SCHIEDAMSCHE COURANT Toch garage op Veerplein? Zuid roept massaal om sluiting Tasikercleaning „Uitbreiding van gemeentehuis Maasland is veel te duur" Irene bedwingt het Kanaal V en D laat plan maken Directeur op de vingers getikt Scheeres spookt op kermis rond Protestbrieven aan GS en Raad van State Warme g§ zondag jj lokt H niet jj ree1 gg fietsers H Commissie openbare werken Financiële problemen bij gemeentewerken Snel terug in de cel Keld erbran d door jongens aangestoken Maandag 6 augustus 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 104de jaargang nu. 26419-4PAG,NA S SCHIEDAM EN* KETHEL Vlaardingen De kansen op de bouw van een parkeergarage op het Veerplein lijken aanzienlijk geste* «n. In opdracht van het grootwin kelbedrijf Vroom cn Dreesmann heeft de ontwikkelingsmaatschap pij M.A.B. een plan ontwikkeld voor de bouw van parkeergarages in de binnenstad van Vlaardingen. Eén moet er op het Veerplein ko men. De ontwikkelingsmaatschap pij is bereid de realisering van die garages geheel voor haar rekening te nemen, als de gemeente de grond ter beschikking stelt. Een eventu eel voordelig saldo zou kunnen worden verdeeld tussen het ontwik kelingsbedrijf en dc gemeente. Zoals bekend zijn de Vlaardingse mid denstanders. en met name het Koop centrum. grote voorstanders van een parkeergarage op het Veerplein. Het college van B en W heeft die plek echter niet opgenomen in de voor keurs-locaties. die zij in samen spraak met de gemeenteraad heeft vastgesteld. Het gemeentebestuur wil liever ergens anders gaan bouwen. In het plan. dat onlangs aan het colle ge van B en W is gepresenteerd, wordt uitgebreid ingegaan op de gehe le ontwikkeling van de Vlaardingse binnenstad. Bij het maken van het plan is het M.A.B. uitgegaan van de gegevens, die zijn vastgelegd in het Structuurplan en de Nota Parkeer voorzieningen, terwijl men daarnaast nog enkele eigen onderzoekingen heeft gedaan. Volgens het M.A.B. is hieruit gebleken, dat de regionale functie van de Vlaardingse binnen stad nog aanzienlijk versterkt kan worden. Door uitbreiding van enkele sectoren in de middenstand kan de concurrentiepositie ten opzichte van omliggende gemeenten worden ver sterkt. Volgens het M.A.B. zou de structuur van de binnenstad iets anders moeten worden dan het Vlaardingse gemeen tebestuur zieh voorstelt. De „rugge- graat", met de zijdelings daarvan gele gen winkels en warenhuizen, zal ge deeltelijk moeten worden opgegeven. Hiervoor in de plaats moet een win kelcircuit worden ingevoerd bestaan de uit de Hoogstraat, Liesveld. Veer plein, Gedempte Biersloot en de Af rol. Binnen dit circuit dienen de nodi ge dwarsverbindingen te zijn. De plannen van Vroom en Drees mann en het M.A.B. kunnen binnen de ontwikkelingen rond de binnen stadsproblemen toch wel spectaculair genoemd worden. Temeer, omdat het plan als een volslagen verrassing is gekomen. Zelfs de bedrijfsleiding van V en D Vlaardingen weel officieel nog van niets. Meer over de binnen stadsplannen op pagina drie van deze krant. Schiedam Elf organisaties uit Schiedam-Zuid dringen in brieven aan de Raad van State en het college van gedeputeerde staten in Zuid-Holland aan op sluiting van Tankercleaning, het schoon maakbedrijf van tankers en tankauto's aan de Ha renstraat en Wilhelmmahaven. De organisaties baseren hun eis op een koninklijk besluit (KB) van 4 juli vorig jaar, waarin staat dat Tankerclea ning zonder de vereiste hin derwetvergunning in werking is en dus gesloten moet wor den. Tankercleaning valt sinds 30 september 1978 onder de wet op de luchtverontreini ging. De uitvoering van deze wet ligt in handen van het provinciaal bestuur, dus had den gedeputeerde staten de Vlaardingen Echt druk was wt gistermiddag niet bij de Visbank. Het drukkende weer