SCHIEDAMSCHE CO URAI Scholieren gaan woningen bouwen I College wil opheffing van Stichting Welzijn Volkstuinders exposeerden ïk „neem c de proef Peuterspeelzalenbang voor concurrentie wijkcentrum D'66 deed voorstel alarminstallatie be j aardenwoningen Hans Paalman over 1 museumbezit: Ik wil, dat er serieus naar gekeken wordt Aannemer krijgt subsidie voor opleiding in bouwvak Commissies en raad vergaderen Weer auto opengebroken Geruchten door B en W bevestigd: ONAFHANKELIJK DAGBLAD Maandag 20 augustus 1979 Broi rsvest 3 Wtefoon administrate 263091 - radactie 262566 klachtendiens! 14414-t -«PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL 104de jaargang no. 26429 anniJiiiniiiiiiiiitiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiitniiiiHiiiniiiitiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiuniiiiimimiimiutiiiiiiHmiifiimiuiimmimimmiiiiiimiiiiiiimmiiiiiÈ i Schiedam Twintig mensen zijn gisteren afgekomen op Hans Paalmans lezing over het Schicdamse kunstbe zit. Paalman, directeur van het stedelijk museum in Schiedam. liet daarbij, wat hij noemde, „de hete hangij zers" van de museumcollectie zien: de fundamentele schilderkunst, het abstraet-expressionisme en het con structivisme. Het Cobra-assortiment hing er niet, want dat was juist zaterdag teruggekomen van een uitleen aan Frankrijk. En het fotorealisme, waarvan het museum werken heeft, was zeer recent nog in het gebouw op de Hoog straat te zien. „Het enige, dat ik echt wil, is dat er serieus naar het werk gekeken wordt", zei Paalman, „en dat het niet op de grote hoop wordt gegooid zonder dat er verder naar omgekeken wordt, dat het wordt weggevaagd". De geloonde verzameling is grotendeels tot stand geko men onder het vijftienjarig beleid van Paalman. Inha kend op de actuele discussie over het verzamelen zei hij: „De visie van de museumdirecteur moet bepalend zijn. Als vijf mensen al gaan adviseren over aankopen, leidt dat tot verbrokkeling, tot compromissen, waaruit Een klein publiek toonde belangstelling voor Paalmans toelichting op het museumbezit, welke lezing op 9 september herhaald wordt. geen consequent beleid blijkt". „Het verzamelen is een van de poten, waarop het mu seum staat", aldus Paalman. „Als wij nu schilderijen la ten zien zoals van Mak. van oude plekjes in Schiedam, dan is het goed geweest dat het verzameld werd. Zo heeft Cobra ook geschiedenis gemaakt. En u zult het niet geloven, fundamentele schilderkunst doet dat ook. Het verzamelen gebeurt om de geschiedenis later te kunnen laten zien, anders weet niemand er straks nog iets van". Paalman noemde tussen neus en lippen door het budget van 37.000 gulden erg Jaag voor aankopen. Vlaardingen Tien Vlaardingse peuterspeelzalen heb ben bij het college van B en W en de gemeenteraad van hun ongerustheid doen blijken over dc plannen van het wijkcentrum 't Nieuwelant in Ambacht/Babberspolder. Dit wijkcentrum wil activiteiten voor peuters In dc wijk gaan ontwikkelen. De peuterspeelzalen zijn bang dat hen door deze activiteiten concurrentie wordt aange daan. Schiedam Voor een aantal Schiedamse en Vlaar dingse leerlingen van de LTS wordt over een jaar een bouwproject gestart met als doel de vakbe kwaamheid in de bouw te %'ergroten. In overleg met de stichting vakopleiding bouwbedrijf en het Ne derlands verbond van ondernemers zal de gemeente Schiedam een plaatselijke aannemer selecteren, die een flinke subsidie kan verwachten voor de oplei ding van de leerling-bouwvakkers. De nieuwe activiteit, die 't Nieuwelant in het nieuwe seizoen wil gaan ontwikke len en waarover wij in deze krant onlangs al melding maakten houden in: het op richten van een of meer clubjes, die speciaal op kin deren in de peuter- en kleu terleeftijd gericht zijn. liet wijkcentrum vindt dat zij voor iedere leeftijdgroep in