SCHIEDAMSCHE COURANT Oplichting» affaire wordt op onze rug afgewenteld Arie Lems draagt zijn ketting over Petaio wil sociale dienst toch dwingen Informatie-avond Kaalslagplaimen f 99 Kabelhaspëïj Vlaardingen doorgelicht" Gemeente Maassluis: Voor 5500 gulden gereedschap weg Nieuwe stoom ketel voor Kolpa- pad Grote belang stelling voor afscheid burge meester Xf, ERTAN Werkblok vergadert Driejarige loopt vierdaagse uit Stuurgroep vergadert AUTOBEDRIJF lnde58bouwniarktenvan Vrijdag 15 juni 1979. ONAFHANKELIJK DAGBLAD löVde jaargang no. 26383-6 PAGINA'S. Brotrsvrst 3 K'li-fiicm admimslralu- 268091 - ri'd.irtu- 262566 klarhn-ndn-nst H-tl-H SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Voor 5500 gul den is aan gereedschap gesto- len uit een bouwkeet aan de 's-Gravelandseweg. Drie klop boormachines, een haspel en draad en een kist met onderspitten en snijbran ders werden ontvreemd. Eige naar is de Rotterdamse firma Spindler, namens welke de 28-jarige T. van de E. bij de politie aangifte deed. Maassluis Het werkblok samenlevingsopbouw, dat functioneert in het kader van de voorbereidingen voor het sociaal-cultureel plan, verga dert maandag 18 juni vanaf 20 uur in dc burgerzaal van het stadhuis. De agenda vermeldt onder meer de concepten van de in spraak- en de subsidieveror dening. Publiek krijgt bij aan vang van de vergadering de gelegenheid, het woord te voeren. 's-Gravenzande Miranda van Zanten-uit 's-Gravenzan- de, drieëneenhalf jaar jong, heeft gisteren, gehuld in plas tic, tussen de ruim twaalf honderd andere deelnemers, de avondvierdaagse in 's-Gra- gebracht tot 00 g'e*B!,e Maassluis Het gerechtelijk onder- college deed de officier van justitie -zoek naar het van malversaties be- onder wiens verantwoordelijk het schuidigde aannemersbedrijf De Ja ger en Klein moet hoe dan ook doorgang vinden. Dat vindt het Maassiuise college van b en w. Het 55 De brugkla sleerlingen van de openbare scholenge meenschap Professor Casi- mir hebben hun cursusjaar op nogal onge bruikelijke wij ze afgesloten. Niet nog snel eventjes wat „stampen", maar een week lang „Vlaardin gen". Alle fa cetten van de stad, van indu strie tot cul tuur, hebben de jonge weet- gierigen door gelicht. Hier zijn zij verza meld op de foto. Vanmid dag opende jud-minister Van Kemenade de tentoonstel ling in het „Casimir" die het resultaat van hun werk laat zien. Voor wie geen gele genheid heeft gehad deze te bezoeken: op pagina vier van deze krant doen de brugklassers uitgebreid ver slag van hun bevindingen. Vlaardingen Het projectte am Oostwijk houdt maandag een informatie-avond over het bouwplan voor de kaal slag bij de Ie Van Leijden GaelstraaL De voorzitter van het projectteam zal daar een inleiding houden en de archi tecten Klunder en Wltstok gaan de tweede versie van de bouwplannen toelichten. Na de vorige voorlichtingsa vond, die gehouden werd op 13 maart en waar het voorlo pige plan voor de kaalslag in de Oostwijk werd besproken, is er nogal het een en ander veranderd. De grote weer stand die de geplande rug- aan-rug woningen opriepen, heeft tot een ander standpunt geleid. In het nieuwe ontwerp komen geen rug-aan-rug wo ningen voor, er komen wat minder woningen met een tuin. de parkeergarage is ge handhaafd en heeft nu 112 overdekte plaatsen en verder is er gekozen voor een een voudiger, dus goedkopere, bouwstructuur. Op voorste] van de bewoners is gekozen voor een worung- breedte van 5.40 meter in bei de plannen. Daartoe is bij het plan van architect Witstok een bouwvorm ontwikkeld van dne woningen op de be gane grond en vier op de eer ste verdieping, bereikbaar met twee trappenhuisjes. Twee van die bovenhuisjes krijgen er een slaapverdieping bij. Bij architect Klunder is de tussenbeuk. waarin het trap penhuis met de wisselkamer, verdwenen. Door een andere verdeling werd het aantal ■pdure trappenhuizen kleiner. Om toch de gevraagde aantal len woningen te behouden heeft dit ertoe geleid dat er in het binnengebied, in plaats van vier grote, nu vijf iets kleinere