Leo van Duyvendijk: „Ondersteuning was belangrijkste taak" Drumbandfestival wordt volwassen 1 Zijdeveld wil raadsleden ruimte geven Blokje rond^ De vliegende kiep99 van de stadsvernieuwing laat vacature achter Veel korpsen op wachtlijst voor Fanfare Schiedam 79 Renovatie Sint Jozef Niet tegen bouw van 110 woningen Beiaardier besluit met prijsvraag WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 SC/VDAVW 3 VlaardingenHet kwam wel allemaal tegelijk. Van de afdeling stadsvernieuwing op het stadhuis verdwenen kort na elkaar drie belangrijke ambte naren. Stadsontwikkeling loopt leeg, schreven wij. Maar behalve die drie was er nog één die verdween; de man die bijna twee jaar lang als een schaduw aan deze ambtenaren kleefde en minstens zoveel vergaderingen als deze afliep: Leo van Duyvendijk, inmiddels al een paar dagen geen consulent stads vernieuwing meer. „Hot moet geen natrappen worden," stelt hij als voor waarde aan dn inierview. Want getrapt wordt er meer dan voldoende in de stadsver nieuwing; wat dat betreft krij gen ze allemaal hun portie, Leo van Duyvendijk.„waar het gaat om stille armoede mag het geen technische discussie meer zijn... wethouders, ambtenaren, op bouwwerkers. consulenten, ac tievoerende huisvrouwen. Van Duyvendijk is in betrekkelijke stilte vertrokken. Persoonlijke redenen, heette de aanleiding. In een veel door de zachte sec tor gelezen dagblad stond on langs al een oproep voor nieu we sollicitanten. Leo van Duyvendijk (30) kwam anderhalf jaar geleden als consulent stadsvernieuwing Schiedam Talrijke mu ziekkorpsen heeft de Schic- 'damsc Gemeenschap moe ien teleurstellen voor de eenentwintigste maal, dat zaterdag het drumbandfes- itjval in Schiedam wordt 'gehouden. „Wij zitten vol,*" heeft SG-mcdewerkster Jo- lie de Vos menige drum band laten weten. En „vol" betekent, dat er zaterdag vanaf twaalf uur 's mid dags 41 korpsen te ver wachten zijn en bovendien dat de belangstelling uit fanfareland voor het Schie- jdamsc festival nog steeds jocnecmt. |jjei wedstrijdterrein is tradi tiegetrouw Plein Eendragt, tsVaai' men die kleurige shows jfiecl wat aardiger vindt dan de :&rsie de beste punkband. fVoor majorettes is net Plein Icchier to klein; de meisjes wij ken daarom uit naar de Plan tage zelf. In totaal worden 21 muziekkorpsen verwacht en 17 showgroepen van majoret tes. De jeugd zal goed ver te gen woordigd zijn. Een pro grammaboekje is a één gulden "erkrijgbaar bij de VVV in het Proveniershuis, bij muziek handel Van Krogten op de Koüerdamsedijk en zaterdag bij het Plantage-podium. Een bijzonderheid wordt het optreden van de Oude Hap, een gelegen heidsform at ie die werd opgericht tijdens het ju bileum van de Rijninondband. Do senioren treden op samen met de oude garde van de Pij pers uit Vlaardmgen, en al dingen 2ij niet officieel mee naar een fcstivalprijs. omdat er geen aparte klasse voor de Voor alle activiteiten rond stadsvernieuwing: oude hap bestaat, het zal een hoogtepunt betekenen dat tus sen half drie en drie uur voor afgaat aan het défilé, op de Grote Markt. Het défilé begint daar klokslag drie en wordt afgenomen door wethouder Riet Taverne, plaatsvervangster van loco- burgemeester Rei nier Schec- res. De prijsuitreiking wordt verwacht rond half negen 's avonds. Voor OBK wordt het festival een prestige-slag, want er valt een wisselbeker te ver-r dedigen en zelfs voorgoed te winnen. Andere Sehicdamse korpsen, die meedoen, zijn de Gusto-tambocr en -trompet ters, drumband Ambrosius, de tamboers van harmonie Wil- ton-Fijenoord en de beide Rijnmondbands, junior en se- nior.Fanfare Schiedam "Ï9 be gint