>1 OR T Aad van Asten denkt aan prof carrière Rennersvrouwen vaak in Maassluise duivenmelker Hans van Dam: Nanlohy tekent toch VRIJDAG 20 JULI 1979 Bij de Coureur in Vlaardingen Duivennieuws VD/SC/WW Uk ben een vakidioot Schiedam SW, dat deze week weer met de training" is begonnen, is alsnog tot overeenstem ming gekomen met Adrie Nanlohy- De spits was eerder van plan terug te keren naar Doetinchon om daar bij een amateurclub te gaan spelen- Hoewel SVV een baan voor hem had en een wo ning, gaf hij er de voorkeur aan in de Achter hoek te blijven. Pim Visser beklaagde zich er dan ook terecht over, dat een speler die er al leen maar op vrijdaga vond is om te trainen, weinig kan bijleren. Ver der ging het feit, dat hij maar één keer per week Schiedam aan deed om te trainen, ten koste van de sfeer. Deze week kwamen beide partijen met elkaar over- .een, dat zoiets tot het ver leden behoort. Binnenkort verhuist de ex-Feyenoor- der naar Schiedam en in tussen is er ook een baan voor hem gevonden. De selectie van SW was deze week nog niet helemaal compleet Van der Weyde en De Munnik zijn nog op vakantie. De eerste oefen wedstrijd staat voor zon dag 29 juli op het pro gramma wanneer dan Burrussia Dortmund naar Harga komt Maassluis Het duivenseïzoen is weer in volle gang. Duizenden liefhebbers korven weer weke lijks hun duiven in. De duivensport is populair, maar er kleven ook kwalijke kanten aan. Neem bijvoorbeeld de dieren-mishandeling of het gok ken- Duivenmelker Hans van Dam (21) gaat in onderstaand interview uitvoerig in op deze za ken. Hij zit eigenlijk al zijn hele leven in de duivensport On danks zijn nog jeugdige leef tijd heeft hij een kennis van duiven die menige oude mel ker versteld doet staan. Dui venmelker, Tegen woordig runt hij zijn zaakjes zelf in nauwe samenwerking met zijn vader natuurlijk. Door de jaren heen heeft Hans van Dam al een aardige reputatie opgebouwd Hij is een van de beste, zo niet de allerbeste zaterdagvlieger van Maassluis. Hij werd al vier maal generaal kampioen. Dat wil zeggen dat hij op alle af standen (vitesse, mid-fond en fond) de beste was. Op dit moment staat hij ook alweer op de eerste plaats. Met een bijna niet meer te overbrug gen punten voorsprong. Een vakidioot, zo karakteriseert hij zichzelf. Eentje die wel te gen zijn verlies kan maar toch 1000 excuses zal beden ken om een eventuele neder laag te verklaren. Over zijn succes zegt hij: „Je moet zorgen dat je ze op tijd in vorm hebt Na drie of vier vluchten zijn ze het beste. Daar stem je ze dus op af. Ze moeten naar het grote werk toegroeien. Dat luid me aardig'1. Van Dam vindt niet dat zijn duiven iedere week een on menselijke prestatie moeten leveren. Van dierenmishande ling, wil hij dan ook niets we ten: „Het ligt helemaal aan de liefhebber. Als hij fouten maakt kan het mishandeling zijn. Als ik weet dat cr een vlucht is van 600 kilometer dan zal ik geen duif inkorven die er slecht aan toe is. Dat zou onmenselijk zijn." Over het feit van duiven de kop omdraaien of bet weg gooien van eitjes zegt hij: „Bij mij krijgen zc twee jaar de tijd om zich te bewijzen. In het derde jaar moeten ze zich dan waargemaakt heb ben. Gebeurt dat niet dan gaan ze naar de konijnen- markt waar ze verkocht wor den. Ik heb nog nooit een duif de kop omgedraaid. Kijk, ais je de