binnenhoven zijn ont staan, waarvan er twee speci fiek een parkeerfunctie heb ben. De informatie-avond wordt gehouden in de Burgerzaal van het stadhuis en begint om 20.00 uur. Worstelend tegen de storm achtige wind en lange tijd ook tegen hevige regenvlagen zochten de deelnemers aan de avondvierdaagse hun weg naar de Westlandhal, onderzoek valt gisteravond tijdens een speciale raadszitting felle ver wijten. Schiedam Gistermiddag om kwart over drie heeft Arie Lems zijn Schiedamse burgemeestersketting afge daan en gehangen om de hals van wethouder Reinier Schee- res. Deze 34-jarige PvdA'er is derhalve voor de komende periode verantwoordelijk ge steld voor het reilen en zei len van de stad Schiedam. Voor Lems was het zijn af scheid, en daarvoor was giste ren zowel 's middags als "s avonds een enorme belang stelling voor. Drs. A. J. Lems wordt zaterdag in Zaanstad geïnstalleerd. •Het is geen vertrek op eigen initiatief, want u werd ge vraagd en er is druk op u uitgeoefend, dus dat u weg gaat is een extra gelukwens waard", sprak CDA-raadslid Jan de Koning namens alle raadsleden. De Koning voerde het woord als plaatsvervan gend nestor van het gemeen tebestuur; maandag is onver wachts Piet Poot (63) opgeno men in het ziekenhuis. De se nior van de gemeenteraad maakt het inmiddels redelijk. Het stadskantoor maakte voor het eerst sinds de komst van Lems, vijf jaar geleden, weer een volle raadszaal mee. On der het talrijke publiek schaarden zich gistermiddag André van der Louw, burge meester van Rotterdam; Wim Kieboom, burgemeester van Vlaardingen; Koos Smit, wet houder van Maassluis; het voltallige dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond; Nico Buijsert als lid van Gedeputeerde-Sta ten van Zuid-Holland; kabinet schef Blauw namens de com missaris van de Koningin Maarten Vrolijk en oud-bur gemeester Peek, wiens ge zondheid het weer toeliet er bij te zijn. Oud-burgemeester Harm Roelfsema was verhinderd wegens een statenvergadering, waar ook mr. Vrolijk aanwe zig moest zijn. Namens de Westduilse partnerstad van Schiedam, Esslingen, waren Herr -und Frau Weinmann present. Ook van Zaandamse zijde was er bestuurlijke be langstelling en voorts vanuit diverse Rijnmondgemeenten. Arie Lems was zichtbaar ge roerd tijdens zijn laatste toe spraak als burgemeester van Schiedam, Hij wenste Schie dam veel eensgezindheid toe bij de komst van zijn opvol ger en sprak de fractieleiders afzonderlijk toe. Zijn speciale dank -ging uit naar Piet Drenth. die chef van zijn ka binet was; mevrouw Van Stoffelen en mevrouw Van Hattum als secretaresse van het college; hoofdbode Menke, die „de voortreffelijke Stop pel" volledig kon vervangen en Gerard van Veen, als steeds opgewekte chauffeur van de dienstauto. Namens het college van bur gemeester en wethouders sprak loco Scheeres enkele afscheidswoorden tot Arie Lems, waarbij hij plechtig be gon met „u" te zeggen, maar na het opsommen van alle ge deelde ervaringen eindigde met „beste Arie, wij zulien je missen." En over de wijze, waarop Lems zich altijd opstelde, zei Seheers: „Ik herinner mij nog heel goed, hoe hij tijdens Schiedam-700 een huwelijk sloot in een prachtig zwart pak met bijpassende hoed en een grote kanten kraag om. Pas toen ik u in die deftige uitmonstering zag, vond ik u een echte burgemeester De officier zou de affaire op de rug van de gemeente Maassluis af willen wentelen. Het college echter zal, mocht het onderzoek geseponeerd worden, alle beroepsmogelijk heden aangrijpen. De officier van justitie ver brak onlangs als eerste de stilte rond het onderzoek door het Maassiuise college publie- kelijk te beschuldigen van j „handjeklap". Hij vroeg zich af wat een verdere voortgang van het onderzoek voor zin had als de aanklagende partij tevens als verdedigende partij j op ging treden. Daarmee I doelde de officier, de heer D. i J. Copper, op de dading j waartoe de gemeente in okto- ber vorig jaar besloten had en de brief van aanbeveling die oud-burgemeester Van j Dijke en oud-gemeen