S0HI1IDAMSGHE COÖRANT Nieuwland loopt uit voor jarige jeugdhaven Schiedam wijst nota over hoof* 1 /egen af Henk Engelsman Ik c ïpmef Rijk moet betalen, anders sluiten s-H ,-'*SS Caravans van straat! „Eerst kwaliteit openbaar vervoer verbeteren Kaartverkoop loopt wat uit de hand Bejaarde wielrijder in verkeer omgekomen Uitslaande brand legt gemeentewoning in as Gezellige drukte op Maassluise braderie Consum en tenbon d: „Winkeliers houden zich niet aan wet" College over verliezen A VB: PvdA-raadslid met rijke bestuurservaring O V 0FJ 30011 Maandag 24 september 1979- ON AFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26454-3 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL RVP mfÊKfÊÊÊÊM Naast deze bewoners kwamen ook talrijke oud-medewerkers nog eens naar hun buurthuis terug; zo was onder an deren Boel Rasker aan wezig, de voormalige „actieleider van Nieuw land", alsmede dominee Krijger, een van de men sen van het eerste uur. Een van de activiteiten was Tot na middernacht een pofferskraam. duurde het feest in SchiedamHonderden bewoners vaa wijk Nieuwland hebben za terdag een bezoek ge bracht aan de jeugdha ven in de Albardastraat, die vijftien jaar bestond. jeugdhaven Nieuwland, dat 's ochtends ai was begonnen. Wat 's avonds eindigde met een succesvol optreden door de plaatselijke popgroep Dice, was vele uren daarvoor gestart met een optreden van een clown en andere vermakelijk heden. Aan het derde lustrum was dan ook de „nodige" aan dacht besteed, ,.Aeh, de laatste tijd is er een kentering in de wijk. Wij treden minder naar buiten, maar er wordt bijvoor beeld wel getrokken aan het oprichten van een bewoners- vereniging,", zei Hans Ber nard, voorzitter van wijkvere- niging Nieuwland. Tijdens de receptie aan het eind van de middag kwamen diverse gemeenteraadsleden over de vloer van het vijftien jarige buurtcentrum, dat de naam jeugdhaven eigenlijk niet meer waardig is, vooral omdat veel ouderen er steeds meer gebruik van maken, ook omdat er steeds meer activitei ten plaatsvinden en dus niet in de laatste plaats omdat de jeugdhaven meer en meer op een volwassen wijkcentrum begint te lijken. Het huidige wijkcentrum is te klein, wat te maken heeft met plannen voor het kruiswerk en de biblio theek op het Dr Wïbautplem. Gesprekken met de gemeente Schiedam echter, niet ge speend van conflictueuze situ aties, maken duidelijk dat er weinig serieuze kansen zijn voor een uitgebreid wijkcen trum. Vlaardingen De Viaar- dingse politie is van plan, zo langzamerhand toch verbaliserend te gaan op treden tegen eigenaars van caravans en andere recreatievoertuigen en - vaartuigen, die langs de o- penbare weg worden aan getroffen. Volgens de Al gemene Politie Verorde ning hadden die per 1 sep tember al van de straat gehaald moeten zijn, maar daar hebben velen zich niets van aangetrokken. Tot nu toe heeft de politic alleen nog waarschuwin gen uitgedeeld, als derge lijke overtredingen wcr- den geconstateerd. „Je moet ook een beetje soepel kunnen zijn, zeker omdat het de afgelopen maand nog redelijk weer was, zo nu en dan. Maar nu is het bijna 1 oktober, dus het wordt echt wel tijd dat die dingen van straat ge haald worden. We zullen er nu strenger op gaan let ten." aldus een woordvoer der van de Vlaardingse politie. De bevolking is dus ge waarschuwd. Het wordt hoog tijd de vinter ber ging in gebruik te nemen! Schiedam ïn een brief aan het openbaar li chaam Rijnmond wijst het college van burge meester en wethouders opnieuw op de bezwa ren, die het college heeft tegen de aanleg van de Vlaardingen Geruime lijd heeft de politie zaterdagmid dag toezicht gehouden bij de snackbar van Fritsy in de Sta tionsstraat. In deze snackbar werden enkele kaartjes ver kocht voor de voetbalwedstrijd Feyenoord-Ajax, die komend weekend in Rotterdam wordt gespeeld. De eigenaar had er echter niet op gerekend dat er zo veel belangstelling zou zijn: zo'n 250 voetballiefhebbers