PvdA-eompromis voor beheer buurthuizen Posthoorn zit nog één maal in de Passage Totale buit van 15.000 Meer gewonden en meer schade MENTALITEIT Begroting 1980: ENGELSE FIETS- BOND Eén stedelijke commissie artikel 61 Jongen gooit bierflessen op speelplaats Sierraden en geld gestolen Illegale venters Aan hartaanval in bus overleden Koe uit sloot gered Glaasje op, met auto over de kop Dieven sluiten hond op DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 VD/SCAVW 3 SchiedamVoorlopig- voor de laatste maal zullen wethouder Herman Pos thoorn cn zijn inspraakainbtenaar Adri Rcijnhout donderdag in de foyer van het Passagetheater zitten om er met Schiedammers over inspraak te praten. Zij doen dat 's avonds (koopa vond) van zeven tot negen uur. Beide vorige keren was het bezoek aan het tweetal uitermate gering. Posthoorn had dat ook wel verwacht. Maar dat neemt niet weg. dat hij blijft hopen op gezellige babbels en uitwisselingen van ideeën over inspraak met iedereen, die daar wat over zeggen wil. In de foyer van Passage-Bto staat al enkele weken een dia-klankbeeld om Schiedammers daarvoor te interessen. De bedoeling is, dat de binnengekomen tips worden verwerkt in de inspraakve rordening, die bij de gemeente in de maak is en aan de hand waarvan de toe komstige inspraak bij allerlei activiteiten in de stad geregeld zal worden. Schiedam Bij inbraken en diefstallen is de laatste dagen voor meer dan vijf tienduizend gulden ont vreemd. Het meest kost bare, dat verdween, was de motor die een 2G-jarige inwoner van Maassluis had geparkeerd op de Grote Markt in Schiedam: waarde zes mille. Het kenteken is ZL-55-05. Een 43-jarige winkelier, ook uit Maassluis, zag tot zijn schrik dat „klanten" via een bovenlicht van zijn zelfocdicningszaak in de Mgr Nolenslaan in Schie dam waren binnengeko men. De buit bestaat uit kassageld, zegeltjes, koffie en rookwaren met een ge zamenlijke waarde van 3400 gulden. Dat soort voorwor pen verdwenen ook uit de kiosk van Ako BV in de hal van station Schiedam/Rot terdam-West. De 51-jarige rayonleider uit Amsterdam schatte de gestolen waar op drieduizend gulden. Het hoofd van de Albert Magnusschool aan de Park weg miste na een inbraak een rekenmachientje. Bij Windsor House op de 'Broersvest verdween een prijzig napppjasje. Een 32-ja- rige fabrieksarbeider miste uit zijn niet afgesloten auto in de Van Hallstraat zijn portefeuille met pas poort, rijbewijs en andere papieren. Bij het arbeidsbu reau aan de Valeriusstraat hadden inbrekers niets ge stolen. maar wel de boel on der water gezet en veel kaartenbakken op de viocr omgekieperd. Schiedam Het gestegen aantal verkeersongelukken in augustus hccfl naast veel materiële schade ook een groter aantal verwondingen tot gevolg gehad. In de meeste gevallen (128) zaten auto's op elkaar, voorname lijk doordat ten onrechte geen voorrang werd ver leend. Bij de 151 ongevallen van vorige maand (in au gustus 1978 waren er 128 in cidenten) waren 202 auto's betrokken, 18 vrachtwa gens, 33 bromfietsen, 15 fietsen en 8 voetgangers. Doden vielen deze maand augustus niet in het ver keer. Drie mensen werden zwaar gewond en 29 licht; in aantal overtreft dat het beeld van een jaar daar voor, al was de aard van de verwondingen toen ernsti- ger. IJsbrand van der Velden kreeg ook voor 1980 de begroting weer sluitend. Schijnbaar roosl fleurig Ook tn Engeland is de fiets een wapen gewor den tegen de verder gaande milieuverontreini ging. Vanochtend vertrok vanaf de NIVON-boet de- rij in Vlaardingen