SCHIEDAMSCHE COURANT Burgemeester krijgt representatieve woning Belangstelling voor bibliotheek ver boven landelijk gemiddelde AI bijna ijfduizend i j önlngzoekers den Deelraadverkiezingen in de Hoek vervroegd ffc Bureau huisvesting wacht op binnenstad Schiedam Tienjarige koopt fiets Jeugdland opent met regenbui wethouder Van der Linden eindelijk naar Blei8wijk In Maassluis: j i KINDEREN KOMEN TOCH „Limonade" blijkt benzine Huis voï vlooien Dinsdag 10 juli 1979. ONAFHANKELIJK DAGBLAD Brot*rsvt»st 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 kl.iehtcndirn>.t 144144 -104de jaargang no. 26400- 4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL i ';ATC SKaf' -m De woning waar Jac.van der linden, oud-wethouder en oud-raads lid van Vlaar- dingen binnen kort gaat wo nen. Huurorijs: ruim tweedui zend gulden in de maand, waarvan 1350 gulden voor rekening komt van de ge meente waar hij nu burge meester van is, Bleiswijk. VI aard Inge n Jac. van der Linden, ond-wethonder en ood- raadslid van Viaardingen (CDA) en sinds anderhalf jaar bur gemeester van Bleiswijk maar nog steeds woonachtig in Viaardingen, gaat op korte termijn in een gloednieuwe wo ning in Bleiswijk wonen. Met ruime meerderheid beeft de ge meenteraad van Bleiswijk besloten een onlangs gereed geko men pand voor hem te huren. Dit besluit gaat de gemeente maandelijks ongeveer 1350 gulden kosten, omdat burgemees ter Van der Linden niet meer dan een derde van de totale maandhuur <2.083,34 gulden) betaalt Aan een lange lijdensweg met veel zoeken naar passende woonruimte in Bleiswijk is hiermee een einde gekomen. Volgens de gemeentewet moet de burgemeester zijn woning hebben binnen de gemeente waarvan hij eerste burger is. Slechts bij hoge uitzondering mag hiervan worden afgewe ken. Burgemeester Van der Linden woont al anderhalf jaar zeer tegen zijn zin nog steeds in Viaardingen. Eén van de oorzaken hiervan is dat de gemeente geen ambt swoning voor hem had. Een dergelijke faciliteit voor een burgemeester vond de ge meenteraad in deze tijd over bodig, omdat een burgemees ter, net als elke andere inwo ner, in staat moet worden geacht zelf voor eigen huis vesting te zorgen. Het lukte echter burgemeester Van der Linden niet zelf om passende huisvesting te vin den in Bleiswijk. Athans niet zonder financiële steun van de gemeente in de huurprijs. Voor het kopen van een wo ning voelde Van der Linden niets omdat dat op zijn leef tijd teveel hoge lasten met zich mee zou brengen. Tal van mogelijkheden zijn daar op vanuit het gemeentehuis ondernomen om de burge meester aan representatieve woonruimte te helpen. Uitein delijk heeft de gemeenteraad, met zeven tegen vier stem men, in een bij vlagen geëmo tioneerd debat, gekozen voor de bovenstaande oplossing. De bezwaren van de tegen stemmers golden vooral het feit dat de gemeente voor een groot bedrag moet mee-beta len aan de huisvesting van het burgemeestersgezin. Burgemeester Van der Linden reageerde op de kritiek met te zeggen dat hij zijn eigen bijdrage aan de huurprijs hoog genoeg vindt „Ik betaal een vijfde deel van mijn inko men voor een woning die niet eens mijn eigen keus zou zijn geweest" betoogde hij. Ver schillende raadsleden reageer den verontwaardigd op deze opstelling. PvdA-er C.Rijhorst- de Vrij; „Er zijn tachtig wo ningen in Bleiswijk te koop, daar was er best een voor u bij geweest", beet zaj de bur gemeester toe. MaassluisDe belangstelling voor de bibliotheek ligt bij de inwoners van Maassluis ver boven het landelijk gemiddelde. In 1978 waxen 1L750 inwoners als Ie2er op de bibliotheek in geschreven: 36,4 procent van de totale Maassluise bevolking. Dat percentage steekt uitstekend af tegen het landelijke per centage, dat in 1978 28,2 was. De belangstelling geldt vooral de volwassenen in de stad: bijna zes op de tien inwoners brengt regelmatig een bezoek aan de bibliotheek. De Stichting Verenigde Open bare Bibliotheek Maassluis heeft een uitstekend jaar ach ter de rug. Dat blijkt uit het verslag, dat de bibliotheek over 1978 heeft uitgebracht Het aantal lezers en uitlenin gen nam toe terwijl ook het beschikbare boekenbestand groeide. Het personeelsbe stand hoefde, om die groei te kunnen opvangen, geen wijzi gingen te ondergaan. Veel aandacht heeft de Maas sluise bibliotheek in 1978 be steed aan buitenlandse werk nemers. Reeds enige jaren huurt de bibliotheek van de Landelijke Bibliotheek Cen trale in Amsterdam Italiaan se, Spaanse en Turkse ro mans. In 1978 is besloten, om het aantal Turkse romans ste vig uit te breiden. Ook wer den in dat jaar voor het eerst Turkse jeugdboeken