stonden op een gegeven mo ment in en om de snackbar op hun beurt te wachten. In het gewoel sneuvelde zelfs nog een ruit, maar de schade werd prettig onderling geregeld. Schiedam De 75-jarige Schiedammer Gerrit Molen dijk is in het weekend in het verkeer in zijn woonplaats om het leven gekomen. De bejaarde man werd door een auto aangereden, terwij! hij met zijn fiets vanuit de Von dellaan het kruispunt met de BK-laan op reed. Het is niet ^geheel duidelijk, hoe het ongeval zich precies heeft afgespeeld. Vast staat dat een personenauto, bestuurd door een 24-jarige Schiedam mer, de man niet meer kon ontwijken. De bejaarde wielrij der werd, omdat het er nogal ernstig uitzag, met spoed naar bet Rotterdamse ziekenhuis Dijkzigt vervoerd, waar hij in de loop van de avond is over leden. Juist omdat er nog de nodige onduidelijkheid heerst over de juiste toedracht van het onge val zoekt de politie personen, die het ongeval hebben zien gebeuren. Zij kunnen contact opnemen met de verkeers dienst van de Schiedam se poli tie. - Er was weinig meer aan te doen: hoewel de brandweer snel ter plaatse was kon van de inboedel niets gered worden. Vlaardingen Een korte maar zeer hevige brand heeft zaterdagmiddag in enkele minuten tijd een woonhuis aan de Stationsstraat in de Vettenoordscpolder in de as gelegd. Hoewel de brandweer het vuur binnen tien mi nuten na de melding meester was bleef toch een zwart geblakerde puinhoop achten uit de woning kon nauwe lijks meer iets gered worden. De brand, die om even na 13 uur moet zijn ontstaan, werd ontdekt door een toevallige passant, die meteen alarm sloeg en de voordeur intrapte. Een bewoner met zijn zoontje kon hierdoor tijdig het pand verlaten. De brandweer kon het vuur van drie zijden bestrijden, om dat de woning een hoekhuis was. Met twee spuitwagens en een ladderwagen werd het vuur te lijf gegaan. Uit de woning kon nog een kat gered worden. Hoe de brand is ontstaan was gisteren nog niet met ze kerheid bekend. Waarschijnlijk is een defect aan een gaskachel de oorzaak geweest. De omvang van de schade moet nog worden vastgesteld. Zowel de woning, eigen dom van de gemeente, als de inboedel waren verzekerd. De schade aan de naastliggende panden kon beperkt worden. rijkswegen 19 en 24. Hef college reageert hiermee op de nota over de hoofdwegenstructuur, die deze maand aan de Rijnmondraad Is uitge bracht. Als nieuw bezwaar wordt aan gevoerd, dat een uitbreiding van het wegennet de uittrek van de bevolking zal vergro ten. Dat brengt volgens het college een toename van het aantal verkeersknelpunten met zich mee, wat dan op nieuw een verdere vergroting van de wegcapaciteit noodza kelijk maakt. In de brief stelt het college dat in dit verband kan worden gesproken van een vicieuze cirkel. Eerder genoemde argumenten tegen de uitvoer van de plan nen zijn de geluidsoverlast, die hierdoor voor Schiedam zou ontstaan en de schade die toe gebracht wordt aan het land schap van Midden-Delfland. Volgens B en W moet priori teit worden gegeven aan de verbetering van de kwaliteit van het openbaar vervoer. Hierbij kan volgens het college worden gedacht aan de reali sering van voorstad-haltes en een koppeling van de lijn Hoek van Holland/Rotterdam aan die van Rotterdam/Dor drecht. Met de spoedige aanleg van metro en sneltram zal het stedelijke openbaar vervoer snel verbeterd moeten wor den. Om deze verbetering en uitbreiding van het openbaar vervoer te bekostigen moet geld worden overgeheveld uit het rijkswegenfonds. Als toch moet worden overgegaan tot vergroting van de wegcapaci teit, moet dit in de eerste plaats gebeuren door het ver breden van de bestaande we gen (gedoeld wordt vooral op rijksweg 13 tussen Rotterdam en Den Haag). Ook aan de verkeersveiligheid van deze wegen zou meer aandacht moeten worden besteed. Het Schiedamse college zegt in de brief bezorgd te zijn over het standpunt, dat het dage lijks bestuur van Rijnmond heeft over