"Ml »~0 Ami m Wm I 6> cultuur deze week Blijmoedige kunst in Viaardingse Artoteek wMÈÈJÈ f kleurrijke clieié's r If; 'P UU4 ferg:< c;^:. w-sk# tl! ..m A ÜT*^| m Unieke koorplaat Vlaardingen heeft cultuur nota in voorbereiding concert in Schiedams Museum Helmonds koor „doet" Vlaardingen Oproep: wat heet mooi? Vf:> ':C- st-.iS i? s h* r -W-I f.r V» s /i?/ ■m m. film theater exposities muziek Ansichten in museum: Feest- DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 SC/VD/W v- v t *ir vs y :4 l?>': <,^a s ''jj& >L:% 'AU •- ,/SV Een wekelijkse pagina vol in formatie over kunst en cul tuur uit het wa terweggebied. Reacties graag voor dinsdag, tel. 010-352066 - passage schiedam, dagelijks (behalve weekeind) 14 00. 19.00 en 2130, battle star gallactica. alle leeftijden. - passage bio schïedam, dagelijks (behalve zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag). 14 00, 19.00 en 21.30, short eyes, vanaf 16 jaar; bovendien jeugd matinee, zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag 14.00, vier makkers en een oude jeep - ojc azobleu maassluis, president steyn- straat 2, 28 september, 20.30, alfred hitch- cock: frenzy 50) en visserijmuseum (west haven kade 53/54), m maassluis, nationaal süeepvaart- museum (hoogstraat 1) en gemeentemu seum (Zuiddijk 16) - passagetheater schiedam, passage 9 - de teerstoof schiedam, meuwstraat 12; 29 september, clown woudi, het ezeltje. - stadsgehoorzaal vlaardingen, schiedamse- weg 27 september, 20 15 uur, brasil tropi cal, 29 september, 20.15. gekke mensen (met o a. pleuni touw en hugo metsers) Hun expositie staat in een mooi, aan ruiger tijden herinne rend lettertje aangekondigd: Stark Vessem, een oude „westemMetter bekend van de uithangborden boven sa loons en met een duidelijk verwijzing naar dat andere twee tal Starky Hutch. In werkelijkheid komen de exposan ten, Juke Stark en Henk van Vessem, heel gewoon uit Rot terdam. In de Viaardingse artoteek is van hun meest recen te werk een tentoonstelling ingericht. - stedelijk museum schiedam, hoogstraat 112, the bank of friendship, eric de nie en rené lmnartz, elke dag van 10.00 tot 17 00 uur. artoteek vlaardingen, oosthavenkade 8, stark vessem, schilderijen en plastieken, maandag t/m vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. - galerie de duig vlaardingen, smalle ha venstraat 13 schilderijen, ad van sterns, donderdag 19,00 tot 21.00, vrijdag 14.00 tot 17.00 en zaterdag 13.00 tot 17.00 uur. - gemeentemuseum maassluis, Zuiddyk 16, het kind en zijn wereld, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. - bureau van uitvoering midden-delfland maasland, foppenpolder 1c, midden-delf land in beeld (fototentoonstelling dage lijks onder kantooruren, zaterdag en zon dag 14.00 tot 37.00 uur. - permanente exposties verder in vlaardin gen; archeoruimte (oosthavenkade 42). streekmuseum jan anderson (kethelweg - stedelijk museum schiedam, hoogstraat, 27 september, 20.15, kamermuziekgezel- schap intortexta - grote kerk maassluis, 28 september, 20.15, organist jaap kroonenburg en maassluis' jongerenkoor, gezamenlijk concert. - zoldertheater de teerstoof, 29 september, 21.00, boudewijn de groot, concert II - buurtcentrum de haven vlaardingen, 28 september weeshuisplein 18, 21.00, countrygroep fandango - heilige geest kerk vlaardingen, van ho gend orpiaan, 28 september,20.00, gezamen lijk optreden van gemengd zangkoor uni sono en stedelijk helmonds concertkoor. - immanuelkerk maassluis, 28 september, 20 15, orgelconcert addie de jong, program ma met franse orgelmuziek. - passage theater schiedam, 30 september, 10.30 (ochtend), orgelconcert engelse orga nist frank olsen. - de quibus schiedam, lange haven 28, 30 september, 21.30, jazzquintet barend Peter sen Dat die letter zo met zorg ge kozen is is niet helemaal toe vallig. De twee exposanten zijn afkomstig uit de Rotter damse kring waarin ook Emile Püttmann, de letterfreak die al eerder in de artoteek expo seerde, verkeert. In zekere zin ademt het werk van Stark en Van Vessem ook enigszins de zelfde sfeer, zij het dat er heel andere persoonlijke accenten worden gelegd, maar die toon is er: een blijmoedige, onder nemende omgang met het ma teriaal. Juke Stark exposeert in de ar toteek uitsluitend bronsplastie ken. En hoewel binnen dat aanbod al een grote variëteit (vrije