tesecreta- ris Kramer aan het ministerie van defensie verzonden ten gunste van De Jager en Klein. J Gisteravond bleek dat die da- I ding, een onderling vergelijk, getroffen was om het bedrijf van een naderend faiïlisement te redden. Dit met het motief dat „men van een kale kip niet kon plukken". Een ande re crediteur van het bedrijf had dit faillissement aange* i vraagd en om te voorkomen I dat zulks een feit zou worden betaalde de gemeente van een reeds geplaatste aanbesteding bij het bedrijf van 1,4 miljoen 4 ton, zodat het bedrijf zijn schuld elders in kon lossen waardoor de dreiging van faillissement opgeheven werd. De resterende 1 miljoen kreeg de gemeente van het bedrijf geschonken, waarmee De Ja ger en Klein impliciet erken de bij het college in het krijt te staan. Tot nu toe heeft het bedrijf altijd de malversaties ontkend. Loco-burgemeester Koos Smit maakte zich duidelijk boos op de officier van justitie. Vol gens hem, en vele raadsleden waren het met hem eens, moet de dading geheel los ge zien worden van de gerechte lijke vervolging. Het zou een civii-rechtelijke zaak zijn ge weest die geen enkele invloed zou hebben op de strafrech terlijke procedure. „Nu de of ficier geen gat meer in de zaak ziet, wil hij de zaak op de rug van onze gemeente af wentelen. Wij passen daar voor", zo zei Smit. Niet op de hoogte Wat de brief van oud-burge meester Van Dijke en de eveneens vertrokken gemeen tesecretaris Kramer betreft, Smit moest toegeven dat het college tot aan 15 maart van dit jaar van deze brief niet op de hoogte is geweest In de brief schrijven Van Dijke en Kramer dat De Jager en Klein in technisch opzicht al- tijd goed werk hebben afgele verd. Bovendien weten zij te melden dat de gemeente Maassluis tien jaar lang altijd „tot volle tevredenheid" met het bedrijf heeft mogen sa menwerken. Een zinsnede die De speciale raadsvergadering van de Maassiuise raad over de affaire De Jaoer en I werd gekenmerkt door gene. De publieke tribunes waren stampvol. bij raad en publiek een bitter lachjeop riep. Smit viel zijn oud-collega's overigens niet af, zei wel dat het college waarschijnlijk an ders gehandeld zou hebben, maar geloofde toch in de goe de trouw van beide heren. De raad zelf kon toch maar moeilijk verkroppen dat de brief zonder inkennisstelling van raad en college verzon den was. Ook deze brief zou verzonden zijn ten einde het dreigend faillissement van het bedrijf af te wenden. Diezelfde 15 maart kreeg bet college van de rijksrecherche bovendien te horen dat bij de dienst gemeentewerken sinds 1973 10.000 liter gasolie en 5.000 liter benzine opgesla gen lag. Niemand weet hoe die hoeveelheid brandstof is betaald. Smit sloot een schenking niet uit. Voor de aanschaf van de brandstof is nooit een krediet ter beschik king gesteld. Een verklaring voor bet feit dat het college nu pas van het bestaan van die opslag op de hoogte was, kon niet gegeven worden. Het hoofd van de dienst ver klaarde tegenover het college dat de brandstof bedoeld was om wat achter de hand te hebben tijdens een oliecrisis. Velen zetten achter deze mo tivering vraagtekens. Zie verder pagina drie van deze krant. Vlaardingen Het Vlaar- dingse college van b en w heeft de gemeenteraad voor gesteld binnen afzienbare tijd te komen tot vervanging van de iagedrukstoomlnstallalie van het Kolpa-badL Bij de komende raadsvergadering wordt dit voorstel, waarvoor het college een krediet van 220.000 gulden beschikbaar wil hebben, door de raad be handeld. Het zwemwater van het Ko2- pa-bad, van zowel de binnen als de buitenbassins, wordt verwarmd door een drietal stoomketels. Bij de laatste pe riodieke controles van deze ketels werd geconstateerd, dat één ervan op diverse plaatsen lekkages vertoonde, waardoor het in bedrijf houden van die ketel niet meer verantwoord werd geacht Het Kolpa-bad behoefde echter niet te sluiten omdat de andere twee ketels de verwarming van het water overnamen, overigens met een l beperkte capaciteit Dat laat- i ste heeft gevolgen voor de be