SCHIEDAMSCHE COURANT Midden-Delfland begint in september 1983 Museum praat over verbouwing Subsidie voor Oost en VOP Blaas oude reclame nieuw leven in! Kamelen in het Westland Ik .neeni- depfoet historie Winkeliers houden zich niet aan winkelsluitingswet m ,Wat zégt u nou cursisten lopen weg Riolering voor Westha venkade Co-op verbouwt tiiassi Bedrijfsleven klaagt niet over woonruimte Consumentenbond: Vrachtwagen vol schoenen gestolen Zeventien huizen klaar Zwitserse consul- generaal opent expositie I Vrijdag 21 september 1979" ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26453~8 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Het gebiedje rond de Dam is nu 200 jaar. Schiedam De bewonersvereniging van Schiedam-centrum heeft al haar leden ver wend met een stukje geschiedschrijving over een jarig en belangrijk deel van de stad: de Nieuwe sluis. Bestuurleden Henk Nieuwenhuijsen. Jan Hagendoorn en Theo Brouns zijn in de geschiedenis van de Dam en omgeving gedoken en kwamen zulke aardige gegevens tegen, dat de historische vereniging Schiedam er heil in zag een nummer van het tijdschriftje Scyedam er aan te wijden. De bouw van de Nieuwe sluis betekende twee eeuwen geleden nogal wat voor de stad: Schiedam had er zijn ver dere bestaansrecht aan te danken, ondanks de sloop van een flink aantal huizen daar door, waaronder de woning van de betrok ken architect Rutger van Èol'es zelf. Dc reconstructiecommissie Midden-Delfland behan delt op 26 september het nieuwe tijdschema voor de voorbereiding van de re constructie. In deze struc tuurschets wordt de ambte lijke procedure besproken, die uiteindelijk moet lei den tot de oprichting van het recreatieschap Midden- Delfland. Zoals de plannen nu liggen wordt er op 1 september 1983 begonnen met de uitvoering van de werkzaamheden. Om praktische redenen wordt cr één programma opgesteld voor het gehele gebied, waar na de uitwerking kan plaats vinden in deelplannen. Tijdens de vergadering wor den ook de opdrachten aan derden besproken. Het rijk stelt voor deze werkzaamhe den een bedrag van 350.000 gulden ter beschikking. Het ligt in de bedoeling de volgen de ten dele reeds lopende opdrachten in 1980 te laten uitvoeren: onderzoek naar mi lieuverontreiniging (waterk waliteit, geluidshinder en ho rizonvervuiling), opnamen van een aantal polderpeilen van grondwaterstandbuizen, opnamen van onderbemalin gen verhardingsonderzoek van bestaande wegen, sonde- ringsonderzoek en een recrea- tieonderzoek. Schiedam Ongehinderd door de discussie over een „nieuw" museum zijn deze week voorstellen gedaan voor een ingrijpende ver bouwing van net stedelijk museum op de Hoogstraat Terwijl over expositie- en aankoopbeleid en over an dere functies van het Schie- damse museum nog druk wordt gepraat, heeft de mu seumcommissie zich al ge bogen over wat er allemaal in het interieur anders kan. Het gaat om een enorme waslijst van grote en kleine gebreken, waarbij directeur Hans Paalman er overigens de nadruk oplegt dat niet alles spoedeisend is. Eerder dan een advies aan burge- meester en wethouders om de boel te verbouwen was bedoeld een volledige in druk te geven van welke verbeteringen het museum geen kwaad zullen doen. Letterlijk alles, wat beter kan, is in de inventarisatie opgenomen. Lichtspotjes, nieuwe planken op de vloer, luxaflex, tl-buizen, vloerbedekking en witte plinten, het is allemaal ver meld. Ér liggen echter een' duidelijke drang naar een ander gezicht aan ten grondslag. Zo wordt gespro ken van een ideale situatie, als de ingang van het mu seum en de balie verplaatst zouden worden naar de aula. Het museum zou dan toegankelijk zijn via het museumplein, zodat dit bin nenterrein ook meteen va ker gebruikt wordt. Dat maakt echter een grondige aanpak van het museumin- terieur noodzakelijk. Onder meer passen in die gedachte een glazen „sluis" tussen entree en balie, andere nooduitgangen en een CTV- circuit. Of dat financieel wel verantwoord is, zeker in een tijd dat nogal wat kritiek op het museumbe leid wordt geleverd, kwam deze week in de museum commissie nog niet uit de verf, ondanks de dringende wens van commissielid Trees Moolhuysen: „Wij moeten nu toch wel echt beslissen, of wij het gaan doen of niet doen, anders zitten wij over een' jaar weer over die dingetjes te praten." In politieke kring vraagt men zich af, waar men in het museum de brutaliteit vandaan haalt om ook gelet op bezuinigingsmaat regelen over een verbou wing te spreken. Spottend is ter sprake gekomen, dat bij een verbouwing best een vleugel van het museum voor jongeren hussvesting kan worden bestemd... 