SC r IEDAMSCHE COURJ T Politie haalt zigeuners weg bi] sociale dienst Geen intercity voor Schiedam Forse sti jging vraag naar personeel Ergste geval laatste tien jaar' Koelkast vat vlam: kamer uitgebrand Dag, Lems! iff Petaio strijdt volgens liet boekje Arbeidscijfers mei: DAIHATSUES Ondanks park-and-ride plan Loet Stouthandel (54) overleden \wm Woensdag 13 juni 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26381 - 8 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtondienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Politieagenten moesten er gisteren voor zorgen dat de familie Petaio uit hét gebouw 's-Graveland weg blééf. Schiedam Een tien tal zigeuners is gister middag door de politie het kantoorgebouw 's- Graveland uitgezet» na dat zij ambtenaren van de gemeentelijke socia le dienst het werken onmogelijk zouden heb ben gemaakt. Meteen nadat de zigeuners uit het gebouw aan de 's- Gravelandseweg waren verwijderd heeft de po litie» met de wapenstok gereed, de ingang van net kantoorgebouw ge blokkeerd om opnieuw binnentreden van de zi geuners te voorkomen. Do directeur van de sociale dienst, Gérard Smits, sprak gisteren van het ergste wat de laatste tien jaar bij de dienst had plaatsgevonden. De zigeuners waren onder lei ding van „koning" Koka Peta io naar de sociale dienst ge stapt om bijstand voor één van hun gezinnen te vragen. Een week tevoren was in Rot terdam de caravan van Sonja Petaio gestolen, die, omdat ze nu in het Schiedamse indus- Schiedam Doordat een koelkast plots vlam heeft gevat, Is de slaapkamer van de 64-jarige G. L. van V. uit de Noordvest singel maandagavond geheet uit gebrand. De aansluitslang van de ijskast, die op bu- tagas werkte, is waar schijnlijk gaan lekken, waarna het ontsnapte gas door de warmte van de motor van de kast ont brandde. Het vuur greep razendsnel om zich heen en de brandweer heeft niet meer kunnen voorkomen dat de aanwezige spullen in de slaapkamer vlam vatten. Tien brandweerlieden heb ben met behulp van een ladderwagen en een tank- spuitauto wel kunnen voorkomen dat aangren zende ruimtes aan de vlammen ten prooi vielen. Na de bluswerkzaamheden bleek dat daar alleen rookschade was ontstaan. Hoeveel de aanzienlijke schade, die door de vlam men is aangericht, be draagt is niet bekend- ADVBRTENTIE 'n ZUINIGE WAGEN vanaf AUTOMOBIELBEDRIJVEN ERTAN BETTOWEG 27 SCHIEDAM Tel. 010-62.11.62 Het aantal werklozen in het werkgebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau „Nieuwe Waterweg Noord" is ten opzichte van eind april 1979 gedaald met 69. Er staan nu in het totaal 2322 werklozen geregistreerd. Het werkloosheidspercentage bij de mannen bedraagt thans 2,5 procent. Op het eind van de vorige maand bedroeg dat nog 2,7 procent. Het aantal werk loze vrouwen steeg gedurende de maand mei met tien en be draagt thans in totaal 893. De vraag naar mannelijk perso neel steeg aanzienlijk, namelijk van 731 naar 1007. de vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 63 naar 123. jHet aanbod van personeel in de bouwnijverheid begaf zich naar een dieptepunt en daal de van 78 naar 63, Daar staat tegenover dat de vraag naar personeel in deze sector steeg van 98 naar 177. Gezien het grote aantal moeilijk te bezet ten vacatures is het gebrek aan geschoold personeel in deze sector thans zeer nijpend te noemen. Ook m de metaalsector daal de het aanbod van personeel; van 334 naar 323. De vraag naar personeel steeg daar enorm; van 334 naar 442. Hoewel vraag en aanbod van personeel niet altijd op elkaar aansluiten, biedt de huidige situatie op deze arbeidsdeel- markt goede perspectieven, onder andere voor sommige ex-werknemers uit de scheepsbouw, al dan niet na emge bijscholing, en voor schoolverlaters. Minder gunstig Veel minder gunstig is de be middelingsruimte voor het Ar beidsbureau in de sector han- delspersoneel. Het aanbod van personeel steeg aanzien lijk, vooral in de categorie jeugdigden, met name de vrouwelijke schoolverlaters en de vraag naar personeel in deze sector daalde van 42 naar 37. Door de toeloop van school verlaters is met name het aanbod van vrouwelijk perso neel tot 23 jaar aanzienlijk gestegen. Vooral in de han dels- en kantoorsector zijn er ie weinig bemiddelingsmoge lijkheden