Toch kritiek op inspraak Schiedams nieuwe burgemeester John te Loo: Dieven ontdoen directeur van bedrijfsgege vens Vrouwen- kafé start met kleding- beurs V - Woudhoekers krijgen weinig zekerheden'' Open dag voor geestelijk gehandicapten Kantoor ruimte in ontwikkeling Postzegels ruilen kan weer Wandelen met muziek t VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 sc/vD;\vwa Ik heb de naam geen nlakkeli Ice te zijn Winschoten „Ik wist het al even eerder als gis termiddag. Voor mij was het niet bepaald een com plete verrassing, want twee weken geleden had ik het al zien aankomen. Het zal voor Wallage geen pretje zijn geweest. Ik heb zelf in die situatie ver keerd dat ik als belangrijkste kandidaat werd ge zien en door iedereen genoemd werd en het niet werd; dat was met Vaassen in 1977. Mijn naam werd toen steeds genoemd, zoals met Wallage nu in Schiedam is gebeurd. En dat moet voor hem ui terst onplezierig zijn nu". Mr. G.J. 'te Loo vindt het met vreemd dat aan hem de voorkeur is gegeven boven de 33-jarige Groningse wet houder Jacques Wallage voor het burgemeesterschap van Schiedam. „Zo gebeurt hei in het gemeentelijke doen en laien wel vaker, dat een tweede keus er koint. Je moet hel ook niet zo strikt zien als een voordracht, het is meer een aanbeveling, ach, en daarin is best moge lijk dat de minister terug koppelt naar de commissaris voor nadere oriëntatie". Schiedam lijkt John te Loo een gemeente waar hij aan toe is. „Ik doe dit vak nu al 21 jaar en je ziet een gestage groei in de gemeenten waar ik zat". Hij somt op: in 1D58 begonnen in Hasselte in Drente, een gemeente van vierduizend inwoners, en daarna Borge, een gemeente van vijftien dorpjes met in totaal 12.000 zielen. In 1972 kwam Winschoten, een ge meente van 70.000 inwoners met een duidelijke centrum functie. Automatisch kwam er toen ook een eind aan zijn sta ten lid maatschap in Drente, waar hij fractielei der was geweest van de PAK, een combinatie van PvdA, PPR en PSP. „Ik heb in die tijd een enorme be wondering gekregen voor deze mensen, met die par tijen met wie wij samen werkten". zegt Te Loo. Hij is vrij klem. ziet er in zijn kamer (beneden gaat het feest gewoon door) zeer ernstig uit zijn doctoraal rechten haalde hij in 1969 en spreekt van zijn gezicht. Hij lacht geleidelijk aan meer. Pretoogjes. En toch zakelijk. „Het was een heerlijke tijd, Drente". De sprong naar Schiedam lijkt hem ver kwikkend. Hij ziet vooral in de economische problema tiek bepaalde overeenkom sten. „Vanwege de proble matiek heeft Winschoten vier wethouders. Dal is veel voor een gemeente van die omvang. Toch hebben de wethouders en ik elk zware portefeuilles, ikzelf een bij zonder zware waarin econo mische aangelegenheden en energie, ruimtelijke orde ning en middenstand. Het is in feite teveel. Om voorbeel den te noemen van de duffe ellende, die wij hier kennen: er is in 1973 een persgasfa briek van Philips hier ge vestigd en er is alle schijn van dat in 1980, misschien '81 de gasproduktie gestaakt moet worden. Vierhonderd werknemers! Ik vind dat er per se vervangende werkge legenheid moet komen, dat moet echt, en daarom wordt er driftig overleg gevoerd met de raad van bestuur, de ondernemingsraad wat dat betreft kunnen wij goed bijpraten, want de onder handelingen daarover, met de provincie en het bedrijf, lopen alle via het gemeente huis van Winschoten. Ook hebben we hier de afslan king, of liever afgang, van een dochter van Neder horst meegemaakt. De werkgele- door Kor Kegel genheid in Winschoten ligt rond de acht procent, in de winter vaak zelfs lot veer tien procent van de beroeps