Henk Schipper richt politie-honden af Slechts enkele doorstaan keuring !§§Ï8I WOENSDAG 20 JUNI 1979 Feilloos Hondemanie Kameraad "Stil zijn' Revieren "Terugroepen" Ïftüfcfd* •53 8 5£«S3«Ï.«£S» J SCiVD.WW. Henk Schipper met Breston: „Slechts een klein aantal honden is werkelijk geschikt voor de dressuur". Een vluchtende pakwerker wordt door de hond aan zijn arm gesteld. Oud-Beijerland hij is haast niet meer weg te denken uit de menselijke samenleving. Op diverse terreinen heeft de hond in de maatschappij zijn plaats weten te veroveren en die tot dusver met succes weten te verdedigen. De overgrote meerderheid is "slechts" als huisdier aangeschaft, terwijl een klein percentage daarvan ook nog neventaken kent als jachthond, legerhond of gewoon dient tot algemeen nut van de mens. Onder de laatste categorie mag zeker de politiehond worden gerekend. Als geen ander dier op deze aarde lieeft vooral deze groep van honden zich In onze samenle ving een belangrijke positie weten te verwerven. Immers, de politiehond- een erepredicaat dat slechts voor een gering aantal viervoeters is weggelegd, is momenteel «nmisbaar als speurhond, of gewoon als middel ter beveili ging van gebouwen en het handhaven van de openbare orde. En dat zal vermoedelijk wel zo blijven, omdat de mens nu eenmaal niet die karakte ristieke eigenschappen van de hond zoals bijvoorbeeld de reukzin bezit De politiehond mag dan qua uiterlijk niets van zijn rasge noten verschillen, qua eigen schappen behoort hij tot de elite van zijn soortgenoten. En dat is ook een eerste vereiste, want anders wordt hij niet eens uitverkoren. Dat niet ie dere hond bij uitstek geschikt is voor de functie van politie hond, bewijst wel de stringen te en strenge selectie die wordt toegepast. Iemand, die daarover kan meepraten is ongetwijfeld Henk Schipper uit Oud-Beij erland die sinds twee jaar hoofd is van de hondenbriga de van het particuliere veilig heidsdienst Securidor BV. „Slechts een klein aantal hon den is werkelijk geschikt voor de dressuur", licht Henk Schipper toe. „in het eerste jaar valt meestal 709c van het aantal beschikbare honden af, terwijl in het daaropvol gende jaar zeker nog eens 30% daarvan de eindstreep niet haalt". Het is dan ook geen wonder dat het een magnifieke presta tie mag heten, wanneer men een hond dusdanig heeft op geleid, dat hij in staat is om op de keuring alle opdrachten feilloos uit te voeren en zo doende het certificaat politie hond te verdienen. Henk Schipper slaagde daar in tot op heden drie keer. „Tweemaal kreeg ik het certi ficaat met lof voorde Duitsei- Mechelse herders Carlo en Zorro, die ik inmiddels aan de Rotterdamse politie heb verkocht en de derde keer behaalde ik eveneens het cer tificaat met lof met de bouvier Breston", zegt hij. De laatste woorden van Henk Schipper zouden de indruk kunnen wekken dat het dres seren van honden een ^winst gevende bezigheid is- Niets is echter minder waar. Resoluut zegt de Oud-Beijerlander: „Karakter en moed zijn bepalend" „Voor geld hoef je het zeker niet te doen. Want het levert je geen enkele stuiver winst op. Alleen het plezier en de voldoening die het geeft wan neer een hond bepaalde op drachten foutloos uitvoert, moeten er achtcrzitten. An ders kun je het beter laten. Want dan hou je het nooit vol. En daarmee ben jezelf, maar is bovenal de hond niet ge baat". Henk Schipper, die sinds 1968 zich intensief met de dressuur van honden bezig houdt, is al die tijd verbonden geweest met de Koninklijke Neder landse Pol i t i eh on d en v e rejii - ging, waarvan sinds één jaar op de Group achter de sociale werkplaats een dependance is ingericht. Omdat Henk van jongsaf aan een grote liefde voor honden koestert, startte hij ruim twaalf jaar geleden met de africhting van honden. Henk: „Vroeger al pakte ik tedere hond van de straat en nam die mee naar huis. Daar was mijn moeder niet altijd Een van de springoefeningen: het maken van een sprong over een 1.75 meter hoge schutting. erg gelukkig mee. Dat kun je wel begrijpen. Drie weken voordat ik ging trouwen had ik al een jonge boxer gekocht. Voor de dressuur". Het