een groep milieubewuste En gelse fietsers richting Amsterdam. Doel: propa ganda voor de fiets. De groep bestond uit leder» van The Friends of the Earth, The Ground Weil Farm Arts Workshop en The London Cycling Campaign, Vlaardingen In het beleidsprogramma 1978-1982 van het Vlaardings college van B en W staat ver meld dat „een sluitende begroting wel gewenst is doch niet noodzakelijk". Het college is erin ge slaagd voor 1980 dat te doen wat het wenselijk acht, namelijk het aanbieden van een sluitende begro ting. Dat lijkt een gunstige zaak, het is altijd pret tig als een gemeente zijn inkomsten en uitgaven ge lijk kan houden. Maar er zijn een paar ongunstige omstandigheden die dit begrotingsevenwicht heb ben bepaald. Meerjarenbegroting Alereerst moeten we dan te ruggaan naar februari van dit jaar. Aan de orde was toen in de gemeenteraad de meerja renbegroting voor de periode 1979-1983. Voordat deze begro ting in de raad werd behan deld stond daar een tekort voor 1980 van ruim twee mil joen gulden. Door middel van verschuiven en schrappen slaagde de raad erin dat ge raamde tekort voor 1930 terug te brengen tot ruim één mil joen gulden. De wensen cn plannen die met de andere miljoen gefinancierd moesten worden, werden opgeschoven naar 1981, 1982 en 1983 of ge woon geschrapt. Bleef over een geraamd tekort van ruim één miljoen gulden. Evenwicht Het college is er in geslaagd dat gat te dichten. Natuurlijk is het interessant te weten op welke manier dat gedaan is. De belangrijkste „bezuiniging" betrof allerlei investeringen die wel gepland waren voor begroting voor 1980. maar niet in die begroting zijn opgeno- FiiiiiiitmiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiuiiiiiiiiiiiuiiHiiiniiiiiiiiiiimiuinniUiiiiniiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiriiiniitiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiitiiHiiiiiiiiimimiitH 9UiHiiiiiin:iiHiiiiiiu!itiiinini!i!ii:uiiiiniiiniiimimiiHHiiiiHiii!iinnimunmiiH!U!i!!iiiuiiiiiinini!niiiiHni[m!iimHii:iiniinun:Himiiui]nnniHiiuminiimn!iitnuimimiinim!!}i]!iiim!ii!mHinimn!iiHin:ininiiiuiiu!iu)]imimii!i!!ni]]!ïB men. Een aantal plannen, waarvan men verwachtte ze in 1980 te kunnen uitvoeren, hebben nametijk een vertra ging opgelopen en kunnen in 1980 nog niet uitgevoerd wor den. Maar zonder enige twijfel zullen deze posten op de be groting van 1981 terugkomen. Nog eerder zelfs, bij het be handelen van de meerjarenbe groting 1980-1984, zal het dui delijk worden wat de conse quenties zullen zijn van deze verschuivingen. Wethouder Van der Velden: „Dal opschui ven is niet zo erg, als je maar kunt aantonen dat je op den duur weer rond komt. Maar dat zal wel moeilijk zijn!" Er is nog rek! Concluderend mag gesteld worden dat het er voor dit jaar rooskleuriger uitziet dan het in wezen is. Maar om met wethouder IJs brand van der Velden te spre ken „er zit nog steeds wel wat rek in de begroting". Do bud gettaire ruimte, het in 1980 „vrij" te besteden geld, be draagt 1.827.000 gulden. Een zeer groot deel van dat bedrag is al gereserveerd voor de in de meerjarenbegroting opge nomen investeringen, subsi dies cn overige beleidswijzi gingen. Het gevolg daarvan is dat voor nieuwe, niet geplande wensen een re'atief klein be drag beschikbaar is, namelijk ongeveer 340.000 gulden. Bij de fracties van de gemeente raad rouleert op dit moment een lijst met wensen, waarop de fracties de prioriteiten moe ten aangeven. Het totaalbe drag van deze wensen be draagt 579.000 gulden. Er zal dus