T SCHIEDAMSCHE COURANT Eerste paal binnenstad: ,op zijn vroegst" in 1980 Schiedam spreekt spaarpot aan Thea terbezoek Vlaardingers: grote namen Milieu dienst snel van start Werkplaats nodig voor onderhoud 3200 woningen „Bouw alarmsysteem in bejaarden woningen" Commissie doet te lang over bespreking bouwplan Werkgroep: veel te duur Opdracht om dingen Ie doen' Vlaardingen groeide Annie Renskers(VVD) suggereert: Dr. Wolfs in ambulance- commissie ifWTVi .Donderdag 16 augustus 1979. ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26427-4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 25809! - redactie 262566 - klacht end tens! 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam „U kunt wel vergeten, dat de eer ste paal voor de binnen* stad dit jaar nog gesla gen wordt. Dat wordt nu op zijn vroegst 1980. Dat komt, omdat u zich nu al voor de derde keer in een commissievergade ring over een tamelijk klein bouwplannetje buigt." Met die schop tegen het zere been van de commis sieleden luidde wethouder Chris Zijdeveld gisteravond een nieuwe discussieronde in van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening Voordat de debatten begon nen, deed hij een beroep op de commissieleden om ten minste de besprekingen over het eerste bouwplan voor de binnenstad die avond af te ronden Dat plan heeft betrekking op de kraakbuurt en het deel van de kaalslag tussen de Lin- denhof en de 48 Empeo-wo- ningen bij de Gedempte Baa ns loot „Als er over dit ene planne tje al zolang gepraat wordt, wat moet dat straks dan wel niet worden, als u aan het hele bestemmingsplan gaat werken'" was aan het eind van de discussie de reactie vanuit de stichting binnen stad Schiedam Behalve aan dit bouwplan- in-ontwerp schonk de com missie opnieuw veel aan dacht aan hoe de verhou ding m de binnenstad moet zijn tussen woningwetwo ningen, premiewomngen en de vrije sector PvdA-frac- tieleider Nikolaj Dielemans, die aangekondigd had op heldering te vragen over het voorstel van Zijdeveld om met uitsluitend woning wetwoningen op de kaalslag te bouwen, het zijn zegje doen door fractiegenoten Gé Brouwer en Hans van Kleef, van wie de laatste behoorlijk op de tenen trap te van VVD-woordvoerder Cor van Tilborg. „Als er nu aan een nieuwe differentia tie gedacht gaat worden, doet dc PvdA het bestem mingsplan wel als een vodje af." concludeerde Van Til borg zelfs Zijdeveld kapte de discussie daarover door aan te kondigen, dat een volgende vergadering zich meer leent voor bespiege lingen over percentages wo ningtypes Onder druk van de wethou der ging de commissie ak koord met het uiteindelijke bouwplan, dat overigens een opzetje is waar de ar chitecten zich nog over moeten buigen Namens de vereniging Broersveld Be langen kondigde Joop van Woerkom al een reeks be zwaarschriften daartegen aan, omdat volgens hem dit ene plan op geen enkele wijze samenhang vertoont met wat er verder in de binnenstad dient te gebeu ren Sneltram in Holy niet ond ergronds VI aardingen De fe- lorostreden sneltram van Botterdam naar Vlaardingen zal in het Holy-centrumgebied in elk geval niet onder gaan. Het VIaar gemeentebestuur tegenover Rijn mond en de provincie zich voor een onder grondse tram wel altijd sterk gemaakt. Door de onwrikbare houding van Rijnmond en de provincie enerzijds en de gemeente Vlaardingen anderzijds ont stond een impasse die de tot standkoming van het bestem mingsplan voor het betreffen de gebied ernstig vertraagde Rijnmond vond een onder grondse tram veel te duur Er werd een speciale werk groep geformeerd uit verte genwoordigers van gemeente. Rijnmond, provincie en rijk, die de impasse moest zien te overbruggen Inmiddels