SCHIEDAMSCHE COURANT College Vlaardingen heeft bezwaar tegen LPG-opslag Bewoners plaatsen borden in straat Ik dejm» e£ Ingrijpende maatregelen geven financieel houvast Schiedam bouwt weinig woningen Maassluis: waarschijnlijk Schiedam: zeker niet Ook Maassluis Weer dingen l^>"e Politie zoekt getuigen 1 ,A Te zware jongen Situatie in Vlaardingen beduidend beter RH Eerste paal de grond in Voor de aftrap Vrij Jag 10 augustus 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 •104de jaargang no. 26423-10 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam wil sterker staan oj) eigen grond Schiedam De gemeente werkt aan plannen om faet speculeren met koopwoningen in Schiedam fel te bestrijden. Ook denkt financiën-wethouder Rei- nier Scheeres aan maatregelen om meer grip te krij gen op grond binnen de gemeentegrenzen, die in handen van particulieren is. Wat de gemeentegrond betreft ziet hij door het stellen van andere erfpach- tsvoorwaarden betere mogelijkheden om invloed uit te oefenen op de stadsontwikkeling, waarbij ge dacht moet worden aan een steeds grotere vermen ging van wonen en werken; het zal betekenen dat de verschillende stadsdelen een steeds grotere pla nologische samenhang gaan vertonen. 1906 vastgestelde model van erfpachtsvoorwaarden; en 3. het invoeren van een exploita- t ie verordening, waardoor ont wikkelingen op particuliere gronden sterk kunnen worden beïnvloed. Vervolg op pagina drie. Vlaardingen Het ge- meentebestuur gaat een bezwaarschrift indienen tegen de voorgenomen op- ==slag en verwerking van §5 LPG bij Shell cn BP op Rozenburg, aan de over al zijde van de waterweg. In haar laatste vergadering heeft het college van B en W hiertoe besloten- De ge- meente Vlaardingen voegt zich daarmee bij de ruim 200 andere belang- hebbenden in het water- =§weggebied, die al eerder een bezwaarschrift heb- ben ingediend. S= Het Vlaardingse college is S van monmg. dal de mfor- matie waarover men be- =E schikt om accoord te kun- =5 nen gaan met het verlenen j= van de betreffende hinder- wet vergunningen ontoeroi- kend is Het verzoek om de S5 vergunningen te verlenen S dient volgens B en W niet ontvankelijk te worden ver- kiaard, omdat kans- en ef- feetberekeningen ontbre- ken en maatregelen die een ongeval kunnen voorkomen of beperken slechts zeer S summier worden aangege- S ven. Volgens het Vlaarthng- Sse college dienen de te bou- wen tanks voor de opslag S van LPG als gekoelde tanks te worden uitgevoerd. Ook zou er een verplichte vaar- 3 route moeten komen voor het vervoer van het vloei bare gas per binnenschepen. De capaciteit van de laad- steiger voor binnenvaart schepen en het beladmgs- stalion voor tankauto's dient te worden beperkt. De bezwaren van Vlaardingen zijn op schrift gesteld door de directeur van gemeente werken, die over de kwestie advies aan B en W heeft uitgebracht. Ook m Maassluis wordt op dit moment ernstig overwo gen, een bezwaarschrift te gen het verlenen van de vergunningen in te dienen. Die mogelijkheid bestaat nog tot 14 augustus aan staande. Het Maassluise ge meentebestuur heeft even eens de nodige bedenkingen tegen de LPG-opslag „aan de overkant", maar de be zwaren zijn nog niet geheel op schrift gezet. Dat zal waarschijnlijk oen dezer da gen gebeuren. De gemeente Schiedam is daarentegen in het geheel met van plan. om een be zwaarschrift in te dienen. De wethouder van econo mische zaken. Chris Zijde veld: „Het al dan niet verle nen van een hinderwetver gunning voor die LPG-op slag is een zaak van de pro vincie. Wij in Schiedam hebben er het volste ver trouwen in, dat het college van G.S geert beslissing zal nemen, die op de een of an dere manier schadelijk voor de bevolking van Zuid-Hol land zal zijn. G.S. is capabel genoeg om de afweging zelf te maken: een bezwaar schrift van onze kant is dus helemaal niet nodig." In september of oktober zullen deze voorstellen aan de ge meenteraad worden gedaan. Daarvóór komen zij aan de örde in commissievcrgadcrin- jen en- dat gebeurt aan de nand van de gisteren uitge brachte nota gror.duitgiftebe- leid. Deze nota is na twee jaar bel resultaat van een werk groep met vertegenwoordigers ran gemeentewerken, openba re werken en financien. De belangrijkste redacteur ervan is Jaap Brouwer van het een- mansbureau voor economische aangelegenheden, die vroeger bij het gemeentelijk grondbe drijf werkte. In feite heeft hij nu afgemaakt waar hij toen aan begonnen is, en het kwam dus bovenop zijn andere