Ultimatum aan gemeenteraad: 'Beslis nü over inspraak! 1 Tweede inspraakronde sociaal-cultureel plan 9 West slikt de voorgebakken koek niet meer Schiedam vraagt geld voor welzijn Ad van Stenis exposeert in galerie De Duig Verkoop kunst, zei Paalman in 1972 zelf al...' Ligplaatsen nog) niet opheffen' Eondenkapster list knipgeld Mariastraat kampt met stadsvernieuwing 75 jaar mannen- zang Restemmings plan blijft uit Raadscommissie: subsidie voor rechtswinkel MAANDAG 17 SEPTEMBER. 1979 SC/VD/W'.V 3 (riaardingen De drie werk groepen die in Vlaardingen het sociaal-cultureel plan voorberei- Jcn, zijn in de afgelopen maan» ijeo verschillende malen bijeen raweest om de opmerkingen die tijdens de eerste inspraakronde (van 18 april tot 3 mei 1979) ge maakt zijn te bespreken, peze bijeenkomsten hebben geleid pt aanvullingen en bijstellingen ten de vier door de werkgroepen gemaakte inspraaknota's. Tijdens de eerste inspraakronde is door de insprekers nadrukkelijk gevraagd om een tweede inspraakronde. Men wilde de mogelijkheid hebben om te reageren op de verwerking door de werkgroepen van de op merkingen die tijdens de eerste in spraakronde gemaakt zijn en wel vóórdat de nota's aan het college van B en W worden aangeboden. De insprekers en andere belang stellenden krijgen daarvoor nu de gelegenheid op donderdag 27 sep tember in de Burgerzaal van het stadhuis, om acht uur *s avonds. De werkgroepen hebben nu, ter voorbereiding van deze avond, een boekwerkje (de inspraaknota) sa mengesteld, waarin zeer overzich telijk per nota de suggesties die uit de inspraakavonden naar voren kwamen, zijn verzameld en voor zien van commentaar van de werk groepen. Vervolgens is er een lijst van aanvullingen en correcties op de verschillende nota's opgenomen. Daarnaast zijn de inleidingen van de nota „verkenning" en de nota „doelstelling" helemaal herschre ven, tijdens de eerste inspraakron de was namelijk gebleken dat deze over het algemeen als veel te vaag werden ervaren. De werkgroep „verkenning" doet in het boekwerkje het voorstel om nogmaals te trachten gegevens over de in Vlaardingen aanwezige be hoefte aan sociaal-culturele activi teiten te verzamelen. De pogingen van de werkgroep In die richting hebben niet het ver wachte resultaat opgeleverd, terwijl het belang van een dergelijk over zicht tijdens de inspraakavonden herhaaldelijk naar voren kwam. De werkgroep geeft er de voorkeur aan de benodigde gegevens te ver zamelen door middel van monde linge interviews met ongeveer hon derd personen die op een of andere wijze betrokken zijn bij het sociaal- cultureel werk. De werkgroep denkt dat met deze methode op be trekkelijk eenvoudige en snelle wijze redelijk betrouwbare gege vens kunnen worden verzameld. Het is de bedoeling om met het zojuist verschenen boekwerkje tot een afronding van de discussie over de eerder verschenen nota's te ko men. Nadrukkelijk wordt vermeld dat er geen tijd is voor een derde inspraakronde. Na de inspraakronde van 27 sep tember komen de werkgroepen weer bijeen om. indien de inspraa kavond daartoe aanleiding geeft, een laatste wijziging in de nota's aan te brengen. Daarna worden de reeds versche nen nota's, het al genoemde boek werkje (de inspraak nota) met aan vullingen en wijzigingen en het verslag van de inspraakavond van 27 september aan het college van B en W aangeboden. Het college zai dan hierover