tweemaal een bescheiden p*p fietsers naar het VVV- "tontoor gelokt, die er deel gin- B?n nemen aan recreatieve tochten van dertig en veertig *Uometer, georganiseerd door cultureel gemeenteambtenaar van der Does. Maar op de hels stapte men niet, voordat vlakbij op de Westhavenkade n°g de nodige ijsjes met en tonder slagroom naar binnen *aren gelikt, om de beenspie ren wat kracht te schenken en wt lichaam fris te houden. lag ook aan de zondag, dat toch betrekkelijk weinig mensen op kwamen dagen: Pst een zondag, waarop veel vuardingers, van vakantie te- wggekeerd, hun familie weer gingen opzoeken. Dat was te merken bij de chauf- toürs van Eurotax, die in lange jyd niet zoveel drukte in het ■sekend hadden meegemaakt «nauwelijks aan koffie of «n broodje toekwamen. Maasland De commissie voor openbare werken en ge meente-eigendommen in Maasland heeft unaniem haar stera voorbehouden be treffende het plan, om het gemeentehuis uit te breiden eri nieuwbouw te plegen ten behoeve van gemeentewer ken. Niet dat de commissie niet overtuigd is van de noodzaak van de plannen, maar de bezwaren, die wer den geuit door Ellen Joy Groosman (VVD), Cees Ara- merlaan (CDA) en Joban de Wit {Open Groepering) be treffen vooral de peperdure uitvoering. De commissiele den willen eerst een goedko per plan zien, voor ze zich er over uitspreken. Met het uitbreidings- en nieuw bouwplan van gemeen tehuis en het kantoor van ge meentewerken zou volgens de huidige opzet een bedrag ge- r-moeid zijn van bijna 900.000 gulden. Dat vonden de drie commissieleden voor een ge lijkvloers gebouw van 250 vierkante meter en bestemd, voor slechts acht tot tien men sen, „nogal aan de dure kant". „Fors aan de prijs.", zo oor deelde mevrouw Groosman. „Een heel hoog bedrag, duur der dan gangbaar bekend," zo merkte Joh3n de Wit op, ter wijl Cees Ammerlaan zich evenmin overtuigd voelde van de noodzaak. De commissie- zwichtte dan ook niet voor de dreigende voorspelling van wethouder Chris Keijzer (CDA), dat niet-accepteren. van het voorstel veel uitstel zal betekenen. De uitbreiding van het ge meentehuis en de nieuwbouw van het bureau gemeentewer ken moeten de huidige depen dance gaan vervanggen. Dit was altijd al een noodgebouw en verkeert in slechte staat. Unaniem was de commissie het er wel mee eens, dat per manente bouw verreweg de voorkeur verdient boven semi-permanente of systeem bouw. Tijdens de nieuwbouw van het bureau gemeentewerken zul len de tekenkamer en de on derafdeling dorpsontwikkeling overigens tijdelijk elders on dergebracht moeten worden. Het Maaslandse gemeentebe stuur denkt die afdelingen voor die lijd te kunnen huis vesten in het pand 's-Heren- straat 39: de woning boven het postkantoor. Wel zal er voor het pand een fikse opknap beurt noodzakelijk zijn. Muren zullen niet gesloopt worden: het is de bedoeling dat het pand straks weer bewoond zal gaan worden. Voor het op knappen is een bedrag van rond de twintig mille beno digd. Hierin is ook de aanleg van centrale verwarming in begrepen. sluiting moeten uitvoeren, al dus de elf groepen uit Zuid. Het is hun een raadsel, waar om dat niet gebeurd is, want nog steeds wordt geklaagd over stank, geluidhinder en explosiegevaar in,de Gorzen. De organisaties zijn op initia tief van de werkgroep wijk en milieu van bewonersvereni- ging Schiedam-Zuid bijeenge komen om hun klachten bij de Raad van State en de provin cie kenbaar te maken. Het zijn de bewonersvereniging zelf en voorts het personeel van de dicht bij Tankercleaning ge vestigde stichting verenigde provinciale bibliotheekcentra les voor Zuid-Holland (VPBC), watersportvereniging De Sa menwerking, roei- en zeilve reniging De Volharding, de vereniging van eigenaar/be woners van de flats aan de Ha- vendijk, centrum De Dukdalf, het