,Nee, ik ben niet moe, maar de leukigheid gaaf eraf' Nikolaj Bielemans over het CDA9 het college Wallage/Te Loo en de achterklap in de PvdA: wSsmm 'WmBmÊk Het CDA zit mij tot' hier Dat formalisme, daar kan ik witheet om worden Linkse wethouder als compensatie Burgemeestersbenoeming was een cruciaal punt Iémand die Wallage niet wilde, heeft doelbewust zijn naam laten vallen Wel rot voor Te Loo om zo binnen te komen VVD komt tenminste met alternatieven Ik weet dat ik sterk sta DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 SCA'D.'WW 5 door Kor Kegel Schiedam Tijd noemt Nikolaj Diele- mans het voornaamste argument om de PvdA-fractie niet lan ger voor te zitten. Maar dat is al te sim pel. Gaandeweg rollen uitspraken over zijn tong, die duidelijker maken hoe de politie ke verhoudingen op het moment liggen: moeilijk, en dat is zacht uitgedrukt. „Het CDA zit mij tot hier." zegt Dielemans. „ik zie er geen gat in met deze club verder te gaan." Eén jaar is hij fractieleider van de PvdA in Schiedam geweest. Hij wist natuurlijk waor hij aan begon: voorzit ter van de fractie werd hij, nadat tijdens zijn vakantie was besloten tot samenwer king tussen PvdA en CDA, een ontwikkeling die poli tiek Schiedam toen behoor lijk verraste. Na een jaar er varing met die coalitie zegt hij: „Ik heb mij de benen uit het lijf moeten rennen om steeds maar weer te probe ren compromissen te slui ten. Goed, ook dat heb ik aan zien komen, en op zich heb ik geen moeite met compromissen. Maar de ma nier waarop het gegaan is! Ik ben ervan overtuigd, dat het met de VVD beter was geweest. Je weet tenminste wat je aan ze hebt." Dat zoeken naar overeen komsten begon in de eigen fractie: „Je bent aanvoerder van een club met verschil lende opvattingen, zwart en wit, waar je iets grijs van moet maken. Dat is eer» normale zaak. Het betekent wel, dat als een fractie niet homogeen genoeg is, het ef fectieve rendement tc klein is. Nou is die homogeniteit wel iets groter geweekt dan in de vorige raadsperiode, maar ik heb het gevoel dat wij als fractie nog te weinig bereikt hebben. Je kunt wel zeggen, na een jaar zaaien kan je nog weinig oogsten, maar toch... In vergelijking met vier jaar terug is de sfeer in de fractie dit jaar verbeterd inhoudelijk is het er nog niets beter op. Nee, in die lijd dat ik Zijde veld vermeend dwars zat en met kritiek kwam, heb ik veel meer van mijn daden drang kwijt gekund dan de afgelopen tijd." De PPR vond het een jaar geleden niet voor niets jam mer, dat Dielemans fractie leider werd. Noordegraaf vond hem als kritisch raadslid nuttiger dan als politicus, die namens een hele fractie zou moeten spreken, „Dat is niet helemaal zo. Het is een tijd lang erg goed gegaan, gedurende de perio de van september tot medio dit jaar. Er was rust in de fractie, en dat is wel posi tief, hoor, want men vond elkaar weer, men durfde el kaar weer in de ogen te kij ken, er werd weer gediscus sieerd. Zo kon het ook ge beuren, dat wij bij de begro tingsbehandeling verschil lende woordvoerders had den in plaats van één. Dat was een novum, waar het CDA heel vreemd tegenaan keek in plaats van er leuk op in te spelen. Ik vond het zelf erg goed: iedereen kwam aan de bak. Het was ook een van mijn zorgen in het begin, om de fractie weer op één lijn te krijgen. Dat lukte. Daarbij heb ik enorm veel gehad aan Henk Engelsman, die zijn lange loopbaan goed kon inbren gen. Die man is goud waard voor de fractie. Maar die betere sfeer betekende niet, dat het inhoudelijk beter was. Het CDA heeft mij ook zo veel tijd gekost..." En tijd noemt Dielemans als belangrijkste reden om zich niet meer voor het fractievoorzitterschap be