werk- laamheden. Een voorontwerp ran de nota is enkele maan den geleden onderwerp ge veest van een vruchtbare dis cussie binnen de raadscommis sie voor financien en econo mie. De voorstellen hangen samen met het instellen van een Ook de gemeente Maassluis k druk doende een anti-spe- culalieregeling op papier te krijgen. De regeling zal voorlopig alleen gelden voor de sector van de premie- koopwoningen. Hoe het be ding er uit gaat zien is nog met duidelijk. Een eerste aanzet tot een regeling komt woensdagavond in de open- vare vergadering van de commissie ruimtelijke orde- mug aan de orde. spaarpot om de in erfpacht uit gegeven gronden schuldvrij te maken. Het Schiedam se er fpachtstelsel is, evenals in veel andere gemeenten, volledig met vreemd vermogen gefi nancierd. wat met zich mee brengt dat de gemeente een renterisico loopt, terwijl ook het gevaar bestaat dat de gron den in waarde verminderen hoewel de schulden even groot blijven. Door van de opbreng sten uit de erfpacht jaarlijks tien procent opzij te leggen (voor 1978 komt dat op een saldo van 4,75 ton), kan op den duur de grond voor honderd procent vermogen van de ge meente worden. „Dat is dan wel iets, waar wij tientallen ja ren over kunnen doen, maar tenslotte werk je ook voor vol-* 1 gendc generaties," zei Schee- j res gisteren in zijn toelichting, j Volgens hem kan met dit sy steem in economisch slechte tijden een verlies van enkele miljoenen worden voorkomen. Waar de Schiedammers van nu mee tc maken krijgen, zijn de eerste drie beleidsvoorstel len: 1. het anti-speculatiebe- dïng; 2. herziening van het in niet Op onze tournee door de wijken in Vlaardingen kwamen we gisteren terecht in wijkcentrum De Heipaal aan de Reigerlaan in Holy, waar ook al dingen uitgehaald werden die niet mogen. Meld den wc eergisteren in deze krant, dat jonge West- wijkertjes in en om hun wijkcentrum 't Nieuwe- lant Verboden Dingen-dag" vierden: in Holy kun nen ze er ook wat van. Daarvan getuigt onder an dere deze foto. Schiedam Sinds ruim een week staan in de Bommel- sestraat in Schiedam borden met de tekst: „Gas minderen Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder eztta kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad^ ©ei G 7i\ spaart onze kinderen". Die borden zijn daar door de be woners geplaatst om auto mobilisten te manen wat langzamer door de straat heen tc rijden. Zij vinden dat hun kinderen ook recht hebben om er te spelen. De bewoners zijn van mening dat auto's, tenzij ze in de straat zelf moeten zijn, niet in de Bommelsestraat thuishoren. „Er zijn geschiktere stralen voor auto's die tot het door gaande verkeer behoren." zeg gen zij. „Wij vinden dat de Bommelsestraat in de eerste plaats een woonslraat is. Mis schien moeten de auto's dan iets omrijden, maar dan moe ten ze daar maar rekening mee houden. Wij vinden het te gek dat er hier met vijftig kilometer per uur of meer door de straat wordt gesjeesd, terwijl automobilisten veel be ter van andere wegen gebruik kunnen maken. Dit is een smalle straat en de bestuurders realiseren zich blijkbaar niet hoeveel kinderen hier wonen, die gewoon op straat willen spelen." Voorlopig zijn er nog geen wettelijke regelingen om het verkeer uit de Bommelsestraat te houden, maar door de bor den te plaatsen hopen de be woners dat het er tn ieder ge val al wat veiliger wordt voor hen cn hun kinderen. Vlaardingen De Vlaar dingse recherche verzoekt ie dereen die dinsdagmiddag tussen vier en vijf uur rond de nieuwbouw van het Open Jongeren Centrum aan de Zomerstraat iets of iemand heeft waargenomen, wat verband zou kunnen houden met de brandstichting bij dat gebouw zich in verbin ding met de Vlaardingse re cherche tc stellen. Dinsdagmiddag wist de brand weer nog net op tijd een ver woesting van de nieuwbouw te voorkomen. De brandweer trof toen twee gasflessen bij hei gebouw aan waaronder een vuurtje was aangestoken. Was de brandweer een paar minuten later gearriveerd, dan zou een grote explosie niet te vermijden zijn geweest. Eventuele getuigen kunnen zich melden vta het telefoon nummer van de Vlaardingse politie: 34.23.55. fla»**1 kdtcs' vJ°°w s#*** - shv1**® Hoek van Holland Een poging tot inbraak in plan Oost in Hoek van Holland is deze week op niets uitgelo pen, omdat de inbreker ken nelijk te zwaar was. De onbekende nachtelijke be zoeker trachtte langs de regen pijp naar boven te klimmen om via die weg een open staand raam binnen te kunnen gaan. Het afwateringssysteem kon echter