SCHIEDAMSCHE COURANT Man uit raadszaal verwij c erd f Politiemacht rond station Collectie Jan Anderson in stichting Woonwagenbewoners eii wijkbewoners bezoeken elkaar e zijn zuinig met gas beeldjes Gemeenteraad wordt vanavond in West verwacht Jongen (12) met buks beschoten Parkeercontrole verscherpt Burgemeester lust geen oliebollen .„Eerst alles compleet, dan de handel naar volgende generatie" De tijden veranderen Nieuw raadslid geïnstalleerd SOUS-CHEF CHEF DE; PARTIE Eind augustus installatie 1 burgemeester Joh. van Es Donderdag 28 juni 1979- ON AFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26392 - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtondienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Schiedamse en Rotterdamse politie agenten hebben woensdagochtend in alle vroegte het station Schiedam/Rotterdam-West omsingeld, om inbrekers, die zich met een snijbrander op de kluis hadden gestort, in de nek te grijpen. Ondanks de flinke politiemacht die rondom het station was verzameld heeft men de inbrekers niet aan kunnen houden. Ook in het station wa ren ze nergens meer te bekennen. Spoorwegpolitie had de inbrekers betrapt en had de pohtie ge waarschuwd. De schade die is aangericht bedraagt achtduizend gulden. Doordat de inbrekers in hun bezigheden zijn gestoord, hebben ze niets uit de kluis meege nomen. Vertegenwoordigers van de Vereniging Wijkbelangen Vettenoordsepolder delen oliebollen uit. Vlaardingen De collecties van Jan Anderson zullen in geen geval versnipperd wor den. Onlangs is een speciale stichting opgericht, die er zorg voor moet dragen, in ge val Anderson, zoals hij het zelf uitdrukt, „plotseling In de sloot terechtkomt", dat de collectie niet uit elkaar valt. De stichting bestaat uit de beren H.D. Teenstra, J. An derson, J. van Dorp (visserij- museum), J. Stigter, J.P. v.d. Voort (wetenschappelijk medewerker visserijmuseum) en G. Anderson en heet Stichting Collecties Jan An derson. De reden het materiaal in een stichting onder te brengen, houdt vooral verband met de documentaire en historische waarde van de collecties. In de loop van zo'n dertig jaar heeft Anderson een schat aan' i gegevens op weten te bouwen, die alleen in onderlinge, sa- menhang volledig tot hun recht kan komen. De verza- j meling is uniek en van lande- lijke betekenis aan het wor- den Dat laatste moge blijken 1 uit het feit, dat de collectie regelmatig geraadpleegd wordt door onderzoekers uit I het hele land. Zo zal Jan van Hillo voor één van zijn ko mende programma's, ook van het door Anderson verzameld documentatiemateriaal ge bruik maken, blijkens mede delingen van de NCRV. zo'n anderhalf duizend boekti tels bevat, alle gespecialiseer de naslagwerken op de terrei nen, die Andersons collecties beslaan. Een belangrijke aan winst wordt gevormd door de aankoop van tweehonderd po litieke prenten, die voor het merendeel destijds in De Nieuwe Amsterdammer zijn afgedrukt. Ook het bezoekersaantal over het jaar 1978 steeg iets, zij het niet spectaculair, namelijk van 1.320 tot 2.538. Dat die stijging voorlopig ook nooit rigoreus zal worden, wijt An derson vooral aan 'het feit, dat het museum slechts een gering aantal uren per week geopend kan rijn (Anderson moet alles in rijn vrije tijd doen). Voor hem ook één van de belangrijkste redenen, waarom hij nog steeds zonder subsidie draait. „Zolang dit geen volledig mu seum is, vind ik het niet ver antwoord om op kosten van' de gemeenschap mijn hobby uit te leven", motiveert hij. „Eerst wil ik er voor zorgen, dat de collectie compleet is en dan de handel overgeven aan de volgende generatie". Met de oprichting van de Stichting Collecties Jan An derson is een eerste stap in die richting gezet. Op de Toonbeeld pagina van deze krant meer over de nieuwe tentoonstelling, die vrijdag in het Streekmuseum geopend wordt. De ongewenste spreker wordt weggeleid Jaanerslag Inmiddels heeft Anderson ook liet jaarverslag van het mu seumpje doen verschijnen. Daaruit blijkt, dat bijvoor beeld alleen de bibliotheek al Schiedam De bewoners commissie van omwonenden van het Schuttersveld is dinsdagavond op bezoek, ge weest bij het woonwagen kamp aan de Schiekade. Het bezoek was bedoeld als ken nismaking. Een aantal woon wagenbewoners zal namelijk op het Schuttersveld komen wonen, wanneer dat zal zijn volgebouwd. De omwonenden hebben in eerste instantie te gen die bewoning bezwaar gemaakt Het Schuttersveld was oor spronkelijk bestemd voor bij zondere bebouwing. Het veld werd gebruikt als speelveld voor de jeugd, als standplaats voor het circus en voor tal van andere activiteiten. Toen later bekend werd dat deze bestemming werd gewijzigd ten gunste van