Werkloosheid onder vrouwen stijgt schrikba rend snel mm 5, Zalen ie klein voor jeugdland Geen vlot bij de Bnitenslnis Project spontane open school mm Binnenkort complete lijst van vooroorlogs Schiedam Vrijwel geen vraag naar jeugdigen Klemgereden na diefstal |g| L m Historische vereniging haast klaar met jarenlange arbeid Na vakantie parkeer - borden Schiedam weert reclame borden rryr -r-c- s :hiedamsche courant Woensdag 11 juli 1979- ON AFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26401 -6PAGINA'S Brot-rsvost 3 - telefoon administratie 268091 - reductie 262566 kl.iehtendicnst 144 244 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Dc zalen waar Jeugdland Schiedam gebruik van maakt voor toneel-film en poppenkastvoorstellingen kunnen de enorme belangstel ling voor het vakantiegebeu- ren niet meer verwerken. Een tiental kinderen heeft giste- ren tevergeefs de reis ge maakt naar wijkcentrum Nieuw land om de Jeugdland- voorstelling van poppenspe ler/buikspreker Henk Dries- sen bij te wonen. De zaal in het wijkcentrum aan het Wi- bautplein zat ai bomvol met razend enthousiaste kinderen. Organisatrice Riet launerzeel verklaarde dat het maximum toegestane aantal personen in de zaal 136 was. „Van de brandweer mogen er eenvou dig niet meer in, dat zijn de voorschriften, anders wordt het te gevaarlijk. Het ïs wel jammer voor de kinderen die buiten moesten blijven staan, maar je kunt er nu eenmaal niets aan doen. Een handje vol kinderen is gedurende de hele voorstelling van het poppentheater buiten voor de deur van het wijkcentrum blijven staan, in de hoop toch nog binnen te komen. Binnen vermaakte iedereen zich uitstekend.Poppenspeler Henk Driessen, volgens zijn idê pop Joepie met een tanden borstel onder zijn neus, wist alle kinderen aan het schate ren, meezingen en meeklap- Poppenspeler Henk Driessen, met „tandenborstel" onder zijn reus, wist de Schiedamse jeugd te boeien, en weer een paar uurtjes van de straat te houden. Dat laatste gaat echter niet op voor alle belangstellenden. Een tiental jon gens en meisjes moest buiten blijven: de zaai zat vol. pen te krijgen en verveelde de 136 koters geen moment. Ook aan de Maasboulevard, waar gistermiddag het sport en 5pelgebeuren plaatsvond was het een drukte van jewel ste. De vissers langs de kant van het water, die normaal hooguit wat wandelaars moe ten tolereren, hadden nu een stevige concurrentie van ruim honderd spelende en dollende kinderen. Maar het waren niet alleen kinderen die zich sportief vermaakten bij het jeugdlandgebeuren. Een tien tal ouders, die met hun kin deren waren meegekomen, volleybalden, voetbalden en vliegerden dat het een lieve lust was. Met name bij dat sport- en spel-onderdeel be gint .jeugdland" dan ook steeds meer een familiehappe ning te worden. Waterweg-Noord De werkloosheid onder werklustige vrouwen neemt steeds grotere vormen aan. In de maand juni is het aan tal ingeschreven vrou wen bij het Geweste lijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg- Noord gestegen met 85. De vraag naar vrouwe lijk personeel daalde ten opzichte van mei van 123 naar 96. In to taal zijn er in het werkgebied van het Ar beidsbureau per eind juni 978 vrouwen zon der werk. Dat aantal begint het mannengetal van 1454 aardig te na deren. Des te onplezie riger is deze ontwikke ling vanwege het feit, dat er vrijwel geen vraag is naar jeugdig vrouwelijk personeel tot 19 jaar. In deze sec tor zijn momenteel slechts vijftien vacatu res, waarvan negen voor winkelmeisjes. De werkloosheid in de omgeving is in de afgelo pen maand duidelijk ge stegen. Die stijging moet vrijwel geheel worden toe- feschreven aan het feit, at het schooljaar is be ëindigd. Vele schoolverla ters laten zich op het Ar beidsbureau inschrijven, om zo de kans te vergro ten binnen enkele maan den aan het werk te kun nen. Die kans is voor ve len niet zo erg groot, hoe wel er voor vooral jongens hier en daar nog wei plaatsingsmogelijkheden aanwezig zijn. Ër zal ech ter afgewacht moeten wor den tot september, alvo rens bekeken kan worden hoe groot de werkloosheid onder de schoolverlaters is. Het aanbod van bouw- pewrsoneel is in juni vrij wel constant gebleven. De vraag naar goed-geschoold personeel steeg weer iets: van 177 naar 182. Te ver wachten is, dat tegen de bouwvakvakantie het aan bod van personeel wel weer wat zal toenemen. In de metaalnijverheid is het aanbod van personeel on danks de herstructurering in de scheepsbouw iets ge daald: van 323 naar 317. Ook de vraag naar perso neel ging in deze sector naar beneden. De metaal nijverheid biedt, aldus de directeur van het Arbeids bureau, aan vele beroepen in deze sector goede mo