schikbaar te stellen. Waar om kostte het CDA hem tijd, en, zou hij met een an dere coalitiepartner meer tijd hebben gehad om op politieke zaken beter in te spelen? Kortom, had hij wel fractievoorzitter willen blijven, als de PvdA een ÜM Nikolaj Dielemans: „Wat moet Van der Stel nou klaarmaken?" andere coalitiepartner zou zoeken? „Nou, dat is wat boud. Het is een hypothese, dat een andere coalitie minder tijd had geroofd. Alhoewel, met de PPR... ja, dan zeggen ze straks weer, die Diel is dub- bellid geweest, ook van de PPR. maar er zit gewoon veel meer actie in die partij. Neem nou Noordegraaf, voor mij het beste raadslid, wat die allemaal niet doet en die werkt in zijn een tje. Overigens voel ik mij bij de PvdA beter thuis dan bij de PPR, dat wel." „Je kunt niet zo stellen, dat ik zonder CDA wel de frac tie had blijven voorzitten. Ik weet 't niet. Maar ik zie er in ieder geval geen gat in met dat CDA onder de hui dige omstandigheden ver der te gaan. Dat is geen ran cune. Ik constateer alleen bij die club te weinig poli tieke wil om wat te doen. Ze verschuilen zich achter procedures, achter afspra ken. Als er maar even wat fout zit, weet jc niet wat je aan ze hebt. Met de binnen stad bijvoorbeeld beroepen ze zich op de kroonutt- spraak en wat er in het be stemmingsplan staat. Maar ze zullen niet denken, wat is nou een binnenstad en hoe maak je die zo leuk mo gelijk? Moet je een verleng de Passage alleen aanleggen omdat je geld hebt en niet aanleggen omdat je geen geld hebt? Dat is geen filo sofie over wat je met een stadshart doet. Dat is nou zo flauw: ze weten wat bij ons leeft, hoe onze inzichten zijn, maar ze denken niet mee, op geen enkele ma nier. Ze wijzen alleen op puur formele aspecten, zo van, dat staat niet in het be stemmingsplan dus zijn wij tegen. Dan heb ik liever de VVD. Die is pragmatisch en zegt, oh, kan die verlengde Passage niet, dan willen we alternatieven." „Dat formalisme van het CDA, daar kan ik witheet om worden. Met die Chili- schildering zie je net zoiets. Ach, het is natuurlijk maar een klein puntje, hoor, maar belangrijk genoeg om aan te tonen hoe verschillend de mentaliteit is. Als je nou een samenwerkingsverband hebt, moet je niet lullig doen over zoiets. Maar ze zijn gewoon niet doordron gen van de houding van de PvdA tegenover dat soort aangelegenheden, die bui ten ons eigen stadje liggen. De PvdA ziet om principië le redenen iets in zo'n muurschildering, en het CDA is tegen, niet eens om dat 't vóór links is en tegen een rechts regime, maar omdat het wel eens een pre cedentwerking 20u kunnen hebben... Altijd maar dat rechtlijnige vastklampen aan formaliteiten, dat voor zichtige daar heb ik mij persoonlijk aan gestoord." Formeel is het CDA anders niet geweest, toen het colle- gewerkprogramma bleek te ontbreken aan de meerja renbegroting. Gestemd werd toch voor die begro ting, terwijl afgesproken was dat het werkschema van het college tegelijk met de meerjarenplanning zou worden behandeld. „Daar heb je het nou juist, precies! Dan maak je ergens afspraken over en dan wor den ze niet nagekomen! Na tuurlijk rammelde 't bij ons ook, hoor, de collegeleden en een paar in de fractie hielden zich evenmin aan de afspraak en daar ben ik heel boos om. Het is een on juiste zaak om maar gewoon te bezien, wanneer er eens een collegewerkprogram aan bod komt. Maar moetje daarop de samenwerking laten klappen? Moet 't op zo'n puntje stuklopen? Daarom heb ik mij 't ongans gelopen om er weer een compromis uit te slepen. Moeilijk hoor. Het CDA was niet bereid tot uitstel. Daar voor loop je dan als fractie voorzitter van hot naar her. Nee, ik ben daar niet moe van, ik