SCHIEDAMSCHE COURANT Onderwijs kwaad over gelijke schooltijden Gemeentewerken gevoelig voor argumenten van RET Commissie wil gemeente- invloed op wijkcentra Schiedam vóór olieboycot van Zuid-Afrika Raad wijst 4 gebieden aan s Ambtenaar voor energiebesparing „Behoudt Sehapewei!" Floor Quast: „Wijk zelf mondig genoeg" Wellicht beroep tegen wethouder Subsidie voor stadsvernieuwing Discussie buslijnen weer open PvdA- fractie kiest voor Wallaghe Schapen scheren Geen haast met woonwagenkamp Dinsdag 19 juni 1979 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26385- 4 PAGINA S Broersvest 3 telefoon administratie 263091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL miss ie vergadering van gisteravond mimi naai. Naar alle waarahijnlijkheld zullen de toekomstige buurthuizen, althans ae centrale accommodaties daarvan, beheerd gaan worden door een groepje van mensen waarin ook de gemeente zitting heef t De discussie, gisteravond in de commissie sociale en cultu rele aangelegenheden gevoerd, toonde aan dat vooral de libe ralen. inclusief D'66, met die regeling grote moeite hebben. Maar ook het PvdA-lid Henk Schippers liet duidelijk biij-; ken het met de wijze waarop wethouder Bot het overleg met de betrokken wijkbewo ners gevoerd had niet eens te zijn. Dit bleek tijdens de stemming, toen hij zich even als Ron Molenaar (D'66) van stemming over de vraag of in de beheerscommissies leden van de gemeenteraad zitting moesten hebben of uitsluitend de gebruikers onthield. WD-raadslid Quast hekelde het collegebeleid, dat stoelt op de gedachte van de centrali satie. Hij sprak over „demo cratie aan de basis" en bracht het argument naar vo ren dat de wijkbewoners zelf mondig genoeg zijn hun eigen accommodatie te beheren. CDA-er Schriel daarentegen Schiedam Het gemeentebestuur van Schiedam heeft zich gisteravond uitgesproken vóór een olieboycot van Zuid-Afrika. Bij de regering wordt aangedrongen op een snel en effectief olie-embargo zolang de aprtheid- spoütiek daar wordt gevoerd. Om het standpunt kracht bij te zetten koos de gemeenteraad er gisteren voor om het piaaselijke comité Olieboycot Zuid-Afrika een sub sidie van 300 gulden te verlenen ter vergoeding van de onkosten voor diverse activiteiten. Tegen stemden de WD en het CDA, de laatste fractie met uitzondering van Rein van Raalte en wethouder Riet Taverne. WD-fractieleider Gerard Verhulsdonk liet van hem bekende kritiek horen: „De regering is zelf ca pabel genoeg om te oordelen over een boycot Daar moeten wij ons niet mee bemoeien". Vóór de boycot en subsidie aan het Sehiedamse comité' was D'66, die met steun van Nikolaj Dielemans (PvdA), Herman Noordegraaf (PPR) en Eef Collé (CPN) twee moties aangenomen zag worden. Ook de wethouders gingen daarin mee, nadat Noordegraaf had aangevoerd dat „de buitenlandse politiek van het Sehiedamse colle ge" een vreemde is: destijds werd wel geld uitgetrokken voor steun aan het verzet in Chili, bij de levering van oorlogsfregatten aan Indonesië bleek de kwestie ,,te ab stract" en de brief van het Sehiedamse comité over Zuid-Afrika was bijna alleen voor kennisgeving aange nomen. liet zijn eigen wethouder geen moment in de steek. Ondanks het feit echter dat de bewoners ettelijke keren beklemtoonden dat de wet slechts voorschrijft dat er een beheerscommissie behoort te komen, maar niet noodzake lijk een volgens de ex artikel 61 regeling (functionele raad), wilde wethouder Bot die rege-, ling gisteravond al in stem ming brengen. De commissieleden stelden zich tenslotte in een stemver houding van vijf voor, twee tegen (VVD) en twee onthou ding (Schippers en Molenaar) achter de wethouder. Mocht er inderdaad een der gelijke beheerscommissie ge kozen worden, dan zal die commissie zeggenschap heb ben over alleen de gemeen