SCHIEDAMSCHE COURANT Verto Maassluis door personeel bezet John te Loo (50) wordt burgemeester van Schiedam Gemeente wil Midden- Del fiandgrond verkopen Ik neem de proef r ^-£5^ er." Links Schiedam is uiterst teleurgesteld Mikkenie Schiedam Huurders Muwi-iï krijgen geld terug m éll Kabinet volgt voordracht niet; Koninklijke onderscheiding Ontwikkelingen Broekpolder Meisje gewond bij aanrijding Orgel Remon strantse Kerk gerestau reerd ■f llBÏ Vrijdag 7 september 1979_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26443 6 PAGINA'S Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Sinds gistermiddag heeft het personeel de leiding van de Verto overgeno- Maassluis De touw- en staalstaaldraadfabriek Hol land bv (Verto) in Maas sluis Is gistermiddag door het personeel bezet. De di rectie werd om 16 uur ver zocht het bedrijf te verlaten omdat de personeel de lei ding in handen nam. Dit leidde bijna tot een vecht partij, want directeur Jo Vis- scher was niet bereidt zijn be drijf zonder slag of stoot te verlaten. Vakbondsbestuurder Peter van Emmenes van de Industriebond FNV wist hem uiteindelijk te bewegen vrij willig weg te gaan. De indur- striebonden FNV, CNV en de Unie BLHP(Beamten Hoger Leidinggevend Personeel) hebben zich achter het perso neel geschaard. Met de actie willen de werknemers berei ken dat de raad van bestuur het besluit om de Vertofabriek te verhuizen naar het Belgi- sche_Hammen intrekt De ver huizing zou erop neer komen, dat alle 116 werknemers dan op straat komen te staan. De personeelsleden zijn danook vastberaden met hun bezet- tmgsactie door te gaan totdat de raad van bestuur gehoor geeft aan hun eis om de Verto open te houden. Reeds dmsdaggmiddag besloot hei personeel tot actie over te gaan wanneer de verhuizing door zou gaan. Om de raad tot andere gedachten te dwingen werd een ultimatum gesteld. De raad van bestuur kreeg tot vrijdagmiddag 16 uur de tijd zijn besluit te herroepen. De directe aanleiding waarom gis termiddag al tot actie werd overgegaan was de komst van een vrachtwagen met aanhan ger waarop halffabrikaten ge laden moesten worden met be stemming Hammen. De vrachtwagen is door het perso neel vastgehouden en weer uitgeladen. Gisteravond stond de wagen nog steeds op het terrein geparkeerd. „Voor ons is dit hét signaal geweest om tot actie over te gaan", aldus Schiedam In links Schiedam is de benoe ming van de nieuwe burgemeester als een bom ingeslagen. De teleurstelling onder de linkervleugel van de PvdA is groot, nu Jac ques Wallage toch onverhoopt niet Schie dams eerste is geworden. De fractie-voorzit ter van de PvdA verwoordde die teleurstel ling nogal scherp. „Ik ben uiterst teleurgesteld. Dat Wallage niet benoemd is vind ik echt een gemiste kans voor Schiedam, want Wallage had een vernieuwen de aanpak kunnen betekenen, ook binnen het samenwerkingsverband tussen CDA en PvdA. Van deze nieuwe man verwacht ik geen inspi rerende vernieuwingen, want Schiedam is, lijkt mij. zijn „eindstation1'." Dielemans verzachtte zijn scherpe woorden echter nog met een sus send: „Maar het is een partijgenoot, dus zullen we hem open tegemoet treden." Ook Herman Noordegraaf (PPR) liet overeen komstige geluiden horen, zij het meer in over eenstemming met zijn milde karakter. „Toch wel teleurgesteld. Ik vermoed dat de minister Wallage te progressief vond. Dat is jammer. Wallage sprak me aan. Bij deze nieuwe is het maar afwachten." Rob Hijmans (D'66) meende dat het vooral tenaanzien van de stadsvernieu wing jammer was dat Wallage niet benoemd is, maar vond de keuze van Terloo toch uileinde lijk gunstiger. „Als je de profielschetsen bekijkt dan beantwoordt Terloo daar toch beter aan. Vooral omdat deze man Schiedam waarschijn lijk niet als doorganspost zal zien. Die kans zat er bij Wallage wel in. En bovendien: de man komt uil een