensdag gelegd. Schiedam De 44 woningwetwoningen, die nu gebouwd worden in de Put aan de Kotterdamse- dïjk, zijn in principe bestemd voor gezin nen, die uit sloop woningen afkomstig zijn. Dat is gisteren verklaard door de Haagse projectont wikkelaar VVilma, die de opdracht voor de bouw kreeg van de SSSW, Stichting van de Sa menwerkende Schie damse Woningcorpo raties. In het voorjaar van 1980 worden de wonin gen opgeleverd. Volgen de week wordt de eer ste steen gelegd door het oudste bestuurslid van de SSSW, G- van Toor, die enkele maan den geleden de eerste paal zou slaan; die plechtigheid ging ech ter door de lange vorstperiode de mist in en daarom wordt nu van de eerste steen een feestelijke gebeurtenis gemaakt De totale aanneemsom bedraagt 4,1 miljoen gulden Wilma zit in een bouwteam, dat ver der bestaat uit de ge meentelijke woning- dienst, de SSSW, con structs eb urea u Goud stikker/De Vries en een BV voor architectuur en ruimtelijke orde ning, het bureau van Mol, Rcijcnga en Post- ma. De grootte van de wo ningen zal variëren van twee tot vijf kamers. Onder de woningen wordt een hellingbaan met trap aangebracht in verband met het ni veauverschil tussen het trottoir op de Rotter- damsedijk en de 32 parkeerplaatsen en twee speelplekken op het achterterrein. Voor de bereikbaarheid van de Oosterkerk, die als- enige bebouwing in de zogenoemde Put is blij ven staan, wordt een extra trap gemaakt. In het ontwerp van Mol, Reïjenga en Postma is gezocht naar een goede aansluiting op de be staande bebouwing aan de Rotierdamsedijk. Het gaat hier om een. van de eerste projecten in Schiedam, waarbij een "gat" (kaalslag) wordt volgebouwd. deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteer voor mij m.i.v. 1 abormemenl per kwartaal t 42.20 1 abonnement a fl4.33per maand, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn girofbanknr. Is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats; telefoon: r ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1