Goed bestuurd door de buurt Senator PvdA: 'Rel was nodig! Wethouder mag Opa's, oma's, vaders en moeders zèif tekenen worden weer jong bij Jeugdland Èt Buurthuisperikelen in Vlaardingen Gemeente contra wijkvereniging V I Schiedam en de Derde Wereld... Geitenkeuring Ons Genoegen in Prinses Beatrixpark volgend jaar te Nieuwe abri's voor bus 54 Vallende vrouwen WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 VD?SCfl7W3 Vlaardingen De problemen rondom de wijkaccommodaties in de Oost- wijk en de VOP hebben zo langzamerhand een academisch niveau be reikt. Voor de gewone sterveling zijn de moeilijkheden niet meer te door gronden. Begrippen als „beheerscommissie ex artikel 61", „centrale ac commodatie" en „specifieke ruimte" vliegen als warme broodjes over de gemeentelijke toonbank, maar duidelijkheid is er niet. Voor de wijkbe woners gaat het om een zeer herkenbaar doel; een plek om straks aller lei activiteiten te kunnen ontplooien, als het even kan onder eigen be heer. En daar wringt de schoen. De gemeente denkt daar anders over. In een tweetal uitgebreide artikelen willen wij proberen wat duidelijk heid te scheppen in het doolhof van deze problemen. Vandaag de achter gronden van de problemen in de VOP. Morgen zal de Oostwijk de revue passeren. Dan ook aandacht voor de vraag: wat is een commissie ex arti kel 61 of 62? t U?.>35 2i 55 Het wijkwerk ïn de Vet- teoordscpolder heeft sterke wortels in de wijk. Zowel de oprich ting als de opbouw van alle activiteiten hebben altijd volledig berust op het initiatief en dc ver antwoordelijkheid van (vrijwillige) buurtbewo ners. In 1971 gaan ouders zich bezighouden met het rea liseren van een peuter speelzaal in de VOP. In 1973 volgt de oprichting van de wijkgroep VOP, naar aanleiding van al lerlei wijkproblemen <de verkeerssituatie, speelplaatsen en het on derhoud van de wonin gen) die tijdens de oude ravonden naar voren kwamen. Doelstelling van de wijkgroep: het verbeteren van het woon- en leefmilieu in de VOP. Vervolgens wordt een deel van de VOP tot rehabilitaticge- bied verklaard. Om dit allemaal goed te laten verlopen wil de wijk groep een informatiecen trum inrichten en een beroepskracht in dienst nemen om het werk te begeleiden. Om hiervoor subsidie te kun nen krijgen moei de wijkgroep reehtspersoonIijkheid bezitten. In 1975 volgt dan ook de op richting van de Vereniging Wijkbelangen Vctlc noord se- polder. Wi j kaccommodatie In hetzelfde jaar wordt de werkgroep „Lamoen" in het leven geroepen. Naast VOP- bcwoners zitten hierin wet houder Rien Bovenberg en en kele ambtenaren. Doel van het overleg is om te onderzoeken welke mogelijkheden er aan wezig zijn voor het verwezen lijken van een wijkaccommo- datie in de VOP. De naam van de werkgroep geeft het terrein aan waar men het oog op heeft laten vallen; het Lamoencom plex. In 1976 volgt, overigens lot bijna ieders verassing, de sloop van de Lamoenhallen wegens de bouwvallige staat. Er moet een alternatief ko men. Wethouder Bovenberg deelt in het openbaar mee dat het college een miljoen gulden heeft uitgetrokken voor het tot stand komen van een buurt huis op de plaats van de zoge naamde Moermanboerderij nan dc Willem Pijperstraat. Het duurt tot eind 1977 voor dat het pand en het terrein aangekocht kunnen worden. Plannen Het plannenmaken kan dan verder gaan. Voortvarend en zeer grondig gaat de wijkvere niging door met de voorberei dingen van het buurthuis. Ineens moet er haast gemaakt worden. Het college komt er