een beslissing nemen en de raad een voorstel doen. ^Schiedam In de nieuwe «Voorwaarts, het maandor- ,gaan van de Schïedamse «PvdA, herinnert oud-wet- *houder voor cultuur Truus <Verwey-de Graaff eraan jdat museumdirecteur Hans ,Paa!man in 2972 zelf de isuggestie heeft gedaan om szestien gouaches en een ^schilderij van Karei Appel ,te verkopen. Zij snapt ,daarom niet, waarom twee Jeken, Hans Bakker en ,Hans Konings, zoveel re acties aan de Nederlandse ^museumwereld hebben AorUlokt met hun ideetje om de kunstcollectie te 'verkopen.Zij vindt de re acties op de museumnotitie Van Bakker en Konings 'bedenkelijk: „Kunst is 'kennelijk heilig verklaard: een leek dient er zijn 'mond over te houden." Het PvdA-lid, nog actief .'binnen de vereniging 'vrienden van het stedelijk 'museum, spreekt ook haar «ontevredenheid uit over dc tegenwoordige gang van zaken. „In de tijd van Pierre Janssen bruiste het ^museum van leven, en Jan de Grauw was op inven tieve wijze bezig mensen door eigen ervaringen te brengen te brengen tot het beleven van kunst. Die draad zou weer opgepakt moeten worden," aldus Truus Verweïj. Zij vindt een herbezinning op de taak van het museum ge wenst: „Regionaal gezien heeft het Schïedamse mu seum niet meer de aanvul lende functie van 1954." iportraad: chiedam De sportraad van e' gemeente Schiedam heeft et college van B en W gead- iseerd de ligplaatsen voor leziervaartuigen bij het ge- leentelijk terrein van de rei- igingsdienst voorlopig nog iet op te heffen. Vtgens de raad kan de ge- i jeente daar beter mee wach tel*: in tot de nieuwe reereatieha- idf en gereed is gekomen. Een ia eel van de ligplaatsen is on zen. angs al verdwenen bij bagger- be* werkzaamheden in het „die- Mfc je" achter de gemeentereini- ijt mg. SchiedamWest komt in opstand. „De gemeente ver stuurt de uitnodigingen, de gemeente maakt de agen da, de gemeente zit de ver gaderingen voor, de ge meente kapt discussies af en de gemeente maakt de notulen," somt Bea van Ette op. Zó verloopt momenteel de inspraak voor de stadsver nieuwing in Schiedam-West. „Dat moet dus duidelijk an ders," zegt Cees van Mil. Vanavond kan de gemeente raad goede wil tonen. Op de agenda staat een brief die wijkcentrum De Bever, cen trum De Kreek, bewonersve reniging Schiedam-West, stichting maatschappelijk werk Schiedam en de Turkse vereniging gezamenlijk heb ben verstuurd. Als de stads bestuurders zich met een jan- chiedam Het gemeente bestuur van Schiedam heeft het öllege van gedeputeerde staten per brief laten weten in anmerking te willen komen voor een bijdrage uit het ari' fonds verbetering en ontwikkeling welzijnsvoorzieningen* sie iveau Zuid-Holland". eiT te projekten die voor een bijdrage in aanmerking komen zijn: Uitbreiding van het kinder- 5 agverblijf Honki Ponk. Aanschaf van een bus voor ejaarden /in validen vervoer. Een open jongerencentrum thiedam-Noord. ?Herindeling en renovatie het wijkcentrum Nieuw- «d. ^Aanschaf van een sociale "is voor professionele 'pverleners. iedam In de honden- »li!?-0n .