schappelijke ruimten van de wijk, niet de specifiek aan haar toegewezen accommoda ties. De bewoners van de VOP en Oostwijk waren gis teravond woedend over wat zij het „regen tisme" van de wethouder noemen. De VOP heeft inmiddels affiches ver spreid die wethouder Bot ge heel in deze hoedanigheid af beelden. Over de achtergron den zie deze krant van giste ren. Ondanks een massale op komst hebben de Sehiedamse onderwijs krachten niet hun zin gekre gen. De schooltijden worden toch getrok- Schiedam De gemeente raad heeft gisteren een be langrijke slap naar stadsver nieuwing gedaan door vier voorgedragen gebieden aan te wijzen en de dienst gemeen tewerken tien man extra per soneel toe te zeggen, die bij de verdere voorbereiding moeten assisteren. Tevens is toestemming verleend om de woningdienst met één man uit te breiden. Het WD-raadslid Cor van Til borg sprak gisteren van een beslissing die voor jaren het beleid in de stad zal be palen, en hij werd bijgevallen door de rest van de raad en wethouder Chris Zijdeveld. Tegelijk met het aanwijzen van de vier gebieden werd echter meteen op het gebrek kige karakter van de subsi die-regeling gewezen, die aan de stadsvernieuwing is ver bonden. Zijdeveld erkende dat de interim-saldo-regeling, waar oorspronkelijk erg en thousiast over werd gedaan, met meer is dan de „minst slechte oplossing". „Ook met deze subsidie zal het in de toekomst nog nodig zijn om te vechten en zullen teleur stellingen moeten worden ge ïncasseerd", aldus de wethou der. De plannen, die in een ele mentaire fase zijn geraakt gaan nu naar het ministerie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, waar ze samen met de plannen van een groot aantal andere ge meenten zullen meedingen naar de bij het ministerie be schikbare pot voor de stads vernieuwing. Zodra bekend wordt hoeveel field Schiedam krijgt worden de plannen uitgewerkt Zijde veld beloofde gisteren dat dat in overleg met de bewoners fiaat gebeuren. Ook kleine bokjes kun nen rare sprongen maken waarvan dit speelse exemplaar etuigt uit kinder boerderij Maar ook voor bokken geldt dat geleerd gedaan is, tot ver wondering overigens van het kleuterke dat kennelijk niet precies weet of het nu aange naam aan wel onaan genaam moet reage ren op de bokkige houding van de viervoeter. Vlaai-dingen De dienst van gemeentewerken voelt best wat voor de argumenten, die het Rotterdamse ver oersbedrijf RET heeft aangedragen om te proberen Vl'^rdingen tot andere gedachten te brengen met be trekking tot de lijnvoering van de diverse buslijnen in de stad. De RET heeft samen met Westnederiaud, die Vlaardin- gen eveneens aandoet, nogal wat kritiek geuit op de voor gestelde lijnvoering, zoals die in bet structuurplan is aange geven. Gemeentewerken is het met name met de RET eens, dat buslijn 56 niet de route moet gaan volgen die in dat plan is aangegeven: deze lijn moet gewoon blij ven rijden zoals momenteel ook gebeurt. In een evaluatieverslag, dat naar aanleiding van de kri tiek van de beide vervoers maatschappijen is gemaakt, stelt Gemeentewerken, dat de structuurplanroute voor bus 56 grote voordelen biedt aan de reizigers uit de Hoeven- en Dreven buurt in Holy-Noord, maar dat de nieuwe lijn voor reizigers uit de overige delen van de stad nadelen zou ople veren. Met name de frequen tie zou dalen, terwijl het Holy-ziekenhuis slechter be reikbaar zou worden. Hand having van de huidige route verdient daarom de voorkeur. Ook met betrekking tot bu slijn 52 is Gemeentewerken het eens met de RET. Het vervoersbedrijf heeft voorge steld, deze lijn door te trek ken naar dc Maasboulevard, hetgeen volgens gemeentewer ken een „interessante uitbrei ding van het aantal recht streekse openbare-vervoersre- laties in het woonwerkver keer" zou betekenen. De RET had tevens