de wijk iets moet kunnen bieden, m het kader van die leeftijdsopbouw zijn de plan nen ontstaan. Peuterspeelzaal Peuter-Inn", die mede namens de negen an dere speelzalen ccn brief aan dc gemeente heeft gestuurd, vindt dat er in Ambacht/Bab berspolder al genoeg peuter speelzalen zijn. In de wijk functioneren er drie. „Wij vin den een vierde peuterspeelzaal niet juist, omdat er in de wijk geen behoefte is aan een vier de speelzaal, omdat het be staan van de bestaande speel zalen daardoor in gevaar komt. omdat er. wanneer de plannen van 't Nieuwelant ge realiseerd worden, oneigenlijk gebruik gemaakt wordt van gemeenschapsgelden en omdat dit ten koste zal gaan van an dere wijken, waar wel behoef te is aan uitbreiding van het aantal speelzalen." Ron Koevoets. als buurtwer- ker verbonden aan het wijk centrum, is nogal teleurgesteld door de reacties van de speel zalen. Al zegt hij er wel met een bij: „Het zat er wel in. dat dit soort reacties zouden ko men. We worden dikwijls ge confronteerd met een enorme Vlaardingen Ook in Vlaar dingen komt. als laatste ge beente m het Waterwegge- j bied, het openbare leven weer volop op gang na de vakantie periode. Deze week worden de eerste vergaderingen van de raadscommissies weer gehou den, terwijl de gemeenteraad pegin september weer bijeen komt. Morgenavond, dinsdag 21 au gustus, bijt de commissie voor verkeer en vervoer het spits af. Een dag later, woensdag, staan er twee commissieverga deringen op het programma: economische aangelegenheden inspraak en voorlichting, ban vervolgens, donderdag. Maatschappelijke dienst verle ning en volgende week maan dag algemene zaken en sociaal i culturele activiteiten. In die- I zelfde week komen ook de commissies voor stadsontwik keling, onderwijs en vorming, volksgezondheid, financien en Personeelszaken rond de tafel. De gemeenteraad vergadert op Woensdag 5 en donderdag 6 September. Een tweetal lang durige vergaderingen, zo is de verwachting: er staat heel wat °P de agenda. achterdocht, waar het onze ac- tivjteiten betreft. Het is hele- maal niet onze bedoeling, de j peuterspeelzalen te beconcur- reren. We beginnen zelf ook helemaal geen peuterspeelzaal. Het gaat om hobbyclubjes, be doeld voor kinderen in die leeftijd en dat is iets heel an ders. Het zit gewoon in onze doelstellingen: activiteiten ont plooien voor alle leeftijdsgroe pen in de wijk." De brief van de verontruste peuterspeelzalen zal in de raadsvergadering van volgen de week even ter sprake ko men. Het college heeft voorge steld. de brief af te handelen in overeenstemming met de commissie voor onderwijs en vorming, waarin de brief ook behandeld zal moeten worden. Het eerste project wordt uit gevoerd tegenover het Schie damse stadskantoor op de hock van Emmastraat en Singel. In het bebouwings plan moeten een winkel- of werkruimte en een aantal premiekoopwoningen wor den opgenomen. In volgende jaren zal de ge meente Schiedam er steeds voor moeten zorgen voldoende van deze leerhngbouwplaatsen te realiseren Daarop heeft mi nister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Pieter Beelaerts van Blokland bij de gemeente aangedrongen. Jaar lijks zal daartoe overleg plaats vinden met genoemde such- ting en de afdeling Schiedam van het NVO, die daarvoor grote interesse hebben. „De kwaliteit van de volks huisvesting is voor een belang rijk deel afhankelijk van do vakbekwaamheid van de werknemers m tie bouw." staat in de toelichting van de wethouders aan de gemeente raad. „Om voldoende vakbek wame werknemers te verkrij gen zijn de leerhngbouwplaat sen een belangrijk instru ment." Aankomende bouw vakkers worden dan door middel van daadwerkelijke uitvoering van een project on der leiding van een leermees ter opgeleid Vanavond beslist de gemeen teraad of voor de voorberei ding van het