yVolgende reek stoppen we het ding ergens onder de grond9 Broersveld Belangen het meest actief j Ppfipli WmWÉÊ M Bertus Bliek slaat eerste paal Vlaardmgse agenten over uitvinding: m Zitten in de kerk Brug dicht: probleem in binnenstad Gouden huwelijk Kruidentiimtjes in NOS-programma Kinderen van kamp goedkoper naar school §assï?~' WkM Vrouw vlak voor woning beroofd VRIJDAG 6 JULI 1979 SC/VD/WW3 2* Het uiteinde lijke resul taat van drie jaar experi menteren: de kente kencompu ter. Vlaardingen Alex Eckhardt en Willem Kranen burg, de uitvinders van een mobiele computer voor de registratie van kentekens zien er moe uit. De toch wel onverwachte golf van publici teit die hun uitvinding ten deel is gevallen, heeft zijn uitwerking niet gemist De hele dag zijn ze benaderd door verslaggevers en teleurgestelde uitvinders. Terwijl we zitten te praten wordt er weer geheld. Rustig legt eerst Willem en later Alex alles uit. Als de hoorn neergelegd wordt, zegt Alex: „Die wil het weer benaderen vanuit de invalshoek van de privacy." Het komt er gela ten uit. Je kunt het krijgen zoals je het hebben wilt. In de flat van Willem staat de geruchtmakende uitvinding opgesteld. Voor een leek niet meer dan een kastje, een kof fertje en een soort typmachi ne met een beeldschermpje eraan vast. Alex demonstreert de werking van het apparaat Het geeft inderdaad zeer snel allerlei gegevens. Hij tikt een bepaald kenteken in en een seconde later verschijnt er op het beeldschermpje: ONT ZEGGING, CONTROLEREN. De conclusie is duidelijk; het door Jan Geert Majoor betreft hier een auto, waar van de eigenaar een rijontzeg ging heeft. Die moet dus even gecontroleerd worden. Een ander kenteken wordt inge tikt Het beeldscherm geeft aan: ONBEKEND. Conclusie; niets aan de hand, gewoon la ten rijden. Voorgeschiedenis Alex: „Drie jaar geleden, tij dens een gezamenlijke surveil lance, zijn we erover begon nen, Je weet dat er een enorm aantal gestolen auto's rondrijdt maar feitelijk sta je daar machteloos tegenover. Het is natuurlijk onmogelijk om bij elke auto die je ziet de mobilofoon te pakken en de centrale te vragen dat ken teken na te trekken. De cen trale moet dan een telex stu ren, wachten tot er een telex terugkomt en ons dan per mobilofoon de uitkomst door geven. In negen van de tien gevallen ben je de betreffen de auto dan kwijt Goed, je gaat dan nadenken: er moet een manier te vinden zijn om dat efficiënter te laten verlo pen. We zijn toen gaan infor meren naar allerlei technie ken die voor een oplossing van dat probleem te gebrui ken zouden zijn. Tom Buis man, een computerdeskundige uit Apeldoorn, heeft ons ge holpen om een en ander van de grond te krijgen. En als je begint, lijkt het allemaal mak kelijk te realiseren. Vooraf moet ik stellen dat er drie jaar geleden feitelijk nog he lemaal niets was op dit ge bied. We moesten dus bij nul beginnen, want het apparaat moest speciaal voor dit ge bruik ontworpen worden. Het uitgangspunt was om een ap paraat te maken dat snel en efficiënt te controleren voer tuigen kon selecteren." „Met veel schelden en veel pijn en moeite hebben we het voor elkaar gekregen. De grootste moeilijkheid was het mobiel maken van het sy steem. Je kunt dan natuurlijk geen 220 volt gebruiken, was dat maar waar, dan waren de problemen veel makkelijker te overwinnen geweest Het unieke van dit systeem zit hem in het feit dat het werkt op een 12-volts accu, dus ge woon op de sigarettenaanste ker van de auto aangesloten kan worden. Via een inge nieus systeempje wordt dat omgezet in 110 volt wissel stroom." Daarna komen de technische termen. Alex gooit ze eruit met het grootste gemak en met het grootste enthousias me. Achtereenvolgens gaan termen als „intelligent termi- naltje", „twee minifloppy's" over tafel. Voor beide uitvin ders staan deze woorden voor teleurstellingen in alle maten en soorten, voor probeersels en voor het uiteindelijk goed functioneren van „hun" appa raat. Verschillende keren, tij dens de proefperiode, dachten ze klaar te