Nog te weinig werklozen naar de Trechter Hulp van brandweer steeds vaker nodig m Zonder werk? Dan hoef je je niet te schamen! mBÊÊÊm.m -iwM -1 - M 'Ui Inbraak bedrijf: 2000 gulden weg Diefstal uit auto Veiling van filatelisten Vooral voor „achterstand-kinderen"; Dieven roven vrachtauto Politie zet Jacht in op bromfietser Centrum Oost vóór de winter in oude school DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 SC/VD/WW3 Schiedam Als er over een jaar nog zo weinig Schiedammers zon der werk het ontmoetingscentrum in de Overschiesestraat komen be zoeken, dan moet het gemeentebe stuur zich ernstig bezinnen of er geen betere manieren zijn om werklozen te bereiken. Met die uit spraak bedoelt PvdA-raadslid Jos van der Lugt niet, dat er in het ont moetingscentrum meer moet gebeu ren „dat er goed gewerkt wordt, staat buiten kijf'1 maar dat het werklozcnprojcct De Trechter dan de doelgroep te weinig bereikt en dus onnodig veel geld kost. Vooral in de progressieve vleugel van de commissie voor vorming en recrea tie is daarover van gedachten gewis seld. naar aanleiding van de begroting en de activiteiten van de Trechter in 1979. PPR-raadslid Herman Noorde- graaf veronderstelt een psychologi sche drempel, waardoor veel „baanlo zen" die eigenlijk wei zouden willen toch niet bij de Trechter binnenko men, noch bij de informatiewinkel op de Broersvest noch bij het centrum in do Overschiesestraat waar vroeger de Tempel was gehuisvest. Noordegraaf: „Werkloos, dat klinkt bij veel mensen nog steeds erg nega tief. Dat heeft misschien invloed op de mensen zonder werk zeif. Daarom zouden de activiteiten van het cen trum in een meer algemeen kader kunnen worden geplaatst, net zoals bij de cursussen van de Schiedamse Ge meenschap het geval is, zodat men niet de indruk hc-eft dat, als je het centrum binnenstapt, er gezegd wordt: kijk, een werkloze..." Volgens Peet van der Lubbe (PvdA) zal die gedachte vanzelf verdwijnen. „Het mag nu al duidelijk zijn dat de meeste mensen, die werkloos zijn, dat niet aan zichzelf te wijlen hebben. Neem nou de mensen van Gusto; zij hoeven 2ich er niet voor te schamen dat zij zonder werk zitten. En naar mate er door de economische situatie meer werklozen komen, zal de omge ving dat beter gaan accepteren." Ook Hans Verlinde, projectsecretaris van De Trechter, heeft die indruk: „In een provincie als Limburg kampt men al lang met massale werkloos heid. Daar is men eraan gewend; men weet er als het ware al beter mee te leven. En je ziet daar ook. dat de ont moetingscentra voor werklozen veel voller zijn, veel drukker bezocht wor den." Van der Lubbc wijst er ook op, dat De Trechter in feite zichzelf behoort te gen te werken. „Het gaat erom, men sen die geen werk hebben en toch iets willen doen, in de goede richting te duwen, om hen te motiveren zelf din gen aan te pakken in plaats van pas sief en apatisch thuis te hangen. In het centrum wordt daartoe alleen een impuls gegeven, het is niet de bedoe ling de mensen daar te houden." Daardoor lijkt het in de Trechter min der druk dan het in werkelijkheid is, meent Van der Lubbe. Herman Posthoorn, PvdA-wethouder, stipt aan dat de informatiewinkel van De Trechter er inderdaad ai wat lan ger is, maar dat het ontmoetingscen trum pas een jaar draait en nog wei nig van het nut te zeggen is. VVD- raadslid len de Jong lijkt het een ver betering, als het ontmoetingscentrum meer ruimte krijgt voor zijn activitei ten. Daartoe zou de Schiedamse fede ratie van instellingen voor club- en buurthuiswerk en samenlevingsop bouw, gevestigd boven het centrum, moeten verhuizen en andere ruimte aangeboden moeten krijgen, aldus de liberaal. Peet van der Lubbe (PvdA): „Men went aan werklozen." Bciaardconcert in St Janstoren Schiedam In de Sint Janstoren in Schie dam wordt maandag 13 augustus een bei aardconcert gehouden door Gerard de IVaardt, de stadsbei- aardier van