barst nog van de da dendrang, maar de leukig heid gaat eraf. Ik denk als gewoon raadslid weer een stuk van mezelf terug te vinden. Het valt mij niet ge makkelijk, ik had net voor zitterschap eigenlijk liever gecontinueerd, maar ik heb mijn gewone werk ook. En ik hou er niet van de din gen half te doen. Het bete kent niet dat ik minder po litiek ga doen, maar ik wil mijn ideeën op een andere manier effectueren." Dat het niet zo lekker meer zat tussen (een deel van) de PvdA en het CDA kwam naar voren, toen Maarten Vrolijk in Schiedam was om de profielschets voor een nieuwe burgemeester van de gemeenteraad te vernemen. „Dat is het vierde belangrij ke punt, die burgemeesters benoeming en de procedure daaromheen. Het CDA per mitteert zich, waar Vrolijk bij is, de samen werking op de tocht te zetten omdat onze kandidaat hen niet aanstaat. Na de raadsverga dering met Vrolijk kwam het CDA naar ons toe om te zeggen: als jullie nou Te Loo hadden voorgedragen in plaats van Wallage, dan was er met ons te praten ge weest. Alsof hei CDA het toetsingskader is van wat wij als PvdA willen! Wij hebben een jaar' geleden toch ook niet gezegd: luister eens, CDA, jullie mogen een wethouder leveren, maar dat mag Taverne niet zijn, hoor. Het CDA kon dat uiteraard zelf kiezen, zoals wij Wallage de voor keur gaven. Overigens, ik vind Taverne best wel goed." „Die burgemeestersbenoe ming is een cruciaal punt geweest in de plaatselijke politiek. Na dat voorval met Vrolijk heb ik mij vrij bitter en argwanend tegenover het CDA opgesteld wij hadden Wallage formeel niet eens genoemd! Het heeft de verhoudingen met het CDA flink op tilt gezet, en intern ook. Binnen onze fractie is de sfeer er sinds dien niet beter op gewor den. De voorbereidingscom missie, waarin Henk En gelsman, Arie Verlinde, Wim Oomen en ik zaten, heeft er veel tijd tegenaan gegooid om met kandidaten te gaan praten en met hun namen zijn wij heel zorg vuldig geweest. Daarna kwam de afweging. En dan is het uitermate teleurstel- lend, als je cr zo intensief mee bezig geweest bent. dat er uil de fractievergadering wordt geklapt. De naam Wallage kwam naar buiten. Dat heeft de zaak geen goed gedaan. Ik ben daar boos. ja, weer boos, om geworden, vooral omdat ik denk dat het doelbewust gebeurd is. Ik denk dat iemand, die Wallage niet graag wilde, die naam heeft laten vallen. Hoe is het anders te verkla ren? De persoonlijke ver houdingen in de fractie zijn er daardoor niet beter op geworden." „Kijk, Wallage was voor de linkse politiek in Schiedam duidelijk beter geweest, wij hadden dan zelfs een roin- derheidscollege kunnen aandurven, Want als ik per soonlijk opnieuw zou moe ten kiezen, dan werd het CDA niet de coalitiepartner. Het CDA heeft mij diep te leurgesteld, Maar bij de on derhandelingen vorig jaar was dat het enig haalbare, omdat D'66 zich plaatselijk uitermate conservatief op stelde, omdat de PPR ge zien de ervaringen geen wethouder wilde leveren, omdat de VVD electoraal niet interessant was cn na tuurlijk ook wel andere standpunten heeft en omdat wij de vier jaar daarvoor te veel op de CPN-wethouder hadden afgegeven om het met Colié opnieuw te pro bei en." „Maar zelfs voor het CDA was het beter geweest als Wallage was gekomen. Wal lage was voor iedereen be ter geweest. Dat is iemand van hup, jongens, geen gela zer. politiek bedrijven, aan het werk. Hij had zich ge dragen als een wethoudep. met een sjerp, een burge meester die zich actief be moeit met de andere porte feuilles en zo streeft naar een geïntegreerd beleid. Ik had met Wallage verwach tingen gehad voor een poli tieke constellatie, waarbij ik bereid was geweest om de tijd die ik