„Themaweek zeker voor herhaling vatbaar" Ik had het daar toch veel vuiler verwacht" De mensen werkten mee, maar toch weigerden er wel wat" T 1 Het mannetje in de bus... Fancy-fair groep: veel versieringen m Een kijkje in „Woutershof" Zwembad van Zonnehof: niet groot en niet diep Docent Arie Keyzer: Oude ambachten en beroepen Creativiteit in Vlaardingen Toneelgroep: Mr. Steehouwer, krijgt straf... Woonenqüete in VOP en Holy 99 Mïsfe Bezoek van meneer Kwekel: Vlaardingen De the- maweek, die de open bare scholengemeen schap „Professor Casi- mir" met haar brugk lassen gehouden heeft, kon halverwege de week al een succes ge noemd worden. Hoewel pas vandaag het project wordt afge sloten met een bijzon der interessante exposi tie in de school, waarop precies te zien is wat de leerlingen de afgelo pen dagen allemaal hebben gedaan, kon en kele dagen geleden al worden geconstateerd: „Dit is zeker voor her haling vatbaar." Arie Keyzer. een van de leerkrachten van de Casimir die dit brugk- lassenproject hebben begeleid: „Het enthousi asme is enorm geweest. Die kinderen hebben zich echt enorm inge spannen, om er iets goeds van te maken. Ja, ik ben er erg tevre den over". Afgelopen maandag is het gebeuren in de school van start gegaan. De leerlingen van de brugklassen hebben zich in diverse groepen gesplitst, en iedere groep kreeg een eigen onderwerp, dat op de een of andere manier moest worden behan deld. De creativiteit in Vlaar dingen, het milieu, schrijven, historie, me- dische-sociale zorg, scheepvaart, verkeer, oude ambachten, het dagelijks brood, wonen, de groenvoorziening, sport en toneel: ziedaar de indrukwekkende reeks van thema's, waar de jongelui zich aan gewaagd hebben. Een aparte groep heeft de fancy fair voorbe reid, die vandaag ook in de school wordt ge houden. Een en ander is uitge mond in de al genoem de werktentoonstelling, die vanmiddag is geo pend door oud-minister van onderwijs Van Ke- menade. Ook vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur, in de persoon van de wethouders Maarleveld en Van der Velden, waren daarbij aanwezig. Op deze pagina de eer ste resultaten van de themaweek van het Ca simir. De leerlingen van diverse groepen waren zo vriendelijk, ons een keurig verslag te zen den van hun werkzaam heden. Zoals te zien zal zijn vonden we die bijdra gen zó leuk, dat we er niets aan veranderd hebben. Op maandag zijn we met onze groep naar de Kaasboer derij in Maassluis. Daar werd op oude wijze kaas gemaakt. Dinsdag zijn we naar mu seum Anderson op de Kethel- weg geweest, daar vertelde meneer Anderson over oude gebruiksvoorwerpen en am bachten en beroepen. Woensdag bleven we op school, we maakten spintollen die versierde we, en als je wou kon je gaan spinnen. Donderdag gaan we naar het museum de Dubbele palm boom en de tingieterij in Rot terdam. Vrijdag hebben we fancy fair, daar komen de spullen die we deze week gemaakt hebben. U komt toch ook? Maandag zijn we op puzzel- tocht geweest in Vlaardingen op onze tocht hebben we veel dingen gezien zoals: klokge- vels en tuitgevels, ook hebben we de bijbehorende gevel-ver sieringen bestudeerd. Dinsdag ochtend zijn we bij Peter Schenk geweest, de beroemde poppenmaker, hij gaf ons ad viezen voor onze poppenkast- KOppen, die we zelf gemaakt ebben. Deze poppen maken we door middel van simpele patronen. Wilt u deze poppen zien kom dan vrijdag a.s. om 14.15 uur in lok. 3 om onze poppen misschien te zien spelen in het drama van Romeo en Ju lia. Vandaag zijn we een kijkje gaan nemen achter de coulis sen van de stadsgehoorzaal in Vlaardingen waarbij we uitleg kregen van De Knaap (decor- meester). Ook hebben we een prachtig bosdecor gezien daarbij ook de lichtbediening van het lichtorgel. Erg leuk was de wandeling door de kleedkamers waar beroemde acteurs uit de showbusiness regelmatig komen. Vanmiddag hebben we ons in de meest vreemdsortige figu ren veranderd door middel van het grimeren onder lei ding van Gerda. Maandagmorgen: 8.15 uur op school bespreken en een foto maken van alle brugklassers. Om 10 uur gingen we naar de stadsgehoorzaal om vragen te stellen. Om 11,30 uur gingen we naar het hollandia gebouw daar hadden we een gesprek met Mevr. van der Lugt. Om 13 uur moesten we weer naar het hollandiagebouw en had den we een gesprek met me neer Komers en hebben we naar de decors op zolder ge keken om 14.10 gingen we naar huis. Dinsdag gingen we naar Am sterdam. Er werd op