geschrapt moeten worden. Hoewel de tariefsverhogingen die noodzakelijk zijn om de ge meentelijke begroting sluitend te krijgen pas 1 januari 1979 in zullen gaan. moet de gemeen teraad in oktober al zijn fiat hebben gegeven aan de aard en de omvang van de verho gingen. Over het algemeen ge nomen zullen de meeste ge meentelijke tarieven niet meer dan met 3,5% stijgen. Een stij ging die door het rijk is voor geschreven en trendmatig heet te zijn. Er is echter ook een aantal verhogingen bij dat die 3,5% fors zal overschrijden. Meest opvallende verhoging is die bij de kosten voor het zieke over voer. Maar liefst 16%. Deze zo fors te laten stijgen is overi gens geen vrijwillige keuze van het gemeentebestuur, maar een noodzakelijke maat regel gezien een rijks voor schrift dat het zieken ver voer voortaan kostendekkend moet zijn. Een stadsrit met de zieke nauto gaat straks 270 gulden kosten en wie het „ongeluk" heeft naar Rotterdam te moe ten worden vervoerd wordt 600 gulden in rekening ge bracht. Slechts in uitzonderlijke geval len echter zullen deze kosten op de individuele burger ver haald kunnen worden. In bij na alle gevallen zijn het de zie kenfondsen en andere ziekte verzekeringen die het geld op tafel moeten brengen. Anders zit dat bij de verhoging van het watertarief: een ge middelde verhoging van G,3%, en die van dc gciserhuur: bijna 10%. Daar zal elke burger geld voor opzij moeten leggen. Huisvuilbelasting Maar de meest gigantische verhoging is te verwachten bij de heffing van de huisvuilbe lasting; als alles doorgaat niet minder dan 42%! Een verdere greep uit de ver hogingen; een begrafenis in een algemeen graf; 415 gulden. Familiegraf: 5280 gulden. Om dc begraafplaats werkelijk kostendekkend te maken zou den deze tarieven in feite nog eens verdubbeld moeten wor den. Bescherming van de politie kost de VJaardingse burger per persoon 163 gulden. De waak zaamheid van de brandweer 34 gulden en de straatverlich ting 21 gulden. Op de stadsge hoorzaal moet iedere burger 9 gulden toeleggen en op de twee zwembaden die Vlaar dingen heeft 19 gulden. Een nadere beschouwing van de begroting leert dat het vooral de posten openbare werken, volkshuisvesting en onderwijs zijn die het grootste deel van de koek opslokken. Onderwijs tekent voor 21%, o- penbare werken 12,7% en volkshuisvesting 13,3%. Voorts •blijkt dat de totale schuld van de gemeente 644 miljoen gul den bedraagt, wat om geslagen naar het inwoneraantal neer komt op zo'n acht duizend gul den per inwoner. „Niet iets- ,"vond wethouder Van der Velden ..waar de mensen van wakker zullen liggen." Boven dien blijkt de stad zo goed ver zekerd dat „als Vlaardingen naar de knoppen gaat wc altijd nog meer overhouden dan we nu hebben!"Aldus de Vlaar- dingse wethouder voor finan ciën IJsbrand van der Velden. Vlaardingen De politic heeft x proccs-vcrbaal opge maakt tegen een 17-jarige Vlaardinger. De jongen gooide vrijdagnacht met bierflesjes op de speelplaats aan de bach- straat. Zijn doelwit was een groep jongen? die zeer veel herrie maakte. Door de politie werden drie kratten van de speelplaats gehaald, bovendien leverde de vader van de 17-ja- rige jongen nog eens vijf krat ten in. De politic stelt een on derzoek naar de herkomst van de kratten bier Ln. Vlaardingen In een wo ning aan dc Vlaardingse Maurtitssingel is ingebro ken. Men ontvreemdde voor ruim 4-100 gulden aan geld en sierraden. In verband met een diefstal van ongeveer 1500 gulden heeft de Vlaardingse politie proces-verbaal opgemaakt