Maas sluis, Hij zal werken spelen van Mozart, Van de Gheyn en Beethoven. Het concert begint om kwart over acht 's a- vonds en zal ongeveer drie kwartier duren. Na afloop van het concert kan men de toren be klimmen en de speel- trommel. de luidklok- ken, de beiaard met de speeltafel en uiteraard het uitzicht over de stad bekijken. De Schiedamse stads- beiaardier Addie de Jong noemt het Zak kendragershuisje aan de Oude Sluis als de ideale plaats om het concert, dat zijn collega geeft, te beluisteren. Schiedam De directeur van het chemisch bedrijf Tottcnsie aan de Fokker straat heeft aangifte gedaan bij de Schiedamse gemeente politie van inbraak. Die is naar alle waarschijnlijkheid [epleegd tussen 13 en 16 juli. let geval werd pas zo laat ontdekt doordat het perso neel op vakantie was. De daders zijn een hek om het bedrijf overgeklommen. heb ben een deur opengemaakt en nebben daarna alle bureaula den opengebroken. Zij namen een bedrag van 2.150 gulden mee. De braakschade bedraagt ongeveer vijftig gulden. Schiedam Uit een aan de mgr. Nolenslaan geparkeerde u'agen is eergisteren een cas settedeck ter waarde van 350 gulden gestolen. De eigenaar cÜk- auto- een 44-jarige Schiedammer, deed aangifte van de diefstal bij de politie. gaardingen De filatelisten- jereniging „Vlaardingen en uuistreken" houdt op dinsdag augustus in de grote 2aat van Triangel aan de Fransen- straat de eerste postzegelveï- van de vakantieperiode, gebeuren is niet alleen be tond voor leden van de vere nging; ook andere postzegel- jtoza mei aars zijn welkom, jto» veiling als deze is volgens p6? bestuur meteen een mooie «^tegenheid, om met de club «nms te maken. Wie aanwe- wil zijn kan zich melden ^1045S secretar*aat v*a te*- Maassluis krijgt peel theek Maassluis Wanneer de plannen doorgang vinden; als het gemeentebestuur bereid blijkt daarwerkelijk mee te helpen door geld cn ruimte ter beschikking te stellen; wanneer het „sneeuwbaleffect" resultaat zal afwerpen en de steeds groter wordende groep ouders en professio nele medewerkers hun enthousiasme en inbreng gehono reerd zal zien wordt, begin 1980, de Maassluise speel-o- theek geopend. De spccl-o-theck is, als ver schijnsel, sinds vijf jaar be kend in Nederland. Het is een instituut waar je speelgoed en spelmateriaal kunt lenen, zoals je in een bibliotheek boeken leent. Een speel-o-lheek is in principe bedoeld voor alle kin deren van 1 tot 12 jaar. Men wil echter vooral de kinderen een „achterstand-situatie" bereiken: kinderen van bui tenlandse werknemers en met geestelijke en/of lichamelijke handicaps. Juist voor deze laatste catego rie is het vaak moeilijk, aange past speelgoed te vinden. Maar ook de medewerkers aan kleu terscholen en peuterspeelzalen kunnen in de speei-o-theek te recht en, uiteraard ouders van jonge kinderen die eerst wil len uitproberen waar de be langstelling van hun zoon of dochter naar uitgaat, voor ze zelf tot aanschaffing overgaan. Het ministerie van CRM stelde onlangs een bedrag "van ander half miljoen beschikbaar als stimuleringsmaatregel voor de verdere ontwikkeling van de speel-o-tbeken, waarvan er in Nederland inmiddels honderd van de grond zijn gekomen. Maassluis hoopt van dit bedrag een graantje mee te pikken. Beknot Spelen is voor kinderen uiterst belangrijk. Maar de omstan digheden zijn tegenwoordig nauwelijks gunstig meer te noemen: door de woningbouw, de verkeerssituatie en devge- zinsplanning wordt het kind steeds meer beknot in zijn na tuurlijk speelgedrag. Goed speelgoed geeft het kind de mogelijkheid tot oefenen, ex perimenteren. ontdekken en fantaseren. Maar goed speel materiaal is niet goedkoop. Manda Kapil is voorzitter van do werkgroep speel-o-theek Maassluis, die bestaat uit moe ders van jonge kinderen die als ruggesteuntje een professi onele opleiding achter de rug hebben. Met elkaar stelden ze een boekje samen, dat doel en streven van