in de Plantage om twaalf uur. Oefening Baart Kunst heeft een wisselbeker te verdedigen door de goede prestaties vorig jaar op het twintigste drum- bandfesiival. in dienst van de Stichting Welzijn. De functie was in Vlaardmgen zo goed als maag delijk. Een echte, nauwora- schreven taakopdracht lag er niet. Men had wel zo iets ge- door Jan Hendrik Bakker mompeld als „verschaffen van informatie omtrent het stads- vcrnicuwingsproces aan alle betrokkenen", maar hoe dat in de praktijk gestalte moest krij gen zog men nog niet zo duide lijk. „In de praktijk."stelt Leo nu vast. „is het heel duidelijk het ondersteunen van bewoners- groepen geworden." En hij noenu als voorbeeld het stede lijk overleg stadsvernieuwing (SOS), een soort overkoepe lend orgaan van alle bewo nersgroeperingen die met de stadsvernieuwing te maken hebben. „Die ondersteuning, daar lag een belangrijke taak. In het eerste werkplan, dat ik direct na mijn aanstelling ben gaan schrijven, heb ik dat al duidelijk naar voren gebracht: de bewoners centraal. Een vi sie die zeker op de korte ter mijn strijdig is met het stede bouwkundig denken van de gemeente." „Gelijk toen al zijn er door het college opmerkingen gemaakt die in de richting gingen van dat dat onze taak niet was, die ondersteuning. Het ondersteu nen van bewoners werd teveel als confhcthandelen gezien, terwij! ze daarmee voorbij gin gen aan het feit dat er gewoon al conflicten lagen. Wat ze de consulent nu precies wilden laten doen was niet duidelijk. Ja, inzicht geven naar de amb tenaren toe, deskundigheid, maar vraag me niet wat voor deskundigheid." „In geval van conflictsituaties koos ik de kant van de bewo ners en dat is men mij kwalijk gaan nemen. De gemeente wil de een soort onpartijdige heb ben, maar dat is niet mogelijk. Het ging ook om een stuk ge loofwaardigheid tegenover de bewoners. Die kun je niet al leen maar informeren, zonder dat ze het gevoel hebben dat je achter ze staat en helpt." Van Duyvendijk vindt voor het werk dat hij de afgelopen tijd heeft gedaan de typering „vliegende kiep" wel toepasse lijk. Overal waar als gevolg van een vrij bruusk optredend gemeentebestuur gaten vielen in het rumoerig overleg tussen gemeente en bewoners moest Van Duyvendijk die dichten. Het kwam er vaak op neer dat hij. met behulp van de techni sche kennis die hij opdeed tij dens zijn opleiding aan de TH in Deift waar Leo volkshuis vesting studeerde, de gemeen te tegenspel moest leveren. „Er wordt in Vlaardingen enorm opgekeken tegen des kundigheid. Het is mij echt op gevallen dat woningbouwvere nigingen de architecten over het algemeen weinig tegenspel bieden. Jc ziet in Vlaardingen een opvallende kloof tussen sledebouwkundig denken en volkshuisvesting." Wat eigen lijk de taak van de woning bouwverenigingen zou moeten zijn, het opkomen voor de be langen van de volkshuisves ting (betaalbare huren), is vol gens Van Duyvendijk voor een belangrijk deel op zijn schouders neergekomen. Dat heeft zijns inziens ook te ma ken mei het feit dat de werke lijke kennis bij de gemeente zit, die regelmatig gebruik maakt van een stedebouwkun dig bureau als Kuiper Com pagnons. „Maar waar het gaat om stille armoede mag het geen techni sche discussie meer zijn. Ei genlijk behoort het maken van technische alternatieven dan niet nodig te zijn. Die behoort de gemeente zelf te leveren.