opdrachten, portretten, miniatuurtjes) aanwezig is valt in de eerste plaats haar behan deling van het brons op. Soms is het materiaal zo bewerkt dat het bijna roestkleurig en ver weerd is, soms lijkt het op een soort ijzererts. Het overheer sende thema van dit tentoon gestelde is: de vrouw. Of moeten we zeggen: Juke's door Jan Hendrik Bakker visie op de vrouw? Waar schijnlijk is er van vooropge zette visie helemaal geen spra ke. Dat is juist het aardige. Juke laat vrouwen zien zoals ze er in alle soorten en maten zijn. Kijk naar het „Strand- wijf", één en al vlees en, niet Juke Stark, Drie portretten, brons. Henk van Vessem, Naakt voor venster, olieverf helemaal toevallig, met maar zó'n klein hoofdje. Genadeloos humoristische uitbeelding van de vrouw in al haar vleselijk heid. Tegenover dit soort por tretteringen staan echter haar fragiele, tere beeldjes zoals in de serie „Vrouwtjes met para- pluï". Opvallend mooi, maar geheel losstaand van haar vrouwenbeelden, zijn haar drie koppen. De portretten waarin duidelijk een negroïde, een latijnse en een min of meer germaanse kop te ont dekken zijn, harmoniëren wonderlijk met elkaar. Henk van Vessem exposeert schilderijen, gouaches en steendrukken. Zijn kracht ligt vooral in het kleurgebruik. Speelse, soms zelfs aan- de babykamer herinnerende blauw-, geel- en roodtinten ge ven zijn voorstellingen een vrolijke erotische lading. Het op een gigantisch formaat ge schilderde „Naakt voor ven ster" ontleent de suggestieve sensuele werking aan de op de achtergrond gebruikte „hete" kleuren. Het is de psychologi sche truc van disco's bijvoor beeld, waar een overvloedig en heel bepaald kleurgebruik de bezoekers ook sensueler doet schijnen en zijn. Het grote verschil echter is dat voor Van Vessem niet zomaar sprake is van een truc. Voor deze schilder zou het zelf wel eens de essentie van zijn bezig heden kunnen zijn. Zijn voor gestelde figuren, meestal maar heel vaag neergezet, krijgen juist inhoud vanuit de kleur, de kleur die direct een gevoel stoon verbeeldt. Tot 8 oktober in de Viaarding se Artoteek. Ansichtkaarten hebben een eigen taal. Een va kantieganger heeft veel minder woorden nodig dan in een brief, als hij naar zijn kennisen thuis een ansichtje opstuurt. De kaart alleen geeft al een aardige indruk van de vakantïeplek. Zo is het ook met een prentbriefkaart, waarop een bos je blommen staat. De afbeelding maakt een ge schreven felicitatie bijna overbodig, want zij sug gereert die gelukwens al voldoende. Ogenschijnlijk is die ansicht kaartentaai beperkt. Elke bloem is anders dan andere, maar toch, een bloem, en een bloem leent zich voor ge groet. Elk vakantieoord heeft zijn eigen trekpleisters voor toeristen, maar, of de afbeel ding op de ansicht nu bestaat uit een krijtrots of de Drentse hei, het komt toch neer op de omgeving. Dat doet aan het mooie van het plaatje niets af, het maakt alleen duidelijk dat scheppingsdrang in die communicatie geen belangrij ke rol speelt. In Schiedams stedelijk mu seum wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden van „the hank of friendship". Twee kunstenaars, Ene de Gram en Paul Silder, werken onder deze naam van tijd tot tijd samen en hun laatste project was het aanleggen door Kor Kegel van een verzameling van honderden ansichtkaarten. Een selectie daaruit hangt, op onderwerp gesorteerd, in de museumkelder. Het zijn reeksen chché's: alle fon teintjes op ansichten hangen netjes bij elkaar, alle indruk ken van bergen hangen mooi bijeen, het weer speelt in een hoekje een rol, steden bij nacht hangen tezamen; veel heden zoals mensenmassa's, een vogelbroedgebied en een kudde vee komen op de ex positie voor en zo zijn er veel meer gegevens op te som men. En ziet! Hoewel al die prentbriefkaarten één zelfde benacr ng van de toeschou wer hebben (soms lijkt het wel een verkooptruc), zit er in die beelden alle gelijk en toch verschillend een vermakelijke herkenbaar heid. Je kunt een vergelij king maken met een zaal vol maal toch op hun eigen ma nier lachen, Een voorkeur voor een Alpenlandschap zal met de voorkeur krijgen van iemand, die elk jaar naar het strand m Spanje gaat. En met iedereen vindt een dahlia wonderschoon. Die lol in verschillende inter pretaties van één pot nat heeft Eric de Gram en Paul Silder aangezet tot het uit werken van een