woningbouw, hebben de omwonenden daar in een brief aan B. en W. te gen geprotesteerd. Bovendien leefden er onder een gedeelte van de bewoners van dat gedeelte van Niéuw- land vooroordelen tegen woonwagenbewoners. De ken nismaking van dinsdagavond had tot doel die vooroordelen weg te nemen en de weder zijdse problemen bespreek baar te maken. De woonwa genbewoners rijn namelijk in het woonwagenkamp niet goed gehuisvest De opzet van de kennisma king is waarschijnlijk voor een goed deel geslaagd, want opbouwwerker Hans de Bruijn typeerde het bezoek als; „Een gezellig avondje. Weliswaar is men niet tot een vergelijk gekomen, maar dat was dan ook niet zozeer de opzet". De woonwagenbewo ners gaan nu over enige tijd bij de wijkbewoners op tegen bezoek. Mariastraat luas—Het verbruik van aardgw per Neder lands gezin is in het afge lopen jaar voor het eerst Energiebewust Itgedrag en net aan renden van isolatie be en nun invloed te d el den, zo schnjft de gmg van exploitant® an gasbedrijven in crland (Vegm) erslag. e casverb Bijeenkomst over Mariastraat e.o. Vlaardingen Burgemeester W. Kieboom van Vlaardingen heeft gisteravond bij de raadsverga dering de aanbieder van de "oliebol van de maand" door twee politieagenten uit de raads zaal laten verwijderen. Nadat de laatste burger die gebruik maakte van het spreekhalfuur uitge sproken was, kwamen ineens vertegenwoordigers van de Vereniging Wijkbelangen Vettenoordsepol der de raadszaal binnen. De beer' J. Schriel, fractie voorzitter van het CDA, kreeg een oliebol op een sokkel uitgereikt en de andere raadsleden werden vereerd met een kleine oliebol in een plastic zak je. Ondertussen probeerde één van de wijkbewoners op het spreekgestoelte van de raads zaal de verbouwereerde raadsleden uit te leggen wat de bedoeling was van deze happening. Veel kans kreeg hij daar niet voor, want de burgemeester ontnam hem het woord door te stellen dat hem niets bekend was van deze spreker, terwijl de ge bruikers van het spreekhal fuur bij raadsvergaderingen dat van tevoren moeten aan kondigen. Toen de spreker gewoon doorging met spre ken, schorste de burgemeester de vergadering. Ook die maatregel sorteerde weinig ef fect, waarop de burgemeester twee agenten de opdracht gaf de spreker de zaal te verwij deren. De wijkvereniging van de VOP wil de oliebol van de maand voortaan maandelijks Bij de aanvang van de ge meenteraadsvergadering van gisteravond heeft burge meester W. Kieboom van Vlaardingen de heer W. van der Velden beëdigd als nieuw raadslid. De heer Van der Velden maakt deel uit van de SGP/GPV/RPF frac tie namens de GPV en I* als zodanig de opvolger van H. van der Meer, die de VJaardingse raad onlangs heeft veriaten. %ISS^ ADVERTENTIE Als steun voor de chef-kok zoe ken wij dringend voor onze keu ken een: Tevens vragen wij een all-round Wij bieden een hoge salariëring en weekends vrij. Bel even Rob Wuthrich, tel 010-365062. Vlaardingen Het is wel aardig in deze tijd va n bezuiniging op alle fronten en met name op dat van de energie eens de oude VJaardingse kranten door te nemen. Want wat lezen we daar? Doet de gemeente nu alles om het gasver bruik terug te dringen de raad besloot zelfs een speciale energieamb tenaar aan tc stellen vijftig, zestig jaar gele den lag dat anders. Toen adverteerde die zelfde gemeente Vlaar dingen: Door vermeerde ring van uw gasverbruik behartigt gij mede uw belang en helpt gij den gasprijs verlagen! Het is maar om ie laten zien dat de tijden verande ren. Dat we nu onze handjes dicht mogen knijpen ais blijkt dat het gasverbruik is gedaald. Schiedam Een bestelau to met voor achtduizend gulden aan beeldjes is ge stolen uit de Da Costas- traat. De bestelauto, een grijze Mercedes met het kenteken DF-04-40 was ei gendom van de 39-jarige mevrouw R. D. uit Rotter dam. Zij heeft aangifte van de diefstal gedaan bij de politie. De auto verte genwoordigt een waarde van vijfduizend gulden. Schiedam Alle gemeente raadsleden van Schiedam rijn uitgenodigd om vanavond naar de Bever te komen, het wijkcentrum van' het westen in de Van Beverenstraat. Met bewoners van de Mariastraat en omgeving zal vanaf acht uur gesproken kunnen wor den over de verbeteringsplan nen in dit deel van Schiedam- WesL Een grief van de bewo ners is, dat nog niemand van hen opgenomen is in het pro jectteam. De raadsleden rijn uitgeno digd door bewoners vereniging Schiedam-West, de Turkse vereniging, centrum De Kreek, het algemeen maat- schappelijk werk en bewoners van het gebied- Zij vinden het nodig, dat bij de raad een in druk bestaat van welke ideeen de buurt zelf over het project West IA heeft, voor dat beslissingen hierover wor den genomen. Met de gebrui