„Aanbevelingsbrief is soort koehandel Cursussen voor mensen zonder werk Huisregels bibliotheek worden officieel College laat zich niet uit over Zuid-Afrika Fotowedstrijd van milieu-groep Schoolraad verontwaardigd over besluit wethouder Jaap van der Griend in oplichtings- debat: Gewesteli jk Orkest speelt in Koningshof Klem tussen wagens: man breekt bekken Comité gaat terug tot Jan van Riebeeck Schooltijden vastgesteld: Zeekadetten hebben nieuw korpsschip VOLKSWAGENBEZITTER VRIJDAG 15 JUNI 1979 SC/VDyWW3 Maassluis „Ik voel me belazerd. Met zeer veel moeite zijn we akkoord gegaan met die regeling, waardoor het faillissement kon worden voorkomen en we nog een miljoen konden redden. Dat neb ben we niet voor ons plezier gedaan. Maar we hebben er uiteindelijk ja tegen gezegd, omdat wij dachten dat dat het beste was. Nu ziet hel er naar uit, dat de zaak daardoor wordt geseponeerd. Dat vind ik werkelijk onvoor stelbaar. En die brief van Van Dijke en Kramer; dat is ook vreselijk. Dat is toch een soort koehan del". Met die woorden onder streepte Jaap van der Griend (PPR) gisteravond zijn afschuw over de wen- ding, die de affaire de Ja ger en Klein in de afgelo pen dagen heeft genomen. Hij was niet de enige, in de Maassluise raadzaal. Alle fracties spraken zich fel uit tegen de uitspraken van de officier van justitie, die seponeren van de zaak overweegt. Dat seponeren zou beteke- nen, dat het dossier de Ja ger en Klein definitief wordt gesloten. Wel is het dan op verzoek nog ter in zage voor de gemeente, maar er kunnen vervolgens alleen nog maatregelen ge nomen worden tegen amb tenaren, die over de schreef zouden zijn gegaan, indien dat daaruit zou blij ken. Het Oud-Beijerlandse aannemingsbedrijf zou dan door Paul Houkes en Jan-Hendrik Bakker echter volledig buiten schot blijven. De brief van oud-burge meester Van Dijke en oud- gemeentesecretaris Kramer over de technische kwali teiten van het bedrijf vormde stof voor uitgebrei de discussie. Het college van b en w vertelde gister avond dat het zich meteen na het bekendworden even eens tot het betreffende bureau had gewend met de mededeling, dat zij zich volledig van de inhoud dis tantieerde. Voor raadslid Punt (PvdA) was deze af faire aanleiding, om er bij het college op aan te drin gen, dat geprobeerd zou worden alsnog stappen te ondernemen tegen oud-bur gemeester Van Dijke. Dit zou moeten gebeuren via „instanties die boven bur gemeesters staan", oftewel de commissaris der konin gin of het ministerie van binnenlandse zaken. Loco burgemeester Koos Smit zegde toe, dit te bekijken en met de juridische advi seurs te overleggen. Een van de afspraken, die op de besloten raadsverga dering in oktober vorig jaar gemaakt werd, was dat de raadsleden minstens gedurende veertig dagen absolute zwijgplicht zouden betrachten. De reden: als bekend zou worden dat Maassluis tot „dading" was overgegaan., om op die manier het faillissement van het bedrijf te voorko men, dan zou dat waar schijnlijk betekenen dat het bedrijf ogenblikkelijk weer in gevaar zou komen. Het risico, dat het dan als nog tot een faillissement zou uitdraaien wilde men niet nemen. Later, toen de veertig dagen verstreken waren, spraken de fractie voorzitters van de diverse partijen af, dat de zaak alsnog stilgehouden zou worden, tot de Jager en Klein uit de gevarenzone zou zijn. Wat de politieke conse quenties betreft: het colle ge heeft gisteravond duide lijk uitgesproken, dat zij volkomen bereid is die voor haar verantwoording te nemen. Indien blijkt dat ook ambtenaren „fout" zijn geweest- „Niet ambte naren zijn verantwoorde lijk, maar het college, zoals dat hier voor V zit", aldus Koos Smit. Schiedam Wanneer je zonder werk komt, heb je opeens een heleboel vnje tijd. Dat je in die tijd best een hobby kan ontwikke len, een taal kan gaan Ie ren of gewoon wat kennis opfrissen, is misschien „een geluk bij een ongeluk". De SWA. Schiedammers Werk eloos, maar toch Aktief, heeft deze week haar nieu we programmaboekje voor het seizoen 1979-80 uitge bracht. Dat is ook te ver krijgen in het ontmoetings centrum aan de Overschie- sestraat 44 in Schiedam. Bij de SWA zijn de volgen de organisaties betrokken: de gemeente Schiedam, de ministeries van Sociale Za ken en CRM. de bedrijfsve renigingen, het Gewestelijk Arbeidsbureau, de