Op kamers wonen, dat kt mij hartstikke gezellig Binnenkort beslissing over gezinsvervangend tehuis Een apart staand gebouw benadrukt de apartheid Dijane: Kind en één- ouder-gezin'"' Jongeren pastoraat start activiteiten Elf drempels in de Hoek Vader Abraham in de Passage Burgemeester bezoekt zestigjarig bruidspaar Orgelconcert Grond gereserveerd bij Koningshoek Lou Koppejan over gezins vervangend tehuis WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1979' VD/SC;WW 11' Maassluis— De Maassluise Vrouwenraad houdt voor de derde maal in het Jaar van het Kind een thema-avond met als onderwerp „Kind en het één- ouder-gezin". De avond wordt gehouden in het-ontmoetings centrum Koningshof aan de Uiverlaan 20, aanvang 20 uur. Onder êén-ouder-gezinnen worden gezinnen verstaan, waarvan één van de ouders is overleden of waar sprake is van echtscheiding. De federa tie van Eén-Quder-Gezinnen leidt deze thema-avond en zij zal trachten door onderlinge discussies de problemen be spreekbaar te maken. Ook is de federatie bereidt adviezen te geven en hulp te verlenen. Voor appashulp en nadere in formatie kunt u de volgende nummers draaien: 01899- 12600,17840, 14679 en 18747. De entree bedraagt twee gul den en voor niet-leden 2,50 gulden. Vlaardingen Het Jongeren pastoraat Vlaardingen start deze maand alweer voor het elfde seizoen zijn activiteiten. Ook dit jaar hebben jongeren van twaalf tot negentien jaar de kans elkaar te ontmoeten eri van elkaar te horen, wat hen bezighoudt. Dat kan gaan in de vorm van spelavonden, allerlei activiteiten, een strandwandeling, kortom een uitgebreid programma waar iedereen aan zijn trekken kan komen. Voor de twaalf- en dertienjari gen zijn er avonden in groep jes bij gastechtparen thuis. Deze. groep heet Icarus. Voor veertien- tot en met zeven tienjarigen is er de groep Ha- bakuk, terwijl voor de groep zeventien- en achttienjarigen gespreksavonden worden ge organiseerd, ook weer bij gas techtparen thuis. Het is binenkort mogelijk een jaarverslag van, het afgeloper jaar, waarin jongeren en lei ding aan het woord komen, te verkrijgen. Voor belangstel lenden geeft dat wat meer in formatie. Een exemplaar van dat jaarverslag ligt binnenkort klaar bij een van de onder staande adressen: Bart Ding jan, Dwarssteeg 12, telefoon 357213 en Else Mersch, Van Hogendorplaan 42a, telefoon 346521. Hoek van Holland Niet minder dan elf drempels wil het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad Hoek van Holand aan laten leggen in de 's Gravenzandseweg "en de Schelpweg. Daarmee wordt het advies opgevolgd van de verkeerscommissie en de Ver keersdienst Rotterdam. Vier drempels komen in de ventweg van de Schelpweg. Tussen de Ruijterstraat en de Schelpweg komen in de 's Gravenzandseweg vier drempels en drie drempels -.uilen worden aangelegd tus sen de Ruijterstraat en de Dirk van den Burgweg, eveneens dus in de Gravenzandseweg. Schiedam Pierre Kartner ^treedt op 25 september met zijn showorkest op in hei Pas- sagetheater. Zijn Vader Abra ham Show zal het eerste ar tiestenoptreden 2ijn na enkele vernieuwingen aan de arties tenaccommodatie en de toneel vloer van het theater. Met Vader Abraham treden ook op het accordeonduo De "Kermisklanten, de jonge zan geres Mieke en Imca Marina. De voorstelling begint om 20.15. Vlaardingen Burgemeester W.A. Kieboom en zijn vrouw hebben gisteravond een be zoek gebracht aan het zestigja rig bruidspaar Van Loon- Schuppers, woonachtig aan de Dr, Brugsmastraat 3. Namens de gemeente Vlaardingen heeft het burgemeestersecht paar hen