'We verliezen zoveel klanten dat we wel knnnen opdoeken9 m 1 trand/ Blokje PEUGEOTSE OOK EEN GOS REDEN OM VOOR HETWONDEROP WIELEN TE KIEZEN Winkeliers over plannen afsluiting Singel: Week naar Liverpool Kachel valt: vloer bedekking in brand J"P-v ■v& - t'vjtëürfj&k Nieuw bestuur bij Rietzeilers Energie in de bibliotheek Alarm: inbrekers nemen de benen EIGENRAAM VOOR RAAD Burgemeesters gaan en komen 2i WOENSDAG 20 JUNI 1979 SC 3 Schiedam De winkeliers aan de Schie- damse Singel zien hun toekomst somber in. Zij vrezen dat zij binnenkort hun za ken moeten sluiten. De plannen die wet houder Chris Zijdeveld met deze straat, die de Broersvest met het station Schie dam/Rotterdam West verbindt, heeft, zul len volgens hen fataal zijn voor hun ne ring. „Wanneer de Singel wordt afgeslo ten, verliezen we zo'n groot deel van onze klanten dat we wel op kunnen doe ken", menen zij. Een groot deel van de klan ten van de winkeliers aan het einde van de Singel bestaat uit mensen die voor ze naai' hun werk gaan, nog even een boodschap doen. Ook *s mid dags wanneer deze mensen terugkomen van hun werk, stappen er veel even een win kel binnen volgens de winke liers. Zij zijn bang dat ze die klanten, waaronder veel auto mobilisten, in de toekomst moeten missen. „AJs we de passanten die hier kopen kwijtraken, is het met ons ge daan", is hun eensluidend commentaar. Een mening die absoluut niet door wethouder Chris Zijde veld wordt gedeeld. Integen deel: „Als ik een winkelier in die buurt was, zag ik de toe komst zelfs rooskleurig in", zegt hij. „Ik snap trouwens niet hoe die winkeliers hun uitspraken waar kunnen ma ken. Men kan, gezien de ver keersregels in die straat, daar geen boodschappen doen zon de»- een fikse boete te riske ren. Dus hun argumenten 2ijn alleszins niet rechtsgeldig. Verder moet ik zeggen dat ik nog niet eerder kritische ge luiden over mijn plannen om de Singel verkeersluw te ma ken heb gehoord. De bewo nersvereniging en allerlei ac tiegroepen hebben 2eifs aan gedrongen op voortgang van de uitvoering van de plannen. Liever gisteren dan vandaag, heb ik steeds gehoord", aldus Zijdeveld. De geluiden die men bij de winkeliers kan beluisteren, klinken heel anders. „Ach, moet u luisteren, als ze hier de boel gaan afsluiten, dan maken wij het niet lang meer als winkeliers", zegt de slager. „Weet u wat het is? Er liggen hierachter vier straten. Daar kunnen we met van leven. Daar wonen te weinig mensen om aJs winkel een goede klantenkring aan te hebben, We hebben de mensen van het doorgaande verkeer hard nodig voor ons voortbestaan. Nee, als de plannen van die wethouder Zijdeveld door gaan, dan wordt het niks met deze wijk. Dan wordt het een dood aanhangsel van de stad. Dan gaat de boel hier verar men". Ook de sigarenhandelaar uit de buurt is niet erg optimis tisch. „Ik zit hier al vele ja ren", zegt hij. „Ik heb er hard voor gewerkt om een beetje redelijk te kunnen le ven. Een zaak als de mijne moet het vooral hebben van het 's morgens doorgaande verkeer dat naar het indu strieterrein of naar de rijks weg gaat Voor negen uur heb ik hier al zo'n tachtig klanten voor een pakje siga retten of een krant gehad. Die stoppen, lopen gauw even binnen en zijn weer verdwe nen. Maar ik zie zo zowat ie dere ochtend terugkomen. Die mensen heb ik nodig om deze zaak draaiende te houden". Hij voegt daar evenals de sla ger aan toe. bang te zijn dat het een dode buurt gaat wor den wanneer er nog maar weinig verkeer in de straat wordt toegelaten. „Ik ben echt bang dat deze straat gaat verpauperen. We zitten ver van het centrum af om aantrekkelijk te zijn om te komen wandelen en winke len". De wethouder denkt uiteraard heel anders over deze zaken. „Men moet om te beginnen goed begrijpen dat het niet in de bedoeling ligt