kelijke informatie via ambte lijke nota's en van ambtena ren in het projectteam kun nen de raadsleden zich geen goed beeld vormen van wat men in het westen zelf wiL „Help uzelf en andere bewo ners uit de straat door een vuist te maken!" zegt de be wonersvereniging in een op roep aan alle bewoners van Mariastraat en zijstraten daarvan. Dat is deze buurt gesloopt gaat worden, staat volgens de vereniging als een paal boven water, maar de bewoners behoren vanaf het prille begin uitgebreid op de hoogte te worden gesteld. De bewonersveremging, en ook de mede-initiatiefnemers' tot de bijeenkomst van vanavond, vrezen anders „meer afbraak dan inspraak". „Van overheidswege is het verplicht om bij dit soort pro jecten inspraak te geven, maar inspraak is al onmoge lijk zolang er niemand van de bewoners in het projectteam zit om daar onze stem en me ning door te laten klinken, wordt duidelijk uit de uitnodi ging aan de gemeentebestuur ders. uitreiken aan de politicus die in hun ogen het meest in ne gatieve zin is opgevallen. Van wege zijn uitlatingen over de stadsvernieuwingsavond van het SOS en zijn standpunt in zake de beheersvorm van het toekomstige buurthuis in de VOP. kreeg Jo Schriel de tro fee deze maand uitgereikt. Als een politicus driemaal de oliebol van de maand heeft gewonnen, staat hem of haar een vergulde appelflap te wachten. Natuurlijk kwamen er tijdens de gemeenteraadsvergadering ook een groot aantal serieuze zaken aan de orde. Eén van de agendapunten was de ver vanging van de lage-dru li st oominstallatie van het Kol- pa-baA. Veel raadsleden wa ren namelijk verrast door uitvallen van één van de ke tels. Al vanaf 1977 was er door het bedrijf gemeentewerken gewaarschuwd dat het uitval len van ^én of meerdere ke tels stond te gebeuren. Het college heeft desondanks bij de behandeling van het inves teringsplan, eind vorig jaar, het bedrag dat voor de ver vanging van de ketels geno teerd stond verplaatst naar 1933 (of later). Uiteindelijk ging de raad akkoord met het vervangen van de uitgevallen ketel. Op voorstel van het SP-raads lid Remy Poppe gaat het col lege onderzoeken of er voor de latere vervanging van de andere twee ketels geen bete re oplossing te vinden is. Hij deed de suggestie eens een kijkje te gaan nemen in het zwembad van Schipluiden, waar voor de verwarming van het water gebruik wordt gemaakt van waterpompen die het grondwater, dat op een diepte van zestig meter ongeveer veertig graden is, naar boven pompen. Met be hulp van warmtewisselaars wordt die warmte dan ge bruikt om het zwemwater te verwarmen. De gemeenteraad kon zich, mede gezien het mi lieuvriendelijke karakter van deze oplossing, vinden in het voorstel van Remy Poppe. Schiedam Een twaalfjarige jongen is dinsdagmiddag op de Hoogstraat met een windbuks beschoten, en is gewond ge raakt aan hand en been. E. J. B. liep omstreeks half zeven over de Hoogstraat toen plotseling enkele schoten weerklon ken en hij een stekende pijn in zijn linkerhand en in zijn rechterbeen voelde. B. werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar eerste hulp werd toegepast en de jongen al snel weer werd opgelapt De politie heeft op de Hoog straat een onderzoek ingesteld en heeft de vermoedelijke da der kunnen achterhalen Het is de 16-jarige H. M. S., die in het bezit was van een lucht drukpistool en een buks. De jongen heeft tot op beden ontkend iets met de schietpar tij te maken te hebben. Schiedam De politie heeft dinsdagmiddag in één uur 46 foutparkeerders bekeurd In de Schiedamse binnenstad. De vangst van dinsdagmid dag is de grootste in de ac tie, die de politie al een aan tal dagen tegen foutparkeer ders in de binnenstad voert Hoofdinspecteur Piet van den Heuvel: „Steeds minder men sen stcrer. zich aan de par keerverboden die op sommige plaatsen gelden. Vooral in de binnenstad wordt dat steeds erger, en we willen nu wel eens laten zien dat we daar niet zomaar aan voorbij gaan. Ook in de komende dagen zal daarom extra op fout parke ren worden gelet". Maassluis De nieuwe burgemeester van Maas sluis, de heer Joh. van Es wordt naar verwach ting op 23 augustus geïn stalleerd. Dat zal gebeu ren tijdens een speciale raadsvergadering in het stadhuis in Koningshoek. Na deze vergadering is er een receptie voor ge nodigden en aansluitend daarop krijgt de burgerij van Maassluis de gele genheid om met de heer Van Es en zijn gezin kennis te maken. Hoewel Hans van Es op 1 augus tus in Maassluis in func tie treedt en op die da tum ook in het stadhuis is te vinden, is zijn in stallatie naar een later tijdstip verschoven we gens vakantie van drie van.de vier collegeleden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1