namelijk achter dat er van CRM een subsidie van 450.000 gulden te verwachten valt, mits de schetstekeningen van het gebouw voor eind januari 1978 bij het ministerie inge diend zijn. Wel moet het door Jan Geert Majoor buurthuis, om hiervoor in aan merking te komen, voldoen aan dc eisen die CRM stelt. De naam buurthuis verandert in „centrale accommodatie". De wijkvereniging heeft daar geen enkel probleem mee. Het beestje moet een naam hebben. De wijkvereniging ontplooit meer activiteiten dan CRM minimaal eist voor een centra le accommodatie en de opzet die zij samen met de architect heeft klaargestoomd, voldoet immers aan, de eisen van CRM. December 1977 wordt een maand om nooit te vergeten. Gemiddeld vergaderen de bij het buurthuis betrokkenen twee keer per week tot ver in de kerstvakantie. De wijkver eniging krijgt in de peiling dat de kosten van de plannen veel te hoog worden en vraagt de gemeente om een kostendes- kundige. De gemeenteraad wijst dat verzoek af: te duur! De „centrale accommodatie" in de VOP, door wijkbewoners, architect en aannemer consequ ent „buurthuis" genoemd, begint zo langzamerhand herkenbare vormen aan te nemen. Het is de vraag of de beheersstructuur, die de gemeente voor het wijkcentrum wil gaan invoeren, óók voor de wijkbewoners herkenbaar zal zijn. De wijkvereniging schakelt dan voor 2200 gulden een ei gen kostendeskundige in, on der het motto: die verdient zichzelf wel terug. Vijf aannemers reageren op de eerste aanbesteding. Het hele project moet voor ongeveer zes ton gerealiseerd worden. Alle vijf doen ze echter een prijsop gaaf boven de miljoen. De ar chitect gaat samen met de „laagste" inschrijver de plan nen bijsturen. In de loop van december gaan alle betrokke nen akkoord met een bijge steld plan. De paal kan de grond in! Beheersvorm Natuurlijk schiet het praten over de beheersvorm van de „centrale accommodatie" er ia deze drukke tijd bij in. De wijkvereniging is gefixeerd op de eerste paal en gaat er zon der meer van uit dat zij de eni ge gebruikster wordt, dus ook het beheer in handen krijgt. Achteraf blijkt dat ook CRM daarvan uitgaat: de gemeente heeft immers in het Haagse overleg steeds gesproken over één gebruikster; de wijkvere niging. Ook de architect is bij zijn ontwerp uitgegaan van deze situatie. In de beheers vorm die de gemeente voor slaat dient bijvoorbeeld de donkere kamer voor algemeen gebruik. Hij is echter alleen te bereiken via de gemeenschap pelijke ruimte, die alleen maar toegankelijk is voor de wijk vereniging. Ook voor een con ciërge is geen ruimte beschik baar; de stafkamer is alleen maar bestemd voor de wijk vereniging. De wijkvereniging heeft dan ook een schema ontworpen waarbij alle ruimtes voor hon derd procent gebruikt worden. De gemeente wil echter de grote zaal en de ontmoeting sruimte voor veertig procent van de tijd verhuren aan an dere wijkgroepen. Naast het feit dat er geen andere wijk groepen zijn in de wijk, lijkt dat een onmogelijke opgave. Enerzijds omdat de ontmoe tingsruimte een open ruimte is, vrij toegankelijk voor de andere gebruikers, anderzijds omdat deze ruimte bij verhuur ongeveer 1500 gulden per week op moet brengen, wat neerkomt op een huurprijs van 500 tot 700 gulden per keer. Voorwaar een vorstelijke prijs! Misser Dan volgt de commissieverga dering over de beheersvorm van de wijkaccommodalie. De wijkvereniging hoorde dat pas op het laatste moment. Wet houder Bot maakt zijn voor keur bekend: een commissie ex artikel 61, De commissie