SCHIEDAMSCHE COURANT Park-and-ride bij state on Schiedam LoKinei fonin ge: r. V oudhoek-N oord Raad akkoord met an ti-specula tie Cjfc«ee taMSep voor één #eW Weer verzet schrift over kal teiiaff aire Neem de auto naar de trein" Wethouder Zijdeveld: „Energiebewust zijn moet Yonina bekijks HBSS winnaar zeskamp Bottelo levert cola aan China Binnen 1979: Gewonden na aanrijdingen Kortsluiting: flat brandt geheel uit Maandag 11 juni 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104<Je jaargang no. 26379 8 PAGINA'S Brtwrsvcsl 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kLirhU-ndienst 144 144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het spoorwegstation Schiedam/Rot terdam-West wordt opgenomen in het park-and- ride-pian, dat het gecombineerd gebruik van de eigen auto èn het openbaar vervoer wil bevorde ren. Het college van burgemeester en wethouders van Schiedam heeft het ministerie voor verkeer en waterstaat laten weten akkoord te gaan met het opnemen van het Schiedamse station in het nationale plan. Belangrijkste gedachte achter het park*and-ride- idee is een mentaliteitsverandering bij het auto rijdende deel van de bevolking. Waar men nu nog slechts de auto gebruikt om een bestemming te bereiken, zou in de toekomst meer en meer gebruik moeten worden gemaakt van èn de auto cn het openbaar vervoer. Bij belangrijke knoop punten in het openbaar-vervoersnet moet dan voldoende parkeergelegenheid zijn, zodat de au tomobilist met zijn auto het openbaar vervoer kan bereiken en daarna met trein, tram of bus verder kan reizen naar zijn bestemming. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft voor de combinatie eigen vervoer/openbaar ver voer een belangrijke plaats ingeruimd in het meerjarenplan personenvervoer, dat op het mo ment wordt opgesteld- Een landelijke uitvoering van het park-and-ride-idee wordt door het minis terie voorgestaan, en om na te gaan hoe de ge meenten in het land tegenover het idee staan, worden nu colleges van burgemeester en wethou ders alvast gepolst. Of het opnemen van het Schiedamse station in het park-and-ride-net ingrijpende gevolgen met zich meebrengt, is nog onduidelijk. Overleg tus sen de Nederlandse Spoorwegen en de gemeente Schiedam is gaande. Verwacht wordt dat er in ieder geval een grote propaganda-actie zal ko men. Een uitbreiding van het aantal parkeer plaatsen bij het station is met aan de orde. Schiedam/Rotterdam-West is juist aangewezen omdat er èn voldoende parkeergelegenheid aan wezig is. èn voldoende openbaar vervoer van hoge kwaliteit bij elkaar komt. Ww%'-- 'i£> w* w.-- x, Daar ging die dan! Schiedam hëeff zich twee iaar lopen afvragen, wanneer die eerste paal voor Woudhoek-Noord nou geslagen zou worden.... Vlaardingen De werkgroep bedreigde die ren Nederland heeft wederom een verzet schrift over de Vlaardingse kattenaffaire^ ge stuurd naar de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Ditmaal gaat het om het niet ontvankelijk verklaren van het "beroepschrift, dat de werkgroep op 19 december van het vo rige jaar haa ingediend. De voorzitter van de afdeling rechtspraak heeft dit beroepschrift op 15 mei afgewezen. De werkgroep is het met die beslissing niet eens. In net verzetschrift wordt er nogmaals op gewezen, dat volgens de dierenliefhebbers wel degelijk strafbare overtredingen zijn ge pleegd, omdat in het kader van de Vlaarding se kattenvang-actie 72 katten zouden zijn ge dood. De werkgroep acht zich verder recht streeks in haar belangen geschaad, omdat zwerfkatten officieel met gevoederd mogen worden, zoals het Vlaardingse gemeentebe stuur heeft bepaald. Schiedam Bij de verdere ontwikkeling van bouwplan nen in Woudhoek-Noord moet ,4n ernstige mate" gedacht worden aan zonnewoningen; woningen die geheel of ge deeltelijk van Tonne-energie xvorden voorzien. Dat deelde de wethouder voor stadsont wikkeling en milieu, Chris Zij'develd, vrijdagmiddag mee in Novotél, kort nadat hij de eerste paai voor plan-Hoorn had geslagen, hel eerste deel- plan dat in Woudhoek-Noord uitgevoerd gaat worden. Zijdeveld onthulde tevens, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland er geen be-, zwaar tegen hebben, als Schiedam ook het tweede deelplan, 1-B, snel gaat uit voeren. Ook dan zou de ge meente dus niet de uitspraak over bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan Woud hoek-Noord hoeven af te wachten. De Turkse buikdanseres Yonina, die samen met het Slabykwartet diverse malen op het Liesveld optrad, was zonder twijfel de aardigste attractie die Binnenstadsdag 