de speel-o-theek uiteen zet. Ze zochten contact met instanties die bij de reali sering daarvan konden hel pen. Ze namen ook zitting in het wcrkblok „jeugd en wel zijnszaken", dat meesleutelt aan het sociaal-cultureel plan van de gemeente. Ook zocht de werkgroep contact met het comité „Internationaal Jaar van het Kind", dat openstond voor hun ideeén. Ze kregen versterking vanuit de Stich ting „Myosotis", die zich bezig houdt met het welzijn van geestelijk gehandicapten, maar ook vanuit de Juniorkamer en organisaties voor buitenlandse werknemers. Ook een psycho loge van het Medisch Opvoed kundige BBureau meldde zich aan en bleek bereid in het be stuur zitting te nemen. „Waar het uiteindelijk van af hangt is de ruimte en het geld." zegt Manda Kapil. „De gemeente staan welwillend te genover onze plannen, maar zal als het er op aan komt wel over de brug moeten komen. We moeten met een beleidsno ta op tafel komen, we moeten aan de statuten van de Stich ting Speel-o-theek gaan wer ken, we moeten naar de nota ris. AI deze voorbereidende werkzaamheden kosten naast tijd en energie ook geld. Van daar dat we de gemeente om een start-subsidie vroegen, zo dat ons enthousiasme niet aan geldgebrek ten onder hoeft te gaan." •v-v;,. Goedkoper Pratend over spelen en speel goed zegt Manda Kapil prac- tisch: „Als je in de speel-o- theek eerst komt lenen vóór je een definitieve keus maakt, dan ben je goedkoper uit dan wanneer je met een „miskoop" thuiskomt. Het geld dat je op Goed speelgoed is erg belangrijk. Kinderen leren ermee experimenteren, fantaseren en ontdekken. Maar duur is dergelijk speelmateriaal wél. die manier uitspaart kun je dan besteden aan de poppen en knuffenbeesten, waar de kinderen een emotionele bin ding mee hebben. Leg dan een paar tientjes extra bij die speelgoed beer. die een kind gedurende zijn kleuterjaren of nog langer als vriend verge zelt. Als zo'n beest de kinder liefde moet doorstaan mag hij wel van goede kwaliteit zijn.'' En over het Internationaal Jaar van het Kind: „Toen 1Ü79 dat predicaat meekreeg gingen ook in Maassluis de gedachten eerst uit naar een project voor kinderen in de derde wereld. Het was echter maar een klem gedachte-sprongetje om tol de conclusie te komen, dat de derde wereld dikwijls vlak bij huis ligt. Kinderen van bui tenlandse werknemers, de „tweede generatie" die opge vangen moet worden en moet integreren in onze maatschap pij: die hadden we in eerste in sla mie als „doelgroep" voor ogen. We wilden nu eens niet een al dan niet artistiek ver antwoord speel object, waar ze in kunnen kruipen of af kun nen vallen, maar iets dat op langere termijn doorwerkt en uitgebouwd kan worden." „Al pratend kwamen we tot de spcel-o-theek, omdat daar alle kinderen in principe terecht kunnen en, al spelend met el kaar. verdraagzaamheid en respect moeten opbrengen. Als de ouders meekomen hopen we dat dit ook bij hen doorwerkt. Het is een neven doel van de specl-o-iheek, maar zeker niet het onbelang rijkste." Vlaardingen—Steeds meer Vlaardingse burgers roepen de hulp in van de brand weer. Het aantal uitrukken is ten aanzien van het vorig jaar weer gestegen en ook de andere hulpverleningen zijn procentueel in aantal toegenomen. Dit is waar schijnlijk een gevolg van een betere voorlichting van de burgerij. In 1977 werd in het totaal de brandweer door de burgerij 356 keer te hulp geroepen. In 1978- was dat 378 maal. In 129 van die gevallen moest de brand weer ook daadwerkelijk in actie komen, legen 109 ge vallen in het jaar daarvoor. Voorts blijkt uit de gege vens over het afgelopen jaar dat er een gigantisch scha debedrag genoteerd werd: acht miljoen gulden. Hoofd schuldige van dit enorme bedrag is de grote brand bij Sprij geweest. De schade die daar werd geleden bedroeg meer dan zeseneenhalf mil joen gulden, zodat er voor de overige branden „slechts" een gezamenlijke schade overblijft van