Rooie Vrouwen proheren het nog jaar Uroekpolderbos groeit niet best aarten 't Hart, „Nosferatu Meegesleept en meeslepend Brommend op rijksweg De populieren hebben het moeilijk... Drie inbraken in Schiedam Aanhanger en auto's weg Insluiper pakt herenhorlose Auto'g vernield Meer botsingen Politie pakt Bromfietsdieven Verboden apparatuur DINSDAG 10 JULI 1979 SCfVD/WW 3 Schiedam Het voltallige be stuur van de Schiedam se Vrou wenraad heeft verstek laten gaan op de vergadering in het stadhuis, waar de Rooie Vrou wen zich de vraag stelden: „Moeten wij wel of niet lid blij ven van du Vrouwenraad?" Op deze vergadering werd besloten om het nog een jaartje te pro beren. Is er dan nog niets ver anderd aan de structuur van de Schiedamse Vrouwenraad, dan stappen Truus de Nijs cn Truus Verweij er definitief uit. Dat belangstelling van het bestuur yan de Vrouwenraad uitbleef, on danks het feit dat een speciale uit nodiging was verstuurd, stelt de Rooie Vrouwen diep teleur. Con- tactvrouw Truus de Ntjs is boven dien bedroefd, omdat er op de oij- eenkomst slechts veertien vrouwen aanwezig waren. „Het is voor ons nog steeds moeilijk om de meerder heid van Schiedamse trouwen erbij le betrekken," zegt zij „De meeste \Touwen blijven gewoon thuis, ter wijl het toch belangrijk is voor alle maal." Wat de Rooie Vrouwen belangijker vinden dan wat doorgaans in de Schiedamse Vrouwenraad aan bod komt, is het zogenaamde emancipa torisch vormingswerk. De Rooie Vrouwen scheppen er weinig beha gen in. dat de Vrouwenraad ruet veel verder komt dan het organise ren van collectes. „Wij spreken ons niet tegen die collectes uit, want die zijn vaak hee! nuttig. Maar zo'n vrouwenraad kan toch veel méér doen," aldus Truus de Nijs. Volgens haar zit het er nog met in. dat een samenwerkingsverband ge vonden wordt tussen de Schiedam se Vrouwenraad en het nog jonge Schiedamse Vrouwenoverleg, dat zich meer met emancipatie bezig houdt en onlangs een avondje vor mingstoneel organiseerde, waar een paar honderd vrouwen en mannen op afkwamen. Vlaardingen Er moet nog- heel wat afgegroeid wor den, in de Broekpolder, voor de Vlaardinger kan gaan recreëren in zijn „eigen" bos. De 1200 jonge boompjes die ruim een jaar geleden, op zaterdag 8 april 1978, door het Vlaardingse gemeentebestuur en de bevolking werden geplant, staan er nog weinig riant bij. Hier en daar begint het wel op iets te lijken: de berken bij voorbeeld, die de raadsleden hebben geplant doen bet redelijk. Andere soorten, zoals de populieren, hebben bet moeilijker. Het zal duidelijk zijn dat die bomemsoort ons, verslagge vers van dit blad, nauw aan het hart liggen: het was de plaatselijke pers, die de popu lieren voor haar rekening nam. Ze doen het voorlopig niet al te best. De aardige mededeling, die in de begelei dende toespraak tijdens de boomplantdag in de Broekpol der werd verwerkt, dat deze bomen al snel boven alle an dere aanplant zouden uitste ken („zoals met journalisten in het dagelijks leven ook vaak het geval is") is nog niet bewaarheid geworden. Zoals bekend kwam met die plantdag in de Broekpolder het conflict tussen Vlaardin gen en Rijnmond over de toe komstige bestemming van de polder grootscheeps op de voorgrond. Rijnmond immers ziet in de Broekpolder veel meer een gebied, dat te ge bruiken is om in de toekomst vol te zetten met huizen, die te gebruiken zijn om de be hoefte in de toekomst te kun nen dekken. Het is momenteel erg rustig rond dat conflict- het wachten is min of meer op Vlaardingen en met name op de antwoorden op de vraag, of de gemeente er in zal slagen voldoende wonin gen op andere locaties te bou- Vast staat dat in de komende jaren nog wel meer groen ge plant zal worden in de Broek polder. Volgens de nota, die de gemeente Vlaardingen eni ge