1979, zaterdag, te bie den had. Deze in westerse ogen toch altijd wat merkwaardige vorm van dan sen trok heel wat bekijks: het publiek vond het machtig om te zien, hoe een echte buikdanseres haar kunsten ver toont Yonina paste uitstekend in het thema van binnenstadsdag, dat dit jaar gewijd was aan het leven en werken van bui-' tenlandse werknemers. In het kader van de verbroederingsgedachte waren de buitenlanders »n onze samenleving uitgenodigd, om op opvallende wijze aan het gebeuren deel te nemen. Dat lukte uitstekend, al dient gezegd dat Binnenstadsdag daarnaast niet zo gek veel te bieden had. Het bleef dan ook aanzienlijk minder druk dan bijvoor beeld vorig jaar, toen er heel wat meer publieke belangstelling voor de diverse activiteiten in Vlaarding's bin nenstad bestond. Een wat uitgebreide terugblik op het evenement op pagina drie van deze krant. Schiedam HBSS Is op glorieuze wijze winnaar ge worden van de jubileum- zeskamp van SVV. De ver tegenwoordigers van da Schiedamse zaterdagclub, onder leiding van Wim de Jong, draalden in alle on derdelen goed mee en werden zelfs eerste bij bet voetballen. WK nestelde zich verdienstelijk op een tweede plaats. Op de foto de teams van SVV en WK met de prijzen op de voor stond. Vlaardingen De gemeenteraad heeft zich in meerderheid geschaard achter het collegevoorstel inzake ver koop regu leren de bepalingen met betrekking tot de bouw van koopwoningen in Holy- Noord, beter bekend als het anti-specu- latiebeding. Daarmee behoort Vlaardin gen tot de eerste dertig Nederlandse ge meenten, die daadwerkelijk willen pro beren de woningspeculatie terug te brengen tot redelijke verhoudingen. Dat aan het gemeente voorstel overigens veel haken en ogen zitten bleek tijdens een lang uitgesponnen discussie overdui delijk. Met name de vraag of de gemeen te eigenlijk wel bij machte is zwarte be talingen in de premiekoopsector tegen te gaan met hetvoorgestelde artikel was voor velen een vraag. Zo stelde GPV-er Henk van der Meer in een scherp be toog, dat het zwarte geld alleen uit te roeien zou zijn, wanneer de gemeente zélf premiekoopwoningen zou gaan door verkopen. Veel raadsleden hadden bezwaar tegen het feit, dat het anti-speculatiebeding straks ook op de vrije sector van toepas sing zal zijn. Reden voor WD, D'66, SGP/GPV en de heer Van Haren (CDA) zich tegen het totale voorstel te keren. Mariëtte Hoogendijk (WD) wees er over igens terecht op, dat nog niet zolang ge leden zowel de hele PvdA-fractie als die van het CDA nog tegen een anti-specula tiebeding in de vrije sector waren. Voor Remi Poppe (SP^ ging, hoewel hij uiteindelijk toch voorstemde, het college voorstel lang niet ver genoeg. Oók de speculatie door middel van het opkopen van huurhuizen diende volgens hem aan gepakt te worden. Wethouder Van der Velden zegde toe te onderzoeken in hoe verre de gemeentegarantieregeling, moge lijkheden bood tot bestrijding van dit soort speculatie. Opmerkelijk detail: was in het oor spronkelijke ontwerp nog slechts sprake van gehuwden, nu zuilen ook paren die als duurzaam samenlevend te boek. staan bij de verkoopregulerende bepalin gen betrokken worden. Een emancipato rische gerechtigheid, die het college pas op de valreep aan heeft kunnen bren gen. Zijdeveld herinnerde aan de motie-Noordegraaf, die ander half jaar geleden is aangeno men en die de wethouder vol ledig steunt: „Energiébewust moeten wij zijn bij toekomsti ge plannen en zelfs nu al. Dat kin. Ik kom net terug van een congres in Amerika over zonne-energie en ik ben haast geschrokken van het feit, dat ze met toepassing er van in Amerika zoveel verder zijn dan hier in Nederland. Schiedam Bottelo BV aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam is een van de grootste bottelaars, die de volksrepubliek China van coca-cola gaat voorzien. Deze frisdrank is daarmee het eer ste „Amerikaanse" consumen- tenprodukt, dat weer in de Chinese volksrepubliek ver. krijgbaarzal 2ijn. In verband daarmee is vrij. dag een bezoek aan Bottelo gebracht door een Chinese delegatie onder leiding van Sun Shaojin. topman van China National Cereals Oils, de onderneming waar mee de coca-cola-maatschap pij in december 1978 een overeenkomst sloot voor de levering. Sun Shaojin bleek later erg onder de indruk van zijn oriëntatiebezoek aan Bot telo, die in Nederland een be langrijke plaats inneemt voor de Coca-Cola Export Corpo ration. Het was het enige be zoek van de Chinees aan Ne derland, ook in andere Euro pese landen zou hij zich op de hoogte stellen van de werkwijze van de