om de straat helemaal af te sluiten. De Singel blijft bijvoorbeeld toe gankelijk voor bestemmings verkeer. Verder denk ik dat een vriendelijker verkeersregi- me de Singel wel degelijk ten goede zal komen. Het wordt dan voor fietsers en wande laars aantrekkelijker om van die straat gebruik te maken. Die zullen dan hun inkopen doen in de winkels daar. Hoe je het ook keert of wendt, die straten daar worden eerder aardiger om te zien doordat de mensen er hun huizen zelf renoveren en opknappen. En als ik nou helemaal de pro feet probeer te spelen, dan zou ik zeggen dat door de noodzaak tot energiebespa ring, hoe dat ook in zijn werk moet gaan, de mensen meer en meer van de fiets gebruik zullen maken en dat er een „run" op het station zal ko- men. Nou, het lijkt mij zo toe dat de winkeliers aan de Sin gel dan juist helemaal niet slecht zitten. Maar het is een bekend verschijnsel dat over al waar het verkeersregime van een straat of stadsgedeel te wordt gewijzigd, de winke liers uit vrees voor hun be staan daar tegen in opstand komen. Maar meestal blijkt dan achteraf dat het allemaal hard meevalt". De radiohandelaar aan de Singel geeft van de winkeliers nog bet meest genuanceerde commentaar: „Als ze hier het zware verkeer uit de straat willen weren, dan vind ik dat prima. Ook met het invoeren van eenrichtingsverkeer heb ik geen problemen. Maar él het verkeer uit de straat ha len? Nee, dat zou te ver gaan. Er moet hier wel doorgaand verkeer blijven". Hinderlijk De drankhandelaar deelt de mening van zijn collega-win kelier dat het zware vorkeer op de Singel hinderlijk is. Maar hij is er stellig van overtuigd dat de plannen van Zijdeveld de winkeliers de nek gaan kosten. Voor zich zelf is dat minder een pro bleem dan voor rijn mede- winkeliers aangezien hij de pensioengerechtigde leeftijd bijna heeft bereikt. .Maar die leeftijd wil ik wel hier zien te halen. Eerder wil ik hier niet weg. Dus ben ik tegen de plannen". 2egt hij. De wethouder ondertussen denkt er nog niet over zijn plannen te vergeten. Hij deelt de zorgen van de winkeliers niet en gelooft dat rij er niet slechter van zullen worden. Hij heeft voorbeelden van an dere steden voor ogen die hem in het gelijk stellen. De toekomst zal uit moeten wij zen wie werkelijk gelijk heeft. Het gedeelte van ae Sin gel, vlak bij het station, waar de winkeliers het sterkste vrezen voor de gevolgen van de verkeer sluwe plannen van wet houder Chris Zijdeveld. Schiedam Om het weekje-uit naar Liverpool te kunnen betalen houdt Excelsior '20 zaterdag een fancy-fair op het Museum plein tegenover de Appel markt. Het is de bedoeling van de sportclub om de jeugdleden tussen twaalf en negentien jaar „on tour" te laten gaan, maar voor extra financiën moet nog gezorgd worden. Cric ketwedstrijden staan in Engeland al op het pro gramma, maar voetbalacti viteiten zijn nog niet geor- faniseerd. De fancy-fair uurt zaterdag van tien uur 's ochtends tot vijf uur in de middag. Schiedam De 33-jarige Schiedammer G. E. heeft in ajn huis aan de Park weg brand veroorzaakt doordat hij een brandend petroleumkacheltje omver uep. E. dacht dat hij in de keuken een gerucht hoor de en snelde prompt op bet geluid af. In zijn haast vergat E. het brandende kacheltje, dat hij met een sraak tegen de grond liep. Een deken, een stoel en de vloerbedekking vlogen 111 brand, maar konden al snel door E. zelf worden geblust In de kamer ont stond nog enige rookscha de- De totale schade be draagt enige honderden guldens. E. is verzekerd tegen brand- Over het algemeen zjjn de poedels een erg geliefd ras. Meestal is er dan ook veel, vraag naar. Nu Jody ech ter in het dierentehuis zit zijn er echter net geen mensen die speciaal een dvvergpoedeltje willen heb ben, Er heeft zich er tot nu toe slechts één