alle sta tions opgestapt. Toen kwam de conducteur en vroeg de kaartjes. We zeiden dat de le raar op station oost opstapte en toen zei hij dat we drie dagen vrij kregen omdat Mr. •Steehouwer straf kreeg. In Amsterdam aangekomen moesten we eerst de weg vra gen. Toen we daar aankwa men gingen we dus naar bin nen. We kregen een rondlei ding. Het gebouw zelf was mooi gebeeldhouwd en de wandschilderingen waren ook mooi. Terug zijn we door de Kalverstraat gelopen. We zijn toen nog 3 kinderen kwijtge raakt maar toch nog gevon den. Toen zijn we naar de trein gelopen. Om 8 uur 's avonds zijn we naar het hollandiagebouw ge weest een toneelrepetitie bij wonen. Er werd geinterviewt en toen moesten de vragen stellers een inprofisatie ma ken om de rollen ter verde len. Toen hebben we nog ge praat met) een juffrouw van Kindertoneel. Woensdag gin gen we naar de Willem de Zwijgerschool. 9.30 wachtte meester Otten daar. Het on derwerp was de detective en de boot. We moesten .met de vierde klas toneelstukjes ma ken over die twee onderwer pen. Toen moesten we op de fiets naar school en daar gin- fen we voor de muurkrant en it verslag werken. ■'f-LiJ Ar M ZJtT bezoek bij ^het^Vjaardingse Runs'- Bij Windmill op bezoek .tmestbedrijf Windmill BV. 1 Maandag. We begonnen met het doorkijken van de folders. Deze gingen over mill jeu veront reiniging. Er stond in dat alles verkeerd ging met ons imllieu. Toen kregen we pauze. Daarna gingen we naar een ander lokaal om films te bekijken. Ie film was Schoon water. 2e film was Bestrijdingsmiddelen. 3e film was Hard water. 4e film was levend water. Hiertussen was nog een pauze. Daarna de films bespreken en toen mochten we naar huis. Dinsdag. Vandaag zijn we naar de Windmill geweest. Toen we er binnenkwamen moesten we hel men op. We gingen eerst dia's kij ken met meneer v.d. Ende en me neer van Buuren (die zouden de verdere dag bij ons blijven.). Er werden veel vragen gesteld waar uit bleek, dat ze erg veel tegen de vervuiling deden. Ze maakten in- stalaties om het stof uit de lucht te halen. Toch kregen we te ho ren dat het stof wat eruit gehaald was in de Maas werd geloosd. We hebben een rondleiding gehad en gepraat met een man die blij was dat hij in januari met pensioen ging. (Het stonk wel een beetje in de fabriek). We kregen, nadat we nog een paar vragen hadden ge steld een boekje, een pen en een zak mengmeststof. Woensdag. We gingen met onze groep door de regen naar de AVR (afvalverwerking Rijnmond). Toen we er aankwamen waren we drijfnat We werden ontvan gen door een excursieleider dhr. Muuse. We gingen een zaal bin nen waar we koffie en thee kre gen. Toen kregen we dia's te zien over het bedrijf en wat ze alle maal maakten. Daarna kregen we onze helmen want we gingen de excursie beginnen door het be drijf. We kwamen eerst bij de op- rijbrug voor vuilniswagens die in de winter verwarmd wordt Toen kwamen we bij de bunkers waar al het industriële en huisafval wordt geloost Toen gingen we naar de grove vuilkraker die op het moment kapot was. Nadat we daar klaar waren gingen we naar het laboratorium waar proeven worden gedaan om te kijken of het afval dat verbrand moet wor den geen giftige uitwerking heeft Daarna gingen we naar electrici- teitscentrale waar electriciteit wordt opgewekt. We zijn ook nog naar de verbrandingsovens ge weest, daar werd al het afval ver brand. In de oven is het 1000aC, Na dit te hebben gezien gingen we weer terug en we kregen weer koffie en thee en we konden vra gen stellen. Dat werd dan ook goed gedaan. Na afscheid te hebben genomen gingen we terug. Maandag 11 juni zijn we van start gegaan met de projectweek. We begonnen met het oudste ge deelte van Vlaardingen, rondom de kerk en de Oosthavenkade. We moesten vragen stellen a.d. mensen hoe ze het vonden in Vlaardingen te wonen. We gingen ook naar het visserijmuseum, daar bekeken we een midde leeuws huis. We hadden inmiddels ook een vragenformulier gehad die we zelf aan de hand van vragen moesten invullen. Toen we die vragen hadden inge vuld en klaar waren met de vra gen gingen we weer naar school. Op school werd ons verteld over het ontstaan van Vlaardingen. Dinsdag gingen we naar de Vette- oordspolder. Daar moesten we al lemaal weer dezelfde vragen stel len. Het ging hier wel veel beter, de mensen werkten hier veel meer mee. maar toch weigerde er we! wat. We gingen naar de P.K.D. en de Pnns Hendrikstraat. In de P.K.D. werden we gefoto- grafeert door de pers. ('t was maar 1 man). Daarna gingen we naar het buurthuis in de Valeri- usstraat. Daar werd gesproken over de leegstaande huizen in de P.K.D. We kregen ook nog limo nade. Daarna moesten we speel tuinen gaan bekijken, 's Middags gingen we film kijken over de kort aan speelruimte in Amster dam en omstreken. De heer Kwekel van Veilig Verkeer Nederland demonstreert de re actietest. Eén man van de pers, namelijk onze fotograaf, was in de P.K.D. (oftewel de Pieter Karei Drossaarl- straat) aanwezig voor de foto. 