eitjes weggoo- id, dan heeft de duif geen pijn. Nee, dierenmishandeling is het niet. Ik zeg altijd maar zo, een mens werkt vijf dagen in de week en rust er twee en een duif heeft zes rustdagen en één werkdag. Tijdens het vervoer naar de plaats van lossing worden ze uitstekend verzorgt. Ze kun nen dan zoveel eten en drin ken als ze zelf willen. Ja, de duiven hebben niet nog beter dan de chauffeur. Het andere aspect dat de dui vensport in een kwaad dag licht stelt, is het gokken. Het schijnt tegenwoordig pas leuk te zijn als er geld mee ver diend kan worden. Hans van Dam is er allerminst gelukkig mee: „Dat gokken haalt de sport naar beneden. Het liefst zou ik zien dat het verboden zou worden. Ik heb een hekel aan mensen die zeggen dat ze hun eerste volle duif vooraan hadden zitten. Dan gaat het ze alleen maar om de centen en niet meer om de sport. Dat vind ik misselijk. Mij gaat het nog steeds om de sport Hel geld is bijzaak. Van het geld dat ik wel eens verdien koop ik voer. Zo speel je een beetje quitte want het is wel erg duur. Hans van Dam heeft op dit moment zo'n kleine honderd duiven. Hij weet ze desalniet temin allemaal uit elkaar te houden. ,.Je herkent ze meest al aan de kleur van de duif of aan de vliegstijl. Iedere duif heeft wel een eigen ken merk. Zo noem ik er eentje Frankie. Die duif loopt pre cies zoals Frank Amesen bij Ajax. Of neem Suror. Hij vloog altijd prijs op Survil- liers en Orleans. Nou een combinatie van die twee le vert zijn naam op". '-urn Vlaardingen Met een sip gezicht zit Aad van Asten, de talentvolle Vlaardingse wiel renner, op de bank thuis. Met een gebroken sleutelbeen, op- gelopen in een criterium in Onwe Tonge, heeft hij be paald geen reden tot lachen. Het betekent een forse streep door zijn plannen dit seizoen, die hij al gestalte gaf met een topplaats in het Zuidhol lands klassement. „Vorig jaar heb ik ook al tweemaal m'n sleutelbeen ge broken". legt hij zelf uit, .maar nu komt het des te harder aan. Per slot van re kening lag ik goed in de koers en ging ontzettend hard. Desondanks vond ploeg leider Van der Horst van BIK uit Lekkerkerk het helemaal niet erg, dat ik in het gips moet Jjj rijdt veel te hard voor een jonge vent, fluister, de hij me m de oren, nu krijg je tenminste gedwongen rust. Hij heeft wel een beetje gelijk, want ik ben inderdaad erg gretig- Die manier van njden heeft echter wel het voordeel, dat het in het verle den duidelijk vruchten heeft afgeworpen". „Bij de jeugd", aldus Aad van Asten, „was het wekelijks raak, In 1976 behaalde ik zelfs het Nederlands kam pioenschap op het onderdeel sprint op de baan van Schie dam, maar dat stelde alle maal niet zo veel voor. Ik ben me daarna veel meer op de weg gaan toeleggen. Wees nou eerlijk, daar zit toch veel meer brood in. Ik heb trou wens veel voordeel van mijn periode als baanrenner, want de eindsprint is en blijft mijn sterkste deel". Met zijn schouder in verband heeft Aad van Asten, die voor de HAVO is gezakt, het grootste deel van de Tour de France kunnen volgen". Dat is natuurlijk het allermooiste en een ideaal van mij daar Aad van Asten in 1976 bij de nieuwelingen de snelste op de baan ook eens bij te zijn. Wielren nen is nu éénmaal een stuk van m'n leven en wil er dan ook iets in bereiken. Waar het echter zal eindigen weet ik -niet