gemeld, die er eerst nog even over moest denken. Inderdaad wilde met graag een poe- deltje hebben, maar dan liefst een witte. Jody is echter zwart in plaats van wit zodat zij niet werd meegenomen. Het is een beetje een zielig gezicht dit kleine hondje in zo'n grote kennel te zien zitten. Ze ziet er wat verloren uit Fn het begin wilde Jody wel achter haar vlonder, waar de honden op slapen, weg kruipen. Wanneer je bij haar de kennel instapte, drukte ze zich legen de muur weg. Nu is de angst weg en komt zij, nog wel wat schuchter, naderbij. Jody is een ideaal hondje voor al wat oudere men sen. Haar enige probleem is, dat zij niet zo goed te gen alleen zijn kan. Oudere mensen nemen vaak hun hondje overal mee naar toe dus zou dit een goede com binatie zijn. Mensen die veel weg zijn, hetzij over dag. hetzij *s avonds, die nen er goed aan te doen geen hond te nemen. Een hond is een gezel schapsdier en vindt het meestal niet leuk om alleen gelaten te worden. Onher roepelijk krijgt men dan problemen met buren die klagen omdat de hond 'sa- vonds of overdag zo zit te janken. Dit janken moet natuurlijk niet verward worden met „aanslaan". Ie dere hond zal aanslaan wanneer hij een geluid hoort wat hij niet zo snel kan thuisbrengen. Komen de buren thuis en hoort de hond de sleutels, dan zal hij aanslaan. Dit moet men echter kunnen accepteren. Om een goede verhouding te krijgen tussen honden liefhebber en NIET hon- denliefhebber moet U er natuurlijk voor zorgen dat Uw hond rijn behoefte net-' jes in de goot doet De dienst gemeentewerken heeft een aardige folder uitgebracht waarin men kan lezen hoe men het rijn hond moet aanleren. „HOGE NOOD? HOND IN DE GOOT". Als wij hon denliefhebbers dit allemaal doen, knjgen wij niet een schonere stad, maar is mis schien straks iedereen een hondenliefhebber. •get SIGNALEMENT: naam: Jody ras: dwergpoedel leeftijd: 6 jaar geslacht: vrouwe lijk kleur: zwart/grijs beharing: krul Schiedam De carnavalsve reniging De Rietzeilers heeft een meuw bestuur. Het aantal bestuursleden is belangrijk uitgebreid om ook het komen de jaar weer tot een geslaagd- camavalsgebeuren te komen. In het bestuur zitten nu de volgende personen: G. Ban nenberg - voorzitter; W. Schenkelaars - viee-voorritter; J. H. de Groot - eerste secre taris; W. van de Eshof - twee de secretaris; H. Bek - eerste penningmeester; mevrouw L. Verwaal - tweede penning meester; A. Brussé - commis saris. Met het nieuwe bestuur hoopt men het komende sei zoen tot een betere taakverde ling te komen. Schiedam De bibliotheek organiseert een tentoonstelling over energie. Vanaf vandaag tot 22 juli zal er in de biblio theek aan de Lange Haven 131 een expositie worden in gericht, waarbij kernenergie en alternatieve energiebron nen tegenover elkaar zullen worden gezet Affiches over zonne-energie en een maquette van een zon- collcctor zijn te bezichtigen en deze worden aangevuld met alle literatuur die de biep over dat onderwerp bezit en een literatuurlijst De tentoon stelling wordt gehouden in de hal van de bibliotheek en komt tot stand met medewer king van vereniging Milieude fensie. Schiedam Met een kelder- winch, een soort van krik, hebben inbrekers maandag avond een inbraak poging on dernomen bij de juwelier op het Hof van Spaland. Het tra liewerk voor de winkel werd met het apparaat omhoog ge krikt waarna de toegang sdeur met een hamer werf stukgeslagen- Op dat moment ging het alarm van de winkel en namen de inbrekers, nog zonder iets meegenomen te hebben, de benen. Toen de politie arriveerde was er al geen spoor meer van hen te bekennen. Het gebouw van Kraijema BV, een bedrijf in grintstra- len en metaalbewerking aan de Strickledeweg, is ook door inbrekers bezocht Een raam pje naast de toegangsdeur werd aan gruzelementen ge