9' Schiedam Al veel Schie dammers, die een cursus wil den volgen in het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouder slaan, hebben hun pogingen daarvan wijzer te worden ge staakt. Oorzaak is de onnoe melijk slechte akoestiek in het vormingscentrum-voor-vol- wassenen. dat vorig jaar werd geopend. Vaak zijn de docen ten nauwelijks te verstaan, en dat heeft geleid tot het vertrek van veel cursisten. Met die klachten zijn de do centen daarom naar de Schie- damse Gemeenschap gestapt, de culturele instelling waar van de afdeling vormings- en ontwikkelingswerk belast is met de gang van zaken in on der meer het M.C.M. de Groo thuis. In de stichtingsraad van de SG zijn woensdagavond de geluidsproblemen ter sprake gebracht en daarbij is deze keer wèlgoed te verstaan gegeven dat de docenten er de brui aan 2ullen geven als de a- koestiek niet verbeterd wordt. Daarom zal het secretariaat van de SG in het Proveniers huis dezer dagen een brief op stellen aan de gemeente Schie dam, waarin op maatregelen wordt aangedrongen. Vlaardingen Pas nu heeft de gemeente offi cieel van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ten gehore gekregen, dat er definitief subsidie zal worden verleend op de woningbouwprojecten in de Oostwijk en de VOP. De schriftelijke toezeg ging is deze week op de afdeling stadsontwikke ling binnengekomen. De subsidies waren al eerder officieus toegezegd in het ka der van de zogenaamde „Goed en goedkoop"-rege!ing. Die subsidie is vooral bedoeld om bij de realisering van goedko pe huurwoningen een goede inspraak van de bevolking mogelijk te maken. Deze subsi- die-regeling zal echter binnen korte tijd vervallen, zo heeft de regering onlangs aangekon digd. Er komt een andere, meer omvattende regeling voor. in de plaats,die echter ook op de nieuwbouwprojec ten in de VOP en de Oostwijk van toepassing zal zijn, zo luidt de ministeriële toezegging. In boeverre het mogelijk zal blijken, met die extra subsidie van het rijk de uiteindelijke huurprijzen nog wat te druk ken zal moeten worden afge wacht. Vlaardingen De Vlaardingse commissie voor stadsher stel, altijd ijverend voor het behoud van het oude. heeft het college van B en W verzocht om te onderzoeken of het mogelijk is de reclameschildering op de hoek van de Afrol en de Hoogstraat „op te halen". De zijmuur van een winkel aan de Hoogstraat bevat een aantal zeer oude (Vlaardingen had toen nog telefoonnummers van drie cijfers) en dus ook zeer afgebladerde, achterhaalde recla meleuzen. Het is de bedoeling deze weer in de oorspron kelijke vorm terug te brengen. Het plannetje voor deze vorm de verzamelde commissieleden van stadsherstel ontstond een aantal maanden geleden toen de commissie voor de aanvang van een van haar vergaderin gen een wandeling maakte door de Hoogstraat naar de stadsboerderij. Wethouder Arij Maarleveld zag deze antieke „muurschildering" en opperde deze opknapbeurt. Het college heeft er al even over gepraat in zijn wekelijkse vergadering en heeft in oppe- rambtelijke stemming advie zen gevraagd aan gemeente werken en het dagelijks be stuur van de culturele raad. Ook zal er over dit onderwerp een gesprek gearrangeerd worden met de winkeliersve reniging „d'Oude Hoogstraat". De commissie stadsherstel heelt het college ook gevraagd te onderzoeken of het mogelijk is een gestyleerde vrouwenfi guur te plaatsen bij het begin van de Vrouwensteeg aan de Hoogstraat. Ook daarvoor heeft het college om adviezen gevraagd aan gemeentewer ken en de culturele raad. Al leen de Vlaardingse Vrouwen raad is overgeslagen. Vlaardingen Het gedeelte van de Westhavenkade tussen de Smalle Havenstraat en de Vette noordskade zal uiteinde lijk toch op het rioleringsnet worden aangesloten. De raads commissie voor stadsontwik keling is akkoord gegaan met een krediet van 279.000 gul den, dat voor de aanleg van dat afvoerstelsel nodig is. Van een aantal panden langs de haven wordt het afvalwater nog steeds rechtstreeks op de Oude Haven geloosd. Andere panden hebben wel een. riool- afvoer, maar dat riool komt eveneens uit in het open wa ter. Dat acht het college van B en W zo langzamerhand wel een zeer ongewenste situatie. Als de gemeenteraad er ook mee akkoord gaat kan de aan leg binnen afzienbare tijd van start. SchiedamWegen3 verbou wingswerkzaamheden zal.de Co-op Nieuwe Waterweg van af zaterdag één uur gesloten zijn tot en met woensdag 3 ok tober. Woensdagavond kun nen de klanten kennis maken met de vernieuwingen die in de winkel zijn aangebracht. Donderdagmorgen 4 oktober gaat de winkel om negen uur weer open. -VX?. der Meer aan de