gewest waar ze weten wat werk loosheid is, dus dat is ook gunstig. Ja, vermoe delijk tevreden, zo zou j"e mijn reactie het best samen kunnen vatten." Ronduit tevreden noemde CDA-fractieleider Siem Rosman zich. „Schiedam is te feliciteren met de benoeming van deze burgemeester, Een CDA-er was ook best leuk geweest, maar ge- tien de realiteit zat dat er niet in. Deze man heeft jaren ervaring. En bij Wallage was het maar afwachten geweest. Hij was wel erg jong en had geen enkele ervaring als burgemeester. Nee, Schiedam zal best met deze nieuwe burge meester uit de voeten kunnen." De enige die zich in het openbaar het lot aan trok van de net niet benoemde Jacques Wallage was ironisch genoeg VVD-leider Gerard Ver- hulsdonk. „Het is jammer voor Wallage dat hij zovaak genoemd is ais kandidaat. Die zal vana- yond wel een fikse borrel nodig hebben. Maar ik vind het besluit van de minister een even wichtig besluit. Er schijnt van de nieuwe bur gemeester de roep uit te gaan geen drammer te zijn. Daar ben ik tevreden mee. al is de teleur stelling bij de linkse krachten begrijpelijk. Waar deze man is, heb ik begrepen, ook voor oe. noem het maar rechtse krachten aanvaard bar. En dat is belangrijk genoeg." CPN-er Eef Collê was gisteren voor commen taar niet bereikbaar. Schiedam John te Loo (50) wordt de nieuwe burgemeester van Schie dam. Sinds 1972 is hij eerste burger van Winschoten en hij zit al 21 jaar in dat vak. Hij wordt op 16 oktober in Schiedam geïnstalleerd als opvolger en generatiegenoot van Arie Lems. Mr. J. G. te Loo maandag wordt hij 51 jaar heeft van het kabinet de voorkeur gekre gen boven de 33-jarige Groningse wethouder Jacques Wallage, die als eerste was geplaatst op de voordracht van mr. Maarten Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Hol land en minister Hans Wiegel. Voor Wallage had ook de Schiedamse PvdA- fractie in meerderheid een voorkeur uitgespro ken. waardoor enkele andere kranten al stellig van zijn benoeming uitgingen. Te Loo gold als een sterke nummer twee. Hij is in Oost-Groningen een uiterst geliefd politicus, die het harmoniemodel voorstaat. Geboren in Harlmgen, getrouwd met Jacoba Scharft en in het bezit van twee kinderen woont hij middenin het centrumstadje Win schoten. In de verzoeningscommissie rond de burgemeesterscrisis Sake van der Ploeg in Oude Pekela speelde hij een belangrijke rol. Vlaardingen De Vlaardingse internist, dr. J. Th Bernard, is, ter gelegenheid van zijn afscheid, benoemd tot Offficier in de Orde van Oranje-Nassau. Bij een af scheidsbijeenkomst in het personeelsres- taurant van het Holyziekenhuis, heeft burgemeester W. A, Kieboom van Vlaar dingen vanmiddag de Koninklijke Onder scheiding uitgereikt. Zijn politieke carrière kent een Drentse periode, die in 1958 begon in Gasselte en werd voortgezet in Borger. Ja renlang was hij fractieleider in de Drentse staten van de PAK (PvdA, PPR en FSP), tot hij in 1972 werd benoemd tot burge meester van Winschoten. Op pagina 3 staat een interview met hem, dat gisteravond, een paar uur na de bekendmaking van zijn benoeming in Schie dam door het ministerie van binnenlandse zaken, werd af genomen m zijn villa aan de Burgemeester H.J. Wichers- straat in Winschoten: een huis vol feestgangers, met een rood-wit-blauwe wimpel in de tuin. „Ik ben nu woningzoe kend", zegt hij blij. Gisterochtend had PvdA-ka- merhd Schelto Patiin ons nog gezegd vandaag de benoeming van de Schiedamse burge meester te vernachten. Een naam wist hij op dat moment niet: „Het kabinet heeft er over gesproken, maar met de hand op het hart, ik weet nog niet wie de gelukkige is", al dus Patijn, die in de PvdA de "burgemeesterspecialist' is. Die functie houdt in, dat alle PvdA'ers in den lande, die er gens naar een burgemeesters plaats solliciteren, zich bij hem melden. Zo kan de partij over