Jmiianapark vijftig jaar Eerste sociaal jaarverslag gemeente Maassluis i Voor de 'rijken* een toegang tot het Sterrenbos Dief op jacht Wandelconcert in Grote Kerk Hervormd Schiedam wordt nu gestencild Collages museum Continental Singers in de Havenkerk Lunchconcert Buks inbeslag genomen Hoorn moet eraf Brandstichting HOUTMAN GUISPEl anno 1865 NV NV HET SPINET pnWPERDAG 5 JULI 1979 SCrVBfWW 3 Schiedam Vijftig jaar Julianapark wordt door de gemeente Schiedam op bescheiden wijze ge vierd. In de komende tijd worden enkele nieuwe elementen aan dit fraaie stadspark toegevoegd. Ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van het park tussen de BK-laan en het Volkspark (Sterrenbos) is een fontein in de vijver beneden de majestueuze koepel aangebracht en is de mu ziekkoepel opgesierd met een „50" in bloemen. Veel meer is niet te verwachten. Of het tiende lustrum mis schien wordt gevierd met ma nifestaties zoals die in de ja ren zestig wel in het Juliana park voorkwamen, is niet be kend. De Schiedamse Ge meenschap, die er als culture le stichting van de stad Schie dam wel ïn vergaderingen van het dagelijks bestuur over gesproken heeft, komt vermoedelijk vandaag met na dere bijzonderheden. Wel heeft de gemeente zich via archivist Aart C. de Voogd van der Straaten in het verleden verdiept, en aan de hand van een artikel uit 1972 van oud-raadslid Siem Bravenboer (PvdA) is gecon cludeerd dat die geschiedenis nog steeds actueel is. Het Ju lianapark heeft een belangrij ke rol gespeeld in de uitbrei ding, sterke afkapping en op nieuw uitbreiding van het ou dere Sterrenbos. Over verdere uitbreiding wordt nog steeds gesproken, al wordt daarbij uiteraard niet gedacht aan een bos of park, dat even groot zal zijn als het Sterrenbos, zoals steeds minder Schiedammers dat kennen. Het gaat eerder om een „samenvoeging" van beide parken. Het weggedeelte tussen Julia- nalaan en Stadhouderslaan, dat met de tennisvelden het ene park van het andere scheidt, zal in de toekomst geïntegreerd worden in de „parkstruetuur". Op de priori teitenlijst van de gemeente is daarvoor overigens pas finan ciële ruimte na 1981. Die groene overgang van het Julianapark naar het Volk spark wordt nog versterkt door enkele „groenlmpulsen" aan weerszijden van het jari ge park. Nieuwe aanplantin gen werden de laatste jaren al aangelegd naar de Vlaar- dingerdijk toe (langs de Julia- nalaan en Wilton) en in de richting van de Gorzen (rond zwembad Zuid). Vooral voor het Volkspark is dat een hele verbetering; dat was door toe nemende industrie sterker aangetast dan het Juliana park. Beide parken waren echter al grote schade berok kend in de tweede wereldoor log, toen veel Schiedammers brandhoutnodig hadden. 80 HECTARE Het Sterrenbos is ouder dan het Julianapark, maar wel van deze eeuw. Vóór 1908 be stond het hele westen van Schiedam nog uit grienden met enkele kreken en ook grote moerassige delen. Deze „uiterwaard" strekte zich uit tot aan de grienden, die lagen op de plaats waar nu Wilton- Fijenoord staat Die drassige grond liep door tot in Vlaardingen: later zijn er Cincinnatti en het haven bedrijf Vlaardingen-Oost (HVO) gekomen. Een over blijfsel van die tijd zou de oude getijdenkreek genoemd kunnen worden, die nu aan de Schiedamse kant van de Beneluxweg loopt: de Vijfslui- zerhayen. Een mooi stukje na tuur is dat niet. De kreek loopt vol met flink smerige bagger. Dit hele gebied werd in het begin van deze eeuw beschre ven als „laag en modderig" en het was een vrij ontoegan kelijke wildernis. In zijn be schouwing schrijft Braven- boer: „Mogelijk zouden wij nu van een prachtig natuur gebied spreken." In 1908 be sloot de Schiedamse gemeen teraad evenwel om de zaak maar op te hogen met bag- gerspecie uit de havens. Toen kon dat nog gemakkelijk. Vuil was het water niet (ook na de oorlog kon er best ge zwommen worden in de Wil- helminahaven) en niemand kon bevroeden, dat er ooit een „Broekpolder-effect" zou komen. Na het opspuiten ging men de grond beplanten met 9000 wilgen en populieren. Dat zou nu kapitalen kosten. Ook wer den er enkele paden aange legd en kwamen er nog wat andere boomsoorten en strui ken bij. Die aanplant moet met een snelheid gebeurd zijn, die vergeleken