een mand met fruit overhandigd. De heer Herma- «us van Loon is geboren in 1891 te Vlaardingen en zijn vrouw Wilhelmina Schuppers m 1898 te Brieile. Maassluis Jan J. van de Berg zal zaterdag 22 september een orgelconcert geven op het orgel van de Grote Kerk in Maassluis. Op het programma van deze avond zijn werken te vinden van de componisten Bach, Krebs, Guilmant, Men- delssohn-Bartholdy en Schuurman. De toegang voor het concert bedraagt vijf gul oen, de kerk is geopend vanaf half acht en het concert begint om kwart over acht Maassluis Het is alweer enige tijd gele den dat de gemeente Maassluis de bereid willigheid uitsprak om binnen haar gren zen tot de realisering van een gezinsver vangend tehuis te komen. De bereidwillig heid werd in een besluit omgezet: er werd grond gereserveerd tussen de van Beetho- venlaan, de Haydnlaan en de Koningshoek.' Het tehuis zou plaats moeten bieden aan ongeveer 25 geestelijk gehandicapten. Me vrouw Gré van Eck-Grootveld, wethouder van Sociale Zaken, gaf als haar persoonlij ke visie: „een zo open mogelijke instelling, met het minimum aan betutteling en het maximum aan privacy voor de bewoners en deskundige begeleiding waar dat nodig is". Er waren twee aanvragen binnengeko men van geïnteresseerde ouderverenigin gen: cén van neutrale en één van protes tants-christelijke signatuur. Bovendien bleek dat in de regio behoefte bestond aan twee gezinsvervangende tehuizen waarvan er één in Maassluis zou moeten komen. De tellingen en normen over de signatuur ontliepen elkaar niet zoveel. Binnen de ge meente bestaat een lichte voorkeur voor een neutraal tehuis en het aantal aanvra gen voor Maassluis alleen al bedraagt 45. Voor de regio werden bijna honderd aan vragen geregistreerd. Het gaat niet alleen om mensen die n u nog bij de ouders thuis wonen maar men heeft ook te maken met pupillen die nu in een inrichting verblijven maar die in een gezinsvervangend tehuis beter op hun plaats zouden zijn. Het „doorstromen" van deze categorie zou 'weer de broodnodige ruimte kunnen schep pen voor diegenen die beter in een inrich ting kunnen verblijven. De'provincie zal binnenkort een uitspraak moeten doen over de vraag: „welk tehuis moet in Maassluis komen en welk elders in de regio?" Mevrouw Elly Coenen, die be halve de gemeenteraadslid ook lid is van de Commissie Volksgezondheid van Provinci ale Staten zegt: „Het allereerste dat moet gebeuren is dat dit punt in de eerstvolgende commissievergadering in oktober wordt be handeld. Er moet een uitspraak komen op korte termijn. Als de Gedeputeerden het niet op de agenda zetten zullen we er van uit de PvdA cn de VVD op aandringen dat dit toch gebeurt. Het is dan een politieke zaak geworden, maar we moeten dit vanuit een andere invalshoek bekijken en reke ning houden met de mensen over wiens hoofd die strijd wordt uitgevochten". Als men binnen het Provinciaatbestuur zo ver is dat men een „planningsverklaring" wil afgevet. moet deze zaak nog binnen het Ministerie van CRM behandeld worden. Vanuit die hoek moet de benodigde „garan tieverklaring" komen. De vragen die bij de ouders leven zijn ech ter niet in de eerste plaats gericht op het „neutraal" of „protestants-christelijk" as- pekt. Wat belangrijker is, is het antwoord op de vraag: „wanneer zal het gezinsver vangend tehuis in Maassluis geopend kun nen worden". Maassluis Dijane Okkerse is 22 jaar. Een struise, sterke meid en gezegend met ee^i onverwoestbaar zonnig humeur. Met haar ouders en een jonger zusje woont ze aan de Maassluise Merellaan. Op haar kamertje