zien, welke leden gezien hun talenten en carrièreplanning het meest in aanmerking ko men. Te Loo was zo'n PvdA'er, die na 21 jaar burgemeesterschap en na zeven jaar Winschoten voor promotie in aanmerking kwam. Het kabinet heeft ken nelijk de sprong voor Wallage te groot gevonden: was de Groningse wethouder voor Schiedam benoemd, dan had hij dus Te Loo gepasseerd. Dat is een andere benadering dan alleen kijken naar de voor dracht van Vrolijk en de keus van het kabinet, waarbij Wal lage gepasseerd lijkt. Schelto Patijn is als burge meesterskenner in de PvdA de opvolger van Jacob Veil inga uit Leeuwarden. Over Vellin- ga deed de ronde dat hij de Tweede Kamer onder meer heeft verlaten om nu zelf eens burgemeester te worden, en gelet op zijn bestuurlijke erva ring was volgens Haagse poli tieke kringen Schiedam met 75.000 inwoners een plaats van formaat. Gisteren liet Veil inga on2e krant echter nog weten totaal geen aspiraties te heb ben. Frappant is dat de Rijksvoor lichtingsdienst gistermiddag nog meedeelde dat de benoe ming van de burgemeester voor Schiedam nog met op de agenda van de ministerraad heeft gestaan. Er werd echter snel aan toegevoegd, dat dat met hoeft te betekenen dat de kwestie ook niet besproken is. Bij de afdeling voorlichting van het Provinciehuis werd de bekendmaking pas m het weekend verwacht, als mr. Vorlijk terug is van vakantie. Bij de Groningse PvdA is men over het algemeen in zijn nop jes met de keuze van het kabi net. Juist voor de bekendma king via binnenlandse zaken afkwam, had fractieleider Rein Zunderdorp nog gezegd het eventuele vertrek van zijn fractiegenoot Wallage naar Schiedam niet toe te juichen. Schiedam Dik huiden, spetteren de muzikale clowns, voet- jongleuses, vurige hengsten, tijgers, vuurvreters, ka melen en andere spectaculaire at tracties zijn zater dag en zondag weer te bewonde ren in de circus tent van Mikke nie op het Schie damse Schutters veld. Zaterdag worden De clowns staan er borg voor dat de lachspieren ze ker gebruikt moeten worden. er voorstellingen om 15 en 20 uur gegeven en zon- tijg om 13 30 en 16 uur Zeker voor dege nen die er prijs op stellen om ook eens een keer met hooggeeerd pu bliek te worden aangesproken is een bezoek aan dit Nederlandse ci reus best de moeite waard. Vlaardingen Voor alle 694 Mmvi-woningen in de Vlaar- <hngse Babberspolder gaan de huurverhogingen van 1 juli dit jaar'en vorig jaar uiet door. .Staatssecretaris «rockx heeft het college Medegedeeld dat hij met dit verzoek instemt Ook de staatssecretaris is van mening dat de staat waarin de huizen verkeren zo slecht is dat de gevraagde huurverho ging niet redelijk was. Eerder al was de gemeente, op aandrang van de bewonersve reniging, tot de conclusie ge komen dat huurverhoging niet rechtvaardig was. Een flink aantal bewoners weigerden trouwens al de huurverhoging te betalen. De directeur van het woningbedrijf heeft de overige bewoners die de ver hogingen wel betaald hadden inmiddels geschreven dat zij de teveel betaalde huur vanaf 1 juli 1978 terugkrijgen. De staatssecretaris zou nu wel graag van de gemeente willen weten hoever het verbete ringsplan aan de Muwi-I wo ningen inmiddels is gevorderd. Vlaardingen Het college gronden in de Broekpolder van B en W van Vlaardin- te verkopen aan het Rijk. gen heeft in principe besla- onder de voorwaarde dat ten de Midden-Delfland- deze gronden binnen een na- Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt j vinden, wordl zonder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad I** Q» op??' s»®- VI oO»? IM"0* aatn- der te bepalen termijn be* bost worden. Het is bekend dat het ministe rie van C. R. M. binnen bet budget de nodige gelden be schikbaar heeft om deze aan koop te doen, maar moet deze gelden wel nog dit jaar beste den. De gemeente Vlaardingen is eigenaresse van dit