°.p he* Boerhaave- j*® is bij een inbraak een %?ic maPJe met duizend WQen gestolen, wmoedelijk werd een valse cute] gebruikt om in de wo~ van de 45-jarige honden- •Rorgster te komen, p de Lange Achterweg werd van 250 gulden gesto- P* De 22-jarige eigenaar gaf politie als kentekennum- opf 05-65-VM. Een win- -ötef sloeg toe bij Turksma de Grote Markt en nam er radiocassetterecorders 10 548 gulden mee. tje-van-leiden van de brief afmaken en de vijf instellin gen niet met duidelijke uit spraken tegemoet komen, betekent dat „revolutie", al dus John de Kievit. Want bij de huidige gang van zaken „worden gewoon wat men sen gebruikt om de inspraak gestalte te geven", zoals Wim van Nieuwenhuize dat zegt. Het viertal, Bea van Ette, Cees van Mil, John de Kievit en Wim van Nieuwenhuize, vertegenwoordigt de ge noemde instellingen alsmede grote aantallen bewoners van de Mariastraat en omge ving, waar de gemeente ver nieuwingsplannen heeft: sloop dus, met nieuwbouw, en renovatie. Er rijzen veel vragen: wat wil de gemeente in principe afbreken en waarom dan wel, wat ge beurt er met de huidige be woners en hoe zal eventuele nieuwbouw afgestemd zijn op de buurt? En ook: in hoe verre krijgen de bewoners wat te vertellen? De vier uit 't westen zijn vo rige week donderdagavond in het oude stadhuis geweest om er de fracties van de poli tieke partijen te informeren over de wensen, die onder de bewoners leven. Met PvdA, CDA en D'66 kon worden gesproken. Naderhand heb ben de vier PPR-raadslid De bewoners krijgen te weinig kans hun wensen voor de toe komst van de Mariastraat en omgeving (West 1-A) uit te spre ken. door Kor Kegel Herman Noordegraaf nog ge-, beid, omdat hij tot nu toe de enige was die voor „bouwen voor de buurt" pleitte. Als dat vanavond allemaal niets oplevert, gaat West de verde re inspraak op eigen houtje regelen. Zonder ambtenaren met voorgebakken koek er bij, daar komt het dan op neer. Zigeuners De houding van de ambtena ren valt al niet m goede aarde. Wim Nieuwenhuize vindt dat hij in vergaderingen van werkgroepen te vaak mond dood wordt gemaakt door het hoofd van de gemeentelijke afdeling stadsvernieuwing, Guslaaf Schaap, en dat komt door een andere kijk-op-de- wijk: „Je kunt merken dat de ambtenaren niet uit de buurt komen, waar het over gaat. Ze zeggen, tjongejonge, wat een ouwe huisjes toch, hè, kijk nou eens naar die Vriendschap straat, wat een achterafbuurtje toch! Goed, mogen ze best vin den. Maar uit een enquête, die wij begin mei hebben gehou den, bleek dat de bewoners, omdat zij bang zijn in een buurt terecht te komen waar over een paar jaar ook weer sloopplannen worden ge- Het Vlaardings Man nenkoor Orpheus hield zaterdag ter ere van zijn 75-jarig jubi leum in 't Reeders- huys een zeer stijlvol le receptie. Geen pin da's en sherry deze keer, maar brood met stroopiesvet, zeekaak- ,schelvispeker en ran ja. Gefeliciteerd! maakt, over het algemeen te gen nieuwbouw zijn." Die laatste bewering verdient meer uitleg, omdat bij de ge meente een andere indruk be staat. Bea van Ette: „Op een bijeenkomst van Turken, die een tijdje geleden werd gehou den, werd door een ambtenaar gevraagd, of zij niet liever een ander en beter huis zouden willen. Natuurlijk zeiden zij allemaal ja, ook toen duidelijk werd dat dan rond de Marias traat een en ander tegen de grond zou gaan." John de Kie vit: „Wij willen echt met koste wat 't kost sloop voorkomen, maar wel dat mensen meer ze kerheid krijgen wat hun mo gelijkheden zijn bij nieuw bouw. Het moet niet beteke nen, dat zij als zigeuners van sloop wijk naar sloop wijk moe ten verhuizen. De mensen moeten er beter bij betrokken worden. Dat gebeurt nu niet. In de werkgroepen zitten meer ambtenaren dan bewo ners," En