hangen de popidolen van het ogen blik aan de muren en op haar bureautje ligt, tus sen de andere spulletjes, het boekje met bankafre keningen dat ze zelf beheert en bijhoudt. Pas is daar een aardig be drag van afgegaan om een nieuweplatenspeler te ko pen, „maar", zegt Dijane, „ik heb nog genoeg geld over, hoor!" Ze laat de koekjes proeven die ze heeft gebakken en laat het handwerk zien waar ze mee bezig is. Ze vertelt van haar werk op de Sociale Werk plaats in Delft waar ze het „hartstikke leuk" vindt. Tandpasta of chocoladelet ters inpakken aan de lopen de band en ondertussen hand- en spandiensten ver richten voor haar collega's die, zoals Dijane het uit drukt, „niet zo goed kunnen lopen als ik of niet zo goed kunnen zien". Sinds kort heeft Dijane één grote wens: zelf op kamers gaan wonen in een gezins vervangend tehuis. Want helemaal zelfstandig functi oneren in onze maatschap pij zal voor haar nooit zijn weggelegd. Een lichte her senbeschadiging maakt dat onmogelijk. „Wil je weten waarom ik in een gezins vervangend tehuis wil wo nen?", vraagt Dijane en zegt dan streng: „Je begint al om m'n naam verkeerd te schrijven. Het is géén Diane maar Dijane-met-een-j-er- tussen. En ik vind dat je maar moeilijke vragen stelt, daar ga ik eerst eens over nadenken". Terwijl Dijane denkt vertelt haar moeder. Over Dijane, uiteraard, die op haar vijf tiende jaar bij het BLO niet vei der kwam met rekenen, schrijven en lezen, maar een uitgesproken voorkeur en handigheid voor huis houdelijk werk aan de dag legde plus een groot verant woordelijkheidsgevoel ten aanzien van de kleine buur- kindertjes over wie ze 'waakt en moedert. Over de wanhoop van ouders: als je niet weet wat je verder met die dochter aanmoet en géén van de instanties met wie je te maken krijgt, je kan adviseren. Uiteindelijk was het een vriendin van de familie, als lerares ver bonden aan de „Angela- Stichting" in Den Haag, die Dijane op het goede spoor zette. Op die school, waar aan ook een internaat is verbonden, wordt buitenge woon voortgezet onderwijs gegeven. Dijane leerde er eenvoudig koken, huishou den en iets over kinderver zorging. Pispaaltje „Ze heeft er een fijne tijd gehad en veel geleerd", zegt mevrouw Okkerse. „Maar dit soort onderwijs is „het pispaaltje" als de subsidies verdeeld moeten worden, dat heb ik wel gemerkt. Je leest in alie kranten en je hoort van alle kanten wat er aan gold nodig is voor onderwijsdoeleinden. Be grijp me goed, ik gun ieder een een goede opleiding, maar het blijft voor mij een onbegrijpelijke zaak dat een lading speelgoed, waar onze kinderen waren „uitge groeid" op de Angela-school als leermateriaal werd ge bruikt. We hebben er eens, na een verhuizing, een kar- revracht aan fornuisjes, ser viesjes, poppenhuizen en winkeltjes afgeleverd, ei genlijk voor de kinderen van het internaat bedoeld, als speelgoed. Tot onze stomme verbazing vonden we op een ouderavond die spulletjes als lesmateriaal in de lokalen terug. Dan deugt er toch niets niet in de ver deling van het geld?" Over de vragenlijst van de Sociaal Pedagogische Dienst die ingevuld moest worden toen de wenselijkheid van een gezinsvervangend te huis in Maassluis aan de orde kwam, zegt zij: „Ach. wat ze allemaal vroegen weet ik niet meer, het is al weer zo*n tijd geleden dat we die formulieren kregen toegestuurd. Maar ergens kon je op een enkel stippel lijntje invullen waar je voorkeur naar uitging, een neutraal of een protestants- christelijk tehuis. „Neutraal" hebben we toen geloof ik ingevuld. Maar achteraf bedacht