de functie van het openbaar vervoer. Volgens de Rijnmondnota is het niet rea listisch te veronderstellen, dat het treinvervoer een alterna tief kan bieden voor de groei van het autoverkeer, omdat een vergroting van de capaci teit bij de spoorwegen tech nisch en financieel niet te rea liseren zou zijn. Letterlijk: „We zullen moeten accepteren dat de automobilist de over stap naar het openbaar ver voer niet gauw neemt." Het Schiedamse college van B en W betreurt dit standpunt en noemt deze benadering eenzij dig. Dat een vergroting van het vervoersaanbod wel haal baar is blijkt volgens het colle ge uit de frequentieverminde- nng van de tremen op de tra jecten Rotterdam/Den Haag en Rotterdam/Hoek van Hol land. Het feit dat op een enkel traject vaker moet worden overgestapt en de tarieven zich ongunstig ontwikkelen wijst volgens B en W op een verslechtering van het open baar vervoer. Het college pleit voor het ont wikkelen van een systeem waarbij het verkeer meer in de hand wordt gehouden. Hierbij moet in het belang van het hele Rijnmondgebied het woon- en leefmilieu centraal worden gesteld, aldus B en W in hun brief. Maassluis Druk was het ge noeg, op de braderie die zater dag in het oude centrum van Maassluis werd gehouden. Heel wat mensen kwamen een kijkje nemen, aangemoedigd door het weer dat zo nu en dan best even wilde meewer ken. Een drentelende menigte trok langs de vele kraampjes, waarop heel wat aardigs lag uitgestald: sfeer was er genoeg, op deze braderie. Die menigte werd van bovenaf bezien door de vier paalzitters, dte het de hele dag volhielden op hun hoge, smalle zitplaats. Onder grote belangstelling van het publick bleven ze netjes zitten, tot ze er om vier uur werden afgehaald. Vlaardingen De Vlaar dingse winkeliers houden zich niet allemaal even goed aan de administratieve be palingen van de nieuwe win kelsluitingswet. Aldus de uitslag van een onderzoekje dat de consumentenbond af deling Vlaardingen instelde. Volgens dit onderzoekje zou gebleken zijn dat een vrij groot aantal van de winke liers niet de verplichte for mulieren waarop de juiste openingstijden zijn aangege ven op de goede plaats had hangen. Verontrustend, vindt de consumentenbond. In totaal werden 276 win kels gecontroleerd. Twintig procent daarvan bleek niet de juiste formulieren voor het raam te hebben hangen, terwijl ze bij 21 winkels moeilijk waren te vinden en een gToot aantal niet op de door de bond wenselijk ge achte hoogte hing. De consu mentenbond vindt dat de controle op dc naleving van de voorschriften in het ge drang komt en dat de consu ment geen duidelijkheid •heeft over openings- en slui tingstijden van de winkels. Vlaardingen Het Vlaardings college van B cn W is van mening dat, Indien de rijksover heid niet bereid is de ex ploitatieverliezen van de chemische afdeling van AVR voor haar rekening te nemen, deze afdeling zo spoedig mogelijk ge sloten moet worden. Het college vindt het onver antwoord om de inwo ners van Vlaardingen te laten meebetalen aan de verbranding van chemi- Schiedam In het ge meenteziekenhuis is vrijdagavond na een zware suikerziekte PvdA-raadslid Henk En gelsman overleden, 's Ochtends was hij met spoed opgenomen, nadat lij al maanden kampte met fysieke moeilijkbe den. Engelsman zou op 9 december 65 jaar zijn ge worden. Mr. H.B. Engelsman heeft een zeer lange bestuurlijke erva ring opgedaan, wat het laatste jaar, dat hij weer in de Schie damse gemeenteraad zat, dui delijk te merken is geweest. Na de oorlog werd hij namens de Nederlandse Volksbewe ging lid van de „noodraad" in Schiedam en als lid van de PvdA werd hij ïn 1946 ïn de gemeenteraad gekozen. Twin tig jaar bleef hij lid van de raad: de laatste jaren daarvan was hij fractieleider van de PvdA. Een lange tijd combineerde hij die functie met de provinciale politiek. De Schiedamse oud wethouder Henk Sabel volgde hij in 1954 in de provinciale staten van Zuid-Holland op; Sabel