jongerencentrum in op richting Schiedam-Zuid, de werkgroep Ijsselmondeses- traai, de werkgroep BORG- blok. de werkgroep eigenaar- bewoners Zuid en schaakve reniging Het Zwarte Paard. Wijkvereniging Het Zuider kwartier behoort niet tot de protesterende organisaties. In het verleden maakte ook de gemeente Schiedam bezwaar tegen het zonder vereiste ver gunningen in werking zijn van de Tankercleaning BV. De be wonersvereniging schreef tientallen brieven met bezwa ren. Het leidde tol een beroep-' sprocedure en een hoorzitting bij de Raad van State. Tanker cleaning hield toen vol dat het schoonmaakbedrijf door reor ganisaties veel hygiënischer geworden was en dat de over last in de Gorzen niet meer zo groot kon zijn, en dat daarom ook nieuwe vergunningen wa ren aangevraagd. Daarover werd later weer een hoorzit ting gehouden onder leiding van Rijnmondgecommiteerde Piet de Ruiter. Sindsdien tast Zuid in het duister en daarom wordt met het KB in de hand opnieuw aan de bel getrokken. Folkestone De 18-jarige Irene van der Laan van VZC zorgde dit weekeinde voor een wereldprestatie door als één van de vijf tien deelnemers het Ka naal over te zwemmen. Zij had er bij uitstekend weer (gladde zee en wind kracht nul) een tijd van 8 uur en 4i minuten voor nodig, waarmee zij twee de werd op de ranglijst achter de Amerikaanse Penny Lee Dean. De Vlaardingse. die drie da gen in het Engelse toeris- tendorp Folkestone moest wachten om te mogen star ten, toonde, toen zij dc branding bij het Franse Cap Griz Nez het water uitstap te, geen spoor van ver moeidheid. "De eerste zes uur gingen ongelooflijk snel, daarna stak er een ste vige bries op vanuit Frank rijk die voor schuimkoppen zorgde". Na Herman Witlcmse, Mary Kok. Jan van Schijndel en Judith de Nijs kon Irene van der Laan haar naam la ten bijschrijven in het hel denboek voor Kanaal bed wingers. Al die tijd werd zij gevolgd door haar vader. die in een speciale boot een koffer vol met vloeibaar voedsel bij zich had. Hoówel Irene van der Laan deel- uitmaakt van de A-selectie bij VZC en onlangs naan dc estafette meedeed p de nationale z w cmkamp men schappen in Amersfoort, is de lange baan haar lust en haar leven. Zij won al voor de vierde maal de kanaaltocht van Sluis (16 kilometer) en wil over twee weken zelfs het IJsselmeer oversteken. Meer over deze unieke prestatie in de kleurenbijla- ge. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld heeft gewei gerd, de jaarrekening van de dienst gemeentewerken over 1975 goed te keuren. Na zeer uitvoerig beraad gaat hij niet akkoord met kosten, die de directeur van gemeente werken, Harm de Block, op eigen houtje heeft gemaakt voor de reprografie, de afde ling waar plattegronden worden uitvergroot cn licht drukken worden gemaakt. De Block heeft, zo blijkt ach teraf, veel meer geld besteed aan uitbreiding en extra appa ratuur voor de reprografie dan toegestaan was. Hij had vooraf toestemming aan het college van burgemeester en wethou ders moeten vragen, vooral ook omdat nu blijkt dat de uit- Schiedam De kermis heeft nog nimmer zoveel verbaas de gezichten gezien als afge lopen zaterdagmiddag, tij dens de opening om twee uur door wethouder en loco burgemeester Relnier Schee res. Terwijl elke vroege ker misbezoeker om zich heen zocht om een glimp van Scheeres op te kunnen van gen en om te zien waar toch die stem vandaan kwam, hield de loco-burgemeester zich onbedoeld verdekt op achter een microfoon bijn* buiten het kermisterrein. Dat geheimzinnige van de o~ pening was er snel af, toen een schril geluid klonk en overal de muziek inzette en de draai molens gingen draaien en de eerste lootjes van de hand gin gen. En toen kon men Schee res wel aanschouwen; als een van de eersten, en ook als goe de vader met zijn