Voorlopig ben ik nog erg leergierig". Geen afspraken Aad van Asten ervaart het wielrennen, ondanks alle be staande ploegtactieken, als een zeer individuele sporL „Vooral bij de amateurs hul digen ze het standpunt dat Aad van Asten „.rust.. wegspringen volledig vrij staat. Stilzwijgende afspraken bestaan daar nog niet". De toekomst voor de Vlaar- dinger moet echter bij de klassiekers komen te liggen. Maar zo ver is het nog lang niet „Ploegleider Van der Horst wil de carrière van mij langzaam opbouwen. Het ver zorgen van hel materiaal en een medische begeleiding zijn bij BIK goed verzorgd en door regelmatig koersen te winnen ontvang ik ook nog een aardig centje". Het einddoel van Aad van Asten is onverbiddelijk prof te worden. Hij: „Je hoeft niet eens zo'n goede amateur te zijn om bij de profs aan de slag te komen. Kneteman, Lubberding en Van der Velde waren ook geen wekelijkse toppers. Het belangrijkste is dat je bij een belangrijke koers voorin rijdt Wanneer ik de slap maak, wil ik van al les op de hoogte zijn- Anders heeft prof zijn geen zin. Ik zal dan goed moeten kunnen schakelen, sprinten en je moeten beheersen..." Vlaardingen Nu heel wieiers po rtminnend Ne derland in de ban ver keert van de Ronde van Frankrijk heeft het zin de positie van de vrouw te bepalen in de wielersport. Niet in een actieve rol, maar als echtgenote respectieve lijk verloofde of vrien din. Zo'n coureurs- vrouw denkt dan niet bepaald alleen aan het verlies van de reeds ge wonnen positie en het hieraan verbonden geel. Eerder aan de gevolgen van een eventuele val partij. Of het nu be- roepsrenners zijn of amateurs groot is de betrokkenheid van het vrouwvolk bij wieler sportwedstrijden. Zo is het ook bij de Vlaar dingse Wielersportclub ..De Coureur" waarvan de ama teurs. liefhebbers, nieuwelin gen en veteranen volop in het wielerseizocn verkeren. Om de conditie te handhaven wordt geen gelegenheid gemist om te starten voor koersen in eigen land en zelfs over de grenzen. Bijna de meeste vrouwen vergezellen hun hartlappen als er waar dan ook gereden moet wor den. Zelfs bij de clubwedstrij den zijn er de nodigen in de Polder De Vergulde Hand na bij het clubgebouw. Uiterlijk onverschillig maar inwendig vol spanningen. Ze zien direct als hun eigen favoriet niet al te best draait Een goed waarnemer ziet dan menig verkrampt handje als de meu te door de bochten jaagt Bij de Coureur is de sfeer onder de vrouwen bijzonder goed. Ze zijn present op ge zelligheidsavonden in het clubgebouw zoals voor het spelen van bingo of de vie ring van carnaval. Zonodig assisteren vrouwen achter het buffet en betrekken tijdens de clubwedstrij den posten op gevaarlijke punten om het verkeer te regelen. Diep In hun hart zou rennersvrouw het niet erg vinden als haar man, zoon of Vooral in bochten houden de vrouwen vaak hun hart vast. andere hartsvriend met deze riskante tak van sport stopte. Als het de renners niet voor de wind is gegaan tijdens de talrijke wedstrijden laat na afloop de stemming wel eens wat te wensen over. Ook financiële offers dienen te worden ingebracht Het in deze tijd vrijwel wekelijks vervoer per auto naar de wedstrijden. Vooral de hoge entreeprijzen voor de kermis- koersen of omlopen is een kostbare aangelegenheid. Vier gulden toegangsprijs en nog eens twee piek voor een