Singelkwarti er schrikt wakker Strandwandeling op Maasvlakte Commissie - leden bezoeken stadskwekerij ,Maak mini-badhuis in verbouwd Kolpabad' Uil «18 mw&zm Clubhuis viert feest Bedrijven honden rampenoefening ,Je moet wel weten waarover je praat' i Tip voor rinbreker Wandel concert Grote Kerk I Auto middelpunt van discussies Suggestie Kwakkelstein: Bijtende vloeistof op auto Inbreker op beterdaad betrapt éi p i msoÊ M VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 VD/SC/WW 3 Schiedam „Als commissielid moet je wel weten waar je over praat, en daarom gaan wij naar de stadskweke- rij". Dit zei wethouder Chris Zijdeveld, die met nog een «zevental leden van de commissie ruimtelijke ordening woensdagavond de stadskwekerij bezocht. Nadat de leden zich te goed hadden gedaan aan een broodmaaltijd tussen kasplantjes, kregen zij onder des- kundige leiding een rondleiding. - Het takenpakket van de kwekerij omvat ondermeer "het kweken en doorleveren van bomen, heesters, rozen %en bosplanten. In het plant- seizoen 1978/1979 verlieten 820 bomen, -43.000 heesters, ■"11.000 rozenstruiken en 20.000 bosplanten de Schie- f damse kwekerij. Waarom dit alles niet te zien is in de stad, i ligt ondermeer aan het feit dat er veel vernield wordt. De laatste jaren wordt er veel aandacht besteed aan variatie. in het heesterassortiment; dit' ter voorkoming van grotere "vakken met monocultures. 9 Een ontwikkeling die heeft plaatsgevonden in de hees- terkweek is de zogenaamde containerplant. Het grote 4 voordeel van deze manier van kweken is dat de kluit niet be schadigt. De planten kunnen in principe het hele jaar door- 4 groeien doordat de luchttoetre- ding optimaal is en dat de wa- - terhuishouding optimaal gere- 1 geld kan worden. Ook bij bo men wordt er al een paar jaar geëxperimenteerd met contai ners. Het grote voordeel hier bij is dat bij werkzaamheden aan kabels en leidingen de containers met boom en al kunnen worden verplaatst. )«Een andere ontwikkeling die 2ich momenteel voordoet in de kwekerij is het gebruik van kunststofpalen, die gemaakt _zijn van afvalstoffen (recy cling) waardoor er weer hout gespaard wordt. Om zieke bomen op te sporen maakt de dienst gemeentewer ken gebruik van een ïnfra- roodcamera: aan de band van luchtfoto's waarop de warmte- uitstralïng van de planten ^zichtbaar wordt kan men con stateren of een plant of boom al dan niet ziek is. Zo kwam .men bijvoorbeeld aan de hand van een zieke boom te weten dat zich daar een gasbel be vond. Na verplegïngsmaatre- gelen kan uit een nieuwe luchtfoto dan worden afgele zen wat het effect is geweest. Niet alleen een gasbel kan een zieke boom veroorzaken, maar ook de invloed van de atmos feer is bepalend voor de groei van de planten. Een duidelijk bewijs biervan. is het feit dat de petunia in steden wel mooi, maar zonder bloem groeit; ter wij] de plant op het platteland in geuren en kleuren bewon derd kan worden. Derhalve wordt er van minder gevoelige -planten gebruik gemaakt in f industriegebieden. De dienst gemeentewerken wil zoveel mogelijk de bewo- ners betrekken bij het groen. 1 „Zoals een ieder weet, wordt het groen voornamelijk ge- i -bruikt voor de recreatie. Maar wat de meesten niet weten is dat het groen ook een milieu- verbeterende functie heeft; het vangt stof op, reguleert het vocht en de temperatuur, het biedt bescherming tegen de wind, en het zuivert de lucht. De mensen moeten zich reali- Iseren dat wij allen alleen dan overlevingskansen hebben in- dien het groen behouden '.wordt. Daarom is het ook fijn te constateren dat de betrok kenheid van de stedelingen bij Het groen sterk is toegenomen. 1(_Het hele jaar door worden '.