eigen onder werp (de vier jaargetijden) op 140 ansichtkaarten, die even eens op de tentoonstelling hangen. Het herinnert eraan, dat je met regen meer kunt doen dan ertegen te schelden. Zulke kijk op gewone dingen geeft er veel kleurrijks aan. Gelijke onderwerpen, eender benaderd, geven loch een bonte indruk. Moeilijker met tante Pos op te sturen zijn de kijkdozen, die the bank of friendship heeft gemaakt aan de hand van. ansichtkaarten. De ma quettes zijn als het ware cli ché-prentjes met een extra dimensie, alsof er door die prentbriefreclame wordt heengekeken. Diepgang zit ook m de naam the bank of friendship in relatie tot het an- sichtenproject: vaste vrien den kunnen eerder op een kaartje rekenen dan zomaar een oppervlakkig kennisje. De tentoonstelling duurt tot 22 oktober. **12 lachende mensen, die alle- The bank of friendship maakte ook driedimensionale „ansichtkaarten" Onder de titel „Aad v.d.Hoeven dirigeert" hebben ruim driehonderd zangers en zangeressen uit Rotterdam, Vlaardingen en Rozenburg een langspeelplaat opgeno men die voorlopig enig in haar soort kan worden ge noemd. De opnamen werden begin deze zomer gemaakt in de Grote Kerk van Maassluis. Medewerking werd onder an dere verleend door Gloria Toonkunst uit Vlaardingen, de alt Map Baks en organist Sander van Marion, De plaat zal eind deze maand in de verkoop komen en bevat composi ties van César Frank, Gabriël Fauré en Bordnjanski. In aansluiting op de landelijke discussie over de verhou ding tussen kunst en cultuur enerzijds en de politiek an derzijds zal er nu ook in Vlaardingen een nota over de problematiek worden uitgebracht. Reeds vorig jaar is er een aanzet tot een discussie geweest, maar deze zou volgens wethouder Maarleveld .jammer lijk zijn mislukt". De noodzaak tot de totstandkoming van een cultuurnota gaf de wethouder aan met de opmerking: „De vraag is of er vroeger niet een doorlopend ad hoc-be- ieid is gevoerd." De nota zal naar verwachting pas over een jaar verschijnen, omdat de gemeente zich eerst uit voerig wil laten informeren door het kunstbedrijvend veld. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de vereni ging vrienden van het Stede lijk Museum Schiedam wordt op donderdagavond 27 september een feestcon- cert gehouden in het mu seum. Composities van Bob van der Wel zullen worden gespeeld door zijn eigen kamermuziek gezelschap Intertexta, bekend van de kerstconcerten en voor deze gelegenheid aangevuld met allerlei vocalisten en in strumentalisten. De dirigente is Riet van den Dungen. De toegang voor vrienden is gratis, voor niet-leden vijf gul den. Het Stedelijk Helmonds Concertkoor. Nooit van gehoord wellicht? Morgenavond heeft u de kans. Dan treedt het koor in Vlaardingen op, samen met het gemengd koor Unisono. Plaats: de Heilige Geest kerk aan de Van Ho- gendorplaan, aanvang: 20.00 uur. Overigens zal het Hel* mondse koor de echte liefhebbers niet onbekend zijn. Twintig jaar geleden werd het opricht door Roland de Kroon, nu nog steeds de dirigent van het gezelschap. De eigenlijke doorbraak kwam in 1970 toen het koor met een ongekend aantal punten de totaalprijs van alle catego rieën behaalde van het Nederlands Nationaal Koorfesti- val. Sindsdien groeide de concertpraktijk uit tot ver over de grenzen. Kaarten zijn nog verkrijgbaar bij het VVV op de Westhavenplaats, ze kosten vijf gulden. Het Stedelijk Helmonds Concertkoor...nlet de minste... Ik ken ecu man die tot we- nens toe ontroerd kon zijn door de aanblik van een oude dinky-toy. Dat kan. Wat ook kan: iemand speelt prachtig vioolconcerten van Mozart, zo adembenemend dat de hele familie tot rust komt, maar zelf houdt hij toch het meest van de ge broeders Brouwer. Dat kan voorkomen. Want wat mooi is is relatief. AI leerden we het op school vaak anders: dit moeten we mooi vinden, dat en dat en dat, en dat niet want dat is kitsch. En toch: wat heet mooi? Vanaf volgende week start onde» deze intrigerende vraag er op deze pagina een rubriekje waarin diverse men sen in het kort vertellen wat zij mooi vinden.Ook u wordt van harte uitgenodigd een re actie te geven, Graag met ver melding van naam en adres, liever niet meer dan 300 woor den. Verzenden naar het adres van deze krant, onder vermel ding van „Toonbeeld",postbus 110, Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 6