gelijkheden. Het aanbod van mannen en vrouwen in de handels - en kantoorsector is, dank zij de invloed van vooral de schoolverlaters, duide lijk gestegen. Opvallend is verder, dat een flink deel van der werklozen Ln het Waterweggebied gezocht moeten worden onder jeugdigen beneden de 24 jaar. In totaal zijn er in deze leeftijdsgroep 867 mensen zonder werk: zo'n 35 procent van het totaal. Schiedam De gemeente Schiedam laat geen vlot neerleggen bij de buiten- sluis, waardoor waterspor ters makkelijker zouden kunnen afmeren in af wachting van het schutten. Burgemeester en wethou ders geven met die beslis sing geen gehoor aan een verzoek van de watersport vereniging dc Nieuwe Ha ven. De watersportliefheb bers ondervinden telkens als zij door de nieuwe Buitenst uis heen willen, grote problemen. Het college van burgemees ter en wethouders heeft Er zijn, zo vinden rij, niet voldoende ligplaatsen rond om de buitens!uis, waar door de motor- en zeil- jachtjes al dobberend op het schudden moeten wachten, iets wat niet van alle gevaar is gespeend. het aantal afmeerplaatsen rondom de sluis nu in ogenschouw genomen en is tot de conclusie gekomen dat het zo'n vaart niet loopt als de watersporters wel beweren. Er zijn vol gens b en w trappetjes en andere bevestigingspunten genoeg, zodat er hélemaal geen problemen hoeven te ontstaan. Bovendien rijn de kosten van het neerleggen van een vlot, zoals dat door de watersporters is voorgesteld, nogal hoog: de geraamde kosten bedragen ruim een ton, en dat is, zo vindt het college, toch iets te duur voor de paar keer dat er maar gebruik van zou worden gemaakt. Vlaardingen Het college van B en W van Vlaardingen beeft.-besloten een project „spontane open school" te starten in Vlaardingen. Met dit besluit maakt het college gebruik van een financiering- smogelijkheid die het minis terie van sociale zaken biedt in het kader van de zoge naamde werkgelegenheidsver- ruimende maatregelen. Het ministerie geert met deze maatregel gemeenten de kans om mensen die langer dan drie maanden als werkzoe kende staan ingeschreven bij het arbeidsbureau voor een periode die kan variëren van zes tot twaalf maanden te werk te stellen. Het project „spontane open school" vertoont sterke gelij kenis met de veertien landelij ke „officiële proefprojecten open school". Het is de be doeling dat in Vlaardingen vóór 1 augustus, anders ver valt de subsidie mogelijkheid, anderhalve kracht aangesteld wordt voor de open school. Zij gaan ondersteunend werk verrichten voor allerlei be staande cursussen, zoals de cursus „algemene ontwikke ling voor vrouwen", de cursus „ouders op herhaling" en de VOS-cursus. Daarnaast be staat er de mogelijkheid dat 26 gaan proberen om een concrete opzet te maken voor een open school in Vlaardin gen. Het college van B en W heeft een ruimte in het nieuwe stadhuis ter beschikking ge steld als voorlopig onderko men voor beide functionaris sen. Daarnaast zullen zij be geleid worden door een stuur groep waar vertegenwoordi gers in zitten van alle be staande groepen op het ge bied dat tot het werkterrein van dc open school behoort. Vlaardingen Doordat een attente burger de politie waarschuwde, konden er twee mannen aangehouden worden die in een geparkeerd staande auto ingebroken had den. De wagen stond gepar keerd aan de Billitonlaan. Het duo, twee Vlaardingers, kon door politiemensen op dc Marathon weg klem worden gereden en bleek technische apparatuur uit de wagen te hebben weggenomen. Beide mannen werden met hun auto, waarin de ont vreemde goederen ter waarde van 7000 gulden, naar het po litiebureau overgebracht. Te gen hen is een onderzoek gaande. deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunl vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteer voor mij m.J.v. abonnement per kwartaal I 42.20 abonnement a f!4.33per maand, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn grro/banknr. is de eerste twee weken ontva ng ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur daze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000 VB Rotterdam mi HS9 "j--. te? Jf\* In enkele de len van Schiedam, waaronder Nieuwland, zal de histori sche werk groep nog onderzoekin gen verrich te ten. Verwacht wordt echter dat men gauw klaar zal zijn, om dat Nieuw land nauwe lijks vooroor logse gebou wen telt- .