^door de inwoners van Schie- 'y dam verzoeken ingediend om wijziging van bestaande plant- Schiedam Een inbreker heeft in een koffiehuis aan de Singel de fooienpot geplun- derd. Dat leverde hem 125 gul- - den op. De 20-jarige eigenaar zag, dat de dader via een zij- "deur had kunnen binnendrin- 1 gen. Vlaardingen Adrie Zouten dijk (viool en kromhoorn), Mieke Zoutendijk (cello) en Aad Zoutendijk (orgel) zullen morgenmiddag van drie tot vijf uur het wandelconcert in de Grote Kerk te Vlaardingen verzorgen. Zij 2ullen werken van Abra ham v.d. Kerckhoven, Louis Couperin, Tielman Susato, Jo- hann Seb. Bach, Willem de Fescj, Joost Boutmy, Giambat- tista Cirri en Felix Mendels sohn Bartholdy ten gehore brengen. De commissieleden genoten van de broodmaaltijd tussen kasplantjes. soenen. Bij de aanleg van nieuw groen wordt de in spraakmogelijkheid van de burgers vergroot door alleen een grove groenstructuur aan te brengen zodat latere verfij ning en het inbrengen van ele menten en voorzieningen in samenspraak met de bewoners kan gebeuren. Wij zijn ook erg blij met het feit dat er op scho len de belangrijkheid van de natuur aan de jeugd wordt overgebracht, Maar het is wel zeer jammer dat desondanks nog altijd vijftien tot twintig percent van het groen wordt vernield", aldus de heren De Block en Hoogeweij. Na de rondleiding kregen de commissieleden een droog bloeier naar huis. Schiedam Wie woensdagavond aan wezig was op de hoorzitting over de stadsvernieuwingsplannen voor het Schiedamse Singelkwartïer. heeft de indruk gekregen dat bijna alle be trokken uit de buurt door de plannen ernstig worden gedupeerd. Opmerke lijk was een uitspraak van de ge meentelijk verkeersdeskundige Hans van der Vlist. „Het is heel gevaarlijk om in een situatie waarin veel niet deugt, iets te verbeteren," zo stelde hij in het heetst van de strijd vast. Want strijd werd er geleverd. Zelfs „op le ven en dood", dat viel tenminste bij de middenstanders te beluisteren. De auto vormde het middelpunt van de discussies. Het onbelemmerd rijden door de straten in de wijk werd door sommigen ervaren als een fundamen tele vrijheid („Ik betaal toch ook mijn wegenbelasting") en door ande ren als een aantasting daarvan. Eén der aanwezigen beweerde stellig dat hij eerst de politie moet bellen om boetes uit te delen aan foutparkeer- ders, voordat zijn kinderen de deur uit kunnen om op straat te spelen. De openbare badinrichting aan de Maris- straat; er moet jaarlijks veel geld bij. Raadslid Kwakkelstein suggereerde om de zaak te sluiten een een mlnlbad- huis In het Kolpabad te maken. In samenwerking met de VVV van Oostvoorne heeft het o~ penbaar Lichaam Rijnmond op zaterdag 13 oktober een strandwandeling georgani seerd. Deze wandeling voert de deelnemers langs de zeer fraaie, maar nog tamelijk on bekende kuststrook van Maas vlakte, Brielse Gatdam en ver der over de stranden van Voorne. De tocht is niet alleen bedoeld om de wandelaars kennis te laten maken met dit vrij unieke gebied, met zijn vele natuurlijke waarden, maar is tevens bedoeld om de mensen op een plezierige ma nier tot meer beweging aan te zetten. Van 10 tot 11.30 uur kan voor deze wandeltocht over de Maasvlakte naar de eerste slag van Rockanje gestart worden. De totale lengte van de tocht bedraagt 15 kilometer. De rou te voert langs de volgende punten: - Maasvlaktestrand ter hoog te van de post van de Rotten damse Reddingsbrigade - Westplaat - Brielse Gatdam - autostrand van Oostvoorne - Rockanje, strandslag bij restaurant 't Golfie De deelnemers aan deze wan deling die per auto komen, kunnen hun vierwieler kwijt bij de post van de Rotterdamse Reddingsbrigade waar zich een groot parkeerterrein be vindt. Na afloop van de wan deling worden de deelnemers met autobussen vanaf Rockan je naar de Maasvlakte terugge bracht Voor diegenen die geen ge bruik maken van de auto be staat de gelegenheid gebruik te maken van speciale bussen. Deze bussen vertrekken vanaf het veer Rozenburg en het Metrostation Hoogvliet De bussen vertrekken daar om 9 en om 9.30 uur. De kosten die aan de busreis naar de Maas vlakte vice versa bedragen één gulden per persoon» kinderen tot twaalf jaar gratis. Wandelaars, die van deze door Rijnmond geboden gelegen heid gebruik willen maken, kunnen zich vooraf van een plaatsje in de bus verzekeren, door zich voor dit vervoer en de strandwandeling nu al in te schrijven. Men kan zich daar voor wenden tot het