zoontje, ging hij de botsautootjes in. juist op hetzelfde moment dat ook wethouder Riet Taverne er met „ons aller Mieke" inge kropen was. De twee weihou ders deden alle mogelijke moeite elkaar te ontwijken, en vooral viel daarbij op dat me vrouw Taverne een botsautoo tje althans goed kan besturen: toch kwam hot hier en daar vvel tot botsingen tussen de wethouder van het CDA en die van de PvdA, maar daar om werd deze keer alleen ge lachen. Het was die eerste dag op de kermis al druk, naar schatting kwamen er driedui zend Schiedammers al een kijkje nemen. breiding bij gemeentewerken personele consequenties heeft. Al is het vier jaar na dato: de directeur van gemeentewer ken zal meteen na zijn vakan tie het dringende verzoek krij gen zijn motieven tot uitbrei ding toe te lichten. In het col lege zijn er geen woorden over vuil gemaakt, maar het bleek de wethouders wel dat ge meentewerken op meer pun ten tamelijk lichtzinnig met geld omsprong. Zo zijn uit zendkrachten vaker gebruikt dan strikt noodzakelijk was, namelijk ook in niet zulke ur gente gevallen en eveneens zonder toestemming van B en W, Ook zijn zonder meer niet- begrotc kosten voor terrein werkzaamheden bij de techni sche werkplaats in de jaarre kening opgenomen. Vraagtekens zet wethouder Zijdeveld achter de berekenin gen van kosten en opbreng sten van dienstwoningen. Deze 2ijn niet afzonderlijk tot uit drukking gebracht; daar moet De Block alsnog voor zorgen. De Block is de tweede direc teur bij de gemeente Schie dam, die dit jaar op de vingers wordt gelikt. Jn februari was het museumdirecteur Hans Paalman, die buiten zijn boek je ging. Eind vorig jaar be vroor de gemeenteraad het aankoopbudget van Paalman. Dat was een dwangmaatregel om hem ertoe, te bewegen, ein delijk eens met jaarverslagen en beleidsnota's op de proppen te komen. Maar Paalman trok zich niets aan van het raads besluit en kocht toch enkele kleine kunstwerken aan. Die kwestie is nog niet uitgepraat, vooral omdat een weck later de PvdA-bestuurders Bakker en Konings met hun geruch tmakende notitie kwamen die de meeste aandacht onbedoeld afleidde. Tussentijds was het alleen de Nederlandse mu seumvereniging, die het ge meentebestuur verzocht de be vriezing van het aankoopbud get voor kunst ongedaan te maken. Vlaardingen/Schiedam Nog geen maand, nadat hij zeven maanden gevangenisstraf had uitgezeten, is de 25-jarige O.C.. een man zonder vaste woon- of verblijfplaats, opnieuw door dc politie in de kraag gegrepen op verdenking van een in braak in Vlaardingen. begin juli. De Rotterdamse politie arres teerde hem en leverde hem uit aan het Vlaardingse korps, waar hij op het ogenblik wordt verhoord. In Schiedam was het een 29- jurige inwoner van die stad, die vrijwel meteen na een in braak in de Mgr Nolens!aan ir\ de kraag werd gegrepen. Hij had er een etalageruit ingegoo id en uit de vitrine zes schee- ra pp a ra ten meegenomen. Toen bij bemerkte dat de politie hem op de hielen zat, liet hij de scheerapparaten, ter waar de van 500 gulden, ergens in de buurt achter, maar daarbij werd hij betrapt. Vlaardingen Vijfduizend gulden Indraagt de schade na een kelderbrand In de Van der Duyn van Maas damlaan, die vermoedelijk door drie jongetjes is aange stoken. Zaterdagavond om acht uur hadden omwonenden de jo chies hard weg zien lopen en kort daarna moest de Vlaar dingse brandweer worden gea larmeerd. In de kelder hadden fietsen gestaan en veel andere spullen, waaronder veel ouwe kranten die het vuur flink de den oplaaien. Het bleek, dat de gaasafscheiding boven de kel derdeur was losgerukt. Behal ve de particuliere goederen waren ook elektrische kabels door de brand verwoest, tot er gernis van een aantal buurtbe woners.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1