zoveel gewicht met houden en brak finaal door midden, zodat de inbreker jammerlijk in de heg terecht kwam. Hij koos vervolgens ij lings het hazenpad. De gemeente Schiedam heeft verleden jaar minder wonln* gen gebouwd dan het gemiddelde van de andere Rijnmond- gemeenten. Vlaardingen bouwde procentueel meer dan meeste andere gemeenten in dat gebied. Over het geheel ge nomen blijft de situatie in de Rijnmond zorgelijk. Het wo ningbestand in Schiedam steeg van 28.462 in 1977 naar 28.636 verleden jaar. Dat betekent een stijging van slechts 0.6 pro cent. In Vlaardingen werden er 596 woningen gebouwd, waardoor het bestand eind *78 op 29.320 kw(im Dat is een stijging met twee procent bouw word aan 177 woningen aan het begin van dit jaar nog gewerkt. In de vrije sector werden 39 woningen gebouwd, waren er twee nog niet klaar en is men inmiddels met één nieuw huis begonnen. Samenvattend houdt dat voor Vlaardingen in dat er begin verleden jaar 564 woningen in aanbouw waren, dat er 626 ge reed kwamen, men nog met 31C woningen bezig is en dat men met de bouw van 378 hui zen begon. Van de m Schiedam voltooide woningen werden er 141 ge subsidieerd voor bewoning door de eigenaar en 65 voor verhuur. In Vlaardingen be droegen die ge tallen respectie velijk 42 en 67. Uit de bovenstaande cijfers kan de conclusie worden ge trokken dat verleden iaar de womngwetbouw duidelijk bij de overige twee sectoren is achtergebleven en dat gezien de nog immer grote woning nood de situatie in het Rijn mondgebied nog lang niet is opgelost. Zeker niet zolang het stijgingspercentage van de wo ningen in de Rijnmond bij de rest van de provincie achter blijft. In het hele Rijnmondgebied werden er in dezelfde periode 5.941 huizen bijgebouwd. Dat houdt een stijging van ander half procent in. Zowel in de gehele provincie Zuid-Holland als in heel Nederland lag dat percentage op 1,9 zodat het Rijnmondgebied, en Schiedam zeker, daarbij achterblijven. Over het algemeen viel er in 1978 een teruggong van twaalf procent in de womngwetbouw te contstateren. De bouw van premiekoopwoningen steeg met 35 procent en de bouw van vrije sectorwoningen met zeventig procent. Een overzicht in cijfers van de woningbouw per Rijnmondge meente toont aan dat in Schie dam zowel m het begin als aan het van verleden jaar 128 wo ningwetwoningen in aanbouw waren,Er werd er niet één voltooid. Wel gereed kwamen 206 premiekoopwoningen, ter wijl er 281 in de eerste maand van dat jaar in uitvoering wa ren. Wat de vrije sectorwomn- gen betreft: daarvan was men er aan 35 bezig in januari en waren er 71 gereed in decem ber. Samenvattend betekent dat voor Schiedam, dat er aan het begin van verleden jaar 444 woningen in aanbouw waren, er 277 afgebouwd werden cn er nog 2Ö5 inuitvoering zijn. Met de bouw van 38 huizen werd in de loop van het jaar begonnen. In Vlaardingen ligt, zoals uit het stïjgmgspcrcentage al blijkt, de situatie anders. Daar werden 46 van de 166 woning wetwoningen die sn het begin van het jaar in aanbouw wa- l ren, afgemaakt en zijn er 128 j nog in uitvoering. Er werd on- J dertussen met een paar nieu- i we huizen begonnen. In de premickoopsecior kwamen 109 van de 140 woningen gereed. Door de start van nieuwe aan- Maassluis Burgemeester J. van Es sloeg gistermiddag, a/s eerste officiële daad binnen zijn nieuwe gemeente, de eerste paal voorde nieuwbouw van Snut Tak Internationaal Bergingsbedrijf. Aan de Maassluise oude ha ven bouwt het bedrijf een nieuw pand, waar in een werkplaats en een magazijn wordt on dergebracht. Het ontwerp is gemaakt door het Maassluise architectenbureau Steenkist, Vedder en Spruyt en wordt gebouwd door het aannemingsbedrijf Wallaard BV in Noordeloos. Het pand zal ook gebruikt wor den door Smit Internationale Zeeslecpbednjf. Het nieuwe voetbalsei zoen staat voor de deur. Nog enkele weken en dan barst het spektakel op de diverse velden in de regio weer in volle hevigheid los. Voor de diverse vereni gingen in het Waterweg gebied zijn spannende tij den aangebroken. De di verse elftallen moeten weer warden samenge steld; trainers en spelers werken al hard aan de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. Op vier achtereenvolgen de vrijdagen In de maand augustus besteedt de sportredaktie uitgebreid aandacht aan dat nieuwe voetbalseizoen. En dat onder het motto: „Voor de aftrap!". De eerste verha len in deze serie staan op de pagina's 7 en 9 van deze krant.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1