jonge gezin Schipper heeft daarvan een gezonde hondemanie overgehouden. Niet alleen dartelen verschei dene honden - waaronder drie bouviers - in huize Schipper door Wim Abrahamse rond, maar sinds kort heeft ook Honk's vtouw Hannie zich toegelegd op de dressuur, Zij neemt als enige vrouw in de Hooksehe Waard de acht maanden oude bouvier Aswin onder handen om daarmee het certificaat politiehond in de wacht te slepen. Aswin, een telg van Breston en Belinda, zou zelfs we! eens de hoge score van zijn vader - die bij de keuring 401 van de 435 te behalen punten ver zamelde - kunnen overtreffen. Immers, de kenmerkende ei genschappen van Breston, die hem lot een goed politiehond maken, zullen zeker ook bij Aswin terug te vinden zijn. Henk Schipper: „Gelukkig wel. Want het vinden van een geschikte hond is uiterst moeilijk. Hel levert vaak ook de nodige problemen thuis op. Immers, je koopt een hond, maar je bent niet altijd zeker of je hem wel na laten we zeggen 1 1/2 jaar kun weg doen. wanneer blijkt dat hij niet is geschikt als politie hond. Een vrouw kan zich namelijk wel zoveel aan die hond hebben gehecht, dat ze hem als huisdier wil houden". Een goede politiehond onder scheidt zich dan ook van zijn makkers. „Karakter en moed dat zijn de voornaamste ei genschappen", aldus Henk. „Wanneer een hond op die twee punten niet goed is. kun je hem beter maar direct thuis laten". Staat dc hond op die punten echter wél stevig in zijn schoe nen, dan vormt het met zijn gaat, is dan ook een belang rijk wapen in de strijd tegen de misdaad. Het is ook niet voor niets dat in bepaalde gevallen een bewaker beter af is met. een afgerichte hond dan met een vuurwapen. Henk: „Een inbreker kun je met een gerust hart bij een politiehond achterlaten. Die loopt heus niet weg. Zodoende is het voor een bewaker mak kelijk om de politie in te lichten. En dat is het voordeel wanneer je met z'n tweeen bent". Voordat een hond echter het certificaat "politiehond" mag dragen heeft hij een hele zwa re opleiding doorlopen. In een periode van gemiddeld twee jaar - waarin wekelijks toch zo'n zes a zeven uur wordt getraind - kan een hond wor den klaar gestoomd voor zijn taak. De oefeningen waaraan een hond zich moet onderwerpen zijn onder te verdelen i^drie afdelingen. Afdeling één bevat de volg-, spring- en zoekoefeningen, benevens de training op stil zijn", het afleggen en het voedsel weigeren. De volgoe- feningen bestaan uit het vol gen van de hond, al dan niet aangelijnd en naast de fiets. De springoefeningen bestaan natuurlijke eigenschap "trouwheid" een uitstekende kameraad, die zijn baas in alle gevallen tot het uiterste zal verdedigen. „Een hond is meer mans dan twee kerels", zegt Henk Schipper dan ook zeer beslist, „een hond is na melijk niet gauw bang, maar is bovendien onberekenbaar. Kom je vier man tegen, dan schrikt hij ze allemaal af, omdat geen van die vier maar het flauwste vermoeden heeft, wie als eerste wordt gepakt". De preventieve werking die van een dergelijke hond uit- uit het springen over een haag van 1.25 meter, een schutting van 1.75 meter alsmede het maken van een breedtesprang van minimaal 2.25 meier. De zoekoefeningen bestaan uit het opsporen van een bepaald voorwerp en een mens. Het zogenaamde "stil zijn" laat zich minder makkelijk verklaren. Henk Schipper: „Hierbij wordt de hond ver plicht om aangelijnd geen ge- "uid te geven, ook al bestaat ■»r aanleiding tot blaffen. Het zelfde vinden we terug bij het "afleggen". De hond moet dan gedurende drie minuten al- Een aankomende politiehond stelt een speciaal voor oefening geklede pakwerker. leen blijven, waarbij hij niet alleen stil moet zijn, maar ook oplettend moet blijven. Dus slapen is er bijvoorbeeld niet bij". Het voedselweigeren - tevens de laatste oefening in deze afdeling - bestaat uit het tot driemaal toe aanbieden van voedsel aan de hond, die er echter niet aan mag komen. Lukt het de hond op de keu ring van het totaal van 65 punten minimaal 40 punten te behalen, mag hij door naar afdeling twee. Hierin staan slechts twee oe feningen op hel programma. Eerst moet de hond een af