met te genwoordige werktempi onge lofelijk hoog was, want nog geen jaar later, in april 1909, stonden er al 203.500 bomen, struiken en stekken. De wandelpaden hadden een totale lengte van bijna zeven kilometer en in de eerste ja ren had men een wan del kaart nodig om het bos te betreden. In 1914 waren de beplantin gen achter de rug en had Schiedam een bos van meer dan tachtig hectare groot. Dat had bepaald niet elke ge meente in het westen. Maar nog voor de voltooiing bracht een storm grote schade toe en het zwaarst getroffen deel werd na een aantal jaren van het bos afgenomen voor de bouw van scheepswerf De Nieuwe Waterweg, die eind vorig jaar gesloten werd. In eerste instantie ging het om veertien hectare. Later werden nog meer percelen van het bos afgenomen. Bij de Vlaardmgerdijk werden grote delen gekapt om het westelijke stadsdeel te bou- door Kor Kegel wen. In 1934 was het Sterren bos reeds tot 34 hectare ge slonken. Door een laantje kwam men bij de laatste hui zen vlakbij de Warande uit, de rest was bos. De BK-laan ligt nu ongeveer, waar men vroeger via de Dievenhoek in het Sterrenbos kwam. Maar niet alleen liet Schie dam zijn bos slinken, er wer den ook stappen ondernomen om de entree vanuit de BK- laan te verbeteren. Daartoe werd in 1929 het Julianapark aangelegd op de strook grond, waar het Volkspark in het oosten en het Sterrenbos in het westen (er was toen nog enig onderscheid) elkaar raakten. Dit Julianapark zag er heel anders uit In het hele Ster renbos waren wel plekken op engelaten, voor volkstuintjes" en meer naar het westen toe grote zandvlakten, waar jaar in jaar uit veel Schiedamse, Vlaardingse en Rotterdamse gezinnen hun vrije tijd doorbrachten. Voor al bij de Maaskant was dat het geval. En op de zandvlak te achter het Sportfondsenbad kwamen veel jeugdverenigin gen. Met de hele klas gingen we er altijd graag naar toe, want je kon er leuker spelen dan tegenwoordig op gewone gras velden. Tenslotte waren er meer spelletjes dan voetbal. Het Julianapark was altijd voor de zondag. Kinderen mochten er alleen onder gelei de komen en een bezoek 's avonds was zeker uit den boze. Het was te statig, maar maakte daardoor juist indruk. Schiedam Inbrekers hebben een plezierjachtje in de Schie damse Nieuwe Haven bezocht Het zeildoek hadden de die ven opengeritst en de toe gangsdeur van het kajuitje bleek geforceerd. De schade die hierdoor is ontstaan, be draagt honderd gulden. Uit de kajuit van de boot werd een costuum, een radio-casset terecorder, een verrekijker, een koperen scheepsklok en een bruine aktentas ont vreemd. De waarde van het gestolene is niet bekend. Eige naar van de spullen is de 31- jarige Schiedammers JLde J. Vlaardingen Wandelend door Vlaardingen is het zaterdagmiddag zeker de moeite waard om even de Grote Kerk aan de Markt binnen te gaan. Vanaf 3 uur (tot 5 uur) bespeelt Ad van Sleuven, organist te Hilvarenbeek, het or gel van de Grote Kerk te Vlaardingen. Hij zal werken van P. Kornet, I. N. Cierambauit, J. C. Bach, J. P. Sweelinck, J. Schneider, G. B. Draghi en van Den Gheyn ten gehore bren gen. Maassluis Als gevolg van allerlei maatschappelij ke ontwikkelingen die zich de laatste jaren hebben voorgedaan, zijn steeds meer instellingen overge gaan tot het opstellen van een sociaal jaarverslag. Aan die maatschappelijke ontwikkelingen, of, zo men wil, veranderde eisen, liggen opvattingen ten grondslag die op zichzelf niet nieuw zijn, maar niet eerder in dit kader werden ingebracht. Belangstelling voor inspraak, democratie, welzijn, ontplooiing en verantwoordelijkheid is de laatste ja ren groeiend en ook gemeentebesturen kunnen niet' meer om deze zaken heen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat bij de begro tingsbehandelingen in de Maassluise gemeenteraad in 1977 en in 1978 naar een sociaal jaarverslag van de gemeente Maassluis is gevraagd- Niet alleen po litieke partijen voelden de behoefte aan een derge lijk verslag, maar ook het college van b en w zag het als een noodzaak. Tot 1978 werd het beleid in de gemeente Maassluis overwegend cijfermatig geschetst in de begroting en verantwoord in de jaarrekeningen. Het is duide lijk dat bij deze stukken voornamelijk financiële en