zijn, maar dan gingen ze met het apparaat de auto in en dan bleek er weer iets mis te zijn als ze bijvoorbeeld met twee wielen op het trottoir stonden, of over een viaduct reden. Dan ging alles weer uit elkaar, werd hier en daar een zilver papiertje omgewikkeld en be gon alles weer opnieuw. Uit- eindelijk, nu al ruim een jaar geleden, stond het apparaat bedrijfsklaar in een auto. Het werkte en voldeed aan de verwachtingen. Alex vervolgt zijn betoog: „Het werkte uitstekend, we waren niet meer afhankelijk van de centrale en hadden Ia minute de beschikking over de gegevens die je nodig hebt om een voertuig aan te hou den. En wat betreft de pri vacy; er staan alleen maar kentekens in het opslagge- bied, geen namen. Trouwens, wil je het apparaat in wer king stellen, dan moet je een wachtwoord intikken, daar voor zijn tiendot-de-macht-36 mogelijkheden. Het is onmo gelijk om het systeem binnen te komen zonder dat wach twoord en als je een verkeerd wachtwoord intikt, dan blok keert het apparaat en doet helemaal niets meer. Veilig heid en privacy zijn dus ge waarborgd. De voordelen zijn verder legio. Dagelijks kun nen de nieuwe gegevens cen traal voor alle in de politie wagens aanwezige apparaten aangevuld worden. Dat kost ongeveer tien minuten per dag en dan is je bestand weer up to date." Teleurstelling Noch Alex, noch Willem wil verder praten over de manier waarop binnenlandse zaken op hun uitvinding heeft gere ageerd. Het is duidelijk dat er daar gewerkt wordt aan een ander systeem en dat men de voorkeur geeft aan het eigen brouwsel. Het gevolg is wel dat een kant en klaar sy steem ligt te wachten op toe passing. Alex: „Kijk, de techniek gaat door en wij staan stil op het ogenblik. Als je nog een jaar wacht heeft de buurman een computertje staan waar hij menukaarten uit kan trekken. We hebben er natuurlijk aan gedacht om octrooi aan te vragen op onze vinding, maar dat gaat je ook weer schep pen geld kosten. Vergeet niet dat we er al meer dan 20.000 gulden in hebben gestoken. Ja, en toen binnenlandse za ken niets meer van zich liet horen, terwijl ze gezegd had den: je hoort nog van ons, zijn we ingegaan op het aan bod van dat interview We moeten er toch iets mee doen? We hebben trouwens enorm veel reacties gekregen. Veel teleurgestelde uitvinders, die ons adviseerden om ge woon maar op te geven. Maar ook een miljonair uit Amster dam, die een fantastisch aan bod deed en een electronisch bedrijf uit Alkmaar. We wachten maar af, het gaat niet om het geld. Het is toch te gek dat zo'n apparaat maar ongebruikt hier blijft staan. Denk je eens in; Am sterdam, daar rijden alleen al zestig procent van de gestolen auto's rond. Wat je daar alle maal niet met dit apparaat kan doen!" En wat er nu verder gaat ge beuren? Alex is erg resoluut: „Volgende week, als alle be langstelling wat geluwd is en er geen redelijk aanbod is ge komen, stop ik het apparaat ergens onder de grond. Dan wil ik er mets meer mee te maken hebben." Willem kijkt verschrikt op en zegt: „Moet dat nou in de krant?" Alex: „Wat mij betreft wel, want ik ben het goed zat." Herman Bliek in de dragline voor de eerste „klap". Hoek van Holland Bertus Bliek beeft gisteren de eer ste paal geslagen voor het naar hem genoemde tehuis aan de Hoekse Brink in Hoek van Holland. Bliek heeft zich drieëneenhalf jaar lang sterk gemaakt voor de bouw van het tehuis. Niet zonder aarzeling betrad hij de cabine van de hei-in stallatie die de eerste paal met veel lawaai in de grond deed stampen. De bewoners van het belendende Herman- Visserhuis vormden een belangstellende toeschouwers- schare tijdens de officiële handeling. Het Bertus-Bliekhuis gaat worden beheerd door de stich ting Humanitas, in samenwerking met woningbouwvereni ging Rotterdam aan Zee. Bliek is voorzitter van de laat ste vereniging. Het gebouw aan de Hoekse Brink gaat bestaan uit 32 Van-Dameenheden, een verzorgingsgedeelte en vijf woo neenheden voor minder-validen. Gisteren was ook de eer ste dag, dat men zich kon laten inschrijven voor