wed- slrijdprogramma hakt er flink in. Er moet feitelijk een lan delijke regeling komen voor een jaarreductie. Vooral in Brabant vragen de organisa toren te veel geld voor de rennersvrouwen. Een reductie is temeer nodig omdat de schade aan de fietsen over een heel seizoen aardig in de papieren loopt Voor leden van De Coureur is de liefde voor de wielren nerij ook van invloed op het huiselijk verkeer. Het dage lijks trainen vraagt om een ander levensritme en tijdens het wedstrijdseizoen begeeft een renner in vorm zich vaak vroeg te bed. Voeg daarbij het dagelijkse menu dat er heel anders uitziet dan in an dere gezinnen. De dames spreken dan ook over het be reiden van „krachtvoer" met liflafjes die ongewoon aan doen doch goed zijn voor de spieren en spijsvertering. AI deze bijkomstigheden zijn voor de renners vrouwen aan vaardbaar. Een konsequentie wanneer je je hart aan een wielrenner verliest Onaan vaardbaar achten de meesten het feit dat ze thuis moeten blijven wanneer er gespon sorde ploegen renners dagen naar het buitenland gaan om hier te rijden. Van de KNWU mogen er geen vrouwen mee. Hierin behoort verandering te komen zo meent men in kringen van rennersvrouwen, ook bij de Vlaardingse Cou reur. Schledam/Vl aardingen Bij na drieduizend postduiven uit vliegrenstallen van Schie dam en Vlaardingen zijn op wedstrijd toer geweest. De oude ervaren vliegers kwa men uit Charteauroux (604 km), terwijl de dit jaar gebo ren duiven in het Belgische Strombeek werden gelost voor de boeg 110 luchtkilo- meters. Het onstabiele weer boven Europa, met voor de zuidelijke vlieglijn nadelig* wind, zorgde voor uitgestelde lossingen en traag verlopende concoursen. De Vlaardingse Luchtbode vloog samen met De Snelheid uit Maassluis met 28 duiven uit Charteauroux. Los 9.451 uur, eerste duif 20.03.08, Iaat- i ste prijsduïf (1 op 4) 21.24.07. 1. Dr. C. Moerman, 2- comb J. Th., 3. comb. Van Hulst De Adelaar 114 duiven, eerste 19.32.10 uur, laatste 20.45.15 1. D. Langbroek, 2. Gebr. Moer man, 3. B. Blanken. Keer Weer 104 duiven, eerste 19.19.21 uur, laatste 20.57,00. 1. H. Triel, 2. mevr. Beekman, 3. comb. LBG. De Adelaar 48 duiven, eerste 19.59131 uur, laatste 21.24.24. 1. T. Hors- meijer en Zn., 2. en 3. C. Pil- Ie. De Vrijheid 129 duiven, eerste 19.21.34 uur, laatste 21.15.32. 1. C. Zantboer, 2. J. J. van der Vijver en Zn., 3 comb. A. P. van der Berg. De Postduif 110 duiven, eer ste 19.40.35 uur, laatste 21,12.11. 1. P. van Os, 2. comb. Toutein/Homburg, 3. A Hersbach. Strombeek jonge duiven. De Luchtbode/De Snelheid 222 duiven, los 10.40, eerste duif 12.01.51 uur, laat ste 12.25.52 1 t/m 5 J. Paulus- sen. De Adelaar 795 duiven los 8.50, eerste 10.41.13 uur, laatste 11.45.03. 1. comb. Van der Weel/Van der Velden, 2. A. van der Burgh, 3- Gebr. van Toor, Keer Ween 500 duiven, eerste 10.40,49 uur, laatste 11.21.54. 1. mevr. Beekman, 2. comb. LBG, 3. A. Engelaan, De Ade laar 231 duiven, eerste 10.32.23 uur, laatste 10.48.06, 1. comb. L. Poldervaart en Co, 2. en 3. J. Webers. D® Vrijheid 675 duiven, eerste (los 9.10) 10.29.49 uur, laatste 10.47.06, 1. en 2. J. J. van der Vijver en Zn., 3. A. van der Tuijn. De Postduif 591 duiven, eer-; ste 10.28.01 uur, laatste 10,40.53, 1- H. Brökling en Zn.; 2. en 3. J. van der Tak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 6