materiële zaken aan de orde kwamen. Met het ver schijnen van het sociaal jaarverslag 1978 van de gemeente Maassluis, is een eerste stap gezet, maar om met het college te spreken: „Wij zijn ons ervan bewust, dat na deze eerste stap nog een hele ont wikkeling zal volgen" In de inleiding van het jaarverslag staat dat het college ernaar streeft om de taak van de afdeling personeelszaken te doen uitgroeien van een admi nistratieve naar een beleidsmatige. In het kader van dat streven zijn door het college in 1978 al een aantal stappen ondernomen, zoals de invoering van een vorm van personeelsbeoordeling en een meer gerichte en gecentraliseerde werving en selectiepro cedure. Het college is daarnaast van mening dat er in de toekomst een verdere ontwikkeling zal moeten plaatsvinden van een aantal taakonderdelen van de afdeling personeelszaken. Het denkt daarbij aan een verdere uitbouw van de opleiding/vorming en het promotiebeleid. Het doel van het jaarverslag en de komende jaar verslagen is, naar de mening van het college, een middel te verkrijgen, waardoor een systematisch bespreken en toetsen van het gevoerde personeels beleid mogelijk wordt. Verder zullen er ten aanzien van het te voeren beleid gevolgtrekkingen kunnen worden gemaakt uit de vrijgekomen gegevens. Ziekteverzuim Het sociaal jaarverslag van de gemeente Maassluis geeft een tamelijk compleet beeld van het perso neelsbestand van de gemeente. Uitvoerig worden de ontwikkelingen in de gemeente, wat betreft organi satie, gezondheidszorg, werkomstandigheden en ziekteverzuim geschetst In hoeverre de ingebrui kneming van het nieuwe stadhuis, natuurlijk een grote verbetering van de huisvesting voor het ge- mee nteperso nee I, invloed heeft op op het ziektever zuim over 1978, valt uit de nu vrijgekomen gege vens nog niet op te maken. Uit een vergelijkend overzicht van het gemiddeld aantal ziektedagen per tak van dienst, zijn een aan tal verontrustende cijfers te halen. Bij het woning bedrijf ligt dat op 30,76 dagen, en bij gemeentewer ken op 22,60, terwijl, ter vergelijking, op het secre tarie het gemiddeld aantal op 8,23 dagen ligt en bij de gemeentebedrijven op 14,53 dagen. In deze gegevens per dienst is geen rekening ge houden met de zogenaamde langdurige ziekte. Vol gens de norm van de GG en GD van Vlaardingen houdt een „langdurige ziekte" in: een aaneengeslo ten ziekteverzuim van 2estig dagen of meer. In Maassluis ligt het aantal langdurige zieken over 1978 op 20 personen. Ook het totale ziektepercenta ge ligt bij het woningbedrijf en gemeentewerken verhoudingsgewijs erg hoog; 0,43 procent en 6,19 procent, tegenover de gemeentesecretarie 2,26 pro cent en de gemeentebedrijven, 3,98 procent Personeelssterkte Gedurende het jaar 1978 zijn in het totaal 24 men sen ontslagen bij de gemeente Maassluis. In acht tien gevallen gebeurde dat op eigen verzoek, drie wegens invaliditeit en drie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Aangesteld werden vijf personen in vaste dienst en 34 in tijdelijke dienst Uitgezonderd het onderwijzend personeel en de politie had de gemeente Maassluis eind 1978 415 personen in dienst, 325 mannen en 90 vrouwen. In het sociaal jaarverslag zijn ook jaarverslagen opgenomen van twee medezeggenschapscommissies uit de gemeente, die van gemeentewerken en van de gemeentebedrijven. Het totale bedrag aan uitgekeerde studiekosten be droeg in 1978 45.390,15 gulden. Dit komt neer op een percentage van 0,35 procent van de totale loon som. Van de 415 ambtenaren in dienst van de ge meente Maassluis volgden er 69 een cursus of op leiding. Zij deden dit aan 35 verschillende oplei dingsinstituten. In het slotwoord spreekt het college de hoop uit dat dit en de volgende jaarverslagen mede richting zullen geven aan het personeelsbeleid in de ge meente Maassluis zoals zich dat in de komende ja ren zal moeten ontwikkelen. Een groot boomassortiment werd omgeven door vijvers met siereenden, paden met bankjes en gazons met bloem- borders. Bijbehorende bouwsels kon den niet ontbreken, meent Bravenboer. Hij wijst op de entreehekken, de muziekkoe pels met pergola's en de mo numentale bank. Voor de nieuwbouwwijken van toen was het Julianapark 'een waardige entree tot het volkse