{luchtfoto Sijthoff Pers) Schiedam-Binnen enkel e- maanden kan Schiedam in het bezit zijn van een complete lijst met waarde volle panden van voor 1340. De werkgroep van de historische vereniging Schiedam, die drie jaar ge leden met het project be gon, heeft al driekwart ge deelte van de stad geïn ventariseerd en alleen in Nieuwland, het Singelk- wartier, Bijdorp en delen van Kethel hoeft men nog bij vooroorlogse bebou wing langs te gaan. Tot nog toe kwam de werkgroep op 1043 panden, die waardevol genoemd mogen worden. Daarvan zijn volgens de historische vereniging 28 gebouwen van landelijke betekenis, liefst 207 van plaatselijk belang en 324 van wijkni veau. Het slotrapport is te ver wachten in de loop van 1980, maar Ruud Poels ver wacht als secretaris van de werkgroep tegen de herfst een goede indruk te heb ben van alle bebouwing in Schiedam van vóór de tweede wereldoorlog. „Het lijkt alsof wij nog veel moeten doen, als je het zo op een rijtje zet: Oost, Nieuwland, Bijdorp en Ke thel, maar dat valt reuze mee. In Nieuwland kunnen wij zo klaar rijn, want wat daar staat van voor de oorlog, is de moeite niet Bijdorp is betrekkelijk klein en Kethel is alleen door de polders zo uitge strekt en bevat relatief weinig bebouwing. Oost zal nog de meeste tijd vergen," aid us Poels. Het gaat in Kethel boven dien alleen nog om de Woudweg, de Harreweg, de Groeneweg en het Windas. Het dorp zelf, en ook de kerkbuurt, heeft de werk groep al geïnventariseerd. Aan het onderzoek door heel Schiedam heeft de werkgroep al 1265 foto's overgehouden, die met el kaar in de toekomst nog precies zullen laten zien hoe Schiedam er in de ja ren 1976-1980 uitzag. Wat dat betreft is de historische vereniging sterk geïnspi reerd door het oude werk van fotografen zoals Jan van Diggelen en tekenaars zoals Octave deConinck, dat de Schiedammers van nu een goede indruk geeft van het Schiedam van rond de eeuwwisseling tot aan de tijd dat de sloop in de binnenstad en de bran- dersbuurt op gang kwam. Ook de gemeente Schie dam heeft al verscheidene malen gebruik gemaakt van de onderzoeken van de werkgroep. Namens de his torische vereniging voerden Paul Peeters en Ruud Poels geregeld contact met ambtenaren Jan Goed en B. de Haas over de inte rim-rapportage beschermd stadsgezicht, wat ertoe leid de dat aan de hand van de juist verrichte inventarisa tie het beschprmd stadsge zicht kon worden ver ruimd. Ook werd de me ning van de vereniging ge vraagd bij het geven van een aanzet tot het ontwerp- bestemmingsplan Schieno- ko. Ook over kleinere za ken en detailkwesties bij de rehabilitatie van diverse wijkdelen kwamen Poels en ambtenaren van de dienst gemeentewerken en kele malen bij elkaar. Het meeste belang van de inventarisatie hecht de werkgroep aan het feit, dat bij de toekomstige stads vernieuwing, die in Schie dam op grote schaal toege past gaat worden (zie pagi na vijf), een direct gebruik kan worden gemaakt van hel archief van de histori sche vereniging, waarin zich de uitgebreide resulta ten bevinden van het drie jaar durende onderzoek. Vooral op sloopplannen kunnen die resultaten een belangrijke invloed hebben. Schiedam Na de vakantif zullen in Schiedam borden worden geplaatst om vier grote parkeerplaatsen in bet centrum aan te geven. De be kende borden met een grote witte P zullen radeloze auto mobilisten de weg wijzen naar het Emmaplem, het He- maplcïn, de Lange NïetlW- straat en de Dam. Op iets langere termijn zullen in Schiedam verschillende stads plattegronden worden ge plaatst waarop naast de par keerplaatsen, ook het ver- lceerscirculatiesysteem en hij- zond ere gebouwen op zullen worden aangegeven. Volgens gexneentevoorlichter Doli Buschkecs gaat het daarbij om borden zoals er nu al in Groen oord staan. Op verzoek van de VW heeft de dienst gemeentewerken van de stad uitgezocht waar de borden het beste kunnen worden geplaatst en aan de hand daarvan een plannetje opgesteld. Het college van burgemeester en wethouders is met het plan van gemeente werken akkoord gegaan. Schiedam De beurs eigen handig, die elk jaar wordt gehouden in de Rotterdamse Ahoy hallen, mag geen recla meborden plaatsen in Schie dam. Volgens het college van burgemeester en wethouders, dat het besluit heeft geno men, liep het zo langzamer hand de spuigaten uit met reclameborden. Voor steeds meer commerciële activitei ten van buiten de gemeente werden in Schiedam grote re clameborden geplaatst- Om dat zoiets de mensen joist beweegt hun vertier buiten i de gemeentegrenzen te zoe ken, en omdat de VW niet voor niets de leuze „Schie dam schenkt meer dan n denkt" heeft geadopteerd, ts nu besloten een eind te ma ken aan de grootscheepse re clameactiviteiten in bet Schiedamse. Ook in de toe komst, zo hebben burgemees ter en wethouders inmiddels besloten, zal geen vergunning meer worden verleend voor dergelijke reclameactivitei ten. De beurs eigenhandig moet maar advertenties plaatsen om al die Schiedam mers binnen haar poorten te krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1