Papedijk, nabij het Stael- duinse bos, grazen deze dieren zonder zich iets van het Nederlandse klimaat aan te trekken. Van der Meer kocht deze dieren van het dierenpark Wassenaar uit pure hobby. Zij variëren in leeftijd van twee tot vier jaar. De kamelen, die de bijnaam hebben „Schip van de woestijn", bevinden zich wel in ons kikkerlandje, zoals moge blijken uit 'het feit, dat één van de kamelen drachtig is. Schattingen van het tijdstip, waarop het jongen zal plaats vinden lopen sterk uit een, maar waarschijnlijk zal in februari een Westlandse kameel ter wereld komen. J§ Drie kamelen, twee vrouwtjes en één man- EE netje, staan sinds enkele weken in het Westland. Op een weiland van Peter van fiiiiiuiiiiiiiniiiiiiitiiimntiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiuiiitiiiiiiiiiiFiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiüiniiiiiiiiiiiiiiiiitiitiiiiiiiiiiiiiiiiHjitii^ SchiedamBij handel en industrie is tot op heden geen behoefte aan meer woonruimte voor het eigen personeel gebleken. „Klachten over gebrek aan huisvesting hebben mij vanuit het bedrijfsleven nooit ontvangen." aldus J.H.B. Vredehregt, voorzit ter van de Schiedamse han dels- en bedrijfsraad (SHB). Volgens hem is er in Schiedam Vlaardingen De Vlaarding se winkeliers houden zich niet allemaal even goed aan de ad ministratieve bepalingen van de nieuwe winkelsluitingswet Aldus de uitslag van een on derzoekje dat de consumenten bond afdeling Vlaardingen in stelde. Volgens dit onderzoekje zou gebleken zijn dat een vrij groot aantal van de winkeliers niet de verplichte formulieren waarop de juiste openingstij den zijn aangegeven op de goede plaats had hangen. Ver ontrustend, vindt de consu mentenbond. Totaal werden 276 winkels ge controleerd. Twintig procent daarvan bleek niet de juiste formulieren voor'het raam te hebben hangen, terwijl het bij 21 winkels moeilijk was te vinden en een groot aantal niet op de door de bond wen selijk geachte hoogte hing. De consumentenbond vindt dat de controle op de naleving van de voorschriften zo in het ge drang komt en de consument geen duidelijkheid heeft over openings- en sluitingstijden van de winkels. nog geen aanleiding voor het bedrijfsleven om bij nieuw bouw van woningen aan te dringen op een bepaald per centage daarvan ten behoeve van werknemers. Persoonlijk ziet hij weinig in het Zoeter- meerse initiatief om aan te dringen op een hoger percen tage nieuwbouwwoningen voor mensen, die in bepaalde bedrijfstakken werkzaam zijn. In Zoetermeer wordt de ge meente zelf als voorbeeld ge nomen; de gemeente Zoeter meer reserveert van elke wo ningbouw zes procent voor ambtenaren. Ook in Schiedam wordt bij nieuwbouw op die manier met huisvesting van ambtenaren rekening gehouden. Dat han del en industrie in Schiedam niet pleiten voor een dergelij ke regeling voor eigen perso neel, heeft volgens Vredebregt te maken met verschillen in het foren zen verkeer: Schie dammers, die buiten Schiedam werken, staan in aantal (onge veer 7500) gelijk met niet- Schiedammers, die in Schie dam werken. Zoetermeer daarentegen is een typische fo- renzenstad, die vooral op Den Haag is aangewezen. De Zoe- termeerse handel ziet- daar door de huisvesting van bet ei gen, niet-Haagse personeel in gevaar komen. Schiedam Met een vracht auto vol damesschoenen en - laarzen zijn inbrekers ervan door gegaan na een nachtelijk bezoek aan ABC Transport aan de Schiedamse Bettoweg., Op dertigduizend gulden wordt de waarde geschat van het schoeisel, dat van Italiaans fabricaat is. Volgens de 41-jari- ge transportondernemer uit Rotterdam, die voor de 24 car tons schoenen en laarzen ver antwoordelijk was, zijn de in brekers binnengekomen door heel simpel een ruit in te tik ken. De politie vond sporen, die erop wijzen dat de hele buit in een vrachtwagen is op geladen. Vlaardingen Zeventien in aanbouw zijnde woningen zijn in de maand augustus in Vlaardingen opgeleverd. Daar mee komt het totaal aan ge reedgekomen huizen dit jaar op een totaal van 245. In de maand augustus waren er nog 249 woningen in uitvoering, waarvan 153 woningwetwo ningen, 53 in de premiesector en 43 vrije huizen. Maassluis De Zwitserse con sul-generaal in Rotterdam, de heer M. Kissling, opent zater dag om 14.30 uur in het Natio naal Sleep vaart musuem in Maassluis een expositie over 150 jaar Rijnsleepvaart. Het museum is gevestigd aan de Hoogstraat 1. j Dit nieuwsblad, waaiin u al he 1 nieuws uit eigen omgeving kun! vinden, wordl zonder exira kosten bezorgd in combinatie l met hel Rotterdams Nieuwsblad! peze

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1