mag kiezen uit twee mogelijk heden, een commissie ex arti kel 61 of 62. De andere twee mogelijkheden; de stichting of de vereniging, komen niet aan bod. De commissie spreekt een voorkeur uit voor de commis sie ex artikel 61. De vlam slaat in de pan! CRM maakt tot overmaat van ramp in het begin van dit jaar bekend dat de wijkvereniging ook zelf die 450.000 gulden subsidie had kunnen krijgen. Dan had de gemeente hele maal niets met het beheer te maken gehad. De gemeente raad had dan alleen de toezeg ging van die miljoen gulden op schrift moeten stellen. Dat was niet gebeurd. Waarschijnlijk was dat ook bij de gemeente niet bekend. Een jammerlijke misser. Afloop Het wachten is nu op de defi nitieve voorstellen van B en W en de uitspraak daarover in de commissievergadering. De wijkvereniging heeft al aange kondigd dat „de pleuris uit breekt" als de commissie ak koord gaat met de college voorstellen. Als daL toch gaat gebeuren dan zullen, naar het zeggen van de wijkvereniging, de individuele raadsleden met overreding tot andere gedach ten gebracht moeten worden, want uiteindelijk beslist de ge meenteraad. Schiedam Nic Tummers, lid van de Eerste Kamer voor de PvdA, heeft Schiedam in één adem genoemd met de Derde Wereld en New Yorks pro bleemwijk Harlem. Oorzaak is de overbekende museumrel, ontketend door de Schiedamse PvdA-bestuurders Hans Bak ker en Hans Konings. Alle ge volgen daarvan vat Tummers in de Volkskrant samen onder het motto „cultuurdebat in komkommertijd", al vond hij discussie op zich broodnodig. Hij besluit in dit dagblad een theorie over de functie van musea („De betere werkelijk heid, die bereikt moet worden, heeft geen museum meer no dig") met de woorden: „Voor lopig liggen in de Derde We reld. in Schiedam, in Harlem, Catalonië en de Mijnstreek nog andere problemen die op politieke cultuur/kansen wachten: de ontwikkeling van de alledaagse leefomgeving, de productie van de ruimte als uitdrukkingsvorm van de wel of niet veranderende maat schappij." Verspilde energie vond de se nator de Schiedamse mu seumkwestie niet: „De Schie damse affaire bood een ope ning, een kans. een startgele genheid om iets tot ontwikke ling te brengen. De museum collectie was de culturele gege venheid; het twistpunt de mo gelijke start tot een ontwikke ling. Maar ze zijn daar toen te gauw over elkaar gestruikeld. Zelfs de verkoop van de col lectie hield geen concept van cultuurbarbarij in. Dat zat er toch ook niet in. toen die col lectie bij elkaar gekocht werd? Het probleem zat 'm in het vinden van plaats en kans voor nog andere dingen uit het alledaagse leven, bijvoorbeeld voorlichting over huizenisola tie. De rel toonde de noodza kelijkheid van een discussie over dit soort zaken aan." Nico H.M. Tum mers (PvdA): rel toonde noodza kelijkheid van discussie aan. Schiedam De jaarlijkse die- renkeuring van de vereniging van geitenhouders Ons Genoe gen uit Kethel-Noord wordt dit jaar gehouden in het Prin ses Beatrixpark. Zaterdag middag begint het gebeuren om twee uur in de nabijheid van de kinderboerderij. Be halve uit Kethel zijn geiten- houders uit Vlaardingen en het Westland bij deze vereni ging aangesloten. Met elkaar brengen zij een flink aantal huisgeiten en de iiiiijiiiiinjiiJiirmifiiiniimmniiinimuiniiiiuiiiMtiiiiuummimimiNmiiiiiiimitniiiimmiiimmiiiiiiiiiiiiimmMiniiijiiiiiii^^ Schiedam Zenuwach tig heen en weer lopen- Met iedereen een praatje maken. Tegen twee medewerksters die op de laatste dag afscheid ko men nemen: „Ja... gaan jullie weg? Het was hardstikke leuk, joh. Be dankt hoor, en mis schien tot volgend jaar. Toi, toi hèl". Joop van Broekhoven, de organi sator van Jeugland. Drie weken lang overlopend van enthousiasme. Eén brok energie; gericht op het amuseren van Schie dams jeugd. Zonder ook maar één ogenblik te mopperen. Een opgave met al die kinde ren, 7200 dit jaar, die je de ene keer de oren van de kop schreeuwen, een andere keer weer blèren omdat Jantje de hal heeft afgepakt en dan ook nog eens brutaal 'een grote mond opzetten; je soms het bloed onder de nagels vandaan halen. Als ouders geef je 2o'n kind dan een flinke draai om zijn oren of je schroeft op zijn minst het volume van je stem zover op, dat het dreinerige gezeur meteen is afgelopen. Joop van Broekhoven doet dat niet. „Roep je zo'n knul toch even bij je., zo van: joh wij moeten even praten. Van man tot man gaat het dan hoor. En dan is het zó weer over. Niks geen moeite mee, gewoon om dat je alles samen met de kin deren doet". Jeugdland Schiedam 1979 is weer achter de rug. Met nog meer deelnemende kinderen dat hel vorige jaar is het ge beuren dat alle Schiedame wij ken aandoet, weer gegroeid Gevolgen voor het programmi Haasten hoefde Je je niet bij Jeugdland in Schiedam, Je kon lekker liggend op de grond, op ja gemakje gaan kleien. Op rijen met wachtende kinderen zoals die In Rotterdam wel bij Jeugd land staan hoefde je niet te letten. heeft dat nauwelijks gehad Joop: "Het blijft sober. Da doen we bewust, gezien de er va ringen in Rotterdam. EIJ jaar ga ik ook daar even kij ken. Nou, als je dat 2iet...man man. man! Hebben ze eei hoofdjuffrouw. Als je al: medewerker dan even tussen door een boterhammetje opeet gaat het van: Jij hebt niel gewerkt, kom maar even mee, ik heb nog wat voor je. Jaaéaa... in Rotterdam is hel gewoon een bedrijf geworden; daar is het niet leuk meer. Niet voor de medewerkers, maar ook niet voor de kinde ren. Als ze een tekening ma ken kijken ze telkens over de schouder naar de rij met kin deren, die allemaal ongeduldig staan te dringen omdat ze óók een tekening willen maken. ïn Rotterdam hebben ze, net zoals bij ons, een springmatras. Van tevoren is uitgerekend dat er niet meer dan twaalf te gelijk mogen springen. Per dag komen er echter zeven duizend kinderen binnen. Dan moet je weken van tevoren re serveren als je even wilt sprin gen." Creativiteit Tekeningetjes maken ïn een razend tempo is er in Schie dam niet bij. Daar zijn de kin deren lekker creatief bezig, in het zonnetje, met een dikke penseel en een royaal stuk pa pier in de hand. een werk- schort voor en met alle tijd van de wereld. Dan lopen er ook nog eens leuke leidstere en aardige leiders om je heen, die je niks achter de broek aanzitten, je helpen als je niet weel wat je nou weer moet maken en niet eens écht boos worden als je per ongeluk een klodder verf morst op het hoofd van je buurman. Die ongedwongen sfeer is vooral te danken aan het uit stekende team van mede werkers dat Joop van Broek hoven en Riet van Immerzeel elk jaar weer bijeen weet te krijgen. Medewerkers die overal vandaan komen en een zeer verschillende achtergrond hebben. Er 2ijn er van de kweekschool, die tegenwoor dig moet worden aangeduid mei pedagogische academie; er zijn er van de lts, de huishoud school. de mavo, de havo en het atheneum en van de aca demie voor lichamelijke op voeding. De meesten van hen zijn via vrienden en vriendin nen bij Jeugdland binnen ge haald. „Weet je wat leuk is