openbaar lichaam Rijnmond, telefoon 010-11 13 20, toestel 152 of 222. De terugreis per bus vanaf Rockanje vindt plaats om 15 en om 16 uur. Deelnemers die met eigen ver voer komen kunnen zich in schrijven op de dag zelf. De deelname aan de wandeling is geheel gratis. Alle deelnemen ontvangen, tegen inleverin| van de afgestempelde deelne merskaarten, een herinnering aan de strandwandeling. Schiedam Vandalen hebben in de Leliestraat de auto van een 38-jarige Schiedammer over de hele lengte bespoten met een bijtende vloeistof, waardoor de lak er op veel plekken helemaal af was. De schade bedraagt 1800 gulden. Vlaardingen De Vlaarding- se politie heeft een 23-jarige Vlaardinger op heterdaad be trapt bij het inbreken in een fotozaak aan de Kerksteeg. In» de zaak werd een tas aange troffen waarin vijf verschil lende soorten fototoestellen za ten. De man en de tas zijn naar het bureau overgebracht Het onderzoek is nog gaande. Vlaardingen Het PvdA-raadslid Willem Kwakkel stein heeft in de vergadering van de raadscommissie voor stadsontwikkeling de suggestie gedaan, om in het Kolpabad een mini-badhuis te stichten, dat het oude maar nog altijd functionerende badhuis aan de Maris* straat zou kunnen vervangen. De exploitatie in het zwem bad zou volgens het raadslid wel eens aanzienlijk goedko per kunnen blijken te zijn. Rendabel is de „openbare bad-inrichting" natuurlijk al lang niet meer. In een tijd, dat bijna iedereen thuis een bad of een douche heeft, is het bezoek aan het badhuis zeer sterk teruggelopen. Vroeger was dat wel anders: toen kwamen vele duizenden mensen naar de badhuizen voor de wekelijkse wasbeurt. Bij de inrichting aan de Ma- risstraat zijn dat er nog maar een kleine tweehonderd per week. Volgens Kwakkelstein zou het zonder al te veel problemen mogelijk moeten zijn, om bij de verbouwing van het Kolpa bad meteen een mini-badhuis in het zwembad te integreren. Dat leek hem aanzienlijk goedkoper dan het openhou den van een dure inrichting, die veel meer kosten met zich meebrengt. Wethouder Bas Goudriaan twijfelde er een beetje aan, of de gedachten van het raadslid juist zijn. Waarschijnlijk ko men er toch nog teveel men sen, om die in zo'n mini-bad huis te kunnen opvangen, zo meende hij. Afgesproken is, dat het onderwerp in de voi- gende_ vergadering van de commissie op de agenda wordt gezet, zodat het college wat concrete gegevens kan aandra gen over bezoekers-aantallen, kosten en dergelijke. Een ander stelde dat een re geling voor de verkeerscï rou latie geen enkele zin heeft zolang „de kern van de zaak niet wordt aangepakt". Dat v/as volgens hem de overlast van het zware goederenver keer ten behoeve van de middenstandsbedrijven. Ook kleine kantoren in de wijk zouden veel verkeer met zich mee brengen. „De ge meente voert een verkeerd vestigingsbeleid. Bedrijven en kantoren krijgen zonder moeite toestemming om zich te vestigen. Bovendien gaat op deze wijze veel woon ruimte verloren". Er was nog veel meer kritiek op het gemeentelijk beleid te horen. Niet onverwacht kwam dan ook de vraag waarom er geen raadsleden aanwezig waren. „Of zijn ze daar soms te laf voor?" Later op de avond nam PvdA-raadslid Lou van der Stel, die eerder een andere vergadering had bijgewoond, het woord en riep de aanwe zigen op de vergaderingen van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening bij te wonen. „We moeten veel luisteren en veel praten, ook al wil dat laatste wel eens wat ontaarden." Het afsluiten van de Singel voor het doorgaand verkeer brengt als consequentie met zich mee dat ook de Van Swindensmgel gedeeltelijk wordt afgesloten. Dit gebeurt om verkeerstechnische rede nen. Onder de winkeliers be staat de angst dat het „ver keersluw" maken van de buurt de ^economische dood van de wijk betekent. Afge zien van de belangentegenstel ling ^tussen het merendeel van de bewoners en de winkeleige naars werd evengoed door de bewoners wel gewezen op de onmisbaarheid van het win kelbestand als onderdeel van de leefbaarheid in de wijk. Corrina Bosveld, voorzitster van