Sterrenbos. Dat bleef het, al werden van het bos erachter steeds meer delen afgesnoept, onder ande- Het statige Julianapark is al tijd een statige entree ge weest tot het Sterrenbos, vooral voor de gegoede stand die in de Burgemees ter Knappertlaan en omge ving woonde. De overgang tussen beide parken zal over een paar jaar iets „groener" worden. re door Wilton-Fijenoord en voor het verhogen van de Westfrankelandsedijk als wa terkering. Daarom is er wei nig reden om het zestigjarig bestaan van het Volkspark- /Stcrrenbos te vieren. Schiedam Her vormd Schiedam, het maandblad van de hervormde gemeente, is ver anderd. Werd het periodiek, waarin naast de kerkdien sten ook berichten van algemenere aard zijn opgeno men, tot voor kort in drukvorm onder de leden van de gemeente ver spreid, nu ont vangt het her vormde volksdeel van Schiedam een gestencild blaadje met alle wetens waardigheden. De achteruitgang van het periodiek je van de her vormden, wordt veroorzaakt door financiële proble men. De kosten die het drukken meebracht, werden te hoog en konden niet meer door de. gemeente worden opgebracht. Van daar dat men nu is overgegaan van het luxe drukwerk op het kwalitatief veel mindere sten cil werk. Een bijkomend voordeeltje aan die verandering is de hoeveelheid kopij die de lezers nu onder ogen krij gen: de gestencilde uitvoering van het blad is belangrijk dikker dan de ge drukte vorm. Schiedam De Amerikaanse Continental Singers komen op zondag 15 juli naar Schiedam voor een optreden in de Ha venkerk aan de Lange Haven. Het beroemde gezelschap doet dat in het kader van zijn elf de toemee door Europa. Die toe mee wordt gemaakt met vijf groepen van zangers en instrumentalisten. De achter gronden van de Continental Singers zijn zeer verschillend: alle streken van de Verenigde Staten zijn in de Singers ver tegenwoordigd en vele kerken vormen de religieuze achter grond. Het concert van de Singers begint zondagmiddag om 3 uur en de toegang is gratis. Vlaardingen Albert Moer man, de vaste organist van de Hervormde Kerk in *t Woudt, bespeelt donderdag tussen 12.45 en 13.15 uur het orgel van de Vlaardingse Grote Kerk op de Markt Op het programma staan werken van Sweelinck, de Arauxo, Coupe- rin en Bach. De toegang is gratis. Vlaardingen Tegen een 15- jarige Vlaardingse scholier, die met zijn luchtdrukbuks de ruit van een woning aan de Ernst Casimirstraat had stuk geschoten, werd proces-ver baal opgemaakt. Zijn buks is hij kwijt Vlaardingen Van eert per sonenauto, eigendom van een Vlaardinger, werd een 3-toni- ge hoorn gedemonteerd en in- beslaggenomen. De luch- thoorn was met een compres sor uitgerust. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt Vlaardingen Een poging tot brandstichting in een keetwa gen in park 't Nieuwelant kon nog net in de kiem worden gesmoord. Van de wagen ver schroeiden de banden en een gedeelte van de vloerplaat Schade circa 100 gulden. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. Wandelconcert in Grote Kerk Vlaardingen Wandelend door Vlaardingen is het zater dagmiddag de moeite waard om even de Grote Kerk aan de Markt binnen te gaan. Vanaf 3 uur tot 5 uur be speelt Ad van Sleuwen, orga nist te Hilvarenbeek, het orgel van de Grote Kerk. Hij zal werken van P. Kornet, L. .N. Cierambauit, J. C. Bach- ,J. .F. Sweelinck,J. Schnei- der,G. B. Draghi en van den Gheyn. Maassluis In het Maas- sluise gemeentemuseum van Maassluis aan de Zuiddijk 16 wordt vrijdag avond !4 juli om 8 uur een expositie van EmileA- Boellaard en Gerard J- van de Vos geopend. Emile stelt gouaches ten toon en Gerard collages. Tijdens de opening zal Jan Rohn, conservator van het museum, een in leiding houden.De muzika le omlijsting wordt ver zorgd door de pianiste Hetty J. van Limborch van der Meersch. De tentoonstelling is tot en met 19 augustus te be zichtigen. Het museum is geopend: dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur en donderdagavond {koopavondjook van 19 tot 21 uur. Bladmuziek vanaf één gulden Studieviolen min 10% Singel 116 -Schiedam Speciale Banjo's min 10% juli occasions. plus gratis snaren Toch drie jaar garantie laatste accordeons Lijnbaan 63 - Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3