eerste project een bedrag van II000 gulden zal worden uitgetrokken. Daar van kan een schetsontwerp worden gemaakt. Subsidie voor de kosten van ontwerp en toezicht krijgt de aangewe zen aannemer niet. de subsidie geldt alleen voor de extra kos ten van de opleiding. Een leerlingbomvpluats omvat bij voorkeur ren niet al te groot project, dat duidelijk is begrensd Het bouwwerk moet zodanig zijn ontworpen, dat de leerlingen zich kunnen oefe nen in Je onderdelen van het timmeren en metselen in de praktijkopleidmgsprogram- ma's De betrokken aannemer moet goed toegerust ?jjn op het gebied van planning en orga nisatie. omdat de werkzaam heden continu op elkaar moe ten volgen en zo de leertijd zo nuttig mogelijk wordt besteed. In verband met de nodige voorbereidingstijd en het tijd stip, waarop de LTS'ers van school komen, wordt als start datum van het eerste project gedacht aan augustus 1980. Vlaardingen De eigenaar van een personenauto van het merk Peugeot, die zijn wagen had geparkeerd op de Lissa- bonweg in Holy, is het slacht offer geworden van onbeken de autorovers. Uit de wagen, die geen braaksporen vertoon de en die dus niet een valse sleutel geopend rnoet ujn, werd een kostbare stereo ra- j dio-eassetterecorder en enkele musirassettes ontvreemd. In j de wagen waren vei der de no dige vernielingen aangericht. In de bossages in de omgeving werden enkele accessoires te ruggevonden, maar de sterco- instdilatie had men meegeno men. Eind vorige week waren al aardig wat auto's die in Holy j geparkeerd stonden openge broken. Daaruit verdwenen eveneens dure apparaten als radio's, cassettespelers, came ra's en dergelijke Ook toen was het merk Peugeot duide lijk in trek. Vlaardingen Het Vlaardingse college van B en W wil de Stichting Welzijn opheffen. Na wekenlang niet op soortgelijke geruchten in te hebben willen gaan publiceerde het eind vorige week een notitie, waarin het die geruchten inderdaad bevestigt. B en W willen de stichting tot een semi-gemeentelijk in stelling maken, waardoor zij haar zelfstandigheid verliest. Reeds aan het begin van de zomer verschenen er berichten dat de notitie, die het college toen nog in voorbereiding had, de kant op zouden gaan van een beheerscommissie naar het model van een artikel 61. De betreffende wethouder, Cees Bot (CDA), weigerde toen op die geruchten in te gaan. Hij wilde ze ontkennen noch bevestigen en schoof de zaak af op een CRM-circulaire over de materie. Die circulaire is inmiddels verschenen en handelt over de toekomst van de raden voor overleg en advies, onder wel ke noemer ook de Stichting Welzijn valt. Over beheersvor men wordt in de circulaire geen uitspraak gedaan. In feite wordt de keuze aan de afzon derlijke gemeenten zelf over gelaten. De circulaire verkeert bovendien slechts in een ont werpstadium. Het Vlaardingse college con cludeert dat er wat de be heersvorm betreft drie moge lijkheden zijn waaronder de democratische planning ge structureerd zou kunnen wor den. Zelf kiest het daarbij voor de vorm van een artikel 61 commissie. In een dergelijk bestuur hebben naast andere participanten ook gemeente raadsleden en een collegelid zitting. Het college motiveert die keu ze met het argument, dat het het gemeentebestuur is dat voor de democratische plan ning garant moet slaan, „reeel ter verantwoording moet kun nen worden geroepen" en meent dat een commissie vol gens artikel 61 daarvoor de aangewezen weg is. De Stichting Welzijn Vlaar dingen heeft altijd op het standpunt gestaan, dat het m eerste instantie de gebruikers zijn, groeperingen die bij de stichting om steun aanklop pen, die maar uit moeten ma ken of de stichting goed func tioneert. Zo, meent de SWV, hebben de gebruikers het meeste vertrouwen in de stich ting. Fred Schot, directeur van de stichting, vindt het besluit