ik dat we eigenlijk hadden moeten opschrijven: „Het zal ons een zorg zijn als het tehuis er maar gauw komt en als het er maar goed is zodat Dijane er zich gelukkig zal voelen". Maassluis Bij het horen van de teym „gezinsver vangend tehuis" rijzen al meteen een paar vragen. Voor wie is zo'n huis be doeld en aan welke voor waarden moet het vol doen? Lou Koppejan is waarne mend directeur van Socia le Zaken in Maassluis. Nog maar kort: in een aantal van de specifieke proble men die er zijn gerezen zoals de „neutrale" of de „protestants-christelijke" signatuur heeft hij zich nog niet of nauwelijks kunnen verdiepen. Wél kan hij vertellen voor wie het tehuis bestemd zal zijn: 16 24 bewoners, zowel mannen als. vrouwen in de leeftijd van achttien tot vijfenzestig jaar. De bewo ners dienen te werken in een Sociale Werkplaats of de' dag door te brengen in een dagverblijf voor oude ren. Het gezinsvervangend tehuis is het nest waarop je 's avonds of gedurende het weekend kunt terug keren. Er dienen éên-persoonska- mers te komen {ongeveer 80%) en minimaal twee kamers met speciale voor zieningen voor dubbel-ge- handicapten. Binnen het tehuis moet gediplomeerd personeel aanwezig zijn (Z-opleiding) dat geassis teerd wordt door een be geleidingsteam van des kundigen, onder andere met een vertegenwoordi ging uit de Sociaal Paeda- gogische Zorg. Behalve de „eigen" kamers zijn er ook ruimtes voor gezamenlijke activiteiten en hobby's vereist. Een gezinsvervangend te huis heeft als één van de eerste voorwaarden dat het centraal moet zijn ge legen in een stad of buurt zodat openbaar vervoer, winkels en artsen gemak kelijk bereikbaar zijn. Er dienon waarborgen voor de veiligheid te wor den geschapen, „Maassluis heeft gekozen voor een apart staand ge bouw" zegt Lou Koppejan. „Het zal best mooi worden en daar vlak bij de Ko ningshoek voldoet het aan alle voorwaarden. Maar vanuit mijn persoonlijke filosofie voel ik toch het meest voor een andere op lossing. Stel een paar hui zen beschikbaar die ge woon in een rijtje tussen de andere 'woningen in staan en die van buitenaf hetzelfde beeld geven. Sloop van binnen een paar muren en maak een dus danige indeling dat het aan het gestelde doei vol doet. Dan heb je oen eerste stap gezet tot een wezenlij ke integratie van de bewo ners met de „gewone" maatschappij. Want een apart slaand gebouw, hoe mooi ook, benadrukt de „apartheid". Uitgedacht Dijane is inmiddels uitge dacht over de moeilijke vraag. Ze zegt: „Ik wil op kamers in een gezinsver vangend tehuis in Maas sluis. Dat lijkt me harstikke gezellig. Dan zie ik m'n vrienden en vriendinnen van de Sociale Werkplaats 's avonds ook en dan kun nen we met elkaar praten en lol maken en sjoelen en bingoën,. Want m'n broer is nu getrouwd en m'n zusje gaat ook op kamers wonen en dan is het thuis maar stil. *s Avonds kan ik bijna ner gens naar toe. Als ik in Maassluis in een tehuis ga wonen kan ik zo naar m'n moeder en vader toe als ik dat wil. Maar ze kunnen ook naar mij toekomen. En m'n kamer ga ik heel leuk inrichten. Waarom wil je dat eigenlijk allemaal van me weten?" Dijane's moeder zegt: „Om dat dat tn de krant komt en omdat je nu niet alleen voor jezelf praat maar ook voor de andere mensen die wil len dat er in Maassluis een gezinsvervangend tehuis komt!" Daar moet Dijane even van zuchten. „Goeie- dag", zegt ze peinzend, „dat i§ niet gering. Dljana (op voorgrond) in gezelschap 0 van haar vader, meder en zus (loto boven), onder Dijana: zonnig humeur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5