haaglijkheid van het water. Als er nu nog een ketel gaat J lekken, zal het zwembad ech- ter wel gesloten moeten wor- den. Deze situatie is voor het colle ge aanleiding geweest om op korte termijn over te gaan tot vervanging van de ketels. Aangezien een vervanging j van alle ketels op hetzelfde moment tot gevolg heeft dat I het zwembad moet sluiten, heeft het college besloten de vervanging in fases te doen uitvoeren. De eerste fase zou zo snel mogelijk moeten plaatsvinden en de tweede fase kan dan eventueel na het zomerseizoen uitgevoerd wor den. Ondanks het feit dat het in twee fases uitvoeren van de vervanging 7000 gulden meer kost dan het tegelijker tijd uitvoeren, is het college van mening dat het in dat ge val gedwongen sluiten van het zwembad voor de Vlaar- dingse bevolking onaanvaard baar is. Vlaardingen De Stuur groep Stadsvernieuwing komt woensdag 27 juni vroeger bijeen dan gebruikelijk Is. De vergadering van deze maand, waarin onder meer de voortgang van lopende projec ten wordt besproken, begint om 11.30 uur in kamer 109 in het Vlaardingse stadhui^ „Gezin krepeert aOvertenties] voor betrouwbare^ Dcvag-occasions -■■- met3jxu«l^Bi?rpgw<nUcI Van Deventerstraal 17 Telefoon 731144 Schiedam Koopavond geopend Schiedam Koka Petalo, de zigeunerkoning die al dagen bezig is om bijstand te krij gen voor zijn familielid Son- ja Petaio, heeft de commissa ris der Koningin, mr. Maar ten Vrolijk gevraagd dc Schiedamse sociale dienst te dwingen die bijstand te ver lenen. Petalo baseert zijn brief op artikel vijfenveertig van de algemene bijstandswet, en neemt daarmee geen genoe gen met de tweehonderd gul- mmm belasting 2200 watt.2rand- geaarde slopkontakten. Gdmmaprijs Eèn week geldig den die het gezin van Sonja Petalo door Schiedamse dienst zijn aangeboden. Ko ning Koka: „Van die tweehon derd gulden zou het gezin van Sonja, dat uit negen per sonen bestaat, zowel kleding, bedden, als levensonderhoud moeten bekostigen. Een bela chelijke zaak; het gezin van Sonja zou daardoor krepe- ren". Petalo heeft woensdagavond al duidelijk laten blijken dat hij niet tevreden was met de manier waarop hij door de Schiedamse instanties is be handeld. De gehele avond heeft hij pogingen in het werk gesteld om burgemees- I ter Arie Lems van zijn recht j te overtuigen. Petalo: ben i eerst aan de deur geweest, de I burgemeester deed toen zelf i open, maar liet, nadat hij mij gezien had, een jongetie ko- t men vertellen „dat de burge- 1 meester er niet was". Daarna heb ik opgebeld, maar ook j dat was tevergeefs. Om half i twaalf ben ik weer bij Lems j aan huis geweest, en toen i kreeg ik hem wel te spreken. „De burgemeester vroeg toen of ik hem alstjeblieft met rust wilde laten omdat hij zijn af scheid aan het vieren was". Het gezin van Sonja Petalo is op het moment ondergebracht bij andere leden van de fami lie. De caravan, die door de gemeente Rotterdam is aange boden als noodoplossing, is volgens de zigeunerkoning niet te bewonen. „Het ding zit onder de schimmel en is half afgebroken. Bovendien moet het nu terug worden gebracht naar de gemeente Rotter dam". Petalo is. naar zijn zeggen, constant achtervolgd door een surveillancewagen van de po litie. „Ze houden op bevel van de burgemeester constant in de gaten wat ik doe", zegt Petalo zelf. „Het is alles bij elkaar een schandelijke situa tie, we gaan duidelijk de ver keerde kant op, en dan vin den de mensen het gek als minderheidsgroepen hun ge lijk gaan bevechten". Petalo moet de gemeente Schiedam verlaten. Hij heeft al een aanzegging van de ge meente gehad, en had dins dag al weg moeten zijn. Peta lo: "Dc ga binnenkort ook weg, want ik wil me niet door de politie van het ter rein af laten drijven". De burgemeester was gisteren in verband met zijn feestelij ke afscheid niet voor com mentaar bereikbaar. Hoofdin specteur Piet van den Hengel van de politie: Jn dit ttadi- uni liggen de zaken nog te gevoelig, en geven we als po- litie geen commentaar".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1