gehuurd ten behoeve van in Maassluis wonende buitenlanders. Ver der werd een abonnement op een Spaans en een Turks dagblad genomen, waaraan ook grote behoefte bleek te bestaan. Wat het aantal boeken be treft: de Maassluise biblio theek bezat op 31 december van het vorig jaar in totaal 51.471 banden. Dat is acht procent meer dan in 1977 het geval was. Er werden in 1978 flink wat nieuwe boeken aan geschaft, terwijl zo'n acht procent moest worden afge schreven wegens veroudering of slijtage. Bijna 70 procent van alle boeken staan op de volwassenen-afdeling. Het jaarverslag maakt ook melding van het feit, dat in 1978 werd besloten een be- sc hi eden begin te maken met een collectie audio-visuele middelen, bestaande uit ge luidscassettes en diaseries. „Indien de belangstelling vol doende blijkt te zijn en ruim te, personeel en financiën het toelaten zal in de toekomst dit bezit worden uitgebreid, terwijl dan ook overwogen zal worden om andere audio-visu ele materialen te gaan aan schaffen." aldus het jaarver slag. deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteer voor mij m.i.v. abonnemenl per kwartaal* 42.20 abonnement a *14.33per maand, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn gira/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen sluurdeze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer634, 3000VB Rotterdam Schiedam—Het aantal woningzoekenden in Schiedam neemt volgens het bureau huisvesting schrikbarende vormen aan. üit de laatste gege vens blijkt, dat bijna vijfduizend mensen staan ingeschreven voor een huis. Meer dan de helft van hen heeft de afgelopen maand nog eens bij het bureau huisvesting aan de hel getrokken om te vragen „hoe het ermee staat". Het vermoeden bestaat, dat Schiedam na de zomer het aantal van vijfduizend wo ningzoekenden al ruim gepas seerd zal zijn. Met de bouw van 304 woningen (plan- Hoorn) in Woudhoek-Noord, die ook door de bouwvakva kantie nog eens vertraagd zal worden, kan slechts een klein deel van de ingeschrevenen worden geholpen, en dan waarschijnlijk nog maar indi rect, via het „doorstroming* sproces". Er wordt op gere kend, dat een bevredigend aantal Schiedammers pas zal kunnen worden geholpen na realisatie van de binnenstads- plannen, maar ook dat zal nog geruime tijd duren. In de binnenstad is plaats voor een goede 450 woningen. Bij de 2505 bezoekers, die het bureau huisvesting aan de 's- Gravelandseweg in de maand juni kreeg, was gemiddeld een hogere urgentie te consta teren dan bij de doorsnee-wo ningzoekende. Meer dan 2100 ingeschrevenen zijn namelijk wel voldoende gehuisvest en zijn dus niet urgent, al blijft natuurlijk het feit dat zij zich een andere woonomgeving wensen. Onder de 4917 wo ningzoekenden, die per 1 juli ingeschreven stonden, bevin den zich 576 alleenstaanden en 615 bejaarden. Zo'n 650 in geschrevenen staan op het punt te trouwen en 249 echt paren wonen bij ouders in of op kamers. Van alle woning zoekenden hebben er 925 een medische urgentieverklaring, en bij 452 gevallen is de noodzaak zeer dringend. Van een aantal mensen zijn bij .huisvesting" zelfsal meer GGD-rapporten binnengeko men. Vooral de laatste maanden stijgt het aantal woningzoe kenden opmerkelijk sneL Rond de jaarwisseling was dat aantal nog ongeveer 4000, en daarvoor was nog sprake van een gestage stijging. Een kleine sprong werd vorig jaar gemaakt, toen het Komitö Jongerenhuisvesting Schiedam (KJS) elke jongere opriep zich bij het bureau in kantoorge bouw 's-Graveland in te laten schrijven om de gemeente een goede indruk te geven van de te verwachten woningnood. Wethouder Reinier Scheeree regen, geflankeerd door een JeuadJandvlag. hijst in de Spelend stromende ruiter, de Poncho's," regenjassen, en ondanks alles toch ook de Jeugdland-zonnekleppen, wa* ren veeJvuld ig te zien tijdens de opening van het vakantiegebeuren. VIaardingen Bij een onderzoek, ingesteld door de afdeling jeugdzaken van de Vtaar- dingse politie, is gebleken dat een tienjarig jongetje in de afgelopen weken goederen heeft gekocht met geld dat bij van zijn ou ders had weggenomen. De zaak kwam aan het licht, toen het jongetje een fietsje wilde kopen. De winkelier belde de ouders van zijn jonge klant, omdat hij, gezien de prijzigheid van het fietsje en het gemak waarmee het jongetje dit wilde kopen, de zaak niet vertrouwde. Later bleek overigens dat niet alle winkeliers op deze manier rea geerden. De jongen had ook ander, zeer duur speelgoed aangeschaft, zoals een bestuurbare boot en een vliegtuig tot een waarde van ruim duizend gulden. Voor deze winkeliers was het