tijd geleden over de Broekpolder heeft uitge bracht, moet er in totaal zo'n 265 hectare bebost worden. Het overige deel van de pol der, zo'n 120 hectare, is be stemd voor sportvelden en een golfcourse: bestemmingen waar al hard aan wordt gewerkt Het is niet onweaarschijnlijk, dat de wedstrijd tussen Vlaar dingen en Rijnmond toch door het openbaar lichaam wordt gewonnen. In dat geval zal het bosoppervlakte dus kleiner worden. In de meerja renbegroting van de gemeente Vlaardingen is al rekening ge houden met de behoorlijke posten, die met die bebossing gemoeid zijn. Voorlopig kan de kwekerij van de plantsoe nendienst dus vooruit Gevaarlijk verkeersgedrag Vlaardingen In het kader van een vorige week door de Vlaarding se politie gehouden the ma-actie „gevaarlijk ver keersgedrag", werden extra controles uitgeoe fend op het zich houden aan aan de maximum snelheid van motorvoer tuigen. In twee uur tijd moesten op de Parallel weg en de Holysingel meer dan dertig proces sen-verbaal worden op gemaakt, waarbij het rij den van tachtig kilome ter per uur regelmatig werd opgemeten. In de loop van de week wer den ettelijke tientallen automobilisten, motorrij ders en bromfietsbés- tuurders voor overschrij ding van de toegestane snelheid geverbaliseerd. Voorjaar 1978. Er is nogal wat beroering in Delft: de Duitse regisseur Werner Her zog wil voor zijn griezelfilm „Nosferatu" opnamen maken in de stad. Bedoeling is een door pest geteisterde midde leeuwse stad te creëren en daartoe moet o.a. een groot aantal ratten in een straatje kunnen worden losgelaten. Burgemeester en wethouders willen, na adviezen ingewon nen te hebben, geen toestem ming geven voor het filmen van de rattenscène. Onder de andere Delftenaren zijn felle voor- en tegenstanders te vin den, Herzog beweert (be zweert) dat het veilig is en klampt tenslotte een deskun dige aan om hem zijn bewe ring te laten ondersteunen. Maar b en w houden voet bij stuk en Herzog wijkt dan maar uit naar Schiedam om daar de opnamen met de rat ten temaken. Oude rot Die deskundige is Maarten 't Hart, etholoog (een bioloog die het gedrag van dieren en/of mensen bestudeert) en schrijver. In 1973 had hij zijn boek „Ratten" gepubliceerd waarin hij aantoonde, dat er voor het zeer ongunstige beeld dat de publieke opinie van dit knaagdier heeft, nau welijks argumenten bestaan. Het boek bezorgde hem een zekere naam als expert en in twee van zijn later verschij nende korte verhalen („Enga gement" en „Rat op rum" uit de bundel „Mammoet op Zondag" van 1977) vraagt men hem om raad over een rat. Het boek staat met zijn ver dediging van een dier niet ai- leen in het werk van "t Hart Zo laat de ik-figuur in enkele verhalen uit de bundel „Het vrome volk" (van 1974) zijn liefde blijken voor een dier (een bunzing, een paard, een hond) dat door mensen mis handeld wordt Die liefde iso leert hem van andere men sen. De uitdrukking „Een dierenvriend is een mensen hater" gaat hier tot op zeke re hoogte op. Verf drama" In het titelverhaal van zijn zojuist verschenen, nieuwe boek „Ongewenste zeereis" gunt Maarten 't Hart zijn le zers een kijkje in de keuken waar „Nosferatu" wordt klaargemaakt De beloften van Herzog en zijn helpers, dat de 13.000 uit Hongarije gehaalde ratten een goede behandeling zullen knjgen, blijken niet te worden inge lost Er gaan er eerst heel wat dood door gebrek aan voer, water en verzorging (in arren moede vreten de bees ten hun zwakste soortgenoten dan maar op) en wat later nog een groot aantal, doordat ze voor de film een verfbe- handeling in kokend water moeten ondergaan. De ik-figuur, die hiervan op de hoogte is, keert zich niet meteen af van deze praktij ken zoals je zou verwach ten maar wordt meege sleept in de ontwikkelingen en blijft zijn medewerking