voorgesteld, om bus 52 niet uit Vtaardingen- Ambacht te houden, zoals in het structuurplan staat voor gesteld. Gemeentewerken ge looft niet dat de bewoners van Ambacht overlast van de buslijn door hun wijk zullen ondervinden, als de wijk straks voor overig autover keer verkeersluw wordt ge maakt Ook de voorstellen van de RET over de route van bu slijn 59 kunnen de goudkeu- ring van gemeentewerken wegdragen. Voorgesteld werd de route te bekorten tot het centrum. De route naar het station Centrum wordt im mers -overgenomen door bu slijn 52. Ook met Westneder land is de Vlaardingse dienst' het eens. In het structuurplan was gesteld, dat de WN-bus- sen van de Schiedamseweg dienen te verdwijnen, maar het streekvervoer bedrijf voelt daar niet zoveel voor: men vreest verlies van passagiers. Gemeentewerken ziet het ook hier niet als een bezwaar, als aan die wens tegemoet geko men wordt: ook de Schiedam seweg zal straks immers al flink ontlast worden, als het overige verkeer wordt uitge bannen. De discussie over de toekom stige open baar-verv oerlijnen is inmiddels weer helemaal open. Duidelijk is, dat de aanbevelingen van het struc tuurplan niet zonder proble men zijn. Te verwachten valt, dat het college van b. en w. over enige tijd met aanvullende of nieuwe voor stellen komt. Schiedam De Sehiedamse leer krachten gaan wellicht bij gedepu teerde staten van Zuid-Holland in beroep tegen de beslissing van hun wethouder om alle schooltijden in Schiedam gelijk te trekken. Dat bleek gisteravond tijdens de verga dering van de gemeenteraad, waar bij wethouder Posthoorn nagenoeg alle raadsleden achter zich kreeg. Alleen CPN-raadslid Eef Collé schaarde zich achter de in groten getale opgekomen onderwijskrach ten, en oogstte tijdens zijn optreden een ongekend applaus. De rest van de gemeenteraad was blij dat Posthoorn einde lijk de knoop doorhakte en alle lagere- en kleuterscholen een gelijkluidend rooster Kandidaat- burgemeester: Schiedam Vannacht heeft een grote meerder heid in de PvdA-fractie gekozen voor de Gro ningse wethouder van verkeer en onderwijs, Jacques Wallaghe (33), als meest gewenste kan didaat voor het burge meesterschap van Schie dam. Daaraan is twee weken heimelijk overleg voorafgegaan. De stem ming in de PvdA-fractie vond plaats nog na de gemeenteraadsvergade ring van gisteravond. Wallaghe zal het verzoek worden gedaan om als nog te solliciteren naar de vacature-Lcms. Die keus voor Jacques "Wallaghe heeft de socia listische fractie nog juist gemaakt voor de komst van de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, Maarten Vrolijk, die donderdag de verlan gens van alle partijen in de Sehiedamse raad voor een nieuwe burgemeester komt aanhoren. Alleen de PvdA en de PPR heb ben een socialistische burgemeester voor ogen staan, de WD maakt geen duidelijke keus. het CDA wil liever een eigen kandidaat benoemd heb ben, D'66 eigenlijk ook, en de CPN wil een „dui- delij k links iemand". voorschreef. Met die beslis sing is een einde gekomen aan een jarenlange discussie, die is aangeslingerd door de actiegroep Tijd voor School. Posthoorn: „Het werd mij langzamerhand duidelijk dat er, ondanks al het overleg, niet uit te komen was. De be trokkenen hadden zo langza merhand recht op duidelijk heid; de discussie, die al zo lang duurde en zoveel tijd in beslag nam, was niet bevor derlijk voor het onderwijs. Daarom heb ik nu de beslis sing genomen. Dc discussie over de schooltij den vond gisteren plaats naar aanleiding van een ingezon den brief van de leerkrach ten, waarin protest werd aan getekend tegen het gelijk la ten aanvangen van alle scho len. Ex-wethouder Eef Collé vond dat dc inspraak niet voldoende tot zijn recht was gekomen, en vroeg om het opnieuw bespreekbaar stellen van de verschilpunten. Pos thoorn maakt duidelijk dat hij daar in geen geval aan wilde: „Er is gewoon niet uit te komen, en dan is niemand erbij gebaat als opnieuw gaat worden gediscussieerd", ver klaarde de wethouder. Collé bleef gisteravond de enige tegenstander van de voorstellen van Posthoorn. Meteen*nadat de uitslag van de stemming bekend werd, verlieten de leerkrachten de monstratief de zaal, om in de hal van het stadskantoor ver dere stappen te overleggen. 