heeft de werkgroep haar discussie nota bijna voltooid Er zijn een aantal varianten onderzocht, waaronder een tracé om het wiikcentrum heen, er dwars- Schiedam De gemeente Schiedam gaat haar financiële re serve voor een groot deel opmaken. Dit de nieuwe meerja renbegroting tot 1984 blijkt dat de gemeente het roer omgoo it en de saldi-reserve van dertien miljoen tot bijna drie mil joen gaat afbouwen Dat kan dc gemeente zich volgens wet houder Scheeres van financien en economische zaken gezien de toekomstverwachtingen vel veroorloven. doorheen, een tu n nel const rue - tie en een viaduct Inmiddels is al wol gebleken dat een ondergrondstrace met meer lot de mogelijkheden be hoort Veel te duur, conclu deerde ook de werkgroep Het college lijkt die werkelijk heid nu ook al geaccepteerd te hebben In het raadsvoorstel betreffende de vaststelling van het bestemmingsplan voor het Holyccntrumgebied doet het college de raad dan ook het i voorstel uit te gaan van „een I niet overdekt tracé" Hoe het tracé er dan wel uit gaat zien is nog niet helemaal bekend Duidelijk is wel dat men voet gangers en trambaan zoveel mogelijk gescheiden wil hou den, terwijl kruisingen tussen beide geen al te grote hoogte verschillen mogen laten zien Uit dat laatste valt op te ma ken dat het niveauverschil mi nimaal zal zijn Voorts zal de trambaan min stens zestig meter van de dich- f tsbyzijnde huizen af moeten liggen en niet breder mogen zijn dan vijftien meter Het tracé mag ten hoogste één me ter beneden het maaiveld lig gen, maar zal „naar alle waar schijnlijkheid" ook niet ver bóven het maaiveld komen, zo vertelde een lid van de werk groep Over het bestemmingsplan Holy-Centrum zelf meer op pagina drie van deze krant. Alleen de kaalslag kwam gisteren aan de orde, met de andere plannen zoals die voor woningbouw achter de Schotse Poort (foto Jaap Rozema). Wel werd vanuit de stichting binnenstad Schiedam opgemerkt, dat het genoemde aantal van tachtig woningen een slag in de lucht »s als er van het verdere be stemmingsplan nog weinig bekend is. Vlaardingen Net als alle Vlaardingers. als het om 'andere Nederlanders blijken--*- thcatervermaak gaat. toch voornamelijk op de grote namen af te komen. Dat kan opgemaakt worden uit het verslag van de stadsgehoor zaal over het jaar 1978, waar dc absolute toppers -gere kend naar bezoekersaantal len- werden gevormd door de Mountïes, het Theater van de Lach, en wijlen Ko van Dijk. Het grootste aan tal bezoekers trok de musi cal van Annie M G. Schmidt,, Foxtrot': meer dan dertienhonderd. Het dieptepunt vvat het bezoe kersaantal betreft werd ge vormd door een voorstelling van de Noordercompagnie met slechts 27 bezoekers voor het stuk Mijn Vader en Ik, terwijl ook het Onafhankelijk Toneel met Wachten op Godot niet verder kwam dat 34 bezoe kers Bij dc jeugd trok hoe kan het anders want de man u> bij jong-Nederland nu eenmaal waanzinnig populair Ome Willem de metste bezoekers naar do stadsgehoorzaal De gemeente heeft een finan cieel overschot van dertien miljoen In 1984 zal dat nog slechts 2,8 miljoen 2ijr» B en W willen niet langer geld blijven sparen „Als in de begroting een bepaald bedrag is gepland, dan betekent dat voor het col lege en de uitvoerende macht een opdracht om activiteiten te organiseren of dingen te doen," zei Scheeres gistermid dag „Dus moet het geplande bedrag ook worden besteed aan die dingen Het geld moet worden uitgegeven Dat is een heel ander geluid dan de gemeente verleden jaar nog liet horen Toen was „spa ren Voor slechte tijden" net motto Nu gebleken is dat de gemeente ieder jaar geld van de meerjarenbegroting over houdt. ziet zij daar geen reden meer toe en kan het