*' En hij voegt daaraan toe. ver der uitweidend over het pro bleem: „Waar Vlaardingen al lang aan toe had moeten zijn, aan de greep op de bouwwe reld. daar komt het door al dat geharrewar nog steeds niet van." Voorbeelden van dat technisch tegenspel leverde Van Duy vendijk tijdens het ontwerp van de nieuwbouwplannen voor de kaalslag Qostwijk. Daar wist hij aan te tonen dat het goedkoper kon, zonder dat dat ingrijpende stedebouw- kundige consequenties met zich mee bracht. De grootste problemen voor de toekomst van de Vlaardtngse stadsvernieuwing ziet Leo van Duyvendijk in de betaalbaar heid van de huren en de her huisvesting. „Straks in de Zee heldenbuurt, daar gaat een enorm gat vallen. Je zult zien ^iniiiiiimiiiiiiiiiUiMiiimniiiiiiimiiiiiNiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiniiiiiiiii^ ^tuiiiiiiiiifiJiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiifiJiiNiiiiiifiiiitiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiiiiuiinjiRjiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiinniiiiiiiiiiiiiiiJiiiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiriiiiir? Schiedam Om te voor komen, dat ambtenaren overspannen worden nog voordat de minister neslist over de Schïe- namse stadsvernieu wingsplannen, wil wet houder Chris Zijdeveld ne komende maanden fran experimenteren met vergaderingen en de voorbereiding daarvan. Dit jaar zijn de activiteiten op het gebied van ruimtelijke or dening zo hevig toegenomen, 5at de betrokken raadscom missie er nu aan toe is zichzelf even ruimte te geven om de zaken te ordenen. De binnen bad, YVoudhoek-Noord, de in- ,jenm-saldoregehng voor stads herstel en de lozingsverorde- ^jing zijn voorbeelden van tij drovende kwesties, waarvoor vaak de ambtenaren de verga derstukken niet op tijd kun nen afkrijgen. De „stukken- stroom" moet daarom over zichtelijker worden, aldus Zij develd. Het betekent onder meer, dat in de vaak bijzonder drukke maanden november en decem ber slechts eenmaal door de commissie vergaderd wordt. Zijdeveld wil dat zo in ver band met de behandeling van de gemeentebegroting voor J.980 en de feestdagen. Om de gemeentelijke secretarie te ontlasten zou de wethouder graag de instemming van de commissieleden krijgen om het toezenden van nota's en advie zen te beperken tot eenmaal per maand in plaats van voor elke vergadering. Zijdeveld meent dat daarmee een eind kan komen aan weekends, waarin de commissieleden koortsachtig alle stukken moe ten doornemen. Signalement: Naam Toto Ras kruising bouvier/Duitse dog Leeftijd ongeveer vier jaar Kleur zwart Geslacht mannelijk Hoogte 78 centimeter Toto is één van de zwerfhonden die alweer een tijdje in het asiel aan de SchiedamsQ Sporttaan 2 verblijven. Het blijft altijd een moeilijke opgave om de karaktereigenschappen van een zwerfhond op te sommen. Dit is ook het geval bij Toto, die zijn naam heeft gekregen in het dierentehuis. De beschrijving van zijn eigenschappen gaat dan ook over zijn periode in het asiel. Hij heeft een behoorlijke afmeting en neemt nogal wat voedsel tot zich. Dat het een kruising tussen een bouvier en een Duitse dog is wordt gekenmerkt door zijn ruige .beharing en zijn markante kop. Nu is een bouvier veelal scherp van karakter en een Duitse dog daarentegen is veelal goedmoedig van aard. Bij Toto komt alleen de beharing met een bouvier overeen de rest heeft hij geerfd van een Duitse dog: imposant, goedmoedig, rustig, een allemansvriend en zoals gezegd een behoorlijke eetlust. Toto loopt graag buiten aan de riem en wanneer hij losloopt houdt hij de baas goed in de gaten en blijft dus in zijn buurt. Wanneer hij een andere hond tegenkomt gaan wei zijn haren overeind staan, maar na even snuffelen loopt hij ongeïnteresseerd verder. Dit bewijst wel dat Toto zeer goedmoedig van karakter is. Toto zalln huis zeker rustiger zijn, dan bijvoorbeeld een klein