'Ruilverkaveling kan zo niet' Grootse sport- en speldag voor geestelijk gehandicapten Boekje over Nieuwe Sluis Circus Quaiser brengt romantiek in Schiedam In Midden- Delfland Rectificatie Eerste diploma's Vlaardingse moedermavo uitgereikt Het enthousiasme is hartverwarmend" VLAARDIMGEN SCHIEDAM MAASLAND MAASSLUIS Botsing op Koemarkt Inbraak in kelder Bij200- jarig De Geuzen krijgen varend groepshuis Werkblok vergadert DONDERDAG 14 JUNI 1979 SC/VD/WW3 Voor de herindeling van Midden-Delfland kan met gewerkt worden met de ruilverkaveling, swet uit 1954. Volgens prof. W. J. I. van Wij- men zou de reconstructiewet Midden-Delfland daarom op dit punt moeten worden aange past. Voor onteigening van do gronden in hbt gebied tussen Schiedam. Vlaardingen, Maas land, De Lier en Delft moet een beroep wor den gedaan op procedures volgens de nutswet Dat komt naar voren in een artikel van prof. Van Wïjmcn in het jongste nummer van het blad Bouwrecht. Onder de kop „Onteigening krachtens de reconstructiewet Midden-Delf land" wijst de professor op de nadelen van de ruilverkavelingswet uit '54. „Die wel is uit hoofde van' haar karakter en doelstelling niet geschikt voor een reconstruc tie, die primair gericht is op het tot stand brengen van een bufferzone. Gezien het natio nale belang van de reconstructie van Midden- Delfland kan de totstandkoming daarvan niet afhankelijk worden gesteld van de medewer king van de grondeigenaren, zoals de ruilver kavelingswet eist", aldus Van Wtjmen. Als die wet afzonderlijk zou worden toegepast op het deel van Midden-Delfland, dat agrarisch blijft en op het deel, waar onteigend gaat worden ten behoeve van recreatieve voorzieningen, leidt dat volgens de auteur tot een niet ge coördineerde aanpak van de reconstructie. De nutswetprocedure maakt wel mogelijk, dat de staat gronden verwerft door onteigening. De inrichting van de terreinen, die op die ma nier vrijkomen, wordt dan vastgelegd in een plan van voorzieningen. In de loop van de re constructie van Midden-Delfland kan dat plan bij gedeelten vastgesteld worden. Ook om technische en financiële overwegingen 2a 1 de aanpak fasegewijs moeten geschieden, want als dat niet gebeurt, aldus prof. mr. Van Wij- men, „zal ongetwijfeld blijken dat niet alle gronden, die op de kaart als te onteigenen zijn aangegeven, ook daadwerkelijk onteigend moeten worden". 59- Helaas is gebleken dat in de krant van afgelopen dinsdag een vergissing is geslopen. Bij het verhaal over de uitslagen van- de Europese verkiezingen zijn de verkeerde staatjes af ge- drukt. In de afgedrukte staatjes worden de uitslagen van de kamerverkiezingen van 1977 en de statenverkiezingen van 1978 vergeleken met de uitslagen van de Europese verkiezin gen. In de tekst bij deze staatjes werden echter de uitslagen van de Europese verkiezingen vergeleken met de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen van 1978, waarvan de cij fers niet in de staatjes voorkwamen. Daardoor zou de indruk kunnen ontstaan dat wij de verkeerde conclusies hebben ver- bonden aan de uitslagen. Hierbij de staatjes waaruit blijkt dat onze conclusie: „CDA lijkt gevoelig verlies", ten opzichte, van de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar, inderdaad een juiste is. Staton Eu' p Pari 1978 1979 JW't perc pere stemme. Opk 71 i 79 6 535 30 568 4C2 46 6 398 12 150 CDA 375 23.7 13 3 14 3 D 66 60 65 116 35SA SGP 55 35 35 1 060 ppa 1* 1 5 1.7 524 CPN 1 0 12 365 GPV OB 1.0 313 PSP i 2 1 3 19 582 Lescnoi 03 82 Over sa fii»a Sialen Eur p Part 1973 1978 1979 