SCHIEDAMSCHE COURANT mm Lou van der Stel nieuwe Pvd A-leider Wereldklasse Collegevoorstel maakt geen schijn van kans A Beteuterd Schiedam doet niets tegen LPG 'Echte inspraak durven ze niet aae' 1.1 1 ;:j AVE verdubbelt tarieven NikolaJ Dielemans: ,ïk hoef niet meer1' Kelder ruimten Beethovenlaan gaan op slot Opheffing Stichting Welzijn MAI opent districtskantoor voor Rotterdam e.o. 'Open House' College wil intensieve jacht op konijnen PvdA- bestuur moet blijven Dinsdag 18 september 1979- Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 - klachten dienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26450-6 PAGINA'S- SCHIEDAM EN KETHEL Huisvuil!* elast ing gigantis ch omho »g Vlaardingen Onder andere tengevolge van de problemen bij AVR {Afval Ver werking Rijnmond) zal Vlaardingen waar schijnlijk de huisvuilbelasting moeten ver hogen met ongeveer 43 procent. Binnenkort beslist de aan deelhoudersvergadering van AVR over het verhogen van het ver werk ingstane! per ton vuil met 50 procent, ten einde het bedrijf rendabel te laten draaien. Voor Vlaar dingen, overigens ook aan deelhouder van AVR, kan deze verhoging betekenen dat er jaarlijks een miljoen extra op tafel moet komen om het huisvuil te laten ver branden. Vandaag beslist het college van B en W over de houding die ingenomen zal worden tij dens de aandeelhoudersverga dering en de manier waarop dat gat van één miljoen, dat niet in de begroting voor lüöu is opgenomen, gedicht moet worden. Het is waarschijnlijk dat de huisvuilbelasting daarom ver hoogd gaat worden met onge veer 33 procent. Daarnaast zal deze belasting verhoogd wor den met de jaarlijkse trend van 3,5 procent vermeerderd met nog eens zeven procent, een erfenis uit 1976, toen de gemeenteraad besloot de huis vuilbelasting te verhogen met 35 procent, verspreid over 5 jaar. Daarmee zijn de problemen bij AVR nog met opgelost. Het te kort dat nu is ontstaan bij dit bedrijf zal ook nog op de een of andere manier vereffend moeten worden. Overigens is de vacature Kieboom in de raad van commissarissen van AVR nog niet opgevuld. Men beraadt zich op het moment over de structuur van de raad van commissarissen en acht het niet zinvol vooruitlopend op deze reorganisatie een nieu we commissaris te benoemen. Lou van der Stei Maassluis De kelderruimten van de flats aan de Van Bee thoven laan worden afgesloten. Door een meerderheid van de bevs'oners is daar om verzocht en het woningbedrijf is aan het verlangen tegemoetgeko men. De laatste tijd kon er een toenemende onveiligheid wor den geconstateerd. In de ber gingen vonden herhaalde ma len brandstichtingen en dief stallen plaats. Vlaardingen - De biljartlief- hebbers konden hun hart op halen tijdens het internationa le toernooi in de Griffioen. Publiektrekkers, zoals wereld kampioen Raymond Ceule- mans en Kobayashi, s.onden er borg voor dat er voor het talrijke publiek veel te genie ten viel. Het amuseerde zich dan ook uitstekend tijdens de seances. De toeschouwers be loonden dart ook iedere fraaie stoot met een enthousiast ap plaus. Zie voor meer informa tie pagina zes van deze krant. ADVERTENTIE Feestelijk 'Open-House' op woensdag en donderdag 19 en 20 se ptember 1979. Een uitstekende gelegenheid voor een kennismaking met onze apparatuur MAI Basic Four computers en MAI Wordstream VlaardingenHet huidige collegevoorstel de Stichting Welzijn Vlaardingen van haar bestaan te beroven maakt geen schijn van kans. Reeds nu is duidelijk dat alle gro te partijen grote bezwaren hebben tegen het voornemen van wethouder Bot. In feite kreeg de wethouder gistera vond van zijn commissie te horen dat hij zijn huiswerk maar over moet maken. De notitie in haar huidige vorm zal door niemand worden geaccepteerd. Door middel van een uiterst harde en ondubbelzinnige stellingname maakte wet houder Cees Bot duidelijk dat hij niet bereid is om de uitkomsten van een discussie over de toekomstige beheers vorm van Welzijn afhanke lijk te maken van een geza menlijke analyse van het verleden. Voor de wethouder en het college staat voorop: tekstverwerkings-systemen. Doorlopende demonstraties zuilen veel vragen oplossen en tal van mogelijkheden open baren. Uiteraard gebeurt dit alles in informele sfeer onder het genot van een drankje. Woensdag 19 september 1979 van 9 30-16 30 uur Donderdag 20 september 1979 van 9.30-21.00 uur MAI Nederland B V. Districtskantoor Rotterdam 's-Gravelandseweg 375 3125 BJ Schiedam 010-371788 de stichting moet onder ge