aanschaffen van dergelijk prijzig speelgoed door een tienjarig kind kennelijk een dood normale zaak. Schiedam De zevenjarige Roelof W. uit Schiedam is naar het Nolcl-ziekenhuis ver voerd, nadat hij enkele slok ken had genomen uit een fles benzine. De jongen had sa men met een vriendje op het terrein van een wasserij aan de Stadhouderslaan een fles gevonden waarin zij limonade vermoedden. Na een aantal flinke slokken bleek de „limo nade" Roelof toch niet te be vallen en hij gooide de fles weer weg. Pas 's avonds kreeg het jongetje last en zijn zijn ouders, met behulp van het vriendje, op zoek naar de fles gegaan waarin de benzine bleek te zitten. Onmiddellijk is Roelof naar het hospitaal vervoerd waar hij op de afde ling intensive care moest wor den opgenomen. Schiedam In de stromende regen heeft loco-burge meester Reinier Schee res gisterochtend om elf uur bet jeugdland gebeuren geopend door de inmiddels beken de jeugdland vlag te hijsen. Tientallen kinderen en even vee! medewerkers hadden het slechte weer getrot seerd en waren voor de opening naar bet stadserf ge komen. Door enkele snelle improvisaties (straatmuzi kanten werden op het overdekte podium gezet), hebben jeugdlandorganlsatoren Joop van Broekhoven en Riet lm me nee 1 ervoor gezorgd dat die kinderen niet wer den teleurgesteld. Wd moest de organisatie haar oorspronkelijke plannetje tot bet loslaten van honderden postduiven laten varen; de omstandigheden waren te slecht voor de duiven. Gekleed in regenjassen, poncho's en andere bescher mende kleding hebben de kinderen deze eerste jeugd landdag weer genoten van alle spelletjes en voorstellin gen die door bureau Jeugdland zijn bedacht Op de eer- ste dag waren er spelletjes als hoela-hoep, blokkenlopen en touwtje-springen en er was een sneltekenaar, die ge zeten in een kastje tekeningen maakte van het hem om ringende publiek, tot grote hilariteit van de kinderen die werden nagetekend, waren er poffertjes, balonnen en straatmuzikanten. Een show met zang en dans verzorgd door een groot aantal smurfen, die het jeugdige publiek bij de voorstel ling betrokken. Vanaf vandaag gaat het jeugdlandgebeuren de wijken weer in, waarbij net als vorig jaar weer volop gelegen heid is voor sport en spel, voor creativiteit, straatthea ter, films, puzzeltochien, poppenkast en diverse wedstrij den. Joop van Broekhoven hoopt dat het weer de drie komende jeugdl and weken beter mee zal werken dan tij dens de opening het geval was. Van Broekhoven: „bij slechter weer zal bijvoorbeeld het onderdeel creativiteit moeilijk te verwezenlijken zijn". Gisteren kon dat met enig uitstel nog net doorgang vinden. Hoek van Holland De verkiezingen voor de deelgemeente- raad in Hoek van Holland vinden plaats op 28 mei van bet volgend jaar. Dit in tegenstelling tot eerdere berichten die aankondigden dat de verkiezingen in 1982 zouden plaatsvin den. Uit oogpunt van bezuiniging was voorgesteld de verkiezin gen voor de deelraad te laten samenvallen met verkiezingen voor de Preovinciale Staten. Er werd echter geen toestem ming verleend om dit voorstel ten uitvoer te brengen. De volgend jaar te kiezen deel raad wordt benoemd voor een periode van zes jaar. zodat de volgende verkiezingen wel sa menvallen met die van Pro vinciale Staten. De officiële datum van de verkiezingen is inmiddels meegedeeld aan de politieke partijen - Een werkgroep heeft vanuit de secretarie-afdeling wijk- aangelegenheden een nota op gesteld over kiesstelsels voor verkiezingen van wijk- en deelgemeenteraden. Het huidi ge stelsel voor verkiezingen van deelgemeenteraden en „wijkraden me uwe stijl" is in. de kieswet vastgelegd als het stelsel van de evenredige ver tegenwoordiging. Bij het kie zen van de deelgemeenteraad bedraagt het vereiste mini mum om in aanmerking te komen voor een restzetel 75 procent van de kiesdeler. De kiesdeler is het aantal uitge brachte stemmen gedeeld door het aantal zetels. De commissie van algemene zaken heeft de nota behan deld en ziet geen aanleiding wijzigingen aan te brengen in het bestaande stclsel.Dit mede gezien de traditioneel hoge opkomst bij Hoekse verkiezin gen. Het dagelijks bestuur van de deelraad stelt de raad dan ook voor overeenkomstig het advies van de commissie te besluiten. Schiedam Een 32-jarige Schiedammer is, toen hij terugkeerde van een maandje vakantie in pa niek zijn huis uitgevlucht. Tijdens zijn vakantie bleek zijn woning bezocht door vlooien, die zich in de warme dagen belangrijk hebben vermeer derd. De VROM-óienst heeft het huis inmiddels ontsmet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1