P«f- perc. perc. sterrxrser Opk PvdA CDA WO 056 SGP PPfl CPN GPV PSP Lescfiot Over U3 521 Jfli 2*.0 ill 125 Staten EutpParf 1973 1979 pare. po re perc. stemmen Paaa Staten Eur p Part. I9?a 1978 1979 pe'c. perc perc slemmei Opk. PvdA CDA WD 066 SGP PPP CPN GPV PSP Lescfwt Over 35 107 55* 56 0 «6 23.0 1.7 Op* PvdA CDA wo D 66 SGP PPR CPN GPV PSP Leschol Over 3i 8 37 0 3* 9 285 193 20 1 Bij Maasland is niet in het staatje opgenomen dat tijdens de raadsverkiezingen in 1978 de OGR/BB 19.7% van het aantal stemmen behaalde. Tijdens deze verkiezingen kwa men bovendien de SGP en de RPF in Vlaardingen, Maas land en Maassluis met een gecombi neerde lijst uit. Maassluis Ruim zevenhon derd geestelijk gehandicapten uit alle delen van Zuid-Hol land komen zaterdag 16 juni naar Maassluis om deel te nemen aan de jaarlijkse sport- en speldag. Het heeft maanden van voorbereiding gekost voor al diegenen, die zich hebben ingezet om deze manifestatie tot een grandi oos evenement te maken. Meer dan honderd vrijwilli gers, voornamelijk afkomstig uit Maassluis zijn er al werkend met elkaar, in ge slaagd een programma samen te stellen dat door alle deel nemers, variërend van zes tot tachtig jaar, kan worden ge volgd en uitgevoerd. De prestaties die geleverd moeten worden zijn van on dergeschikt belang. Hoofddoel is het met elkaar bezig zijn en het met elkaar plezier be- leven aan het sporten, spelen en kijken. Met muziek en ma jorette-korpsen worden de deelnemers ingehaald en uit- gewuifd. Kegelen, estafettes, ringsteken, doelschieten, pols stok springen en hindernis lo pen staan op het programma. Daarnaast, meer in de „spels- feer", het ballen gooien, sjoe len en koekhappen. Men heeft gezocht naar sport- en spel vormen waaraan iedereen kan meedoen. Mochten er deson danks toch deelnemers zijn die moeite hebben met een bepaalde activiteit, dan 2al de leiding deze aanpassen aan de mogelijkheden van de deelne mer. Het kan eveneens voor komen dat een spel als „te kinderachtig" wordt ervaren. Ook dan wordt de creativiteit en de inventiviteit van de spelleiders ingeroepen om tot een bevredigende oplossing te komen. Als de weergoden meewerken zal het geheel zich afspelen op dc terreinen van Excelsior aan de Rozen laan. Wanneer deze grillige en uiterst onbe rekenbare machten verstek laten gaan wordt het geheel verplaatst naar de aangren zende „Olympiahai". Gasthe ren zijn: de gemeente Maas sluis en de vereniging „Myo- sotis" Behalve de vrijwilligers en zij die als sport- en spelleiders optreden hebben vele andere instanties en particulieren een aandeel gehad in het welsla gen van deze sportdag. Meis jes van de Nijverheidsscholen uit Maassluis en Maasland maakten talloze grote blauwe vergeetmijnietjes, het symbool van Myosotis en wezenlijk on derdeel van het geheel. Leer lingen van de Caland L.T.S. vervaardigden andere beno digdheden. „Het kan niet anders of het wordt een grandioos feest", zegt Coby Timmermans, die nauw bij de organisatie is be trokken. „Uit ervaring weet ik hoe enthousiast de deelne mers altijd zijn bij dit soort evenementen,, maar het en thousiasme van de vrijwilli gers is minstens zo hartver warmend. Een groot deel van deze mensen heeft geen „er varing" in dc omgang met geestelijk gehandicapten. Door deze sport- en speldag komen ze misschien een beet je dichter tot elkaar, komt er meer begrip en waardering en hebben we, heel misschien, een klein stapje gedaan in de goede richting, namelijk de wezenlijke integratie in onze maatschappij, waar de ver standelijk gehandicapten zo gauw „buitenspel" staan". Zevenhonderd geestelijk ge handicapten doen mee aan de sport- en speldag in Maassluis. „Zo komen ze misschien een beetje dichter tot elkaar", aldus Coby Tim mermans. Vlaardingen Burgemeester W. Kieboom van Vlaardingen heeft dinsdagavond 39 kandi daten van de „moedermavo" een diploma uitgereikt- Het was de eerste keer dat dc Vlaardingse moedermavo, ei genlijk „de dagschool voor volwassenen", diploma's uit reikte. De hele dag waren er activiteiten op de schooL 's Morgens was er een open dag, waarop dc nieuwe cur sisten voor de eerste klas van het volgend jaar kennis konden maken met de school. Na afloop van de uitreiking van de diploma's was er nog een feestavond in de aula van het Groen van Prinste- rerlyceum. Drie jaar geleden startte de „moedermavo" in de Sperwer- Schiedam De 51-jarige JM., inwoner van Helmsdale (Schotland), heeft gisteren een „pint" ie veel gedronken en is op de Koemarkt tegen twee geparkeerde auto's aan ge botst. De Schot is na zijn aanrijding wel even gestopt, heeft met de eigenaar van één van de twee auto's ge sproken, en is daarna in de richting van Rotterdam weg gereden. De politie heeft de man kunnen achterhalen en de blaastest en de bloedproef genomen, waaruit bleek dat de Schot meer alcohol in zi.m bloed had dan wettelijk w - toegestaan. Tegen M. is ces-verbaal opgemaakt, schade die aan de drie auto's is ontstaan bleef beperkt tot enkele deuken en krassen. Schiedam Bij een inbraak in een kelderbox aan het Jo- han Straussplein zijn twee helmen en een fietspomp ge stolen met een gezamenlijke waarde van honderdvijftig gulden. De inbrekers hebben de toegangsdeur van de kel der verbroken om binnen te komen. Eigenaar van de ge stolen spullen is de 34-jarige Schiedammer C.L. van deK. jubileum: Schiedam In verband met het tweehon derdjarige bestaan van de Schiedamse Nieu we Sluis zal in september als alles goed gaat een herdenkingsboekje verschijnen. Leden van de bewonersvereniging Schie- dam-Centrum zijn momenteel druk bezig met het treffen van voorbereidingen voor de uitgave. Zij worden daarbij geassisteerd door de historische Vereniging. Het boekwerkje zal grotendeels bestaan uit archieffoto's, plattegronden, andere illustra ties en tekst, gaat wellicht tien pagina's be slaan en zal worden gedrukt in een oplage van méér dan vijfhonderd exemplaren. Le den van de bewonersvereniging en de Histo rische Vereniging krijgen de uitgave gratis thuisgestuurd. Het bestuur van de bewonersvereniging be sloot tijdens haar ledenvergadering om de Nieuwe Sluis eens extra in het licht te zet ten. Onlangs kwam het bestuur tot de con clusie dat een herdenkingsboekje de meest aangewezen vorm zou zijn. Grasduinen in oude archieven heeft de sa menstellers van het boekje nu al een redelij ke hoeveelheid historisch materiaal opgele verd. Het enige probleem is dat er weinig over de sluis is geschreven; de tekst die is terug te vinden hhjft voornamelijk tot de officiële documenten beperkt. Om toch vol doende materiaal te vergaren hoopt men op bijdragen uit de bevolking. Tot augustus zullen de mensen van de bewonersvereni ging zelf nog aan het boekje werken. Daar na gaat alles naar de drukkerij, en in sep tember, als het jubileum plaatsvindt hoopt men het boekje te kunnen presenteren. Schiedam Het vier genera ties oude, Duitse circus Quai- ser geeft dinsdag, woensdag en donderdag vier voorstellin gen op het Schuttersveld in Schiedam. Quaiser is een middelgroot circus, dat naar eigen zeggen de oude circus roman tiek combineert met he dendaagse