nu te kort kom te vinden. Ik had dan vier da gen gaan werken of zo, het tegenovergestelde dus van wat Van Tilborg wil: die wil vanwege zijn werk 's avonds blijven vergaderen. Maar ik had die tijd dan ge maakt, met Wallage, ik had dan op meer inspiratie van de hele raad kunnen hopen. Bij Te Loo heb ik die ver wachtingen niet Ik weet dat, ik ken hem, ik zat in die voorbereidingscommis sie, wij hebben hem gewo gen en gewogen... Het is trouwens wel rot voor die man, hoor, om zo binnen te komen in Schiedam." Dielemans is aanvankelijk ïn geweest voor een we thouderszetel, toen Reinier Scheeres nog werd ge noemd als burgemeesters kandidaat. Daarna kwa men verschillende anderen ter sprake: Piet de Ruiter van Rijnmond, Piet Jans sen uit Dordrecht, en later Wallage. Te Loo. „Maar hoe meer de naam Wallage viel, hoe meer de wethouders lieten merken dat zij geen brood zagen in Wallage. Zij hebben intern hard geprobeerd iemand anders te krijgen. Er waren wel graduele verschillen, waarbij Posthoorn mis schien een gunstige uitzon- doring vormde: hij is eigen lijk de enige, die nog con tact heeft met de fractie, Scheeres en Zijdeveld zijn veel te afstandelijk. Maar .als team vormen zij, inclu sief Posthoorn, toch te veel een speer in de fractie. Dat moet eens spaak lopen." Is Dielemans er nu niet stuk opgelopen? „Als je nou weet dat ik, zelfs als ik mij nu toch weer beschikbaar zou stellen, door tenminste tien van de zeventien fractieleden ge kozen zou worden; dan is er geen reden om je politiek op dood spoor gerangeerd te voelen. Ik weet dat ik sterk sta. In meningsverschillen, onder andere met Scheeres en Zijdeveld, heb ik steeds het gevoel gehad dat de meerderheid van de fractie achter mij stond. Ik nam ook geen ontslag als fractie leider, ik trad niet af, maar het jaar is gewoon om, de termijn die de PvdA in principe geeft aan een frac tieleider. Ik stelde mij niet opnieuw beschikbaar, en de redenen ken je." Er is de kans, als Te Loo geen politieke portefeuille krijgt (wat volgende week dinsdag in de PvdA-fractie ter sprake komt), dat er ■weer een vijfde wethouder wordt aangesteld. Diele mans was al genoemd, toen Scheeres burgemeesters kandidaat leek. Opnieuw zal aan Dielemans worden gedacht. Heeft het beëindi gen van zijn fractievoorzït- terschap daarmee te ma ken? „Nee. Maar wel heb ik nooit onder stoelen of banken ge stoken, dat ik mijzelf een goede wethouder zou vin den. Dus als een beroep op mij zou worden gedaan... Het is natuurlijk zo, dat de komst van een gematigd burgemeester en mijn op volging door een gematigd PvdA'er als Lou van der Stel best gecompenseerd zou mogen worden met een vijf de wethouder, die helemaal links van de fractie staat. Maar het staat los van mijn nu genomen besluit. Ten slotte zou ik ook van frac tieleider wethouder kunnen worden." Van der Stel zal geen over- duidelijk triomfantelijk ge voel hebben, nu het lot hem moest aanwijzen voor Die lemans' opvolging. Voor Verlinde was dat overigens ook geen fijne overwinning geweest. Betekent het voor zitterschap van Van der Stel wel, dat de fractie een ruk naar rechts maakt? Of houdt de linkermeerdcr- lieid hem onder de duim? „Ik denk dat het met Arie beter was geweest. Hij had het ook moeilijk gekregen, hoor, maar hij stond wel links, had mijn beleid wel willen continueren. Ik vind het jammer voor Arie, dat hij het niet geworden is. Hij had het verdiend. Van Van der Stel vind ik het onnoe melijk stom. Wat moet die man nou klaarmaken, met een linkse meerderheid te genover zich namens welke hij in de raad zal moeten spreken? Oh, maar ik wens hem véél succes toe..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5