Gemeente legt zich nu al vast In cijfers L '..ifc* h ni nnen Bewoners weten nog van niets, maar: I 1 iÜ 1 Wil irIJDAC 10 AUGUSTUS 1979 SC7VDAVW5 Stadsvernieuwing M Oost Glimlachend lopen ze nu nog door de wijk daar in Oost. Stadsvernieuwing?, heb ik nog niets over gehoord. Ruim vierduizend mensen weten nog van niets. Kopen nietsvermoedend nieuwe vloer bedekking in de kamer, plakken een nieuw behangetje aan de muur of verbouwen de bin nenkant van hurt huis ingrijpend, ten einde het nog een klein beetje leefbaar te maken. Het precieze aantal inwoners van Oost dat in sanmerking komt voor stadsvernieuwing be draagt 4360 (althans volgens de gegevens van januari 78). Niemand van hen heeft van de jemeente bericht gehad over de ingrijpende gebeurtenissen die zich in hun gebied dreigen e gaan voltrekken. Kant Ingrijpend mogen ia- m als sloop en renovatie élter worden genoemd. Be- Lwoners zullen hun huis uit ten, een tijdje ergens idcrs gaan wonen, en als zij de nieuwe hu- kunnen opbrengen, t terug moeten verhui- naar hun eigen wo- of het nieuwe huis ^daarvoor in de plaats gekomen. Ingrijpende urtenissen zijn het in gezinsleven, en ze bren- ecn heleboel spannin- met zich mee. En toch it „het stadskantoor". ,ls de ambtenarij van de [tmeentc voor het gemak peleens wordt genoemd, log niets van zich laten ho en. De bewoners zijn on- retend van wat er te ge* «uren staat. Net als in Said, en Schienoko, twee T,i dc drie andere stads vernieuwingsgebieden, n Zuid heeft do bewonersve- eniging inmiddels initiatieven Senomen om de bevolking vakker te schudden en bij hei ilannen maken te betrekken, n Oost is dat nog niet het ge val. Ben Schweers, bestuurslid fan de vereniging in Oost: „Bij kis is het minder hard nodig. Ifij zitten pas achteraan in het liivoeringsschema: de ge rente heeft laten blijken dat oor ons gebied geen prioriteit pMti heeft voor Oost slechts öer voorlopige plannen opge teld, en geeft totaal geen in- órmatie. Moeten wij ons dan is bewonersvereniging ver- chrikkelijk druk gaan maken wer de stadsvernieuwing?" Voorlopig nog geen drukte dus Jij de bewonersvereniging als hei om de stadsvernieuwing gaat. Er zijn andere dingen waar men zich drukker over maakt. Dat wil echter niet zeg- Jen dat men de siadsvernieu- gftfnis lijdzaam over zich heen laten komen. Ben chweers is naast bestuurslid 'an de bewonersvereniging ok nog medewerker van de lichting planwinkel uit Delft, lij heeft met de pianwinkel afgeholpen aan de inspraak ten de bewoners bij... stads- rernieuwing in Leiden. Ook n Leiden kon men in aanroer ing komen voor extra steun "an het ministerie bij de stads vernieuwing. Zoals bekend, is een van de belangrijke voor waarden daarbij een goede in spraak voor de bewoners. Als blijkt dat die inspraak niet voldoende heeft plaatsgevon den, en de bewoners het hele maal niet eens zijn met de plannen die voor het gebied zijn opgesteld, kan de uitke ring van het rijk in het water vallen- Inspraak Leiden heeft het belang daar van goed begrepen en heeft op de inspraak dan ook de na druk gelegd. Per wijk werd twintig- tot dertigduizend gul den voor die inspraak uitge trokken. Bewoners kregen alle stukken die door de gemeente werden vervaardigd toegezon den, nog voor ze definitief wa ren. Meestal was dat nog in met de hand geschreven vorm. ledereen had dan de gelegen heid om te reageren, en pas nadat dat gebeurd was, en dc* plannen waren aangepast, kreeg de typiste van de ge meente ze onder ogen. „In Leiden was het soms zelfs zo", gniffelt Ben Schweers, „dat wanneer bewoners be paalde stukken nodig hadden, de ambtenaren van de ge meente in hoog tempo aan hel werk sloegen om de tekenin gen te produceren". De werkwijze van Leiden functioneerde. Doordat alles meteen werd doorgespeeld aan de bewoners, ontstond er ver trouwen tussen bewoners en gemeente, iels wat in Schie dam tot op heden tot een zeld zaamheid heeft behoord. En in anderhalve maand heeft men in Leiden dan ook de concept plannen rondgekregen. Tot volledige tevredenheid van alle partijen. En met de weten schap dat het ministerie niet over gebrek aan inspraak kan gaan zeuren. De Schiedamse situatie is iets anders. De bewoners hebben nog niets