voor deze groep. De vraag naar jeugdig mannelijk personeel tot 19 jaar bedraagt thans 190, voornamelijk in de metselsector. De vraag naar jeugdig vrouwelijk personeel tot 19 jaar bedraagt slechts dertig. De schoolverlaters melden zich overigens met grote aantallen op het ar beidsbureau. In april van dit jaar stonden er 169 ingeschre ven en gedurende de maand mei steeg dat aantal tot 264. De stijging van het totale aantal geregistreerde vacatu res is onder andere het resul taat van de halfjaarlijkse vraagacquisitie, die net afge lopen is. triegebied verblijf hield, naar de sociale dienst in Schiedam j was gestapt Koka Petaio: „We zijn door de Rotterdamse sociale dienst naar Schiedam verwezen, en nu wil de directeur ons geen j antwoord op ons verzoek ge- ven, een afwijzing krijgen we niet eens." 1 Smits: „We hebben de men- 1 sen doorverwezen naar Rot- i terdam omdat de caravan im- i mers in Rotterdam gestolen is. Daarbij komt dat Rotter- dam al een noodcaravan ter I gebouw vindt, beschikking heeft gesteld." De familie Petaio ging met die doorverwijzing niet ak koord, en vroeg om een standpunt van de dienst Vol gens Smits is de groep dwars over de afdeling van de socia le dienst gelopen, waardoor de ambtenaren zich bedreigd voelden en werken onmoge lijk was. Op een gegeven mo ment zijn de zigeuners, aldus Smits, midden op de afdeling op de grond gaan zitten. „Omdat op die manier niet te onderhandelen valt, heb ik toen de politie te hulp geroe pen en de groep laten verwij deren, Het ging duidelijk om een noodgeval want normaal halen we nooit politie erbij," zegt Smits. w Morgen keert Arie Lems het stadskantoor van Schiedam de rug toe, en niet omdat hij het een lelijk Schiedam Handen schudden. Dankwoordjes uitspre ken. Geestige anecdotes vertellen of aanhoren. Gedag zeggen. De laatste dagen doet Arie Lems (50) niets an ders. Aan één stuk door is hij afscheid aan het nemen. Vorige week begon het, bij de brandweer. En jongstle den vrijdag zei het gemeenteziekenhuis hem vaarwel. Ook buiten bleef Petaio ha-1 meren op de noodzaak van i een standpunt van de sociale dienst „Het gaat om Neder- landse onderdanen die gehol- pen moeten worden", aldus Petaio, die meteen ook duide- lijk maakte dat hij alles via het boekje wilde spelen: „Met de wet in de hand bewandel ik het ganse land", verduide lijkte hij. Door bemiddeling van hoofd- inspecteur Piet van den Hen gel is gisteren een einde geko- men aan de situatie voor het kantoorgebouw 's-Graveland, waar Petaio duidelijk maakte niet weg te gaan voor hij de directeur Smits zou hebben gesproken. Vandaag praat de familie Petaio met de Rotter damse sociale dienst. Als daar geen bijstand kan wor den gekregen stapt de familie naar de politie in Schiedam en daarna mogelijk weer naar de sociale dienst aan de 's- Gravelandseweg. „Vergeet niet dat het de allereerste keer is dat iemand van de fa milie Petaio om bijstand vraagt", benadrukte zigeuner- koning Koka gisteren nog, „en we betalen evenveel be lasting als ieder ander, dus we hebben er recht op." Maandag is hij voor het laatst uit eten gegaan met de ande re leden van het Schiedamse college van b en w. En gister ochtend maakte hij met hen zijn laatste collegevergadering alhier mee. gebak bij de kof fie. Gisteravond zei hij veel andere politici in Schiedam alvast gedag, en vanavond zullen de nodige groeten ge- daan worden in het stadhuis waar dan alle gelegenheid is voor de leden van het politie- korps om Lems uit te wuiven En morgenmiddag valt het l dook Om twee uur wordt een extra gemeenteraadsvergade- ring belegd, waarin A. J. Lems zijn voorzittershamer, eigendom van de gemeente Andere laken Schiedam, definitief zal neer leggen. Zaterdag wordt hij m Zaanstad geïnstalleerd. Het zal druk zijn morgen- de vergaderzaal annex kantine van het stadskantoor zit vol genodigden en pas na afloop van die speciale vergadering vindt een receptie plaats, waarop een ieder naar eigen goeddunken afscheid van hem kan nemen. Dat het afscheid nemen is uitgesmeerd over een zo lange tijd. dat maakt het schrijnend, zo zegt Arie Lems vandaag in de Schie- damsrhe Courant Op pagi na's vier en vijf schenken wij extra aandacht aan de man, die vijf jaar eerste burger van Schiedam.is geweest. Als burgemeester van Schiedam bekleedde hij een aan tal functies, die hij als burgemeester van Zaanstad straks 2al moeten opgeven. Hij was hier onder meer tweede voorzitter van de gewestelijke BB-Kring en de brandweergemeenschap, in Zaanstad wordt hij eerste voorzitter van soortgelijke organen „en voor de poi.