dan, volgens Cees van Mil, „gaat het idee onder de bewoners leven dat de ge meente het allemaal wel voor hen zal uitzoeken. Ach, laat maar, zeggen ze dan, breek maar af zonder dat zij eisen stellen aan herhuisvesting. De gemeente speelt op die apathie in. Je krijgt dan een inspraak, waarbij de ambtenaren zeggen: dit hebben we. wat vinden jul lie ervan? Maar de inspraak moet zo zijn dat de ambtena ren vragen; wat willen jullie? en dat zij met die gegevens aan het werk gaan en daarna terugkomen met de vraag: hoe vinden jullie dat wij de gege vens verwerkt hebben? Er moet een vertrouwensrelatie met de ambtenaren zijn, wordt steeds maar benadrukt, maar dat kan alleen als zij niet met voorgebakken koek komen. Moet je dan een vertrouwens relatie met voorgebakken koek hebben?" Donderdagavond was het vooral CDA-wethouder Riet Taverne, die de vrees uitdruk te dat zulke inspraak duur wordt en veel tijd gaat vergen. De vier actievoerders kijken daar anders tegenaan, en wat zij zeggen lijkt op kritiek van drie jaar terug in Woud hoe k- Noord: goede inspraak kan be zwaarschriften voorkomen en dat scheelt tijd. „In de huidige situatie heb je voor de vuist weg btj elkaar geroepen bewo ners die alle deskundigheid van de ambtenaren niet de baas kunnen. Zij worden on voldoende geholpen, er is bij voorbeeld geen opbouwwer ker, en zij moeten het allemaal maar aannemen om de ver trouwensrelatie niet te schen den! Geen wonder, dat de overlegsituatie met steeds meer irritatie gepaard gaat. Het projectteam en de werk groepen-per-blok zijn nu niet meer dan onduidelijke praat colleges zonder bevoegdhe den," aldus Cees van Mil, Daarbij wijst Bea van Ette ook op de krakkemikkige voor lichting aan de buitenlanders, die in de Mariastraat en omge ving goed vertegenwoordigd zijn. Wim van Nieuwenhuize noemt het belachelijk, dat chef stadsvernieuwing Schaap daar een taak ziet weggelegd voor de bewonersvereniging en de Turkse vereniging. „Het is on zin om hel op ons af te schui ven." Op speciaal verzoek van wet houder Chris Zijdeveld zelf gaan de vier actievoerders bin nenkort met hem praten om wensen cp tafel te leggen. Maar vanavond worden van de gemeenteraad garanties verwacht voor betere in spraak, en anders zwaait er wat. Cees van Mil: „Dan gaan wij oppositie voeren buiten de projectgroep om." Ad van Stenis voor één van zijn schilderijen Vlaardingen Nu galerie De Duig de derde tentoonstelling sinds de oprichting geopend heeft kan de voorzichtige con clusie getrokken worden dat het galerietje in de oorspron kelijke opzet lijkt fe slagen. Kunst zonder poeha, maar toch met een bescheiden hoofdletter. De galerie blijkt steeds weer relatief onbekende exposanten te kunnen vinden wier werk dwingt om te kijken en de aandacht vasthoudt. In een tijd waarin kunst soms een combinatie lijkt van reclame- vernunft en kapsones is dat verrassend. Deze keer hangt er in de gale rie het werk van een nog erg jonge schilder. Ad van Stenis (2D) studeert nog aan de Aca demie voor Beeldende Kun sten in Rotterdam. Dat hij midden in zijn professionele opleiding zit is vooral te mer ken aan de technische uit werking: gaaf en secuur. Zijn potloodtekeningen zouden bij na zwart-wit foto's kunnen zijn. Het in de galerie te bezichti gen werk van Ad van Stents stamt uit de periode van 1975 tot heden. Vanaf zijn zestiende dus. Het geheel geeft een beeld van een persoonlijke