coca-cola- organisatie. Daarom moet de kennis die daar bestaat hier echt ge bruikt gaan worden bij ver der bouwplannen. Echt hoor, dat moet!", aldus wethouder Zijdeveld. Hij maakte daarmee meteen al reacties los. Architect Van Wijk, de ontwerper van het plan uit Hoorn: „Je kunt nog zoveel illusies hebben, maar het klimaat in dit land is ge woon niet ai te gunstig voor het gebruik van zonne-ener gie". Namens het bouwfonds Nederlandse gemeenten (BNG) zei topman Kerkhof: „Binnen ons bedrijf is iemand voor de volle honderd procent bezig met energiebesparing. Maar vaak blijkt hoe ondoen lijk het is om zonverwarming toe te passen, zeker bij gesub sidieerde bouw". Het deelplan 1-A, waarvoor de eerste palen nu in de grond zitten, telt 282 woning wetwoningen en 22 woningen in de beschutte sfeer (premie A). Het deelpaln 1-B, waarte gen de werkgroep ruimtelijke ordening in Schiedam-Noord geen bezwaarschrift zal indie nen, telt 124 koopwoningen: 38 in de vrije sector en 86 premie B. In totaal in Woud hoek-Noord onderverdeeld in tien deelplannen en zal het gebied volgens het bestem mingsplan 1900 woningen gaan tellen: 665 woningwet, 190 vrije sector en 1045 pre mieverkoop (A enB). Het heeft lang geduurd, voor dat de eerste paal erin ging. Directeur Van Kasteren van aannemer Nevanco wees daarop: „In september '76 kreeg ik van de directeur ge meentewerken te horen, dat ik uitgekozen was ais poten tiële bouwer. Voorwaarde was echter, dat die eerste paal in maart 1977 geslagen zou kun nen worden, of zoals de heer De Block toen tegen mij zei: anders schiet ik je dood! Nou, wij konden op tijd klaar rijn. Maar als ik van tevoren ge weten had. hoeveel vertraging er zou ontstaan bij de ge- deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteer voor mij m.l.v. n abonnement pef kwartaal f 42.20 n abonnement a fl4,33 per maand, dan geef »t wet machtiging lot automatische afschrijving. Mijnglro/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: r ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer834, 3000VB Rotterdam meente, had ik destijds tegen De Block gezegd: als u en de uwen niet op tijd klaar zijn, schiet ik!". Van Kasteren wees er verder op, hoe bouwprojecten vaak duurder worden, als de aan nemers niet om adviezen wordt gevraagd: „Wij moeten iets neerzetten, waarvan wij niet kunnen bepalen waar het komt en ook niet hoe het er uit moet zien". Ondanks alle kritiek, die er in Schiedam geweest is op het herhallnsproject uit Hoorn, hield architect Van Wijk nog een pleidooi voor zichzelf: „Ik hoop op een her kansing om voor Schiedam nog eens een écht plan te maken". Schiedam Twee Schiedam mers zijn vrijdag met lichte verwondingen naar het zie kenhuis vervoerd, nadat zij betrokken waren geweest bij een aanrijding. Het betrof een fietser en een bromfiet ser, die beide in botsing wa ren gekomen met een perso nenauto, die zij geen voor rang hadden verleend. Het eerste ongeval deed zich voor op het Stationsplein, waar een 52-jarigo mevrouw op de fiets geen voorrang gaf aan een personenauto, be stuurd door een 21-jarige Schiedammer. De vrouw kwam ten val en liep daarbij een fractuur aan het linkeron- derbeen op. Zij werd in het Gemeenteziekenhuis opgeno men. Wat later op die vrijdagmid dag deed zich een soortgelijk ongeval voor op de kruising Nieuwe Maihenesserstraat- /Van Berkerodestraat. Een 52- jarige bestuurder van een bromfiets gaf geen voorrang aan een 30-jange automobilist en liep bij de botsing een hersenschudding en een frac tuur aan het rechter onder been op. Dit slachtoffer werd naar het Noletziekenhuis ver voerd. Vlaardingen Bij een korte maar hevige brand is een ap partement in een flatgebouw aan de Koninginnelaan in Vlaardingen zaterdag aan het begin van de avond geheel uitgebrand. De oorzaak van de brand was vermoedelijk kortsluiting. Een bewoner is met lichte verwondingen naar het Holy-ziekenhuis ge bracht- De brand ontstond rond tien over zeven en werd ontdekt door omwonenden, die de brandweer en de politie waar schuwden. De bewoner lag op dat moment in het apparte ment op de bank te slapen, waar hij door het vuur ge wekt werd. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon het vuur met één hogedrukstraal be dwingen. Men kon echter niet verhinderen, dat het gehele appartement uitbrandde. De schade is aanzienlijk, maar een precies bedrag is nog niet bekend. Aan de andere ap partementen werd nauwelijks schade aangericht; het bleef in de omliggende woningen beperkt tot enige waterscha de.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1