Niet bouwen op Schuttersveld!'' I Op deze manier komt er niets tot stand" 99 Wijkveremging VOP eist beheer wijkcentrum op Prima bloemen corso Henk Schippers (PvdA) verlaat gemeenteraad Onderwijs vraagt de raad om hulp Nieuv/landers sturen brief: vanavond al in de raad 74 Professor Priemus over Vïaardingse stads- vermeuwuigs- nota: Dat dit in 1979 nog mogelijk is Conflict met wethouder over beheersvorm „Actiekar" nu weg Wollen jasje uit Zweefvliegtuig maakt noodlanding Gewonde hij aanrijding Maandag 18 juni 1979. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 kl.ichtendlenst 144144 SCHIEDAM EX KETHEL Schiedam Met de grootst mogelijke spoed behandelt de gemeente raad vanavond een brief uit wijk Nieuw- Iand, waarin voorlopig bezwaar wordt gemaakt tegen woningbouw op het Schuttersveld. Als in de bezwaren wordt volhard, dan kunnen de bewoners van het Schiedamse woonwagen kamp wel vergeten dat zij op redelijke termijn een onderkomen kunnen vinden in de nieuw te bouwen huizen op het Schuttersveld. De brief, die vlak voor het weekend nog op de raadsa- genda is gezet, is gestuurd aoor een werkgroep van omwonenden van het Schuttersveld, die bij ruim 300 gezinnen in dit wijk- deel vragenlijsten hebben afgegeven. In deze enquête wordt gevraagd, welke ideeen de omwonenden hebben voor de toekomst van het Schuttersveld. „Met de brief willen wij bereiken, dat wij bij de plannen van de gemeente worden betrokken, voordat besloten wordt om er voor de woonwagenbewoners huizen te gaan bouwen", zeggen L. J, van de Wate ren, de contactpersoon van de werkgroep. Omdat het college van bur gemeester en wethouders na jarenlang dralen nu haast wil maken voor de woonwagenbewoners, is de brief van de Nieuwlanders met voorrang behandeld. Daarom staat deze vana vond op de agenda, anders zou het pas augustus ge worden zijn. Het college heeft al een antwoord klaar. „Wij hebben duide lijk te kennen gegeven, dat de hele planontwikkeiing voor het Schuttersveld met alle betrokkenen zou ge schieden en dan is het jammer dat er al enkele mensen met wat kritiek gaan komen, voordat er ook maar één potloodlijn op papier is gezet", aldus wethouder Chris Zijdeveld. „Wij vragen dus om het komende overleg een eerlij ke kans te geven". In de brief wordt geen di rect bezwaar gemaakt te gen het voorlopige plan om de bebouwing op het Schuttersveld vooral voor woonwagenbewoners te be stemmen. Alleen wilden de Schrijvers ervan, dat het maken van plannen voor welke bebouwing dan ook, wordt opgeschort tot alle vragenlijsten ingevuld bij de werkgroep zijn binnen gekomen. „Tenslotte is be bouwing op het Schutters veld niet tegen te houden, ook niet met het huidige bestemmingsplan", aldus Van de Wateren. Volgens hem zou best het geval kunnen zijn, dat veel omwonenden er bever een wandelparkje of een speel weide zien komen, met des noods alleen een wijkge- bouw. In die trant zijn dan ook de vragen opgesteld. Op de achtergrond speelt echter wel degelijk mee, dat enkele bewoners van Nieuwiand tegen huizen bouw voor woonwagenbe woners zijn. „Er wordt een bepaalde bevolkingsgroep mee bevoordeeld. Als een bewoner van het kamp in een gewoon huis wil gaan zitten, is dat natuurlijk zijn goed recht," aldus Van de Wateren, „maar dan behoort dat wel te ge schieden via de lijsten van het bureau huisvesting, waar duizenden mensen al staan ingeschreven en d3n zouden zij door de hele stad heen geïntegreerd kunnen worden". Als dan toch een bepaalde bevolkingsgroep wordt uit verkoren voor de woning bouw, dan zouden dat vol gens de contactpersoon van de werkgroep Schutters veld beter invaliden of ge handicapten kunnen zijn. 