snelheid. Het pro- gramma, dat het publiek (er is plaats voor duizend men sen) anderhalf uur circus ver maak biedt, bevat naast de traditionele circus- onderdelen als clownerie, acrobatiek en dressuur, ook een flitsende cowboy* en Indianenshow. De dressuumummers vormen in het programma eert belang rijk onderdeel Dertig dieren, waaronder paarden, kamelen en lama's draven tijdens het programma door de piste en vormen volgens de directeur de betere nummers. Het cir cus is van oorsprong afkom- stig uit Bremen, en toert op het moment door Europa. „De concurrentie is in Duits land te groot", legt directeur Quaiser uit. „Dertig kleinere en tien grotere circussen trek ken er rond, waardoor moei lijk voldoende werk te vinden is". Over de belangstelling in Ne derland is de circusdirecteur tot nog toe tevreden. Sinds april, toen het eerste Neder landse optreden van Quaiser in Hengelo een feit werd, is de publieke belangstelling meegevallen. Vóór de Neder landse tocmee heeft het Duit se circus dwars door de Skandinavische landen ge toerd. De openingsvoorstelling wordt dinsdag om zeven uur gehou den op het Schuttersveld. Daarna zijn er nog voorstel- Circus Quaiser uit Bremen gen op het Schuttersveld, hngen op woensdag om drie uur en zeven uur, en op don derdag om half vijf te ver wachten. Na dit laatste optre den in Schiedam worden de circustenten weer afgebroken en vertrekt de hele karavaan richting Delft, waar op 22, 23 staat komends week drie da- cn 24 juni wordt opgetreden. Hoe de rest van het program ma van circus Quaiser er in Nederland uit zal gaan zien is nog niet helemaal bekend. Quaiser: „Ik blijf in Holland zolang ik er geld kan verdie nen". laan mei drie klassen van dertig leerlingen. Twee jaar tang bleven de dames en hun docenten in dit niet zo ge schikte gebouw zitten, men had bijvoorbeeld erg veel last van een erêehe die in de buurt gehuisvest was. Vorig jaar verhuisde de school naar de Spalandlaan. naar een ei gen gebouw. Nu nog alleen voor de „moedermavo", maar vanaf het volgend schooljaar ook voor de volwassenenhavo. Meer dan de helft van de da mes die nu eindexamen heeft gedaan voor de mavo, hebben dc smaak van het studeren zo te pakken dat ze volgend jaar naar de havo gaan. Het is dan de bedoeling dat ze in drie jaar hun havo-diploma halen. Elf dames waren trouwens nog niet klaar met hun exa men. Negen zijn bezig met de herkansingen omdat ze niet meteen konden slagen. Twee dames waren tijdens de eer ste serie examens ziek en doen nu ook mee met de her kansingen. Eind juni hopen zij ook geslaagd te zijn. Vlaardingen De Zee ver ken- nersgroep De Geuzen neemt zaterdag haar nieuwe varend groepshuis in gebruik. Om 14.30 uur wordt het motor schip „Cornelia" op zijn nieu we ligplaats in de Oude Ha ven aan de Hoflaan (tegen over hel Hof) afgemeerd- Het schip wordt vervolgens door burgemeester Wim Kieboom officieel in gebruik gesteld. Alle geïnteresseerde Vlaardin- gers worden tussen 15 en .lS uur in de gelegenheid gesteld, de „Cornelia" op haar nieuwe li gplaats te bekijken. Ook 's morgens zijn De Geu zen actief. Dan wordt op het terrein van het oude groeps huis aan de Hoflaan 12 een fancy-fair gehouden. Ook daarbij is iedereen welkom. Maassluis Het werkblok Vrouwen-Organisatiewerk ver gadert vanavond in het res taurant van het stadhuis. Op de agenda staan de eindrap porten „Middelen en begelei ding" en „Activiteiten". Daar naast zal gesproken worden over de inspraakverordening. De vergadering begint om achtuur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3