bevolking. Daarmee is Win schoten een van de zwarte plekken op de kaart van de werkgelegenheid in Neder land". Uit de profiel-schets van de Schiedamse gemeenteraad heeft hij de grote problemen van deze gemeente begre pen. „Ik heb geproefd wat er speelt, maar ik weet er nog te weinig van om een onomwonden oordeel er over te kunnen geven. Na tuurlijk ga ik binnenkort mijn eerste bezoeken aan Schiedam afleggen, ik heb vanmiddag nog kontakt ge had met jullie gemeentese cretaris". Gezien de portefeuilleverde ling in Schiedam en gezien zijn activiteiten in Winscho ten zal mr, John te Loo of in Schiedam met zijn duimen moeten draaien of wel licht na een herverdeling van portefeuilles zich meer met de wethouders moeten bemoeien dan in Schiedam gebruikelijk leek. Juist de Schiedamse PvdA- fractie verwachtte van Wal lage een energieke aanpak. „Ach, wat is je er mee be moeien. Je bent als burge meester niet de baas van de wethouders. Er moet een sfeer van collegialiteit zijn". „Ik loop er teveel tegenaan, dat ze naar mij toekomen met het verzoek om eens met mij te praten. Dan zeg ik: bent u al bij de betrok ken wethouder geweest? Ja, zeggen ze dan. maar dat hielp niet. Nou, zo moet het niet zijn. Ik denk dat ik wel kan inschatten wat er van mij verwacht wordt. Ik ben voorop gesteld een voorstan der van een collegiaal be stuur, waarbij je met elkaar diepgaand praat, wantje ziet "mm VTC V - 1 sP'ii er niet om de klessebessen. Een wethouder mag best in zijn eentje klungelen met een bouwvergunning, maar als het om structurele zaken gaat moet dat door het hele college principieel doorge praat worden. Daarbij ga ik verschillen van mening niet bracht, al streef je er na- uit de weg, ik vind zelfs dat tuurlijk naar zoveel moge- die ook duidelijk naar bui- lijk op een golflengte te zit ten moeten worden ge- ten". Al speelt volgens Te Loo hei toeval mee dat juist Schie dam vacant werd, reden voor hem om ook te sollici teren was de havenfunctie van de agglomeratie waarin hij nu terecht komt. „Zo'n agglomeratie als Rijnmond brengt gevolgen voor een afzonderlijke gemeente met zich mee. Die benieuwen mij. Ik wil dat grotere schip ook daarom wel bevaren. Het is ook een stukje jeugd sentiment. De haven. Ik ben in Harlingen geboren, heb ik Urk gewoond en ben op gegroeid in de buurt van zee en haven. Dat ik in Harlin gen woonde had te maken met mijn vaders werk aan de bouw van de Afsluitdijk, omdat ik m Urk woonde had te maken met de ge reed kom mg van de Noord- oostpolder. De grote IJssel- meerwerken spelen een rol in mijn opvoeding- Mijn achtergrond: moeder kwam uit een baggerwerkersfami- lie uit Sliedrecht, mijn vader uit de Gelderse Achterhoek, en daarom ook deed ik trou wens veel gedachten op in alle delen van het land. Bo vendien ervaar je zo meer van je folkloristische dog ma's...". Het college van Winschoten kent drie PvdA'ers en een CDA'er, evenals in Schie dam, al is de gemiddelde leeftijd van de bewindslie den in Winschoten bedui dend groter. Moeite met ge neratieconflicten? „Ik heb daar moeite mee, als van toevallige leeftijden een punt wordt gemaakt. Een jong iemand is niet per defi nitie energieker in bestuur lijk werk, een ouder iemand is beslist niet altijd uitge blust". Daarom vindt Te Loo onterecht, dat de neus opge haald wordt voor het feit dat Schiedam zijn eindstati on zou kunnen zijn. „Ik heb de naam geen makkelijke te zijn". Het verbaast hem dat het Schiedamse college na een jaar nog zonder werk programma draait, maar voeit zich straks niet de eer ste aangewezene om dat er door te drammen. Nodig vindt hij zijn programma heel duidelijk. Over de ge groeide