braaklig gende stuk terrein, dat ligt tus sen de golf-course en de recent ontsloten en ontwaterde Los- wal 9. Het zou in principe mo gelijk zijn dat de gemeente Vlaardingen dit terrein bebost, maar aangezien de verant woordelijkheid voor dit gebied ligt bij de Reconstructie Com missie Midden-Delfland, zou dat erg onlogisch zijn. Het is namelijk zo dat de aankopen die deze commissie doet voor honderd procent voor reke ning van het rijk komen, de inrichting voor 75 procent en de exploitatie voor vijftig pro cent. Hel college heeft verder beslo ten een raadsvoorstel voor te bereiden voor ontwatering en ontsluiting van het 43,1 hecta re metende centrale deel van de Broekpolder. In de novem- berraad zou dit voorstel aan de orde moeten komen. In de decemberraad wil het college vervolgens het bestem mingsplan Broekpolder in de raad brengen. De gemeentelij ke planologen zijn al druk be zig om allerlei juridische kwinkslagen te verzinnen voor de roemruchte „witte plekken" m dat bestemmings plan. Het is bekend dat Rijn mond vasthoudt aan de be stemming woningbouw oor de Broekpolder, zoals dat m het Streekplan staat vermeld. De gemeente Vlaardingen blijft voorstander van totale bebossing en zegt de voor de Broekpolder geplande wonin gen elders m Vlaardingen te kunnen realiseren. Het te ont werpen bestemmingsplan moet deze schijnbaar onver zoenlijke standpunten samenb rengen Boer Van Woerden komt steeds geïsoleerder te staan. Tamelijk cynisch besloot het college „met tot kwaliteitsver betering" van zijn gronden over te gaan. Daarmee is zijn vonnis feitelijk getekend. 's-Gravenzande Een elfjari ge meisje P. van O. uit 's-Gra venzande, ts na een aanrijding op de Maasdijk gewond ge raak L Zij reed op haar fiets ter hoogte van de Kleine Sluis toen zij werd geraakt door een au to.Zij moest met een hoofd- wond,een kaakwond en een fractuur aan de hand naar het Bethel-ziekenhuis in Delft worden vervoerd. De bestuurster van de auto, de 27-jarige A- M. uit Delft reed teveel naar rechts. Hierdoor raakte zij het trottoir, begon te slingeren, raakte het meisje op de fiets en reed vervolgens de sloot in. De Delftenare werd licht gewond maar hoefde niet in een ziekenhuis *e worden opgenomen. De auto weid zwaar beschadigd. Peter van Emmenes. Tijdens de bezttmgsacties gaat het werk gewoon door. Het be drijf kent een drieploegenstel- sel hetgeen betekent een mid dag-, een avond en een nacht ploeg. Tijdens het weekeinde wordt niet gewerkt. Naast de ploegen die werken houdt het actiecomité van twaalf man het bedrijf en het terrein con stant in de gaten, ook tijdens de weekeinden „De stemming onder het personeel is prima. Ze zijn vol ijver aan het werk", aldus de vakbondsbe stuurder De Maassluise fabriek heeft de afgelopen twee jaar m totaal zo'n vier a vijf miljoen verhes geleden, terwijl het bedrijf volgens een va kbonds verte genwoordiger "barst van de orders". Begin dit jaar werd er nog voor ruim drie ton m de fabriek geïnvesteerd. De Unie BLHP heeft al eerder via en woordvoerder laten weten, dat het er veel van weg heeft ge had. dat er willens en wetens naar zo'n groot vervhes is toe gewerkt. Het is in ieder geval een feit, dat het bedrijf in Bel- gie een groot deel van de eventuele verliezen vergoed krijgt. De directie was gistera vond niet voor commentaar bereikbaar. Vlaardingen Tijdens een speciale kerkdienst zal het gerestaureerde orgel van de Remonstrantse Kerk (hoek Hoflaan/Emmastraat) door de orgelcommissie overge dragen worden aan de ge meente. Tegelijkertijd zal dan het orgel officieel in gebruik worden ge nomen. Deze kerkdienst die zal worden geleid door domi nee Dumker uit Rotterdam, vroeger overigens dommee van deze gemeente, wordt zon dag om half elf gehouden in de Remonstrantse kerk. r.f' lei i 'fiti a

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1