en schil derkunstige groei. De tekenin gen en schilderijen uit de eer ste jaren laten collage-achtige opéénstapelingen zien van sy mbolen. Symbolen waarin de tijdsgeest van dc late zestiger jaren ontdekt kan worden en dte in die tijd ook dikwijls op platenhoezen verschenen Het is de tijd van Tolkien, de ma- haradshi en andere vriendelij ke vormen van mystiek. In Van Stenis' vroegere tekenin- gen is de invloed van de mys tieke Eseher duidelijk merk baar. Kijk- en zoekplaatjes vooral, geen direct sprekende composities. Voor Ad van Stenis vormt de zon één van de belangrijkste symbolen. Zon is licht is leven, zo wordt het symbool dikwijls opgevat. Maar bij Van Sterns krijgt de zon nog een aantal bijbetekenissen die lang zo ,.zonnig"niet zijn. De zon heeft een ondertoon van verbeel ding van de angst Hij kleurt dat levensnoodzakelijke ding dan ook consequent zwart in. In één van zijn pentekenin gen, een collage van de oude Colussusmythc. geeft hij een uitvoerige weergave van die opvattingen. Zelfs met een ge schreven uitleg daarbij. Veel sterker echter, hoewel dat een persoonlijke mening is, komt de betekenis van „de zon" over in zijn laatste olie verfschilderijen, waar uitleg eigenlijk niet nodig is. In die schilderijen heeft hij zich ont daan van de overvloed van sy mbolen en de voorstelling te ruggebracht tot een strak en geminimaliseerd beeld. Wat aan symbool is overgebleven. door Jan Hendrik Bakker de zon, gaat nu opeens heel erg spreken. Zoals op het schilderij „De gevangene van het licht" of „De ontsnapping- ".De zon staat daar in een dreigend, op til zijnd onweer en het lijkt, door de herhaling van het figuurtje in het lijf van de het mensfiguurtje, alsof deze zon rechtstreeks uit zijn lichaam werd gerukt. Als een hart. Voeg daarbij de dreigen de lucht cn de nachtmerrie is compleet. Ad van Stenis blijkt een jonge schilder die met zijn laatste werk een wirwar van invloe den op originele wijze heeft verwerkt en zijn eigen weg in is geslagen. Tot 26 oktober in galerie De Duig, Smalle Ha venstraat 13, Vlaardingen. Naaldwijk De raad van Naaldwijk heeft opnieuw een voorbereidingsbesluit geno men voor het gebied tussen de Naaldwijkse Vaart, achterzijde bebouwing langs Dijkweg en Fredenk Hendrikstraat en ge deelte Pijle Tuinen. Volgens burgemeester en wet houders is het nog niet moge lijk gebleken een ontwerp-be- stemmingsplan gereed te krij gen, dat op korte termijn ter inzage gelegd kan worden. B en w hebben nu echter toe gezegd, dat er aan het plan hard gewerkt zal worden, zo dat niet voor de vierde maal een voorbereidingsbesluït ge nomen hoeft te worden. Schiedam In een advies nota aan het college van B W adviseert de raads commissie voor sociale za ken de rechtswinkel ïn Schiedam ook dit jaar weer een Incidentele subsidie toe te kennen. „Gelet op het aantal uitge brachte adviezen blijkt de winkel in een behoefte te voorzien," zo wordt in de nota gesteld. Wel wordt het wense lijk genoemd dot er en naar verdergande samenwerking wordt gestreefd met het bu reau rechtshulp, eveneens een vrijwilligersorganisatie op het gebied van de publieke bij stand. Gedacht wordt de hoogte van de subsidie afhankelijk te stel len van het jaarlijks aantal verstrekte adviezen. De rech tswinkel is tot nu toe aange wezen op een subsidie van het ministerie van justitie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3