stand van tweemaal 15 meter (naar de overkant en terug) zwemmend overbruggen, waarna hij een voorwerp dat zeven meter uit de kant ligt, moet ophalen. Hiermee kan de viervoeter maximaal tien punten verdienen. Voor succes in de afdeling drie komt echter meer kijken. Daarin meot de hond niet alleen revieren afzoeken van een bepaald terrein naar een voorwerp of mens) waar bij hij - wanneer het voorwerp is gevonden - alleen maarmag blaffen, maar ook enkele an dere zware oefeningen onder gaan. Een prachtig voorbeeld daar van is de transport- en steloe fening. Henk Schipper: „Bij het opbrengen van een man moet de hond ongeveer 75 meter lang achter de "arres tant" blijven lopen en deze consequent in de gaten hou den. Wanneer deze op een gegeven moment slinks iets probeert weg te gooien - in de praktijk meestal belastend materiaal - moet de hond het voorwerp oppakken en aan zijn geleider tonen. Dezelfde attentheid wordt van de hond bij de steloefe ning gevraagd". De steloefe ning bestaat uit het tot staan brengen en bewaken van een verdacht individu. De steloefening valt uiteen in vijf onderdelen. „Als eerste heb je de stoksteloefening waarbij de hond een met een stok gewapende man tot staan moet brengen. Deze man vlucht eerst, draait zich dan vervolgens om en geeft du hond een stokslag. Dit om het dier af te schrikken. De hond moet hem daarop stellen bijten) in arm of been. Op commando moet de hond ech ter ook direct loslaten. Vlucht de man opnieuw, dan mag de hond wederom ingrijpen. Dat zelfde gebeurt met een vlucht ende man op de fiets. Alleen stelt de hond de vluchteling dan bij het been". Vervolgens moet de hond in zijn eentje - de begeleider blijft op afstand - een man opbrengen. Hierbij moet de hond zonder daarvoor een bevel te krijgen de man stel len, wanneer deze probeert te vluchten. Op het onderdeel "werpvast heid" wordt de hond verplicht om zijn moed en vastberaden heid te tonen. Opnieuw moet het dier een vluchtende man stellen, die echter ditmaal ge wapend is. Op vijftien meter afstand wordt er met losse flodders geschoten op het beest, dat echter onverschrok ken moet proberen de man te grijpen. Ook wanneer de man de baas van de hond aanvalt, moet du trouwe vier voeter attent zijn en als "red dende engel" optreden. Het moeilijkste onderdeel is echter het zogenaamde "te rugroepen". Henk Schipper: „Op dit onderdeel worden vaak de meeste punten ver speeld. Nadat je eerst de hond hebt bevolen om iemand te stellen, roep je na zo'n 25 meter het dier terug. De hond is dan verplicht om met de zelfde snelheid terug te ko men, Meestal gebeurt dat niet, omdat het beest gebeten is op de achtervolging van de vluchtende man". Dg moeilijkheidsgraad van afdeling drie wordt bena drukt door de hoge punten waardering (330 punten!) die er in deze categorie valt te verdienen. Tevens 'ontvangt de hond tweemaal tien punten voor algemeen appél en de wijze van voorbrengen, In to taal kan de hond 435 punten behalen, hetgeen echter tot dusver niet is voorgekomen. Henk Schipper: „Je moet ech ter wel bedenken dat de hond al die oefeningen op comman do moet doen. Reageert hij al uit 2ichzelf, dan is dat fout en verspeel je punten. En daarbij moet je ook niet ver gelen dat voor elke afdeling een miniminaal aantal punten moet worden gescoord, want anders mag de hond niet eens verder naar de volgende afde ling". Alvorens een hond dan ook aan een keuring wordt onder worpen, wordt er minimaal twee jaar geoefend op de poli tiehondenvereniging. In de Hoeksche Waard bestaat er slechts één club: Ambacht Hoecke, dat aan de Greup oefent De vereniging kent elf leden. Ruim voldoende. Want dat de africhting van een hond tijd kost is een duidelij ke zaak. Henk Schipper: „Je hebt het er echter voor over. Vooral wanneer de hond er zelf ook plezier in heeft. Helemaal vol daan ben je als de hond nog het certificaat „Politiehond" in de wacht weet te slepen ook. Want dan bezit je niet alleen een lief huisdier, maar ook een voortreffelijke kame raad, die je nooit in de steek 2al laten. Neem dat maar van mij aan".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4