geld aan het rollen worden gebracht Toch zal dat met zo gemakke lijk zijn, want ieder jaar ge beurt het weer en daar komt het jaarlijkse overschot ook gedeeltelijk vandaan dat de gemeente bedragen re serveert voor activiteiten die hetzelfde jaar niet meer van start kunnen gaan door gebrek aan personeel bij de gemeente door gebrek aan tijd De meerjarenbegroting wordt namelijk volgens Scheeres elke keer te laat behandeld in de raad Dat gebeurt pas m juli of augustus en dan zijn er voor datzelfde jaar alweer een aan tel maanden voorbij Dan kan het extra geld voor bepaalde j*cüviiGiten niet meer worden besteed, aangezien er na de goedkeuring door gedeputeer de staten geen tijd en geen ma- duren meer overblijven om tets te organiseren Dit jaar is dan ook het laatste jaar waarin de meerjarenbe groting ook voor hetzelfde jaar als waarin het wordt behan deld, wordt besproken Door een bepaalde constructie aan te houden, kan volgend jaar de meerjarenbegroting met alle noodzakelijke aanpassingen voor 1981 en volgende jaren aan de orde worden gesteld. Dat heeft tot gevolg dat in 1981 meteen kan worden be gonnen met de uitvoering van de van te voren behandelde meerjarenbegroting en de daarvan afgeleide jaarbegro ting Scheeres wil dan ook, en dc raad is daar niet ongevoelig voor, dat vanaf volgend jaar de algemene beschouwingen worden gehouden in juni bij de meeijarenbegroung in plaats van bij de gewone be groting O! dat ook in de prak tijk al te realiseren zal zijn. wist hij niet te zeggen. De meerjarenbegroting is dit jaar overigens volgens een an dere procedure samengesteld dan de voorgaande jaren Eerst is er een concept gemaakt dat de fractieleiders ter discussie binnen hun partijen hebben meegekregen Wensen, amen dementen en opmerkingen van de verschillende politieke partijen konden op die manier al van te voren in de uiteinde lijke meeijarenbegroung wor den verwerkt Toch schijnen binnen de PvdA nog bezwaren tegen de begroting '79-'84 Dat bleek gisteravond zowel tij dens de vergadering van de commissie sociale zaken als van de commissie ruimtelijke ordening ^miiiiiimtRuimimuniuuiiiiiniiiiiiimiiiiiiiuinitiiuiiiiiiiiiiiiiiitiiiuniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHitiiitimmumiiiiiiJmiiuiiiiiiuiiiiutiiiniiN!! Maasland De destijds nogal omstreden Regiona le Milieudienst Centrum Randstad (Remicera), waarin ook de gemeente Maasland zal deelnemen, zal op korte termijn van start gaan. De oprich tingsvergadering wordt gehouden op 24 augustus in het provinciehuis in Den Haag. De milieu dienst zal werkzaam zijn voor de gemeenten die be horen tot het gewest 's- Gravenhage, Delft en de Westlandgemeenten- De totstandkoming van de gemeenschappelijke rege ling is voorbereid door een bestuurlijke werkgroep, met als vooirzitter de toenmalige burgemeester van Delft, ïr A P Oele Na zijn benoe ming tot voorzitter van Rijnmond werd deze functie vervuld door M van Prooijen, burgemeester van VGravcnzande. De milieu- dienst zal gevestigd worden in Rijswijk, Met het m werking treden van de v.et inzake de lucht verontreiniging in 1972 werd de uitvoering van deze milieuwet in handen gelegd van de provinciale besturen. Zuid-Holland be sloot als enige provincie tot deconcentratie van de tech nische uitvoering van de milieuwet en de daarmee samenhangende uitvoering van de Hinderwet De tot standkoming heeft echter lang op zich laten wachten In me» 1973 werd een be stuurlijke werkgroep opge richt, maar pas m juli 1978 konden veertien van de achttien gemeenten zich vinden m een gemeen schappelijke regeling De gemeenten Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bleis- wijk en Pijnacker besloten met