1 V! aar ding en Ook dit jaar j wordt er weer een schapen scheerder losgelaten op de verschillende Vlaardingse weitjes. Op woensdag 27 juni zal hij VI aardingen aandoen. Het eerst wordt de schapenbevol king in Het Hof geschoren, 's morgens om negen uur. Om half elf is het Schapenweitje aan de Mamixlaan in de Westwijk aan de beurt, 's Mid dags wordt Holy aangedaan. Om half twaalf de dierenwei de aan de Dillenburgsingel en om twee uur de kind er boer- derij „Holywood" aan de Am sterdamlaan. D"66 en CPN: Schiedam Met uitzondering van D'66 en de CPN is de Sehiedamse gemeenteraad gistera vond akkoord gegaan met het uittrekken van een krediet van 265.000 gulden voor het ma ken van plannen voor het Schuttersveld. Het is de bedoeling, dat daar ongeveer vijftig woningen komen voor met name woonwagen bewoners. Communist Eef Collé stond echter een vertragingspolitiek voor om de omwonen den van het Schuttersveld, zoals hij zei, „een betere kans te geven bij de plannen te wor den betrokken". Collé kreeg daarin de steun van de twee raadsleden van D'66. Andere par tijen wilden haast maken. Vooral de huisarts van de woonwagenbewoners, PvdA'er Ruud van der Veer, beklemtoonde de noodzaak daarvan. Viaardingen Het college van b. en w. heeft besloten een ambtenaar van de afdeling gebouwen en technische installa ties te belasten met het opsporen en tegengaan van overtollig energieverbruik. Het idee van een ambtenaar speciaal belast met het opsporen van overmatig energieverbruik kwam oorspronkelijk van de Vlaardingse jeugdgemeenteraad. Peter Blonk van het CDA nam deze suggestie mee naar de gemeenteraad in de vorm van een motie die aangenomen werd en waarin de energienota van het college van b. en w. behandeld werd. De meerderheid van de gemeenteraad kon zich achter de motie stellen. Het college heeft daarna de directeur van gemeentewerken op dracht gegeven een advies op te stellen. Dat advies is nu bin nen en het college heeft zich ermee akkoord verklaard. De commissie voor financiën en bedrijven kan zich met dit advies verenigen, maar wil graag dat er een plan van activitei ten gemaakt wordt voor deze ambtenaar. Dat plan van activi teiten zou dan besproken moeten worden tijdens een vergade ring van deze commissie. Bond Heemschut vraagt college: Vlaardingen Ook de Bond Heemschut heeft tegenover het Vlaardingse college zijn bezorgdheid uitgesproken over de toekomst van het zogenaamde „Schapeweitje". tijk groengebied vervult voor de omringende buurten een recreatieve functie en neemt esthetisch gezien -een belang rijke plaats in. Een groene ruimte zo ais deze is dermate kostbaar, dat hij niet dan om zeer dringende redenen opge-. offerd zou mogen worden", zo schrijft de bond. Bouw van een parkeergarage vindt de bond blijkbaar geen dringende reden. De Bond Heemschut verzoekt het colle ge dan ook naar alternatieve locaties om te zien. De bond, een landelijke orga nisatie die zich beijvert voor een harmonische woonomge ving, is van mening dal het parkje niet aan de verkeer stechnische plannen van het college „opgeofferd" mig worden. Aldus blijkt uit een brief die de bond onlangs aan het college verzond. De bond schrijft ondermeer: „Tegen de keuze van het Schapeweitje (als parkeerloca- tie, red.) hebben wij zwaarwe gende bezwaren. Een derge-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1