slagen, waardoor het alarm van het bedrijf werd inge schakeld. Ook bij deze firma rijn de dieven op de vlucht geslagen voordat de agenten waren gearriveerd. Er wordt niets vermist bij het bedri jf. ADVERTENTIE PCUCEOT van Beethovensingei 124 Viaardmgen 010-35 7900 Ik kom er met omheen. Schiedam heeft een burge meestersvacature. Zaterdag j.l. hebben we dhr. hems m Zaanstad afgeleverd. Een delegatie Schiedam mers (wethouders, fractie voorzitters. ambtenaren e.a.) woonden de installatie vergadering van de ge meenteraad bij, Donderdag in Schiedam door de har monie WjJ ton -Fijenoord uitgeblazenzaterdag in Zaanstad een welkomstfan fare door de Verkade-Har- morde. U weet we!, van de koekjes. Een verschil met het vertrek van de vorige burgemeesters. Steeds was pensionering de reden. Dit- maa! een vertrek wegens promotie. Morgenavond komt de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. Vro lijk, luisteren naar de wen sen van de gemeenteraad. Een rondje inspraak dus. Is de vorige keer bij de komst van burgemeester Lems ook gebeurd. Toen voor de eerste maal. De CDA-fractie zal donder dag uiteraard ook met de commissaris van gedachten wisselen. Niet omdat we de huidige gang van zaken rond benoemingen zo ide aal vinden. Integendeel. De fractie staat er nogal scep tisch tegenover. Het z.g. „profielschetsen" lijkt soms meer scherts dan schets. In het blad De Nederlandse Gemeente stond onlangs een artikel „Onderzoek profielschetsen burgemees ters: vage teksten vol com promissen". Nageplozen in de raadsnotulen van 17 ge meenten. Over het alge meen vraagt men een schaap met vijf poten be zig aan het dynamisch deel van zijn carrière. Of Schiedam het er don derdag a~s. zoveel beter zal afbrengen? Ik vrees van niet De marges van de raad zijn niet zo groot. En het probleem is nogal sa mengesteld. Ten eerste de politieke kleur. Kijkt men naar Schiedam als zodanig, dan zou men met recht en rede, gezien de politieke samenstelling van de raad, het pleidooi voor een bur gemeester van PvdA-signa- tuur kunnen billijken. Kijkt men echter over de ge meentegrens naar de pos ten voorzitter Rijnmondr burgemeester Rotterdam, Schiedam. Vlaardingen, Maassluis, dan komt het CDA (en ook andere par tijen) er maar bekaaid af. Regionaal gezien valt er wel wat recht te trekken. De relatie burgemeester-po litiekHoe dient zijn/haar opstelhng te zijn. Ik zou hier een stelling willen weergeven van dhr. A. J. Lems. gedaan tijdens de PvdA-conferentie over „de socialistische burgemees ter": „Enige terughoudend heid in lokaal-pohtieke ac tiviteiten is ook geboden omdat anders elders in het sociale en culturele leven van een gemeente deuren voor hem worden gesloten. Hij dient de representant van het gehele gemeentebe stuur te bh jven". Dan de kandidaten. For meel vallen die buiten het directe gezichtsveld van de raad. In Zaanstad sprak een vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad met de kandidaten. In Zuid- Holland gebeurt zoiets nooit Dat is jammer. Dat zou wellicht kunnen voor komen, dat fracties op ei gen houtje solh'citanten gaan wegen, te licht bevin den en op zoek gaan naar nieuwe kandidaten. Zoals nu soms lijkt te gebeuren. Dat bedreigt de privacy van sollicitanten. Ik wil met tomen aan het recht kandidaten aan te bevelen. Die voordracht is dan een toevoeging aan de sollicitaties. Niet meer dan dat Maar inspraak dient wel inspraak te blijven. De mogelijkheden in dat kader dienen ter beschikking van de gehele raad te staan. Eventueel via een vertrou wenscommissie. Ik hoop dat de raad de mogelijkhe den krijgt en zal benutten om gezamenlijk te bewerk- stelliggen dat die man of vrouw wordt gevonden, die op een breed vertrouwen van raad en burgerij mag rekenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3