de bewonersvereniging Schiedam-Oost; „Er mogen geen bedrijven kapot gaan. Dat willen we beslist niet. Ook de gemeente moet hiermee re kening houden." Toch zei ze bang te zijn dat bewoners te wemig voor hun belang zou den opkomen, en dat daardoor de middenstand de boventoon zou voeren. Toch lijkt al deze drukte nog al voorbarig. Van vaststaande plannen is vooralsnog geen sprake, het gaat eerst om ver beteringsvoorstellen. Bij deze voorstellen zijn wel randvoor waarden geformuleerd, die op concrete punten een verbete ring van de situatie in de wijk moeten garanderen. Het terug dringen van het doorgaand verkeer, het tegengaan van de parkeeroverlast, en het uit breiden van het aantal groen en speelmogelijkheden; eigen lijk niet meer dan de stand aardnormen voor elke wijk- verbetering. Ze vormen ook de uitgangspunten voor de verbe tering van. het Singelkwartier. Binnen deze randvoorwaarden is nog heel wat ruimte voor overleg tussen bewoners en gemeente én tussen de belan gengroeperingen in de wijk onderling. In de tweede ter mijn van de inspraak wordt per woonstraat zelfstandig be sloten over het aantal parkeer plaatsen of daarvoor in de plaats aan te leggen groen- of speelruimten. Wat het totaal plan betreft kunnen de bewo ners en andere betrokkenen uit de wijk hun invloed doen gelden in de diverse werk groepen die het project gaan begeleiden. Van der Vlist; „Het blijft moeilijk manoeuvreren tussen zinvol overleg en toch iets handhaven van een goed be leid." Vlaardingen De jaar lijkse gezamenlijke BZB (bedrijfs zelfbescher- ming)-oefemng zal dit jaar worden gehouden op maandagmiddag 24 sep tember van vijf tot zes uur. De oefening vindt plaats in en rond de be- drijfsschool van -HVO aan de meest oostelijke zijde van de Koningin Wilhelminahaven. Aan deze oefening wordt deelgenomen door EHBO-, reddings- en brandweerploegen van HVO, Cmcinnati-Mila- cron, Nieuwe Matex en de RomL In totaal zullen ongeveer 75 personen bij deze oefening betrokken zijn. Er zal die middag geoe fend worden met allerlei ongevallen, waaronder een ongeval met een tank auto en een personenauto. Een groep zogenaamde Lotus-slachtoffers („nep" slachtoffers) zal, realistisch geschminkt, door de deel nemende groepen behan deld moeten worden. De oefening staat overi gens in het teken van het naderend afscheid van de heer C. Forrer, hoofd be veiliging en bewaking van HVO en tevens „coördina tor plaats ongeval". De al gehele leiding van deze oefening is in handen van het hoofd bedrijfs zelfbe scherming van HVO, de heer R. C. van Jaarsveld. Naast burgemeester W. A- Kieboom zullen ook di rectieleden van de deelne mende bedrijven hun be langstelling tonen, terwijl ook enkele functionarissen van de Inspectie Bedrijfs Zelfbescherming een kijk je zullen komen nemen. Schiedam—Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van het club- en buurthuis Jeugdhaven Nieuwland wordt morgen september een groot feest gehouden. Het feest wordt om hall twaalf ingeluid door de Julianaband, die vanaf de Jeugdhaven door de wijk zal trekken naar het Schuttersveld. Bij gunstige weersomstandig- tentje voor verfrissingen zul heden zal een drietal parachu- len hier ook te vinden zijn. Als tisten neerdwarrelen. Daarna afsluiting van de middag kun- zal er een voetbalwedstrijd nen de kinderen, die zich bij plaatsvinden. Na drie kwartier de informatiestand hebben op- zal er op het plein aan de Al- gegeven, deelnemen aan een bardastraat een goochelaar op- levend gan2ebordspel. Bij treden. Een informatiestand, slecht weer zal het grootste ge- een poffertjeskraam en een deelte van het middagpro gramma enigzins gewijzigd worden. Om 19.30 uur begint het avondprogramma, aat zal plaatsvinden in de Jeugdha ven. Het programma bestaat onder andere uit het optreden van de zevenmans formatie Dice. Van 17.00 uur tot 19.00 uur zal er een receptie worden gehou den in de Jeugdhaven voor hen, die in de afgelopen vijf tien jaar voor het wel en wee van de Jeugdhaven hebben zorg gedragen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3