spanning lussen PvdA en CDA in Schiedam: „Als er een doelstelling is tegenstellingen aan te scher pen, dan zijn de onderhan delingen met goed geweest". Verhuizen naar Schiedam: „Je hebt natuurlijk altijd een mate van nostalgie. Spijt, voor een deel, want je laat iets achter. Drente was een heerlijke tijd voor mij. Winschoten heb ik met veel plezier gedaan. Ach, met Schiedam zal het ook zo zijn, dat als je in het werk onder duikt. datje absorbeert en je er helemaal inrolt". De kinderen? „De oudste. Ronald van vijftien, ziet hef met realiteitszin. Saskia van tien zegt: waarom nou? Dan herinner ik mij mijn eigen jeugd, van hot naar her. Ik denk dat het reuze mee zal vallen". Schiedam Een waardevolle Postzegel verzameling en acht Bijgewerkte stockboeken van ^Jfizaak is een 67-jarige direc teur kwijt na een inbraak in woning aan de Stadhou- ^Jyaan. De dieven namen massief zilveren snuif- mee, alsmede een gou- r6'1 ketlinghorloge, Via de keukendeur kwamen de in- /ekers binnen. Zij richtten honderd gulden schade hoe groot de waarde van ■Bbuit totaal is. kon de diree- nog niet vaststellen. T;n 25-jarige moeder werd in Hema in Schiedam het slachtoffer van" een zakkenrol ler. Uit de kinderwagen ver dween een witlinnen tas met portemonnee, betaalmiddelen en persoonlijke bescheiden. Pas toen de baby ging huilen, bemerkte de Schiedamse de diefstal. Uit een vrachtauto op de Vlaardingerdijk werden twee tentzeilen a 350 gulden gesto len van een 32-jarige mark top zeiler. Eigenaar is het Rotter damse bedrijf A. Broer Zoon. Uil een auto op het £m- maplein werd een radiocasset terecorder van 525 gulden ge plunderd. Schiedam Onverwacht felle kritiek is toch gekomen op de voorstellen van de Schiedamse wethouders voor de verdere inspraak voor de woningbouw in Woud- hoek-Noord, Heeft de commissie voor ruimtelijke ordening in principe groen licht gegeven voor de nieuwe bouwplan nen, het schiet PvdA-raadsüd Jos van der Lugt en zijn PPR-collega Herman Noordegraaf nog steeds in het verkeerde keelgat hoe het college de Schiedammers daarbij wil betrekken. ..Alle inspraak, die er voor Woudhoe k- Noord gaat komen, is natuurlijk een ver betering, hoe dan ook." aldus Van der Lugt. „Er was immers helemaal geen in spraak. dus alles wat je meer biedt, is meegenomen. Maar dat hoeft niet te be tekenen, dat ik daar dan ook genoegen mee neem. Het blijft onder de maat. Vooral bij de uitwerking van de bouw plannen, als de toekomstige bewoners erbij betrokken worden, is de inspraak volstrekt onvoldoende geregeld." Noordegraaf: „Ik zie in de inspraakpro cedure, zoals die is voorgesteld, nog te weinig mogelijkheden voor medezeggen schap. Er zal in volgende plannen toch echt meer gedacht moeten worden aan het instellen van bewonersraden, vooral voor de periode na de oplevering van de woningen. De huurders rad en, zoals die bestaan in Assen en Spijkenisse, zijn daarbij goede voorbeelden. Over finan ciële randvoorwaarden, gezamenlijk on derhoud van de woningen en inrichting van de woonomgeving hebben de bewo ners daar veel meer bevoegdheden dan wat in Woud hoek-Noord volgens de voorgestelde procedure haalbaar kan zijn." Zowel Van der Lugt als Noordegraaf hikt aan tegen de inspraak in een later stadium, dus wanneer de toekomstige bewoners van Woudhoek hun zegje zou den moeten doen. Die fase wordt om schreven als de opdrachlgeversfase, als de inspraak wat de gemeente Schiedam betreft achter de rug is. Van der Lugt, die, als hij opbouwwerker in Sebiedam- Noord blijft, terzijnertijd met die in spraak te maken krijgt, vindt dat minder aan de bouwers overgelaten moet wor den. „Er wordt van