om in de vakantie te doen? Mee helpen aan Jeugdland Schie dam. Je verdient er niets mee. maar het is vreselijk gezellig" Jolijt hebben de medewerkers en medewerksters inderdaad. Zelf doen ze mee aan het vol leyballen, maken ze tekenin gen af die kinderen mislukt vinden en dus hebben laten liggen en timmeren ze bijna net zoveel werkstukken in el kaar als de verzamelde kinde ren doen. Dat enthousiasme, dat spreekt aan. Steeds meer kinderen worden door hun ou ders naar Jeugdland gestuurd en ook steeds meer ouders gaan met hun kinderen mee. om aanvankelijk nog wat schuchter in het zonnetje te gaan zitten, even later al op te veren om die verdwaalde vol leybal een klap te geven en daarna zelfs dolenthousiast mee te doen. Dat meedoen van steeds meer ouderen was dit jaar wel het meest opvallende acpect van Jeugdland. En volgens Joop van Broekhoven is het de be doeling dal dat in de toekomst nog toeneemt. Wethouder Rei- nier Scheeres, die bij de afslui ting dit jaar 2iin bewondering uitsprak over de man ter waar op zijn kroost tot mooie werk stukken is gebracht, kan dan het volgende jaar een mooie tekening van zichzelf mee naar huis nemen. Een nieuw ondt-Tdeel was dii jaar hel spelclrcuit, waarin verschillende opdrachten moesten worden uitgevoerd In zo kort mogelijke tijd. rw-SjSfg». NiiifiiiiniiimniJUuijniiiimniiiiiiijmiiiiiiiiiimntHiiHiiiMiiiiJiiiiiiuifiimiiinmiiiiiiniiiiiiiiiiiimmimmnEiiimiiiuiM^ uit Zwitserland stammende Toggen burger gei ten in de keu- ringsring. Vooral voor de jeugd zijn de dwergrassen bij zonder aantrekkelijk. Zij zijn aan te treffen in vrijwel alle voorkomende dierenparkjes en kinderboerderijen. De keuringen gelden als een kwalificatie voor de komende provinciale en landelijke keu ringen. Ook nu weer is er een wedstrijd voor kinderen in het voorbrengen bij de jury van door hen zelf verzorgde bokjes en geitjes. Hier wordt gelet op conditie en uiterlijk van de dieren alsmede op de wijze van presentatie. De stambok van de vereniging, Gerret, zal aanwezig zijn teneinde zijn uitgebreide harem te kunnen overzien. Ook niet-georgani- secrde houders van geiten als troeteldieren voor de jeugd kunnen hiermee aan de keuring deelnemen. Desge wenst krijgen zij voorlichting over huisvesting en voeding van hun vee. Aan deze kennis onbtreekt in veel gevallen het nodige en hierin wil het be stuur van Ons Genoegen op deze wijze voorzien. Schiedam Dat de RET de frequentie van bus 54 heeft verlaagd betekent niet dat oak de gemeente Schiedam de ge bruikers van deze stadslijn in de kou laat staan. Er werden in Nieuwland zelfs enkele nieuwe abri's geplaatst bij de haltes van bus 54. Onder meer bij de Spieringshoekfiat komt zo'n „glazen huisje" te staan. Daarvoor is 25.000 gulden no dig. De gemeenteraad krijgt die kwestie in de augustus- vergadering te behandelen, als een van de eerste punten na de zomervakantie. Schiedam Twee vrouwen, een Vlaardingse en een Dor- drechtse, zijn allebei tijdens een bezoekje aan Schiedam ge struikeld en in het gemeente ziekenhuis terechtgekomen. Op de Broersvest, vlakbij C A, liep een 65-jarige in woonster van Vlaardingen daarbij een hoofdwond- op. Omstanders brachten haar naar het ziekenhuis. Op het stationsplein was het een 62- jarige mevrouw uit Dordrecht, die bij een lelijke val een wond boven een oog opliep. Iemand, die het zag. alarmeer de de GGD. Beide dames kon den na behandeling in het zie kenhuis naar hun woonplaats terug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3