van het college dan ook dom. „Los van de belangen is het gewoon een slechte keuze, die leidt tot verwarring van verantwoor delijkheden." Hij noemt de keuze uit bestuurlijk oogpunt „slecht^* en het door elkaar balen van functies en ver antwoordelijkheden. Het college, dat tijdens de voorbereiding van de notitie met werkelijk met de stichting heeft willen praten, meent dat er nu „indringend overleg" met het stichtingsbestuur noodzakelijk is Het eerste ge sprek zal plaatsvinden op 17 september. Opbouwwerk Overigens blijkt uit de notitie verder nog. dat het college dc huidige organisatie van het op bouwwerk mei veel wil ver anderen. Aanvankelijk had den B en W laten weten wel wat te voelen voor een sy steem van „pooling", wat zo veel wil zeggen dat alle op bouwwerkers in een collectief bij elkaar worden gebracht, waarna ieder al naar gelang zijn specialiteit op een bepaald terrein m de stad ingezet zou kunnen worden. Het college is op dat model teruggekomen. De voordelen wegen niet op tegen de nadelen, zo vinden B en VV. Als een van de belang rijkste nadelen noemt het col lege het feit, dat door pooling de opbouwwerkers het contact met de wijk zullen verhezen; „De wijken zullen hun eigen, vertrouwde opbouwwerkers moet missen.", schrijft het col lege. Waar behoefte aan coör dinatie van de samenleving sopbouw is zou een stedelijk instituut, dat gedragen wordt door de wijk instellingen, die taak kunnen vervullen. De notitie zal door de commis sie sociale en culturele activi teiten in september worden behandeld. In november komt het stuk in de raad. Interes sant zat dan zijn hoe de PvdA zich tegenover deze centralise rende maatregel van het colle ge zal opstellen. VVD en D'66 hebben al vaker, ondermeer m verband met de buurthuizenk- westie. laten blijken negatief tegenover het gemeentestre- ven te staan zoveel mogelijk sociaal-culturele instellingen in eigen handen te krijgen. Schiedam Behoorlijk wat Schiedammers hebben zaterdag van de gelegenheid gebruik gemaakt, eens ie komen kijker» wat de volkstuinders van het complex Thurlede zoal preste ren. De volkstuinders hielden een expositie van producten, die op het complex waren geteeld, terwijl tevens getoond werd tot welke prestaties men in staat is op het gebied van hel aanleggen van bloemperkjes en dergelijke. De tentoonstelling werd geopend door Herman Posthoorn, die er zelf ook blijk van gaf. het allemaal zeer interessant te vinden. Dit nieuwsblad, waarin u al heï nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad faxes' ïosW040' Schiedam Het was D'66, bij monde van An*- Marijke Peterhans, die verleden week in de raudsconitm »sie soci ale zaken het voorstel deed alarminstallaties aan te leg gen in aan bejaarden aangepaste woningen. Eerder stond in deze krant dat het Annie Renkers (VVD) geweest zou zijn die met dit voorstel kwam. Dat was onjuist. rveu^e pex° 93 Anne-Manjke Peterhans sug gereerde bovendien tijdens die j vergadering, dat een dergelij ke alarminstallatie via het net van de kabeltelevisie zou kun nen lopen. Zij had dit idee overgenomen van de gemeen te Dordrecht waar al enige tijd tot volle tevredenheid met dit systeem wordt gewerkt. „Aangezien de meeste wonin gen m Schiedam op een kabel televisienet zijn aangesloten zou hetzelfde systeem hier ook kunnen worden toegepastal dus Peterhans. die hiermee wil bereiken dat de bejaarden die wel in een aangepaste woning maar met in een bejaardente huis wonen toch kunnen, waarschuwen wanneer zij zich' onwel voelen worden of een ongelukje binnenshuis hebben gehad. Het zou wellicht een zeer nuttige aanvulling 2ijn binnen de plannen van de ge meente Schiedam om bejaar den zo lang als dat mogelijk is en zij dat zelf willen in hun ei gen omgeving te laten wonen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1