's-Gravenzande Met een stoet van zeventig deelnemers, begeleid door muziekkorpsen en diverse show- en majorettenpele- s tons, is in 's-Gravenzande i met een corso het zomer- i seizoen officieel geopend. De samenwerking tussen de VVV's van Hoek van Hofland en 's-Gravenzande leidde tot een tocht vanaf s veiling Westland-zuid 1 langs de Noordlandsweg naar Hoek van Holland, waar al evenzeer een s massa mensen op de s been was om het voorbij- trekken van de stoet te j§ bezien. p Buurtschap Heenweg was §f al evenzeer uitgelopen, s mede omdat De Glazen Stad dat daar haar thuis haven heeft, zich invoeg de en in haar fraaie uit rusting aller bewondering verwierf. Ook de bewo ners van De Kreek waren in de gelegenheid het ge heel te zien voorbijgaan, waarna in Westland-zuid de finish werd bereikt. De voorzitter van het or- iiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiitiiiiiiuimii^ ganiserende comité Arend f| Mondt sprak van een ge- e slaagd evenement, onder- ff streept door de woorden E van burgemeester M. van Prooijen die de stadssleu- m tel overhandigde aan de 3 voorzitter van de VVV de heer K. 2. Smith. E Na langdurig jury-overleg kwamen de volgende win- b naars uit de bus: In de categorie humoristische 5 wagens het garagebedrijf EGAC met enkele meters- j§ hoge carnavalspoppen. 1 Tuinaanleg René Don werd eerste in de catego- rie originaliteit en korfbal- vereniging ONDO won bij ff de groepen. De fraaist ff versierde wagen was van garage Van Dam. ff Vlaardingen „Er zal een nieuwe nota stadsvernieuwing moeten ko men, liefst iets sneller dan deze tot stand is gekomen. Een nieuwe nota met een behoorlijke basis, bijvoor beeld opgesteld in overleg met het Stedelijk Overleg Stadsvernieuwing (SOS). Ais de stadsvernieuwing aan gepakt gaat worden op de manier van de „nota organisatie stadsver nieuwing", dan Somt er niets tot stand". Dat was de vernietigende conclusie die professor Hugo Prie mus, hoogleraar in de volkshuisves ting aan de T.H, in Delft en volk- shuisvestingsideoloog van de Twee de-Kamerfractie van de PvdA, ver bond aan de nota over stadsvernieu wing van het Vïaardingse college vanbenw. siniiiiiiiiiliiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiimiiuMiuiiiiiiiuiiiiiiniiiiniiiininiiiiiiiinisiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiuinii^ Vlaardingen De Vereniging Wijkbelangen Vettenoordsepol- der heeft moeilijkheden met wethouder C. Bot over de be heersvorm van het nieuwe buurthuis in de VOP. De Vereni ging is van mening dat ook gezien de ontstaansgeschiedenis van het wijkwerk in de VOP, het niet meer dan logisch is om deze lijn in de toekomst voort te zetten door het beheer van het nieuwe buurthuis te laten dragen door wijkbewoners. Wethouder Bot is daarentegen van mening dat de gemeente een commissie in moet stellen (commissie ex artikel 61) die het beheer gaat voeren over het buurthuis. In de wet staat dat een „cen tje accommodatie" (wat het nieuwe buurthuis immers is) een geen winstbeogende in stelling is, die zich ten doel stelt de oprichting, het beheer of de exploitatie van die cen trale accommodatie te realise ren. Dat beheer kan, nog steeds volgens de wet, op vier manieren geschieden: in de vorm van een stichting, in de vorm van een vereniging, in de vorm van een commissie ex artikel 61 van de gemeen tewet of in de vorm van een commissie ex artikel 62 van de gemeentewet In principe staat het de gemeente en de participanten vrij een van deze beheersvormen te kiezen. Daamaast staat er in artikel G3 dat de samenstelling en de werkwijze van het bestuur zodanig dienen te zijn dat voldoende waarborgen aanwe zig zij voor inspraak en medezeggenschap van dege nen die van de centrale ac- Vlaardingen Het be stuur van de winkeliers vereniging Koopcentrum Vlaardingen heeft gehoor gegeven aan het verzoek van de commissie voor verkeer en vervoer, om de aanhangwagen met de tekst „De binnenstad dicht, da's geen gezicht" weg te halen. Dit „actie karretje" heeft geduren de enkele weken op een van de parkeerplaatsen op het Veerplein ge staan. De heer Bruins, voorzit ter van het Koopcen trum: „We zijn gevoelig voor het argument, dat dit karretje een parkeer plaats kost. We geven die parkeerplaats inder daad terug aan de win kelende bevolking, in de hoop dat de gemeente dat in de toekomst op het Veerplein ook zal doen", zo merkt Bruins snedig op. commodatie gebruik willen maken. Deze laatste eis gaat ook op in het geval de cen trale accommodatie opgezet wordt door een gemeentebe stuur. De vereniging Wijkbelangen Vettenonrdsepolder is destijds bewust als vereniging opgezet, om daarmee het activiteiten pakket van de vereniging zo veel mogelijk het activiteiten- pakket van de wijkbewoners te laten zijn. Verder zijn in de statuten van de