plaat sing in het tehuis. De verwachting is dat de heer Bosman, huismeester van het Herman-Visserhuis, in de toekomst als directeur het beheer van beide tehuizen op zich gaat nemen. Hij wordt hiertoe intensief begeleid door de stichting Humanitas. De bouw van de flat zal ongeveer anderhalf jaar in be slag nemen. Wellicht dat de heer Bliek in december 1980 het naar hem genoemde huis mag openen. Het Broersveld is rie meest actieve straat van de binnenstad voor wat betreft de plannen makerij. Schiedam „Het kan toch niet de bedoeling zijn, dat door het verkeersluw maken van de binnenstad handel en ambacht zodanig gedupeerd worden, dat zij daardoor in hun bestaan worden bedreigd. Het strookt niet met de be doeling de kwaliteit van het winkelapparaat te verbete ren." Joop van Woerkom blijft erop hameren. Onder zijn voorzit terschap ontplooit de nog jon ge straatvereniging Broersveld Belangen zich als een meer actieve club dan de stichting binnenstad Schiedam, de Schïedamse handels- en be- drijfsraad <SHB) en de winke liersvereniging City-Centrum, die alle het binnenstadsgebeu- ren redelijk op de voet vol gen, overwegend uit zakelijke belangen. Hoewel Piet Prins van de stichting binnenstad Schiedam en J.H.B. Vrede- bregt van de SHB vrijwel alle vergaderingen van de raads commissie voor ruimtelijke ordening volgen, komen zij nauwelijks met kritiek, die er wel is, naar buiten; en van de kant van City-Centrum komt nooit en te nimmer iemand opdagen (de winkeliers lezen het wel in de krant). Van Woerkom echter kan het niet laten met hele beschou wingen over de binnenstad te komen. Hij voelt zich, als voormalige fractieleider van de Schiedamse WD, als een vis in het water tijdens poli tieke vergaderingen in het stadhuis en vertolkt gevoelens van zowel bewoners als ne- rmgdoenden van het Broers veld. Toch is het resultaat van rijn kritiek tamelijk ge ring. Zijn grootste gehoor is het CDA, dat geregeld door coalitiepartner PvdA op de vingers wordt getikt omdat de confessionelen „ouderwets" doen. Verder wordt Van Woerkom nauwelijks serieus genomen, omdat zijn belangen volgens socialisten te veel op het Broersveld alleen gericht rijn. Van Woerkom: „Er zijn dui delijk tegenstrijdige belangen. Bij de keuze van een stads hart moeten zoveel mogelijk Schiedammers zich kunnen welbevinden, zegt wethouder Zijdeveld zelf, maar toch richt hij zich uitsluitend naar een woonbestemming." Hij is van plan binnenkort in een rapport zijn ervaring met de binnenstad sinds 1946 te pu- bliceren. Schiedam Twee nachten lang wordt de Ooievaarsbrug afgesloten. De automobilist, die zich in de nacht van maandag op dinsdag en die van dinsdag op woensdag in de binnenstad waagt, staat dan een waar doolhof te wachten. Alleen door een overtreding te maken zal hij er snel uit kunnen komen. De verkeerscirculatie in het cen trum wordt door velen al een ramp genoemd en begin vol gende week wordt ook een van de schaarse uitvalswegen afgesloten, al is dat 's nachts. De Ooïevaarsbrug, over de Schie tussen Vijgenstëeg en Ooievaarssteeg, moet worden opgeschilderd. Dat gebeurt beide nachten van ongeveer twaalf uur tot zes uur 's och tends. Ook voor voetgangers en ander langzaam verkeer zal de brug dan overigens af gesloten rijn, maar via het Zakkendragershuisje of de Dam kan men eenvoudig een weg naar Nieuwland vinden. Maassluis De heer en me vrouw G. van 't Hout-Smoor, Scringenstraat 33 in Maas sluis zijn woensdag 18 juli 50 jaar getrouwd. De gebruikelij ke gelukwensen van het ge meentebestuur rijn inmiddels overgebracht door loco-burge meester Koos Smit is wethou der Gré van Eck-Grootveld. Gerrit van 't Wout werd op 6 januari 1903 in Maassluis geboren, terwijl Elisabeth Ca- tharina Smoor op 25 septem ber 1910 in Maassluis werd geboren. Het echtpaar trad op 18 juli 1929 in Maassluis in het huwelijk. Schiedam—Gaan we met z'n allen op de drie voorste rijen in de kerk zitten, of blijven we verspreid zitten zoals nu het geval is? Die brandende vraag staat centraal m de evangelisch lutherse