- tie is er ook zoiets". Veel andere taken beeft hij naast zich neergelegd, zoals een topfunctie binnen de zorg voor milieuhygiëne in Zuid-Holland Hij bl ij ft echter voorzitter van de SO AG (de landelijke stichting voor overkoepeling van automatisering bij de gemeente) en van de raad van toezicht op het njksm- koopbureau (de grootste aankoper in Nederland van overheidszijde, die jaarlijks ruim twee miljard gulden omzet) Die functies zullen ervoor zorgen, zo hoopt hij, dat hij ook builen Zaanstad nog eens een frisse neus kan halen. Over die werkwijze staat ook meer op pagi na vijf. deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vnden, wordt zonder extra koslen bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteer voor mij m.i.w.' abonnement per kwartaal 1 42.20 abonnement a (14.33 per maand, dan geel ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn giro/banknr,is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: r ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam Schiedam De intercity komt niet naar het station Schiedam/Rotterdam-West. Ook nu het station van de spoorwegen is aangewezen tot park-and-ride station hebben de spoorwegen be sloten om de intercity het zonder stop- ien voorbij te laten trek- Schiedam Gisteren is door zijn familie bekendge maakt, dat afgelopen zaterdag Loet Stouthandel is overleden. Hij zou volgende maand 55 jaar geworden zijn. In Schiedam was hij op vele terreinen een actieve persoon: van het koninklijk mannenkoor Orpheus was hij lange tijd secretaris, en voor Hennes DVS verzorg de hij jarenlang gezelligheids- en ontspanningsavonden- In de Schiedamse Gemeenschap was hij voor de afde ling zang vaak in een dynamische rol. Veel van die contacten verstevigde Loet Stouthandel in zijn sigarenzaakje op de hoek van de Lange Haven en de Appelmarkt, aan de overkant waarvan hij, op de Vismarkt woonde. Zijn chronische bronchitis maakte, dat hij aan al die activiteiten een einde moest maken; het Is ook de kwaal, waaraan hij Is overleden. Schiedamse P< ken. Het meerjarenplan personenvervoer, dat door het ministerie van verkeer en waterstaat wordt opge steld en waarin het park- and-ride plan wordt bena drukt, brengt volgens de NS geen noodzaak tot het aanwijzen van extra inter city stations met zich mee. Volgens Wim Binnendijk van de spoorwegen persdienst mikt men bij het park-and- nde plan, dat het gebruik van de auto in combinatie met het openbaar vervoer wil bevor deren, op drie groepen reizi gers. De mensen die van de regio naar de randstad reizen zijn de eerste groep, de men sen die andersom van de randstad naar de regio reizen de tweede. De belangrijkste groep treinreizigers echter waar men bij het nationale plan op mikt zijn de forenzen binnen de randstad. Die forenzen leggen binnen de randstad redelijk korte af standen af per trein, en ko- Het station Schiedam/Rotterdam-West: wel park-and-ride, geen intercity. men ook uit kleine plaatsjes. Een intercity, die voorname lijk de grotere stations aan doet heeft voor dat forenzen- verkeer een minder belangrij ke functie. Het park-and-ride-plan wil tachtig NS stations in haar landelijke net opnemen. Veer tig van die stations worden maar bezocht door de inter city-treinen. Als intercity-trei nen als voorwaarde voor het park-and-ride plan zouden worden gehanteerd, moet de NS tot een verdubbeling van het aantal intercity-stations overgaan. Het park-and-ride plan, waar over het ministerie van ver keer en waterstaat alle be trokken gemeenten heeft ge polst, heeft twee belangrijke voorwaarden. Een station moet voldoende parkeergele genheid bieden en moet een voldoende aanbod aan kwali tatief goed openbaar vervoer hebben. Het station Schiedam/Rotter- dacn-West voldoet ook zonder intercity aan die twee voor waarden en bovendien waren er bij b. en w. geen bezwaren tegen opname in het park- and-ride clan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1