vereniging garanties vastgelegd dat buurtbewoners het beleid van de vereniging kunnen bepa len. De vereniging is nu van mening dat alleen de vereni- gingsvorm garanties biedt voor het zelf verantwoordelijk zijn van de bewoners voor de gang van zaken in het buurt huis, en eist daarom het be heer over het nieuwe buurt huis uitdrukkelijk voor zich zelf op. In het overleg met de ge meente bleek duidelijk dat er op het stadhuis gedacht werd aan een commissie ex artikel 61. een beheersvorm waarbij het college/de gemeenteraad niet alleen via de begroting iets over het wijkwerk te zeg gen heeft, maar ook op ande re manieren de vinger op de pols kan houden. Vanavond in de vergadering van de commissie voor sociaal-cultu rele aangelegenheden zal er over bovenstaande problema tiek, die overigens met alleen in de VOP maar ook in de Oostwijk speelt, gepraat wor den. De vergadering begint om half acht en wordt gehou den in het stadhuis. Professor Priemus was één van de inleiders op de discus sie-avond die door het SOS vrijdagavond in de grote zaal van Triangel werd gehouden over deze coliegenota. Een goedgevulde zaal, waaronder veel gemeenteraadsleden en bijna alle leden van het colle ge, die nadrukkelijk titre personel", dus niet als colle gelid, aanwezig waren, hoorde hem aan. Op uiterst zakelijke, wetenschappelijke wijze be sprak professor Priemus de nota. Allereerst formuleerde hij een aantal voorwaarden waaraan een behoorlijke aan pak van de stadsvernieuwing volgens hem moest voldoen, om dan vervolgens met cita ten uit de nota aan te geven dat aan die voorwaarden niet voldaan was. Herhaaldelijk liet Priemus zich ten aanzien van verschillende facetten van de nota ontvallen: „Dat dit in 1979 nog mogelijk isl" Hij benadrukte dat de organi satie van de stadsvernieuwing een onderdeel moet zijn van een allesomvattend stadsver nieuwingsbeleid, wat in Vlaar dingen nog steeds niet is ge formuleerd. Veel kritiek had hij op de centralistische visie van het college: „bewust hou den zij alle touwtjes in han den en de gemeenteraad is zoek". Hij is dan ook van me ning dat de hele organisatie van de stadsvernieuwing in gebed moet zijn in het ge meentelijk politiek gebeuren. Een voor veel aanwezigen zeer welkom pleidooi hield professor Priemus voor een krachtiger invloed van de be woners in de projectgroepen. Geen goed woord had hij over voor dc in de nota opge somde zaken waarover, naar de mening van het college, geen inspraak mogelijk is: „het is anno 1979 onbegrijpe lijk dat je dingen durft te noemen waarover geen in spraak mogelijk is". Over de rol van de ambtenaren in de projectgroepen was Priemus zo mogelijk nog beslister: „Die rol moet je aanpassen aan de gangbare structuren, dat wü zeggen: uitgaan van mondige ambtenaren, mensen die je om een boodschap kunt sturen. Het is natuurlijk onzin om ze stemrecht te ge ven in een projectgroep, de ambtenaren op de tribune van de Tweede Kamer laat je toch ook niet meestemmen! En dat ambtenaren hun eigen mening niet altijd vrij naar voren mogen brengen in een projectgroep is ongelooflijk, feitelijk schend je daarmee de grondwet!" Resumerend stelde professor Priemus dat deze nota een „beheersingsmodel" is, een or ganisatiestructuur waarbij het college zich in wil dekken voor alle. voor hen, nadelige ontwikkelingen, terwijl het ge woon een serie afspraken zou moeten zijn waar beide par tijen zich aan houden. De andere inleiders; Piet van Gemeren (secretaris Federatie Rotterdamse Womngbouwve- rening), André Ouwehand (medewerker Landelijk Om- budsteam Stadsvernieuwing). Wim van Es en Eric Scholten (Rotterdamse ambtenaren be trokken bij de stadsvernieu wing daar) waren niet minder duidelijk in hun kritiek. Zij gaven veel suggesties hoe de stadsvernieuwing eventueel aan te pakken zou zijn, waar bij zij regelmatig het Rotter- damsemodel ten voorbeeld stelden. De hier en daar al regelmatig geuite kritiek op de „nota or ganisatie stadsvernieuwing" van het college van b en w, kreeg vrijdagavond een des kundige onderstreping. In de discussie na afloop van de in leidingen werd nog een po ging ondernomen om de wet houders Goudriaan en Wijn stok aan het praten te krij gen, tevergeefs, ook na afloop van de avond waren zij niet bereid commentaar te geven. Een bezoeker van de discus sie-avond vroeg wethouder Wijnstok of hij na al die kri tiek vanavond nog wel kon j slapen. Wijnstok antwoordde: „Ach, ik heb in deze zaal nog wel voor hetere vuren ge staan". Waarop de vragenstel ler zei: „Daar ben ik dan ge lukkig niet bij geweest". 