mee te doen De deelnemende gemeenten zijn naast Maasland ook Den Haag, Monster, 's-Gra- venzande. Naaldwijk De Lier, Schipluiden, Waterin gen, Delft, Nootdorp, Voor burg, Leidschendam en Zoetermeer. TRiiiiJiiiiiiiEiiifiiiifiiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiuiittuiiiUfftiiitiiiiiriiFEiiiiiiiiJiiiuuiiitiiiiJiMiitiiriiiiiiimiiiiHiiMUiiiJiiiüUfiiiiiiiiiijtfiiriiiiifiitmmtin^ Voor onderhoud aan woningen, zoals hier bij blok L m de i Gorzen, hebben de vijf samenwerkende woningbouwverem- j gingen een aparte werkplaats nodig, i Schiedam De woningbouwverenigingen, die samen werken binnen de SSSW aan de Laan van Bol'cs, willen voor het onderhoud van haar 3200 woningen in Schiedam een aparte werkplaats oprichten in het industriegebied 's-Gravel and. Vlaardingen De Vlaar- dmgse bevolking groen gestaag In de afgelopen jubmaand vermeerderde de bevolking zich met 39 nieuwe inwoners In to taal vestigden zieh 324 ge winnen in de gemeente terwijl 216 ergens anders gingen wontn Et werden 74 hinderen gt noten 13 person en o ver lede n Vlaat dingen noteert nu een totaal aantal mwoncts van 79613 Maandagavond beslist de ge meenteraad oi onder dc ge bruikelijke erfpat htsvoor waarden et o lap grond van 12QÖ vierkante meter aan de SSSW wordt uitgegeven Dat terrein ligt aan de Aigcras- traat De» onderhoudswerkplaats is voor de stichting van samen werkende Sthiedurase wo ningcorporaties vooral nodig in verband met de te verwach ten renovatie van 301 wonin gen die dc Volkshuisvesting, de grootste vereniging binnen de SSSW, in Sc hiedam-Oost heeft staan Maar ook voor ge- wonc onderhoudsbeurten heb ben de Volkshuisvesting, De Eendracht, Sint Jo/ef Onze Woning en Schiedam Vooruit ten eigen werkplaats nodig Schiedam Tijdens de ver gadering van de commissie sociale zaken heeft VVD- raadslid Annie Renskers gisteravond gesuggereerd om net zoals in Dordrecht een alarmsysteem in de aan bejaarden aangepaste wo ningen te installeren. De commissie besprak de plan nen van de gemeente om m- veel woningen voor bejaar den te bouwen of aan te pas sen, dat in 1985 èénvierde van hen in een specifieke be jaardenwoning kan worden gehuisvest. De nadruk bij die plannen ligt op het gegeven dat bejaarden zolang mogelijk in hun eigen wijk willen blijven wonen en contact houden met de samen leving Daarbij wordt voorna melijk aan de oude wijken en het centrum, maar ook aan Woudhoek-Noord gedacht. Nadat de bouw al begonnen is zal een onderzoek worden ge daan naar de vraag hoeveel woningen nodig zijn en wat de wensen van de bejaarden zijn. Op een vraag uit de commissie of dat onderzoek niet beter eerder kon worden gedaan, antwoordde wet hot Ier Riet Taverne dat al lang genoeg met bouwen was gewacht en dal er nu eerst eens jets moest worden gedaan „Eerst begin nen met bouwen, daarna zien we we-1 weer verder," zei ze. „Bovendien worden we gead viseerd door de raad van be jaarden en daar mag je toch wel een zekere deskundigheid van verwachten. Dit is een vorm var» één- en tweeper soons-huishoudens met speci fieke eisen waar we rekening mee moeten houden." aldus de wethouder Schiedam/Vlaardingen De directeur van de genees kundige ea gezondheidsdien sten van de gemeenten Schiedam en Vlaardingen. dr. E.H.E. Wolfs, zal namens deze gemeenten zitting ne men in een nieuwe commis sie die Rijnmond moet advi seren over een centrale post voor het ambulancevervoer. In dit nieuwe overlegplatform zijn naast de gemeenten en Rijnmond ook andere betrok kenen vertegenwoordigd, zoals de particuliere ambulance-on dernemingen, de ziekenfond sen als financiers, de zieken huizen en de huisartsen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1