vakbon den, het Interkerkelijk Dia- konaal Kontakt, de Stich ting Maatschappelijk Werk, de Sociaal Raadsman, het Vormingscentrum Nieuwe Waterweg Noord, de Trech ter en Mensen Zonder Werk. Iedereen die een WW-, WWV-, RWW-, WAO-, of AAW-uitkering ontvangt kan meedoen aan de activi teiten. De cursuskosten worden betaald, maar de kosten van boeken en ma teriaal moeten de cursisten zelf betalen. De meeste cursussen starten in augus tus en september. Zowel eerste-, tweede- als derde-jaars-leerhngen kun nen weer beginnen aan cursussen Engels, Duits, Frans en Spaans. Bij de eerste- en tweedejaars cur sus Nederlands wordt ook aandacht besteed aan het invullen van formulieren cn het redekundig ontleden wat goed van pas kan ko men bij het leren van een vreemde taal. Bij de Schiedamse Ge meenschap kan elke begin ner gaan kleien, volksdan sen of zich gaan wijden aan tekstiele vormgeving. De Stichting Huishoudelij ke en Gezinsvoorlichting heeft cursussen in wand kleden maken, poppen fa briceren, bloemschikken en zelfs een dokacursus. In het Stedelijk Museum komt de kunstklas wekelijks bij elkaar voor beeldende acti viteiten als tekenen, schil deren, etsen en zeefdruk ken. De Schiedamse Ge meenschap doet eveneens aan algemene ontwikkeling, ABO-sport, dramatische ex pressie, dans- en taalex pressie. Beginners kunnen zich bij de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting opge ven voor koken, of de fijne keuken, macrobiotisch ko ken, de indische keuken, gezond koken, zelf kleding maken, gymnastiek, schoonheid door jezelf, ge wichtscontrole onder lei ding van een diëtiste, ha- tha-yoga en een EHBO-cur- sus. Zowel mannen als vrouwen kunnen zich opgeven voor cursussen in eenvoudige re paraties in huis. leren spre ken en luisteren, kruiden kweken, hartmassage en „hoe ontvang ik mijn gas ten". Het FNV geeft een belastingcursus en het NI- VON een les in maatschap pijleer. Wie meer informatie wil hebben kan een boekje af halen in de Oversehieses- traat 44 of even bellen naar het nummer 263569. VI aard in gen In de komen de gemeenteraadsvergadering zullen de algemene voorwaar den bij het gebruik van de Gemeentebibliotheek herzien worden. De oude voorwaar den die dateren van novem ber 1975 waren hier en daar verouderd en tamelijk sum mier. In de nieuwe voorwaar den zijn allerlei „huisregels", die sinds jaar en dag worden gevolgd, opgenomen. Daar naast zijn een aantal tarieven aangepast aan het huidige prijspeil. Grote veranderingen brengt de nieuwe regeling niet met zich mee. De lidmaatschaps kaart voor jongeren, vroeger voor vijftien- tot achttienjari gen, kan nu al op veertienja rige leeftijd verkregen wor den. Deze verandering was noodzakelijk geworden, omdat er op de scholen steeds vroe ger wordt begonnen met het lezen van boeken voor de lijst. Het is nu ook mogelijk dat instellingen, scholen en verenigingen zo'n jeugdlid- maatsehapskaart krijgen. Opvallend in de nieuwe rege ling is de definitie van het begrip „titel". Vooruitlopend op de komende ontwikkelin gen verstaat men daar niet alleen een boek onder, maar ook diaseries, films, videocas settes en andere media die ter uitlening kunnen worden aangeboden. In de nieuwe re geling is ook opgenomen, dat was overigens al vanaf begin januari mogelijk, dat men boeken kan lenen in alle ves tigingen van de bibliotheek in Vlaardingen. Vroeger was dat alleen mogelijk bij de vesti ging waar men ingeschreven stond. De kosten voor het aanvragen van titels uit ande re bibliotheken is met een gulden verhoogd en kost straks 1,50 gulden. Ook de boeteberekening wordt ver hoogd: vijftig cent per titel per week tot een maximum van 2,50 gulden, Vreemd is echter wat een boek wat daarna opgehaald wordt, vijf tien gulden aan boete gaat kosten. Buiten het feit dat dat een forse verhoging is, het was namelijk twee gulden, wijkt dit hoge bedrag af van de kosten die verbonden zijn aan het ophalen van een met teruggebrachte plaat bij de fonotheek. De kosten die daaraan verbonden zijn be dragen 3,50 gulden, een be drag dat recent door de ge meenteraad is vastgesteld. Het lijkt erg onwaarschijnlijk dat sinds december 1978 de kos ten die aan het ophalen ver bonden zijn zo sterk zijn ge stegen. O Gemeentebibliotheek aan de Fransestraat. Weense sfeer in xamerconcert MAASSLUIS Een zoning en zomers