3111 jiiwinim minimum, iiiniiimuimmiiiüiumiiiu Maassluis Een zweefvlieg tuig heeft zaterdag een nood- landing moeten maken op het sportveldencomplex aan de Kooylaan. Het zweefvliegtuig, dat opgestegen was in Rotter dam op Zestienhoven kwam in de buurt van Maassluis in moeilijkheden vanwege een gebrek aan termiek. Er vielen geen gewonden bij de lan ding. Het vliegtuigje is later uit elkaar gehaald en weer naar Rotterdam vervoerd. Vlaardingen Het PvdA-ge meenteraadslid Henk Schip pers gaat binnenkort de Vïaardingse gemeenteraad verlaten. „Persoonlijke om standigheden" hebben hem genoodzaakt na vijf jaar raadslidmaatschap deze zetel ter beschikking te stellen. Henk Schippers gaat nog in de loop van dit jaar verhui zen naar Ridderkerk en kan als inwoner van deze stad na tuurrijk onmogelijk deel uit blijven maken van de Vïaar dingse raad. In de gemeente raad zal hij opgevolgd wor den door Leo ten Have, de secretaris van het PvdA-be- stuur Rijnmond. Henk Schippers had verschil lende specialiteiten, onderwijs, sociaal-culturele aangelegenhe den (hij maakte deel uit van het bestuur van de Stichting Welzijn Vlaardingen), in spraak en recreatie. Deze laatste specialiteit maakte hem tot de grote stimulator van het fractie-rapport over de bebossing van de Broek- {lolder: „Van wens tot werke- ijkheid". Het Schiedamse Beatrlxpark was zaterdag de gehele 3 dag het domein van de schapen. In de (oop van de j§ dag werden op deskundige wijze deze beesten ver- 3 j= lost van hun winterjas. Het weer was zaterdag zo =f 2 aangenaam, dat de schapenscheerder zelfs voor de 1 2 schapen een zeer aangename verpozing was. Voor- lopig zullen zij weer wat bloter door het leven moe- =t ten, maar voor de mensen geeft het weer de garan- 1= tie dat bij koudere dagen er in ieder geval wol aan- s wezig is om een lekkere warme wintertrui van te s 3 maken. rniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiintiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiitiiiHiiiiiiiimiiiiiKiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiHiuiiiimil Schiedam Bij een aanrij ding op de zuidelijke rijbaan van rijksweg 20 is de be stuurster van een personen wagen gewond geraakt. Zij moest met een hersenschud ding en andere kwetsuren op genomen worden in het Ge meente Ziekenhuis in Schie dam. Door onbekende oorzaak raakte zij bij het inhalen van een vrachtwagen in een slip, schoot voor de vrachtwagen langs tegen de vangrail en raakte bekneld tussen de vrachtwagen en de vangrail. De bestuurder van de vracht wagen bleef ongedeerd. Scholen (24) tegen nieuw rooster Schiedam Elf kleuter scholen en dertien lagere scholen in Schiedam heb ben in een brief aan de gemeenteraad uitgelegd waarom zij zich verzetten tegen het door onderwijs wethouder Herman Pos thoorn vastgestelde school tijdenro os ter voor het komende schooljaar. Vanavond staat een eerder door de on derwij sla-achten verzonden brief tussen de ingekomen stukken aan de femeenteraad, en de on- erwijskr achten willen van de gelegenheid gebruik maken een discussie over het nieuwe rooster uit te lokken. Allereerst hebben de scho len bezwaar tegen de pro cedure die wethouder Pos thoorn heeft gevolgd bij zijn besluit. Op 18 januari zijn de schoolhoofden door de wethouder ge hoord. Toen bleek duide lijk de weerstand tegen de felijke schooltijden m heel chiedam, zoals Posthoorn die wil instellen. Pas op 15. mei, zo schrijven de schoolhoofden is de beslis sing van de wethouder om toen alle schooltijden ge lijk te trekken genomen. Té kort vóór'de zomerva kantie, om nog herziening van het besluit te vragen, vindt men. Daarnaast is volgens de briefschrijvers de ochtend schooltijd in het rooster van Posthoorn te lang, e» venals de middagpauze. De schooltijd in de mid dag is daarentegen weer te Kort om goed te kun nen werken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1