keffertje, dat zenuwachtig heen en weer loopt. Als Toto iedere dag op een flinke wandeling mag rekenen en voldoende eten dan heeft hij het prima naar de zin. Degene die die Toto liefdevol in huis wil opnemen moet er wel rekening mee houden, dat Toto nogal wat ruimte nodig heeft. Pardoes, de hond die verleden week in Blokje Rond stond heeft een nieuw tehuis in Maassluis gekregen. dat er een doorschuifsysteem zal ontstaan. Mensen uil de Zeeheldenbuurt gaan naar de Muwj. De mensen daar schui ven door naar Holy. En in Holy komt het net in om weer in de binnenstad te gaan wo nen. die mensen kunnen de huren van nieuwbouwwonin gen betalen. Het probleem van de herhuisvesting, daar had al lang een visie op moeten zijn. Goudriaans beleid is altijd veel te nonchalant geweest." Toch is Van Duyvendijk niet pessimistisch, zeker niet waar het de organisatie van de be woners betreft. In de ander half jaar dat hij in de Vlaar- dingse stadsvernieuwing werkte is het SOS een groep geworden waar de gemeente terdege rekening mee ie hou den heeft. Maar zal het SOS nu hij weg gaat niet als een pudding in elkaar zakken? „Nee. dat geloof ik niet. Ik ben voor het SOS natuurlijk wél belangrijk geweest, maar voor al in de organisatorische sfeer. Nee, niet qua beleid. Het SOS is nu ook binnen de Stichting Welzijn geaccepteerd, ze zitten in het bestuur en het SOS mag voor een belangrijk deel gaan bepalen wat de consulent stadsvernieuwing doet," Zijn relaas over zijn ervarin gen met de Vlaardingse stads vernieuwing vat Leo van Duyvendijk tenslotte zelf ker nachtig samen met de opmer king: „Vlaardingen was voor mij een herhaling van Rotter dam, maar stroever, veel stroever." Schiedam Opnieuw krijgt he i gemeentebestuur de reno vatieplannen van woning bouwvereniging Sint Jozef on der ogen. Jaren nadat de eer ste plannen van de corporatie èn de protesten van de bewo ners besproken werden, zijn de uitgewerkte tekeningen in hot stadium gekomen dat zij alleen nog door de gemeente goedgekeurd moeten worden. De welstandscommissie heeft de plannen al bekeken, het wachten is nog op het advies van dc commissie voor ruimte lijke ordening. Het gehele complex van Sint Jozef telt 213 woningen aan Westfran- kelandsestraat. Anthonie Muijsstraat. Van Beverenstraat en Huijsmansstraat. Annie Renskers: Schiedam VVD-raadslid Annie Renskers is juist voor méér bcjaaTdenwonwgen in Woudhoek-Noord. „Natuurlijk juich ik sowieso elke woning- bauw daar toe en zal ik niet van de bejaardenwoningen zo'n punt maken dat ik mij uitspreek tegen nieuwe bouw plannen, maar ik wil wei even mijn zegje doen, te meer om dat bejaarden vaak minder naar voren komen dan jonge ren." aldus de liberale raads vrouwe. Schiedam Aan zijn laatste zomeravondconcert in Schie dam. dat hij aanstaande maandag geeft, wil stadsbei- aardicr Addie de Jong een puzzeltje verbinden. Op de beiaard van de Sint Janstoren van de Grote Kerk zal hij vanaf kwart over acht enkele werken spelen en deze later in het programma herha len. De volgorde van die wer ken verandert hij echter in de herhaling. Wie goed naar de beiaard geluisterd heeft en de nieuwe volgorde raadt, dingt mee naar een aantal prijzen. Heeft Addie de Jong met zijn vorige carillonconcerten ai toenemende belangstelling ge kregen. met zijn slotstuntje probeert hij nog meer liefde op te wekken voor deze muziek. Als intermezzo worden in het Zakkendragershuisje dia's van Schiedam vertoond. Bij de concerten, die Addie de Jong deze zomer heeft gegeven, diende dit monument aan de Oude Sluis steeds als gunstige luister plaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3