meente-invloed worden ge bracht, daarna kan er pas over het inhoudelijke werk gesproken worden. Of, zoals de wethouder het zei: „een principiële keuze voor een publiekrechtelijke bestuurs vorm, los van het verleden." Felle kritiek kwam er van de kant van de PvdA. Het raads lid Van IJperen vroeg in een hard en hekelend betoog: „Wijzig de notitie in die zin dat de commissie 61 wordt te ruggedraaid en maak van de bestuursvorm een inspraakob ject", op welke vraag de wet houder weigerde in te gaan. De meeste pijn zat hem bij de commissieleden op het punt dat, zoals VVD-er Quast for muleerde „er meteen maar voor een voertuig wordt geko zen zonder dat de lading be kend is." Bedoeld werd dat de opheffing van de stichting niet onderbouwd is met een goede takenanaiyse. „Wij vinden dat u de zaak in omgekeerde rich ting aanpakt," zei PvdA-er Van IJperen. Maar wethouder Bot, die op bepaalde momenten volkomen alleen kwam te staan en alleen niet al te openlnk door znn ei gen partij werd afgevallen, wist van geen wijken. Van de beheersvorm een inspraakob ject te maken noemde hij „de zaak terugdraaien"en wat de toekomst van het personeel van de stichting aanging zei hij: „Als het personeel niet mee wil, dan zullen we voor i hen een wachtgeldregeling j moeten organiseren." Hetgeen weinig misverstanden kan wekken: de wethouder opper- j de de mogelijkheid van ont- slag. I Schiedam Lou van der Stel is onverwachts de nieuwe fractievoorzitter van de Schicdamse PvdA geworden. Gisteravond wees het lot hem aan, nadat Arie Verlinde tot tweemaal toe een zelfde aantal stemmen van de frac tie had gekregen. Nikolaj Dielemans, die een jaar lang fractieleider is geweest, stelde zich niet meer beschik baar, hoewel een meerderheid van de fractie op hem een beroep had gedaan om aan te blijven. Dielemans heeft verschillende redenen gehad om niet nogmaals voor een jaar gekozen te worden tot fracties aanvoerder. Tijdgebrek is volgens zijn zeggen het be langrijkste argument, al spelen duidelijk de verhoudin gen met het CDA en de benoeming van John te Loo tot burgemeester van Schiedam mee. Een exclusief inter view met hem daarover staat op pagina vier. Toen hij zich gisteravond niet meer als kandidaat wil de zien, ondanks de door en kele PvdA'ers uitgevoerde lobby „trek Diel over de streep", ging de strijd om het voorzitterschap van de frac tie tussen de voormalige af delingsvoorzitter van de soci alisten Lou van der Stel (49) en Arie Verlinde (62), die vo rig jaar lijsttrekker voor de PvdA was. Tot tweemaal toe was de stemverhouding 8 8. Volgens het FvdA-regle- ment moest toen geloot wor den. Van der Stel kwam uit de bus. Lou van der Stel geldt als een lid van de rechtervleugel in de PvdA. Hij is een van de meest fervente aanhangers van de PvdA/CDA-coalitic en wijkt daarmee geheel af van de lijn- Dielemans. Verlinde daarente gen maakte deel uit van Diele mans' fractiebureau en van hci/i was een voortzetting van de huidige links gedrienteerde politiek te venvachten ge weest. Binnen de PvdA ziet men echter geen „verrech- tsïng". Omdat de linkervleugel een lichte meerderheid heeft, zal de gematigde Van der Stel namens de fractie vaak een ra dicaler standpunt moeten ver kondigen dan hij zelf heeft. De conclusie wordt zelfs getrok ken, dat PvdA'ers anti-Van der Stel toch op hem hebben gestemd om het hem moeilijk te maken. Schiedam „Onze klachten en eisen omtrent de in spraakprocedures zijn als politieke inbreng niet serieus genomen. We worden als buurtbewoners wel ingescha keld, maar alleen als dat volgens de ambtelijke lijn gaat". Dat is de reactie van enkele verontruste buurtbe woners na afloop van het raadsdebat gisteravond over de betrokkenheid van de wijkbewoners van Schiedam- West bij de stadsvernieuwing in hun buurt. Voor de tweede maal fn nog geen jaar tijds is hun geluid sinstallatie gestolen. De jon geren in leeftijd variërend van 13 tot 16 jaar die elke vrijdagavond in het ontmoe tingscentrum Vlaardtngen- West hun soosavond vieren keken wel even op hun neus. Want zonder een behoorlijke geluidsinstallatie geen soos. En of de verzekering nu geen problemen gaat maken is ook nog maar de vraag. Be teuterd vragen de jongeren zich af: moeten ze nou steeds ons hebben? Het college van B en W stelde de raad voor een gezamenlijke brief van verenigingen uit de wijk voor kennisgeving aan te nemen. Daarin wordt gesteld dat de inspraak omtrent de vernieuwingen in de buurt niet meer is dan het ja-kmk- ken tegen ambtelijke voorstel