karakter, geheel in overeenstemming met het sel- Schiedam Met een gebro ken bekken ligt de 59-jarige werknemer van Wilton-Fije- noord L. A. van O. in het No- letziekenhuis. Hij was op de scheepswerf beklemd geraakt tussen twee hogedrukwerkwa- gens, waarvan hij er een aan hel rijden had gebracht zon der de tweede in de gaten te hebben. Collega's bevrijdden hem uitzijn benarde positie. Schiedam Het college van burgemeester cn wethouders wil het comité olieboycot Zuid-Afrika niet de subsidie geven maar het comité eer der in een brief aan de ge meenteraad om had verzocht. Bovendien ziet het college er geen heil in, druk uit te oefe nen op de regering inzake Zuid-Afrika. De brief die het comité olieboycot Zuid-Afri ka aan de gemeenteraad heeft geschreven zal als het aan b en w ligt dan ook slechts ter kennisgeving wor den aangenomen, wat bete kent dat er niets mee ge beurt. Het comité heeft zich volgens gemeentevoorlichter Dolf Buschkens niet aan de proce dure gehouden voor bet aan vragen van subsidie. Busch kens: „Subsidie moet worden aangevraagd volgens de eisen, die tn de gemeentelijke subsi dieverordening gesteld zijn. Het comité heeft in een brief aan de gemeenteraad twee dingen tegelijk gedaan: en een verzoek aan de raad, en een verzoek om subsidie en dat kan niet". De hoogte van het subsidiebe drag is bij de afwijzing door burgemeester en wethouders van minder groot belang ge weest Het comité vroeg sub sidie tot een bedrag van drie honderd gulden voor het ge ven van voorlichting in de ge meente. Juist Schiedam zou volgens het actiecomité zich sterk moeten maken voor de belan gen van Zuid-Afrika's zwarte bevolking. „Het is immers de Schiedammer Jan van Rie beeck geweest die de grond slag heeft gelegd voor de late re kaapkolonie, waar alles be gonnen is", schrijft het comité m haar brief aan de gemeen teraad. Eerdere activiteiten van het comité hebben plaatsgevonden in april op de Jan van Rie beeck dag, toen een film over Namibië werd vertoond, en op 26 april met een film over Zuid Afrika in het Stedelijk Museum. Maandag is de gemeenteraad in de gelegenheid zich over de brief van het comité uit te laten. Doet het dat niet, dan gebeurt er niets. Zo zou het kunnen: een foto die aangeeft hoezeer ons milieu vervuild is. Ook al geeft deze plaat geen ant woord op de vraag; waar komt dat vuil vandaan...? Vlaardingen De werkgroep Milieubesef gaat etn grote fo towedstrijd houden, waaraan iedere Vlaardinger kan mee doen. Het motto van de wed strijd: „Vuil, vuiler, weg er mee—". De bedoeling: foto's dje aangeven, waar het vuil allemaal vandaan komt. Deze activiteit van de werk groep Milieubesef, die destijds door de gemeente werd inge steld om het milieu-bewustzijn van de bevolking te stimule ren, zal uitmonden in een grote tentoonstelling van de ingezonden foto's, die de eer ste weken van oktober zal worden gehouden in het Hol land ia-gebouw. Er kunnen zowel kleuren- als zwartwitfoto's worden inge zonden. Bij voorkeur dienen de foto's op het formaat 18 bij 24 te worden afgewerkt Ook foto's van builen Vlaar dingen zijn welkom, maar bij elke inzending dient minstens één foto te zijn, die in Vlaar dingen gemaakt is. Op de achterzijde dienen inzenders hun naam. adres, woonplaats en telefoonnummer te vermel den. Tevens dient te worden aangegeven, of men amateur of beroeps fotograaf is. De foto's kunnen vanaf heden tot 1 september dagelijks worden ingezonden of afgege- ven. Dat kan gebeuren bij de afdeling voorlichting op het stadhuis, Westnieuwland 6 of in het VVV-kantoor in de Vjs- bank. Bij de WV kan men ook op zaterdag tussen 10 en 4 uur terecht. Aan de wedstrijd zijn fraaie pnjzen verbonden. Er rijn ca mera's, microscopen, bio- theekdozen, boeken en nog tal van andere zaken te winnen. De inzendingen worden be oordeeld door een onafhanke lijke, deskundige jury, die zal functioneren onder voorzitter schap van wethouder IJs brand van der Velden. CJ Schiedam Wethouder Her man Posthoorn heeft, tot ver bijstering van de schoolraad het rooster voor de schooltij den over dit en volgend jaar vastgesteld. Hij heeft daarbij de adviezen van zowel de schoolraad als van de verga dering van schoolhoofden naast zich neergelegd- De le den van de schoolraad heb ben hierop tijdens de afgelo pen vergadering met veront waardiging gereageerd. De