aan de film verlenen. Zijn ei gen verwondering hierover vormt de kern en de motor van het verhaal. Pas na een gevaarlijke zeereis met Her zog en de zijnen, die hij te gen zijn zin meemaakt, wordt het de ik-figuur te gortig en keert hij de filmmakers de rug toe. Boeien 't Hart is een ouderwets ver teller, iemand die zijn lezers in de boeien kan slaan met een goed lopend, meeslepend verhaal, levensechte dialogen, een eenvoudige woordkeus en dito zinsbouw. Bovendien: wie direct of indirect bij de ue ranen uit ae film Nosferatu van Werner Herzog. opnamen (en de trammelant eromheen) betrokken is ge weest, hoeft nauwelijks nog een beroep te doen op zijn voorstellingsvermogen: de beelden komen bij het lezen bijna vanzelf op. Daarmee is door HenkTettero in een tijd dat velen hun tijd zoek brengen met televi sie. beeldromannetjes en strips een beletsel om te gaan lezen weggenomen. (Niet voor niets wordt veel li terair werk pas goed ver kocht, zodra het in bioscoop o f tv te zien is geweest). Essays 't Hart noemt zijn boek „Es says" en dat is op het eerste oog wat verwonderlijk. Na tuurlijk, de besprekingen van één of meer boeken van een auteur, die je elders in deze bundel kunt vinden, kun je best met dat woord aandui den, maar verhalen (zoals het titelverhaal) ook? Ik denk het wel: je kunt dit laatste heel goed lezen als een on derzoek van menselijk ge drag. Ik heb aan één verhaal uit deze bundel veel aandacht besteed, want ik schrijf dit artikel vooral voor mensen uit Delft en omgeving. Ook nog even aanduiden waar het boek verder over gaat Het bestaat uit vier afdelingen. De eerste heet „Vrouwen en discriminatie". Humorloze fe ministen krijgen hier weer een kluif voorgeschoteld waar ze op kunnen gaan aanvallen. In dit deel van het boek o.a. ook een bespreking an het oeuvre van Jane Aus ten, een Engels schrijfster uit de vorige eeuw, die 't Hart ook beschrijft als een femi niste a vant la lettre. In de tweede aflevering „Bio logie", vinden we o.a. smake lijke en vermakelijke korte verhalen over een putter die altijd maar paart met een bepaald soort kanarievrouwt jes en over een getemde kauw die steeds het woord „sodemieters" laat horen, 't Hart: Jk herinner me nog goed dat hij het voor de eer ste keer riep en mijn vader zei verbaasd: „Sodemrmeters nog aan toe, van wie kan hij dat nou toch hebben". „Schrijvers en dichters" is de titel van de derde afdeling en daarin belijdt veellezer 't Hart zijn enthousiasme voor werk van, meestal tamelijk onbekende, auteurs uit de wereldliteratuur (o.a. Svevo, KavAfis, Leopardi). De vierde „Reizen", bestaat voor het grootste gedeelte uit het titel verhaal en daarmee heeft 't Hart het lekkerst voor het laatst bewaard. Ogenslrelend ïk vond „Nosferatu" destijds een lust voor het oog, een plaatje van een film, maar ergerde_ me nogal aan de traagheid waarmee de ge beurtenissen verliepen (op zichzelf niet erg, als er maar interessante psychologische ontwikkelingen in de perso nages optreden, maar dat ge beurde in „Nosferatu" niet Achter de schermen, laat 't Hart zien, gebeurde er voor jaar 1978 des te meer. Maarten 't Hart, Ongewenste zeereis, De Arbeiderspers, 28,50. j SchiedamMet een valse sleutel hebben onbekenden de kelderbox van de 19- jarige - militair B.C. van de M. open- i gebroken en er een koffer met gereedschap uit wegge nomen. De militair mist nu i zijn boormachine en wat handgereedschap met een to tale waarde van ongeveer zeshonderd gulden. De kantine van de voetbalver eniging ÜVG op sportpark Harga heeft het weekend be zoek gehad van inbrekers. Uit de kantine verdween een doos met frikadellen en een flinke voorraad saté. De kantine is door de inbrekers betreden na het kapot slaan van een ruit Uit een vrachtwagen, die stond geparkeerd op de Peter van