len in plaats van luisteren naar suggesties uit de wijk zelf. De raadsfractie van D'66 stelde naar aanleiding van de brief dat het betrekken van de burger bij het bestuur niet al tijd zonder hegeleiding kan. Het aanstellen van een op bouwwerker zou dat kunnen ondervangen. De fractie vond het gewenst dat alle aspecten van de inspraakprocedure in de raadscommissie voor ruim telijke ordening behandeld worden. PPR-raadslid Herman Noordegraaf sloot zich hierbij aan. Gerard Verhulsdonk (VVD) verklaarde dat de gere zen moeilijkheden met de wijk kunnen worden opgelost met Schiedam De. gemeente Schiedam zal niet protesteren tegen de aanvraag voor een vergunning voor uitbreiding cn wijziging van LPG-installa- ties^door Shell Nederland BV. Dit'is gisteravond besloten tij dens het raadsdebat. De locatie van de Shell ligt he melsbreed op een „steenworp" afstand van Schiedam. Shell wil de bestaande opslag gaan uitbreiden met veertig pro cent. Hiertegen werd een be zwaarschrift ingediend door de PPR. Herman Noordegraaf concludeerde dat Schiedam hierbij belanghebbende is en dat de Tweede Kamer maar eens moest handelen naar de wil van de bevolking, omdat bij LPG de natransport ge vaarlijk kan zijn en bij onge vallen een dontinoffekt wordt bereikt. Op de suggestie, dat Schiedam een voorbeeld moest nemen aan Spijkeiusse (waar bij be zwaarschriften wel een proce dure volgt), antwoordde wet houder Chris Zijdeveld dat Spijkenisse de know-how heeft en Schiedam niet. Rob Hijmans (D'66) pleitte voer de procedure. Hij vond dat het voorstel van de PPR niet moest worden verworpen maar dat de problematiek aan de orde meet worden gesteld. het geven van vertrouwen, aanpassen van de eisen en een portie inschikkelijkheid. Wet houder Chris Zijdeveld (ruim telijke ordening) vroeg de raad om vertrouwen in het college- beleid, en wees er op dat stads vernieuwing niet betekent dat ie iedereen gelukkig kunt ma ken. Noordegraaf diende daarop een ordevoorstel m, wat vol gens loco-burgemeester Schee- res in die vorm niet mogelijk was. Na enige verwarring werd de vergadering ge schorst, Van deze gelegenheid maakte de PvdA-fracUe ge bruik om zich over een stand punt te beraden, wat naar la ter bleek een verdeeld stemge drag toch niet kon voorkomen. Bij een ingediend amendement van PPR en D'66, waarin de behandeling van de bezwaren uit de wijk in de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening werd gevraagd, stemden deze twee partijen én de PvdA- raadslcden Boonstra, Wiegman en Brouwer voor het voorstel. Het amendement kreeg geen meerderheid. De wijkbewoners zijn hierover erg teleurgesteld. „Een ge sprek over de gang van zaken is hiermee geblokkeerd. We zijn van plan zelf buurtverga- deringen te gaan beleggen om zo alsnog de bewoners aan het woord te laten, want dat tot is nog toe onvoldoende gebeurd. En wat een opbouwwerker hieraan kan bijdragen is ons niet duidelijk: het gaat om de Uructuur van de inspraak, niet am personen en mannetjes". Vlaardingen Het college van B en W Vlaardingen heeft besloten de jagers Van den Berg en Knoester op te dragen de jacht op de konijnen in de Broekpolder intensief uit te oefenen. Dit om te voorkomen dat in het najaar en de winter, wanneer het voedselaanbod in de Broekpolder te gering is, nog meer jonge aanplant wordt aangeknaagd. De afde ling plantsoenen van het be drijf gemeentewerken heeft namelijk geconstateerd dat veel jonge aanplant is afgestor ven door vraatzuchtige konij- Vlaardingen De ledenver gadering van de PvdA-afde- Img Viaardingen heeft het voorstel van het afdelingsbes tuur om af te treden en als in terim-bestuur de jaarvergade ring voor te bereiden, afgewe zen. Met grote meerderheid werd het voorstel van fractie voorzitter Hans Versluys om gewoon als bestuur aan te blij ven in de huidige samenstel ling en met de huidige functie verdeling aangenomen. De enige verandering zal zijn dat Koos van der Vaart in het be stuur terug zal keren, alleen met, zoals in het bestuursvoor stel was geformuleerd, als voorzitter. Het bestuur, dat eerder in do vergadering zeer consequent zijn voorstel had verdedigd en zelfs na een schorsing verklaarde niets te voelen voor doorgaan in de huidige samenstelling, ging uiteindelijk schoorvoetend ak koord met het voorstel aan te blijven. De vier vrouwelijke jeden van het bestuur wilden nog even nadenken over deze „oplossing", zij hadden er dui delijk erg veel moeite mee. iüai

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1