te gen een 51-jarige Vlaardinger. VlaardingenDe politie heeft proces-verba al opge maakt tegen twee Vlaardin- gers. Het duo liep te venten met het krantje „de Tribune" en zamelden tevens geld voor de stakers in de Rotterdamse havens. Een geldbedrag van vijf gulden en een stapel krantjes werden in beslagge nomen. Vlaardingen De 79-jarige mevrouw J. Baas uit Rotter dam is aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Zij werd zondagavond in dc bus onwel. Mei spoed word de be jaarde vrouw naar het Holy- ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek zij reeds te zijn overleden. Vlardingen Met vereende krachten hebben politie- en brandweermannen zaterdag een koe uit haar benarde posi tie bevrijd. De koe was in een sloot bij rijksweg 20, ter hoogte van het Fina-benzinestation, terecht gekomen. De eigenaar van hel beest is nog niet be kend. Schiedam Mot een glaasje te veel op heeft een 2Ö-jarige ad ministratief medewerker uit Vlaardingen niet de bocht kunnen halen, die hij op het Kethelploin met zijn auto wil de nemen. Hij verloor de macht over het stuur, reed het talud af en kwam onderstebo ven beneden in de berm te recht, Aan lichte verwondin gen werd hij in het Holy zie kenhuis behandeld. Daarna moest hij naar het Schiedamse politicbureau om er de bloed proef te ondergaan en een pro ces-verbaal in ontvangst te ne men. Schiedam Zo hard blafte het kleine keeshondje tegen inbrekers in een woning aan de Van der Leeuwlaan, dat hij een klein zijkamertje in ge schopt werd. En toen kon Keesje keffen wat hij wilde, de 45-jarige directeur die het pand bewoont hoorde zijn waakhond zo niet. De inbre kers hadden daardoor alle ge legenheid 1200 gulden en een duur horloge mee te nemen. Bij buren van dc directeur na men de inbrekers niets mee. Wel waren in het huis van een 4?-jarige horeca-exploitant alle laden en kasten overhoop ge haald en op dc grond gesme ten. Via het dak van de schuur was men hier binnengekomen. Vlaardingen Er moet één stedelijke commissie ex artikel 61 komen voor het formele beheer van ac commodaties in eigendom van de gemeente. In deze stedelijke commissie zitten vertegenwoordigers van de „commissies op wijknive au", aan wie het feitelijke beheer van de afzonderlij ke accommodaties wordt overgelaten. in |n rif/ivf» liinnn br» rnm- promis dat de Vlaardingse PvdA-fractie in een lijvige brief heeft voorgelegd aan wethouder Cees Bot, die al ge ruime tijd in een conflict is ge wikkeld mei de buurthuizen in VOP en Oostwijk over de beheersvorm van de wijkac- commodaties in deze wijken. In de brief stelt de PvdA-frac tie dat er bij de stedelijke com missie in eerste instantie ge dacht wordt aan het beheer nwr Hp Htnirthm7Pn in VOP en Oostwijk. maar dat cr mo gelijkheden 2ijn om dat in de toekomst uit te breiden met andere; accomodates. Het is de bedoeling dat de „commissies op wijkniveau" gevormd wor den uit de participanten/ge bruikers van de betreffende accommodaties. De stedelijke commissie krijgt in het PvdA- compromis vooral een taak bij het invullen van de grote be leidslijnen en bij het optreden tijdens geschillen over het ge bruik van dp aroommndnti«v „Om de mentaliteit te veranderen", „omdat kinderen niet eens meer op hun eigen speelterreintje kunnen spelen" en „omdat hondenbezitters het zeif niet in de gaten hebben, maar wel diegenen die er in graaien" plaatsten ouders van kinderen dit bordje nabij het Vlaardingse speelterreintje aan de Goudsesingel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3