was v6ór Engelsman fractieleider geweest van de Schiedamse socialisten en tus sendoor zat Van Lith enkele jaren de fractie voor. De plaat selijke en provinciale proble men weerhielden Henk En gelsman niet van landelijke aangelegenheden: in de jaren vijftig was hij drie jaar lid van de Tweede Kamer. Schiedam is hem toen lange tijd kwijtgeraakt. Henk En gelsman behoorde in 1966 bij de eerste groep gecommitteer den van het nët geboren open baar lichaam Rijnmond en bleef vier jaar lang in die regi onale problematiek, vooral be last met financiën en econo mie, wat altijd zijn sterke kant was. In '70 keerde hij terug naar de provincie, deze maal als gedeputeerde. Acht jaar lang bleef hij lid van het dage lijks bestuur van de provincie Zuid-Holland. Vorig jaar keer de hij na de verkiezingen te rug in de Schiedamse gemeen teraad. „Ach, die dingen, die doe je gewoon, als ze op je af komen," zei hij eens toen hem gevraagd werd waarom hij na zijn rijke bestuurservaring nog voor het „kleine" Schiedam wilde werken. Engelsman muntte in dat laat ste jaar uit door laconiek op treden. Op momenten, dat hij in slaap gesukkeld leek, wist hij plotseling uit te roepen: „Teugen!", daarbij veel argu menten aanvoerend. Zijn nuchtere politiek is vooral ook belangrijk geweest voor het fractievoorzitterschap van Ni- kolaj Dielemans. Engelsman was vorige maand de „motor" van het interne PvdA-verzet tegen de wethouders: met on der anderen Dielemans liep hij weg uit de raadsvergadering, toen de meerjarenbegroting aan de orde kwam. Vorige week liet Henk Engelsman nog weten beschikbaar te zijn- voor de landelijke partijraad van de PvdA. „Hij is in hei harnas gestorven. Een zeer triest en gevoelig verlies voor Schiedam," 2eiden gisteren Ni- kolaj Dielemans, die nauw met hem samenwerkte en Wim Oomen, afdelingsvoorzitter van de PvdA-Schtedam. Pagina drie wie wordt opvolger? Dit nieuwsblad, waarin u al hst I nieuws uit eigen omgeving kunt 1 vmden, wordt zonder extra 1 kosten bezorgd in combmahe I met hst Rotterdams Nieuwsblad. c. :oet •MqOVV sche stoffen die uit het gehele land worden aan gevoerd. De raad van bestuur van AVR heeft over de exploitatie van de chemische afdeling een ge sprek met de minister van volksgezondheid en milieuhy giëne gearrangeerd. De trom melovens van AVR, waar het chemisch afval verbrand wordt, hebben tot en met 1978 een verlies opgeleverd van bij na 58 miljoen gulden, waarvan bijna 24 miljoen alleen al ge durende 1978 ontstond. De verhezen over 1979 zijn nog niet bekend, maar zullen on getwijfeld ook hoog liggen. In een voorstel aan de ge meenteraad spreekt het Vlaar- dings college zich uit voor het verhogen van de huisvuilbe lasting met 33 procent Het college is van mening dat aan het verzoek van de raad van commissarissen van AVR om de verwerkingstarieven voor de huisvuilverbranding met 50 procent le verhogen, tegemoet moet worden gekomen. Daar mee zou de exploitatie van de roosterovens in ieder geval sluitend gemaakt kunnen wor den. Het college verzet zich echter tegen een verhoging van dit tarief met terugwer kende kracht tot 1 juli 1979, wat door de raad van commis sarissen verlangd wordt Deïe verhoging betekent voor de Vlaardïnger dat de huis vuilbelasting voor 1980 9,54 gulden per maand gaat bedra gen, terwijl dat in 1979 nog 6,57 gulden bedroeg (een ver hoging met 45 procent!). In zijn voorstel aan de raad geeft het college ook nog de mogelijkheid aan van een ge faseerde verhoging van de huisvuilbelasting (gedurende vijf jaar verhogen met 7 pro cent) of een verhoging van de onroerend goedbelasting met 11,5 procent om de tariefsver hoging bij AVR op te vangen. Het college is echter tegen bei de alternatieven, omdat dan opnieuw de dekking van de lasten naar de toekomst wordt verschoven, terwijl er ook nog een oplossing gezocht moet worden voor de 125 miljoen verlies tot en met 1978 hij AVR.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1