gehoord. Zelfs als uitdrukkelijk op het stadskan toor om rapporten werd ge vraagd, werden de bewoners teleurgesteld. „De rapporten zijn er alleen voor raadsleden, wat denkt u wel, zoiets kun nen we toch niet aan jan-en- alleman gaan verstrekken". De ervaringen die Ben Schweers in Leiden heeft op gedaan, zullen van onschatba re waarde zijn voor Oost. De bewonersvereniging weet nu beter welke wegen in de toe komst zullen moeten worden bewandeld, om zich met succes tegen al te grote opdringerig heid van de gemeente te ver zetten. Daarna kan Oost dan ook nog eens profiteren van de ervaringen die in het Wes ten met de stadsvernieuwing worden opgedaan. Bovendien is haastig handelen, zoals men in West nu wèl moet, in Oost totaal niet nodig. „Het gaat over een jaar of vier pas goed heginnen", zegt Ben Schweers. Teveel sloop En tóch is er al een lichte on gerustheid. „Met al die getal len die er in de rapporten wor den genoemd, legt de gemeen te zich vast", zegt Ben. Als ze nu beweren dat negentig pro eent van de huizen ir. de Stati onsstraat moet worden ge sloopt kunnen ze over twee of drie jaar niet gaan beweren dat maar tien procent sloop noodzakelijk is. En juist in die Stationsstraat gaat de bewonersvereniging niet met de plannen van de gemeente mee. Negentig pro cent sloop wordt teveel gevon den. Zoveel mogelijk huizen herstellen, daar zijn veel meer mensen mee gebaat. Dc nieuwbouw die voor de sloop in de plaats zou moeten komen zal waarschijnlijk voor een groot aantal mensen te duur worden. In Rotterdam heeft De omgeving van de Stationsstraat moet volgens de gemeente in de rapportage aan het ministerie, heeft de gemeente zich nu voor negentig procent tegen de grond. Met dat getal, genoemd al vastgelegd, volgens de bewonersvereniging. men onder een toch progres sieve wethouder als Van der Ploeg, de huren met moeite op 306 gulden per maand weten te houden. „Als ons met wet houder Chris Zijdeveld het zelfde zou lukken, mogen we onze handen dichtknijpen". 2egï Schweers. En zelfs als dat al zou lukken, ontstaan er gro te problemen voor de bewo ners. De meeste van hen beta len nu huren die rond de tach tig honderd gulden liggen. Een sprong naar 306 gulden is te groot; zelfs met individuele huursubsidie is dat voor vee! mensen niet op te brengen. Na de stadsvernieuwing zullen velen zich dan ook gedwongen zien om naar een andere oude wijk in de stad te verhuizen. Van die verhuiskosten wordt maar de helft vergoed. De rest, en de kosten die het opnieuw inrichten van een huis met zich meebrengen, moeten de bewoners, die toch al van een minimum-loon moeten rond komen, zelf maar opbrengen. Hoe?... dat weet niemand. Het vraagstuk wordt dan ook con stant door iedereen voor zich uit geschoven. Er valt door middel van subsidies in de meeste gevallen wel een oplos sing te vinden, heet het dan. De bewoners vereniging Oost wil zulke problemen niet voor zich uitschuiven. Samen met de bewoners moeten er plan nen worden opgesteld om zo veel mogelijk woningen te verbeteren. Met een huurver hoging van vijftig a honderd gulden kun je de huisjes al be hoorlijk opknappen, weel de vereniging, en daarmee doe je meer voor de bewoners, dan bij sloop en vervangende nieuwbouw. Speculanten Financieel is zoiets voor de ge meente echter minder aan trekkelijk. Slechts een kleine honderd van de in totaal ze ventienhonderd woningen in het ve rn ie uw i ngsgebi cd zijn eigendom van de gemeente. Van de rest hebben speculan ten, met name in de omgeving van de Stationsstraat, een ste vig aandeel in handen. Voor renovatie zullen de meeste speculanten niet erg te porren zijn. Als de woningen worden gesloopt ontvangen de specu lanten hun geld van de ge meente terug. Als de gemeente woningen wil kopen, kunnen ze daarvoor bij het rijk aan kloppen. Tachtig procent wordt vergoed volgens de ge bruikelijke regel. „Alleen bij sloop is die vergoeding hogen de gemeente krijgt de verwer vingskosten dan voor honderd procent terug", aldus Ben Schweers. En als bij sloop tóch al meer wordt vergoed zal de gemeente daar makke lijker voor kiezen dan voor bet opknappen. Het vernieuwingsgebied in Oost telt 436(1 inwoners, waarvan er G70 le boek staan