uitgegaan, dat het alle maal een zorg voor later is. Maar de pro cedure wordt nu wel even vastgelegd, zonder dat gegarandeerd wordt dat de bewoners straks veel te vertellen hebben over financiële aspecten van de bouw, over de methodische aanpak en het in schakelen van deskundigen en wat de beroepsmogelijkheden zijn. Nou heb ik wel enig vertrouwen in het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, want die staat meestal wel open voor ideeen, maar goed, het Bouwfonds bouwt natuurlijk met heel Woudhoek vol... Voor de toe komstige bewoners zijn er ie weinig ze kerheden." iiiii[iiii)tiijjir;fiiiijiHiiiirijiiiii!iiiiiii}j)iuii!it Schiedam De btichting voor gespecialiseerd jeugd- en vol- wassenenwerk Schiedam (G. J. V. W.) houdt zaterdag in haar^ clubgebouw aan de Dr, Kuyperlsan 4 een open dag. Het doel van deze dag is om de Schiedamse geestelijk gehandicapten kennis te laten maken met de activiteiten die het GJVW wekelijks organi seert. Vanaf 11 uur tot 13 uur wordt hen de mogelijkheid ge boden aan diverse activiteiten deel te nemen. iiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiuiiiiiuiiiiKiimiuiiiiiiui SchiedamSeptember is een belangrijke maand voor indus triegebied 's-Graveland. Deze maand worden enkele nieuwe kantoren opgeleverd, begon nen wordt met de bouw van andere, en in deze periode zul len ook spijkers met koppen worden geslagen voor de bouw van v;er kantoorflats aan de *s-Gr»vcJandseweg. waarmee Van Wijnen Vastgoed per 1 ja nuari wil beginnen. Morgen is er bij meubelfabriek Maroen een open huis. Woord voerder J. de Jonge spreekt van uitbreiding van de toon kamer aan de Calandstraat met achthonderd vierkante meter, die in de nabije toe komst nieuwe arbeidsplaatsen zal Opleveren. Een open huis is woensdag 19 en donderdag 20 september tijdens de gebruike lijke openingstijden ook te verwachten btj Mat Nederland BV. m het nieuwe district skantoor voor computer- en tekstverwerkingssystemen aan de 's-Graveiandseweg. Bouwvergunningen zijn dezer dagen afgegeven aan de Beve- ka-combtnatie aan de Van Heekstraat en aan de BV N teu wpoortweg. Maassluis - Voor het eerst na de vakantieperiode wordt er zaterdag in het Maassluise ont moetingscentrum Koningshof aan de Ui verlaan 20 weer een postzegelbeurs gehouden. Het ruilen vindt plaats in de ztt- kuil en in de biljarthoek van 13.30 tot 17 uur. Toegang gra tis. Vlaardmgen Wanneer u za terdagmiddag toch in de buurt van de Vlaardingse Markt bent is best de moeite waard om de Grote Kerk binnen te lopen. Van 15 tot 17 uur geeft organist Aad Zoutendijk met medewerking van het kamer muziek-ensemble ..Bach en zo..." daar een wandelconcert. Er worden werken van Jan Pzn Sweelinek. Abraham v.d. Kerckhoven, Domenico Scar- lutti, Vincent Lubeck, Dietrich Buxtehude, F.M. Veracini, Ni colas de Grigny, G F. Tele- mann en Johann Seb. Bach. Vlaardingen Het Vrouwen- ka fé West wijk start het nieu we seizoen met het houden van een kledingbeurs voor da mes- en kinderkleding. De beurs wordt dinsdag 11 sep tember vanaf 19.30 uur gehou den in het Ontmoetingscen trum aan de Vlasardingse Flo- ris de Vijfdelaan 2. Ter ver koop aangeboden kleding moet voorzien van een prijs de). Ook is het mogelijk om kleding te ruiten. Verder zal er ook gepraat worden over hel programma voor het nieu we seizoen. Ideeen zijn van harte welkom. Nu het vrou- wenkafé door de gemeente wordt gesubsidieerd kunnen voor het nieuwe seizoen wat uitgebreidere programma's worden gemaakt. Er wordt ge dacht aan een tweede avond in de maand met een vast onder werp, film of iets dergelijks.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3