Anrooylaan in Groe- noord, is een rol tapijt, en een klok ontvreemd. Hoe de dief de vrachtwagen heeft be treden, is nog niet bekend. Evenmin staat vast hoe hij zich met de toch niet kleine tapijtrol uit de voeten heeft gemaakt Schiedam Twee auto's en één aanhangwagen zijn het afgelopen weekend in Schie dam gestolen. Van de Buys Ballotsingel verdween een rode Lad?, met het kenteken 71-GK-2L Eigenaar van de auto, die een waarde van drieduizend gulden vertegen woordigt, is de 19-jarige mon teur M.AJB. De 26-jarige Schiedammer G.A.T.M. mist sinds het week end zijn auto die als kenteken 53-31-NN heeft Het voertuig, dat volgens de eigenaar een blauwgroene kleur heeft, stond geparkeerd voor de wo ning van M. op de Grofbaan. Uit de M-C.M.de Grootstraat verdween een aanhangwagen van duizend gulden. Eigenaar van de aanhanger is de 4?-ja- nge vloerenlegger J.de V. Schiedam Een insluiper heeft op de Schiedamse Rot- terdamsedijk op klaarlichte dag een herenhorloge uit een woning gestolen. De waarde van het uurwerk bedraagt 275 gulden. Op het moment van de diefstal was de 31-jarige H.F.A.M.W. net even niet thuis. De bewoner merkte bo vendien. dat voor 200 gulden schade m zijn huis was aan gericht. Vlaardingen Twee Jonge Vlaardingers, de negentienja rige A.K. en zijn duopassa gier A.v.G., werden in het weekeind rijdend op de bromfiets van K. aangetrof fen op Rij*ksweg 20, komend uit de richting Maassl uis. Door een politieman uit Rot terdam werd het tweetal staande gehouden. De brom fiets werd voor een technisch onderzoek naar het politiebu reau overgebracht Tegen de twee wegpiraten is proces-ver baal opgemaakt Schiedam Aan vier auto's, die geparkeerd waren op de Rotterdamsedijk, is in totaal voor een paar duizend gulden aan schade aangericht De voertuigen van de 29-jarige A.JJ., de 44-jarige A.H., de 30-jarige A.P.H. en de 48-jari- ge W.J. van D. liepen krassen en deuken op, die vermoede lijk 's nachts zijn aange bracht Niemand heeft iets van het gebeurde gezien. Schiedam—Het aantal onge vallen is in juni groter ge weest dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Het ging maar liefst 165 keer mis in het verkeert vorig jaar was dat nog maar 147 keer. Het aantal gevallen met zware schade ligt daarentegen iets gunstiger dan juni 1978: 27 dit jaar tegen 37 het vorige jaar. In juni viel er één dode in het verkeer, twee mensen raakten zwaar gewond, en zestien lichtgewond. De be langrijkste oorzaken van de aanrijdingen waren achtereen volgens het niet verlenen van voorrang, te dicht volgen, en onveilig achteruit rijden. Schiedam De Schiedamse politie heeft vier jonge brom fietsdieven het afgelopen weekend kunnen aanhouden nog voor zij hun slag hadden geslagen De 18-jarige J.P., de 15-jarige F.V., de 17-jarige R.D. en de 17-jarige F.L. wa ren gewapend met een beton- schaar en ieder een helm, op weg door Schiedam om sloten van brommers door te knip pen, en de voertuigen, geheel volgens de wet met helm op, weg te rijden. De verschijning van het viertal midden in de nacht met hun materialen wekte de argwaan op van een passerende politiesurveillance. De jongens werden verhoord en bekenden grif dat zij nog andere diefstallen op hun ge weten hadden, die zij in hun woonplaats Rotterdam hadden gepleegd. De Schiedamse poli tie heeft het viertal overge dragen aan hun Rotterdamse collega's. Vlaardingen De Vlaarding se politie heeft bij een ver keerscontrole de 24-jarige J.EM. uit Amersfoort aange houden. Hij bleek een zend en ontvanginstallatie in zijn wagen te hebben. De politie nam de apparatuur in beslag en maakte tegen de eigenaar proces-verbaal op. Enkele beelden uit het bos, dat vorig jaar april werd ge plant Erg best groeien doet het nog niet..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3