als buitenlander. Het gaat daarbij om 434 Turken, 95 Spanjaarden, 38 Marokkanen en 103 mensen met een andere natio naliteit. De meeste van die buitenlanders wonen in de Stationsstraat en omgeving, waar ze 45% van de totale bevolking uitmaken. Naast het grote aantal buitenlanders valt in Oost ook de lage gemiddelde leeftijd van de bevolking op. Zo'n vijftig procent van de inwoners is jonger dan dertig jaar. Gemid deld jonger dan in de rest van Schiedam-Oost en ook jonger dan in de rest van totaal Schiedam, zo stelt de gemeente in de rapportage. Die lage* gemiddelde leeftijd heeft verschillende oorza ken. Allereerst ontbreken er in het gebied bejaarden - woningen, waardoor het aantal mensen boven do zestig niet nl te hoog is. Daarnaast hebben in de Stations straat en omgeving relatief veel geboorten plaatsge vonden cn hebben zich veel jonge gezinnen in de één gezinswoningen in de wijk gevestigd. De draagkracht van de bewoners van Oost is volgens de gemeente in enkele gedeelten van het gebied nogal gering. Het aantal woningen in het stadsvernieuwingsgebied bedraagt 1706; 29% daarvan stamt uit de periode voor 1907 en ongeveer 55% is neergezet tussen 1920 en 1930. Een groot aantal van de oude woningen moet dan ook worden aangemerkt als zeer slecht. Daarbij gaat het vooral om huizen die in de Stationsstraat en Cclcius- Mraai staan. Een groot deel van de huizen is daar zo slecht, dat ze niet tegen een redelijke prijs kunnen worden gerenoveerd. Ruim dertienhonderd woningen zijn in handen van particuliere eigenaars, ruim driehonderd zijn van wo ningbouwverenigingen en krap hondc-rd behoren aan de gemeente. Een apart probleem vormen de vele eengezinswonin gen in de Oosterstraat. Villastraat, Oostsingel en de beide Tuinsingels. Het zijn voornamelijk eigenaar-be woners in dit gebied, die zelf vaak al heel wat hebben geclaan om hun oude huizen weer op te kalefateren. Op lange termijn levert dat volgens de gemeente ech ter geen afdoende oplossing. De woningen zijn niet on der heid en bevinden zich in een wegzakkend gebied. De voorzieningen zijn in het oosten gebrekkig gehuis vest. Zo zat het club-en buurthuiswerk in een houten school in de Fahrenheitslraat. Zat, want zoals bekend brandde het gebouw van wijkcentrum-oost op 29 juli af. De bibliotheek zit in twee gescheiden filialen en barst zo langzamerhand uit haar jasje. De nog aanwezi ge lagere scholen (sinds 1970 moesten er vijf hun poor ten sluiten) hebben stuk voor stuk behoefte aan reno vatie of een ingrijpende verbouwing. Groen- en speel - voorzieningen zijn nauwelijks in de wijk aanwezig en wat er wel is voldoet niet meer en moet dringend wor den heringericht. De winkels zijn door de wijk heen verspreid. Kleine concentraties doen zich voor bij het Van 'l Hoffpleiu, de Lorentzlaan, het Lorentzplein/PKOlaan en op de Singel. Vooral in die laatste straat doen zich problemen voor de winkeliers voor. De afgelopen jaren is het aan tal vestigingen er sterk teruggelopen, wat vooral moet worden geweten aan de verkeersoverlast op de Singel. Die fungeert als sluiproute tussen de rijksweg/ Hor- vathweg en het centrum van de stad. Ook bewoners hebben ul diverse keren hun nood geklaagd over de enorme overlast die zc door het intensieve bus verkeer ondervinden. In de omgeving van diezelfde Singel doen zich ook nog eens grote parkeerproblemen voor. Elke dag weer staan tie kleine zijstraatjes vol met geparkeerde perso nenauto's, die met een parkeerverbod van de Singel zelf worden geweerd. In de rapportage spreekt de ge meente dan ook van een weinig aantrekkelijke woo nomgeving, die dringend verbetering behoeft. Singel Hei Oosten is onderverdeeld $.ilt vier stukken, die achter eenvolgens kunnen worden uitgevoerd. Het allereerst komt in de plannen van de 4 gem een te de Singel met om- t geving aan dc buurt. Nog dit jaar werkt men aan de voor leiding van die plannen, 'die dan in ID80 in overleg niet de bewoners kunnen worden opgesteld. De uit gangspunten, zoals die nu bij de gemeente liggen voor de Singel, gaan uil van sloop van een aantal bedrijven (een dorde verdwijnt daardoor on- l geveer), waarvoor woningen l kunnen worden terugge- bouwd en hier en daar een *«ukje groen kan worden .aangelegd. Meer nieuwbouw Wordt neergezet op het Landje van Ris bij het Coper- nicusplcin. De gemeente denkt aan honderd wonin gen. waaronder een aantal bejiardenwoningen. Daar staat er op het moment niet één van in het vernieuwing sgebied. Onder de woningen zullen parkeerplaatsen wor den gebouwd; hetzelfde stuk je grond wordt daardoor dub bel gebruikt. Stationsstraat Negentig procent van de wo ningen in de Stationsstraat en omgeving zal door de slechte staat waarin ze ver keren niet behouden kunnen worden. In ongeveer tien procent van de gevallen kan dat wel, al zal daar een in grijpende renovatie plaats moeten vinden. Doordat de bebouwingsdichtheid in de Stationsstraat nu nog erg hoog is. moet rekening wor den gehouden met een terug name van het aantal wonin gen in het gebied met onge veer dertig procent. Een ramp is dat niet; op andere plaatsen in hei gebied verrij zen genoeg woningen om die terugloop in huisvesting op te vangen. Ook dit deelgebied heelt behoefte aan een uit breiding van het aantal par keerplaatsen. Weer denkt de gemeente gebruik te maken van dubbel grondgebruik niet parkeerplaatsen onder de woningen. In 1982 zullen de voorbereidingen voor de Stationsstraat kunnen begin nen: in 1983 worden dan de plannen ontwikkeld, en het jaar daarop kan aan de uit voering worden begonnen. Tuinsingel De Tuinsingel en omgeving zal door de stadsvernieuwing vermoedelijk geen woning- verlies lijden. Weliswaar moet ongeveer dertig procent van het aantal panden ge sloopt worden, maar daar in de Villastraat en omgeving de nodige gevolgen. Hoewel er door de vele eigenaar-be woners in dit gebied ai veel zelf aan de huizen is verhol pen. kan toch niet van een lange termijn-oplossing wor den gesproken en zal een aantal huizen tegen de grond naast bestaat de mogelijkheid om het aantal huizen terug te bouwen. Villastraat Het sterk verzakken van de ondergrond heeft met name moeten. Het verlies van een aantal woningen zal alleen kunnen worden tegen gegaan door het zogenaamde dubbel grondgebruik. Daarmee kan dan tevens een oplossing ge vonden worden voor de grote parkeeroverlast in de straten. In totaal zal het aantal wo ningen in Oost. ondanks de fikse hoeveelheid sloop, toe nemen. Voorzieningen Een groot aantal accommoda ties in de wijk moet worden verbeterd, verbouwd of nieuw worden neergezet. Het gaat daarbij niet alleen om het vernieuwingsgebied; de voorzieningen zullen ook een functie voor de rest van de oost wijk gaan vervullen. De accommodaties die er moeien komen zullen volgens de rap portage van de gemeente moeten worden bestemd voor het club-en buurthuiswerk <een school is daarvoor be stemd), het kruiswerk, een bibliotheek,en voor de bin nensport. Voor de bedrijven die in Oost zullen moeten worden ver plaatst zal zoveel mogelijk worden gezocht naar een herplaatsing binnen de wijk. m overleg met de betrokke nen. Ook bestaat er een mo gelijkheid dat bedrijven zul len worden overgeheveld naar Sehienoko, of naar het industriegebied in het noord elijke stadsdeel. Wellicht één van de ingrij pendste veranderingen in het vernieuwingsgebied in Oost is de afsluiting van de Singel voor doorgaand verkeer. De Singel wordt daarmee ver- blijfgebted en wordt gemaakt tot een aantrekkelijke uitlo per tussen het stadscentrum cn het station. Om dat te be reiken moet het buslijnennet van de RET worden gewij zigd, moeten de Horvathweg en het Plein 40/45 worden gereconstrueerd en moei de aansluiting van de Singel op de Broersvest worden opge heven. Daarnaast zullen ook elders in oost maatregelen moeien worden genomen om sluipverkeer tegen te gaan. Een ander belangrijk punt dat mei de stadsvernieuwing moei worden meegenomen is de riolering in het laaggele gen deel van de wijk. Bij zware regenval is het voorge komen dat grote delen van het gebied blank kwamen te staan. Door ophoging van de wijk zou dat in eerste instan tie kunnen worden opgelost. De bebouwing sidai een der gelijke oplossing echter in de weg. De enige mogelijkheid die overblijft is een verbete ring van het rioolstelsel, waarbij vooral een grotere capaciteit van belang is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5