's Woendags zijn we naar de hoe ve en drevenstreken geweest, Het weer zat niet mee. We waren dus erg nat. De huizen waren wel leu ker en mooier maar de mensen waren niet zo enthousiast als gis teren. Dat was erg jammer, 's Middags moesten we dit ver-- haal schrijven en Dinie (ome helpster) was bezig met het uit werken van de enquetes mb.v, de andere kinderen. 8.30 Uitwerking van de tekeningen en interviews. 9.30 Aankomst de heer Kwekel van Veikg Verkeer Nederland. 9.35 Pauze. 9.45 Quiz over verkeer door dhr. Kwekel en dhr. Urk, daarbij waren dia's van de quiz. De groep fancy-fair bestaat uit 14 kinderen en Mvr. Dijkshoorn. Het is erg leuk, iedereen heeft het wel naar zijn 2in. We zitten met zijn allen in een klaslokaal, wat zogezegd ons atelier Is. Alles wat We no dig hebben (versiersels, dingen om te verkopen, zoals sieraden) ma ken we daar. Maandag hebben we de hele dag versiersels gemaakt voor het ge bouw waar de fancy-fair wordt gehouden. We hebben bloemen en slingers en andere versiersels ge maakt, ook hebben we de ramen beschilderd, dat is erg Jeuk ge worden. We hebben die dag hard gewerkt want haast heel het ge bouw was versiert. Dinsdag hebben we het laatste van het gebouw versiert We zijn tot ongeveer tien uur doorgegaan, toen even pauze gehouden en dan met de bus en de tram naar de dubbelde palmboom (museum) in Delfshaven gegaan. Daar hebben we een tijdje, rondgekeken, even Speurtocht gedaan, zien. en dia's ge- We kwamen laat terug maar dat gaf niet want het was leuk ge weest. In de dubbelde palmboom kan je dingen zien over Rotter dam en omgeving zoals scilde- rijen - oude tegels - gevelstenen - oud serviesgoed en dias over delfshaven. Woensdag zijn we sie raden gaan maken en Donderdag gaan we naar een tuinder voor plantjes die we m beschilderde potjes doen. Dit alles gaan we vrijdag verko pen en tonen. Versieringen zijn er volop, in de Casimir-scholengemeenschap. 10.10 Reaktie test met een daar voor bestemde liniaal door dhr. Kwekel. 10.45 Toen we bezig waren met de reaktie test kwam er een foto graaf van de krant 10.55 De heer Kwekel ging verder met de test. 11.00 Pauze. 11.10 Geschiedenis van het ver- bl keer. Dia's over toen en nu. 12.00 Pauze, 12.30 Oogtest door dhr. Kwekel en dhr. Urk. Het wat je kreeg was de letter E waar je van moest zeggen waar de poten heen stonden. Toen dieptezicht en toen zeggen op welke plaats het man netje in de buszat 13.15 Voorbereiding fietskeuring d.m.v. de "fiets van een persoon uit de groep. 13.30 Dia's bekeken van gekke verkeerssituaties. 14.10 Wegwezen. Woutershof is een dagverblijf voor geestelijk gehandicapte mensen. Toch kun je erg met die mensen lachen, ze ziin erg vro lijk en opgewekt s Ochtends worden ze met taxie's gebracht en om half 4 weer opgehaald. Sommigen overnachten ook maar dat is weer ergens anders in „De Tweeling". Als ze er aankomen gaan ze met hun groepje, ze zijn in groepjes verdeeld, koffie drinken. Er zijn ook verschillende actieviteiten zoals muziek, gymen, handarbeid enzovoort 's Middags, na het eten, mogen ze uit één van die actieviteiten kiezen. Er is daar ook een dameskapsalon. De da mes kunnen daar krullen in hun haar laten zetten en zich op Ia- ten maken met macke-up. We mochten met z'n drieeen naar zo'n groepje gaan en thee met ze drinken. In de hal stond een tafeltennistafel. We hebben even met een paar kinderen ge tafeltennist Ik vond het daar erg gezellig en het was een leuke ochtend. het dagverblijf Zonm gmge ehaf. Dat is een verblijf voor geestelijk gehandicapte kinderen. Sommige kinderen waren ook lichamelijk gehandicapt We gin gen eerst naar een kamer waar een vrouw ons vertelde hoe het daar alle maal ging. We" hebben ook nog dia's" gekeken. Na de dia's zijn we naar het zwem bad wezen kijken. Het zwembad was niet groot en niet diep. Daarna gin gen we naar school terug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4