voorzitter van de raad deelde echter mee, dat de wethouder niet van plan is nog verder over het onderwerp te pra ten. Tijdens een gesprek tussen het bestuur van de school raad cn wethouder Posthoorn heeft deze laatste gezegd, dat hij nu, na jaren van gepraat waar geen voor aüe partijen bevredigende oplossing uit kwam, de knoop maar heeft doorgehakt en de openings- en sluitingstijden voor kleu ter- en basisscholen heeft vastgesteld. Het bestuur van de schoolraad zei over dit be sluit teleurgesteld te zijn, maar verzekerde de leden dat protesten gaen zin zouden hebben. De wethouder heeft er namelijk voor gewaar schuwd, dat hij rich tegen ie dere vorm van protest hard op zal stellen. Te makkelijk Een aantal leden van de schoolraad vroeg zich af of het bestuur rich met deze uit spraak niet wat al te makke lijk achter de wethouder op stelde. Bovendien was men boos dat Posthoorn enkel in het gesprek met het bestuur en niet schriftelijk zijn be weegredenen kenbaar had ge maakt. De wethouder heeft het bestuur verteld dat hij tot zijn besluit is gekomen door dat er op de scholen sterk verschillende wensen leefden ten aanzien van de schooltij den. Hij meende dat er nu toch een oplossing moest ko men in die zin, dat alle scho len dezelfde tijden aanhou den. Hij verklaarde voorts tij dens het gesprek met het be stuur dat hij de adviezen van de schoolraad en de school hoofden had ingewonnen in de hoop dat hij wat eenslui dende klanken zou horen. Toen dit niet het geval was, heeft hij zélf maar tijden 'vastgesteld, die in ieder geval aan de wettelijke voorgeschre ven normen voldoen. De door de wethouder vastge stelde lijden zijn als volgt: het kleuteronderwijs en de eerste twee klassen van het gewoon lager onderwijs be ginnen op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag om half negen 's morgens en houden om kwart voor twaalf weer op. Dan beginnen ze 's mid dags om kwart over één weer tot kwart voor drie. Op woensdag krijgen deze klas sen van half negen tot twaalf uur les. De tijden op woensdag rijn voor de hogere klassen van het lager onderwijs hetzelfde. Op de overige dagen begin nen die ook om half negen en eindigen om kwart voor twaalf, maar 's middags heb ben ze wat langer les, name lijk van kwart over één tot half vier. Het bezwaar dat het onder wijs aantekent tegen de lan ge tijd dat jonge kinderen 's morgens achter elkaar op school moeten zitten, be strijdt Posthoorn met een rapport van de universiteit 'Groningen, waarin staat dat dat niet schadelijk is voor de kinderen. zoen. Dat zegt het Geweste lijk Orkest zelf van de serie concerten, die hel momenteel in de regio verzorgt. In het kader van die serie speelt het orkest vandaag, vrijdag 15 juni, in Maassluis' Koning shof. Tijdens de concerten wordt een puur Weense sfeer opge bouwd. De musici van het or kest hebben een programma samengesteld dat varieert van Mozart tot Robert Stolz. Er zijn enkele vocale hoogtepun ten uit opera's en operettes, aangevuld met enige „ferme" orkeststukken. Aan de serie concerten wordt meegewerkt door een tweetal gerenommeerde solisten: de sopraan Marjon Lambnks en de bas/banton Michael Halli- well. Het concert in Maassluis, in het ontmoetingscentrum Ko ningshof aan de Uiverlaan 20. begint om 20 uur. Asma Er is nog meer klassieke mu ziek te beluisteren in Maas- sluis. Fcikc Asma bespeelt za terdag 16 juni vanaf 20.15 uur het orgel van de Grote Kerk: een concert dat evenals bij andere gelegenheden best weer heel wat pubhek zal trekken. Er staan werken op het programma van Jan Zwart. Bach, Liszt en Guil- mant Ook speelt Asma eigen bewerkingen van bekende geestelijke liederen. Maassluis Het zeelcadetten- korps .Maassluis" neemt za terdag officieel bezit van het nieuwe korpsschip de ms. „Rigel". In de kantine van scheepswerf De Haas vindt om half twee 's middags de ontvangst van de genodigden plaats, waarna het schip offi cieel overgedragen en in dienst gesteld wordt. Later op de middag bestaat er de gele genheid om een drankje te nuttigen en afscheid te nemen van de voorzitter van het zee- kadettenkorps, de heer Twisk. Van half vijf tot half zes kan het nieuwe schip bezichtigd worden. ADVERTENTIE H«t adres voor de DOLF VAN ElJK te.Middetiandslraat 73a Rotterdam - OtO-773455

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3