gemeente van Schiedam en is voor het eerst geopperd na een van de zondagse erediensten, waarbij het volgens een der kerkgan gers wel erg leeg was op die eerste rijen. Nu wordt de brandende kwestie ook aangesneden in het blaadje van de Lutherse gemeente, dat de naam Onze Kerk draagt Het blaadje her innert aan een gelijke discus sie in de Lutherse gemeente in het noorden des lands, waar de kerkraad ervoor had gezorgd dat de lege plaatsen rich niet langer voorin, doch achterin de kerk bevonden. Maandenlang is toen in de betreffende gemeente gevuld door protesterende kerkgan gers. De ingezonden protest brieven leverden weer reac ties op van voorstanders van de maatregel, waardoor de discussie zich nog geruime tijd voortsleepte. Volgens de redacteur van Onze Kerk rijn de Schiedam se Lutheranen niet zo schrij- verig als hun noordelijke ge loofsgenoten, waardoor de discussie in het Schiedamse zo'n vaart wel niet zal lopen. Onze Kerk keert zich zelf te gen het vullen van de eerste rijen. Op Lutheranen die voor het eerst een kerkdienst be zoeken zullen drie volle rijen niet zo uitnodigend overko men, vandaar dat het volgens Onze Kerk beter is om te blijven zitten zoals men rit; verspreid door de gehele kerk. MaassluisIn het NOS-radio- programma „Stad en Land", dat vanmiddag is uitgezonden door de NOS op de tnforma- tiezender Hilversum II, is rui me aandacht besteed aan do kruidenluintjes in Maassluis. Het „Stad en Land"-team maakte een klankbeeld over dit onderwerp, waarin Mien Holthuizen op een van de lo caties onder meer een ge sprek had met M.C.Alers, het hoofd van de Maassluise plantsoenendienst van ge meentewerken. In dit gesprek vertelde de Maassluise ambte naar hoe de ervaringen in de stad rijn met deze tuintjes, die onlangs weer zijn inge richt en waarvan de bevol king vrij gebruik kan maken. Het programma „Stad en Land" maakt onderdeel uit van het totaalprogramma „Het kan van nut rijn", dat elke vrijdag door de NOS wordt uitgezonden. SchiedamOp klaarlichte' dag en vlak voor haar wo ning in de Louise de Coligny- straat is de ?0-jarige dame C.M.T.U. door een onbekende jongeman beroofd van haar volle boodschappentas. Om het tuinhekje te openen had de vrouw haar tas even op straat gezet Plotseling doem de de dief op. Het slachtoffer vermoedt nu, dat de jonge- man haar al geruime tijd ach tervolgde, wachtend op een goede kans om toe te slaan. De buit was de moeite van het schaduwen waard, zo zal de dader vinden. In de bood schappentas bevonden rich een mapje met 500 gulden, een portemonnee met 125 gul den en een bril. Schiedam De provincie stemt in met een regeling tus sen de gemeente Schiedam en de woonwagenbewoners aan de Schiekade, waarbij het vervoer van de kinderen van het kamp voor een flink deel wordt betaald. Na de ophef fing van de Don Boscoschool hadden de ouders op het kamp om een dergelijke ver voerskostenregeling gevraagd. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben overi gens nog meer besluiten van de Schiedamse gemeenteraad goedgekeurd. Daarbij gaat het om de aanschaf van een tweede wagen voor de Mobie le Eenheid, die een kleine ton gaat kosten en om aansluiting van de 44 nieuwbouwwonin gen aan de Rotterdamsedijk (de Put) op gas, water, licht en CAI. Ook kwam de begro ting voor dit jaar van de stichting onderwijsbegeleiding- dienst Nieuwe Waterweg- Noord erdoor en mogen enke le radiatoren in een schoolge bouw aan de Burgemeester' Van Haarenlaan 954 vervan gen worden (zelfs daarvoor is provinciale toestemming no dig). Voorts mag 25.000 gul den worden uitgetrokken voor onvoorziene wijkvoorzienin- gen. Een zelfde bedrag kan wor den besteed aan de inwendige verbouwing van het stadskan toor. Vooral op de zevende en achtste etage is die verbou wing in volle gang: gemeente- voorlichter Dolf Buschkens is al een verdieping dichter bij de mensen gekomen en ge meentewerken bestrijkt nu de gehele achtste. Ook de we thoudersetage gaat er nog iets anders uitzien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3