ander half miljoen. Over de samenwerking met andere corpsen uit de na buursteden tijdens die le gendarische brand is de Viaardingse brandweer commandant P.de Jong trouwens best tevreden. Volgens de commandant is toen weer eens gebleken dat die samenwerking pri ma in orde is. Voor duizenden aan kleding weg SchiedamEen vrachtwa gen, die volgeladen was met kledingstukken, is aan het eind van de 's-Gravelandse- weg helemaal leeggeroofd. De dieven moeten daarvoor zelf een flinke vrachtauto voor hebben gebruikt, want hun buit bestond uit 96 do zen vol kleding, waaronder 258 leren jekkers. De waarde van de gestolen kledij is omvangrijk en loopt in de duizenden guldens, maar om welk bedrag het precies gaat kon nog niet worden be rekend door de Rotterdamse firma Hudig Pielers. in wier opdracht het transport van de kledingstukken had moeten verlopen. In het weekend ont dekte de 25-jarige chauffeur L.P. van S. uit Schiedam de diefstal uit 2ijn truck en on verwijld deed hij aangifte bij de politie, die op haar beurt korpsen in de omgeving in seinde. Schiedam Voor de tweede maal deze week heeft de po litie een achtervolging inge zet. die op de 's-Gravelandse- weg na een verkeersovertre ding begon. Ditmaal ging het om een bromfietser, die doorreed na een aanrijding te hebben veroorzaakt, over igens ook de tweede keer in één week dat daarvan spra ke was. Met vijftig kilometer per uur reed op de 's-Gravelandseweg een te jonge bromfietser (vijf tien jaar) richting Plein 1940- 1945. Op het kruispunt kwam juist een zestienjarige Amster damse bromfietser voor het groene licht in beweging, waardoor de doorrijruimte voor de aanstormende brom mer te krap werd. Een botsing was het gevolg en de Amster dammer kwam ten val. De jonge „brompiraat" reed even hard door. Twee agenten, die daar juist in hun auto surveil leerden, zagen het gebeuren en zetten onmiddellijk de ach tervolging in. Pas in de Fran selaan kon de bromfietser ach terhaald worden. Zijn voertuig werd in beslag genomen. Galileïstraal: Schiedam Binnen drie maanden heeft centrum Oost zijn nieuwe ruimte. Deze week is in opdracht van Herman Posthoorn be gonnen met de verbouwing van de voormalige Savornin Lohmanschool in dc Gali- leïstraat. De wethouder, die naast de belangen van sport, onderwijs en cultuur ook wijkzaken behartigt, ver wacht dat de werkzaamhe den vóór Sinterklaas klaar zijn, „Het is anders betreurens waardig. dat het zolang ge duurd heeft voor er wat werd gedaan aan nieuwe ruimte voor de wijkactiviteiten in Oost," vindt PPR-raadslid Herman Noordegraaf. Pas nu het wijkcentrum in de Dr. Za- menhofstraat onlangs is afge brand en de clubhuiswerkers dakloos zijn, wordt het voor malige schoolgebouw onder handen genomen. Posthoorn heeft overigens wel laten weten, in antwoord op vragen van Noordegraaf, dat centrum Oost het eerste huur recht krijgt, maar op voor waarde dat de onderhuurders uit de Zamenhofstraal mee verhuizen. Als bovendien blijkt dat het schoolgebouw niet vol komt zullen er andere huurders kunnen komen. Noordegraaf bepleitte, dat de buurtbewoners minstens even veel te zeggen moeten krijgen over het wijkcentrum als de KSCA, de stichting voor cultu reel werk, waar centrum Oost jarenlang een werkeenheid van is geweest. Luud Snel van het CDA valt trouwens over de term „voor malige Savornin Lohman school", die steeds gebezigd wordt. Hij vraagt zich af of de school nu wordt omgedoopt in centrum Oost of clubhuis Oost of Oost West Thuis Best, maar Posthoorn zei dat dat hem een 2org zal zijn. „Daar zit een prijsvraag in." juichten PvdA- ers Arie Verlinde en Huub d Ruiter spontaan. Wat betreft het geld dat voot de verbouwing nodig is, ze len de Jong (VVD) in het gt heel geen overzicht meer t hebben van wat er in de ge meemelijke welzijnspot zit. Z wil daar graag een komend vergadering aan wijden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3