SCHIEDAMSCI IE COURANT Ik „ïteem^ de proef Touwtrekken om IJsselhoeveterrein Slopen van Bethelkerk: 0 morgen of over 10 jaar Voedingsbond FNV over Koningshof: Staaltje j 1 zelfwerk- zaamheid 1 Verkeer loopt in binnenstad vast Culturele Raad weigert begroting 1980 te accepteren Nederlaag voor Bas Goudriaan Bewoners willen andere circulatie Werkgroep niet eens met bouwplannen Broers vest 3 - telefoon «rimini.slratie 268091 - redactie 262566 - kl.ichtenriten^t 144144 Vrijdag 28 september 19/9 i. fiOKKM uVf.,% ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26458-6 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het kan nog w-cl tien jaar duren voordal met de sloop van de Bethelkerk een begin wordt gemaakt. Dat zei gistermiddag kerkvoogd G. van der Feijst Hij benadrukte echter ook de mogelijk heid, dat de kerk voor hetzelfde geld over een paar maanden al tegen de grond zou kunnen gaan. Dat zal moeten afhangen van de beschik bare vervangende ruimte. Volgens de eerste plannen had de bouwvallige kerk w de Gorzen drie jaar geleden gesloopt moeten worden. Het Botterdarnse bouwbedrijf ATuijs en De Winter (Muwi) diende toen ccn plan in om hier een aan tal woningen met een kleine vervangende kerkruimte neer te zetten Maar doordat er geen sprake was van zo'n ruimte voor overige ker- kactivitesten kwam het Muwi-plan na verloop van tijd in de ijskast te liggen. „Afaar dat is toch ook logisch .Indien er geen sprake is van vervangende ruimte kén de kerk niet worden geslooptmeent de heer Van der Feijst. De kans is groot dat Gorzenaren nog jarenlang tegen de Bethelkerk aankijken. So cïaai beleid ra mmelt luiüuiiiiiiKiiiiiiüiiiiiiiniiiiimiiiiinmiiiiuiiu^ alle aan kanten Schiedam Het verkeer in de Schiedamse binnenstad inoet anders geregeld wor den, vindt de bewonersvere niging aldaar. De huidige circulatie levert te veel pro blemen op. Duidelijk is vol lens de bewonersvereniging, dat de gemeentelijke veran deringen in de bereikbaar heid van de meer toegang swegen naar de binnenstad dan uitvalswegen. Dat moet toch ergens vastlopen?" Bij de gemeente wordt daarom aangedrongen op een spoedige hervatting van de besprekin gen over een verkeerscircula tieplan (VCP). Daar vroeg en kele weken geleden ook de echte Nederlandse fietsers bond (ENPB) al om. Voorzitter Hans Uitten bogaard van be wonersvereniging Schiedam- Centrum staat een voorbeeld uit Leiden voor ogen, waar de binnenstad een goede beweg wijzering kent die bestaat uit borden van één bepaalde kleur voor elke route door het Leid- 5e centrum. De Schiedamse binnenstad kent slechts drie uitvalswegen, die alle echter niet eenvoudig té bereiken zijn als men een- fraai met de auto middenin hét centrum staat. Dat zijn de Broersvest met Koemarkt, de Appelmarktbrug met aanslui tend de Westvest en de Ooie- vaarssteeg richting Nieuwland. Invalswegen zijn er meer: de s<5raveiandseweg met een keuzemogelijkheid tussen Bo- jerstraat en Broersvest, het «erenpad, de Lange Haven, de Westvest en de Korte Ha- en enkele straten In de exandersbuurt. ïfet eenrichtingverkeer in de sterstraat heeft in het verle- d£n al tot meningsverschillen gpeid. Onder anderen maakte **vdA-raadslid Hans van *?Jeef, bestuurslid van bewo- Uersvereniging Schiedam- ventrum, toen werk van die jkfik. De circulatie binnen het wntrum. rond de Nieuwstraat het Broersveld. is vooral de herbestrating van Kerkstraat en de Dam •fin beperkingen gebonden. frét grieft de bewonersvereni- Png, dat de politie vaak laks $4*|edt. „Je krijgt de indruk, dfit'het meer rendabel is om Ernaar ergens de auto neer te zetten dan bij een parkeerme- ter, omdat je toch geen bekeu ring krijgt," aldus Uittenbog- aard. Bewoners uit de Vlaardmgse Keesomstraat zijn de laatste tijd druk in de weer om hun flat een beter aanzien te geven. En dat was na negentien jaar wel nodig ook. 's Avonds en in de weekeinden zijn zij bezig met verven en met het aanbrengen van nieuwe kozijnen. Dit staaltje van zelfwerkzaamheid is min of meer uit nood geboren. De kersverse vereniging van eigenaren en huurders van de flatwoningen van 2 tot en met 64 beschikt namelijk over (nog) te weinig financiële armslag om het werk door vakmensen te laten doen. Vandaar dat zij hebben besloten de armen eens flink uit de mouwen te steken. Het resultaat mag best worden gezien en een aardige bijkomstigheid is dat de bewoners plezier in het werk hebben. nnitiintiiuiiiiiiiiiiiUitiiiiiuiiiiiiiimiiitiiniDtnnmimunimitmiminminuimiiiimniitiiimin Vlaardingen De Culturele Raad heeft gisteravond de begroting voor 1980 wat be treft het onderdeel kunst en cultuur afgewezen. De moti vatie voor dit opmerkelijke besluit lag in het feit dat de de Raad van mening was j dat er op de begroting rela tief veel te weinig aandacht geschonken was aan de cul tuur. De grootste posten, wat betreft dit begroting shoofdstuk, betreffen perso neelskosten en kapitaalslas- ten van gebouwen, waardoor er voor cultureel inhoudelij ke zaken slechts 287 duizend gulden, vier gulden per in woner, overblijft. Daarnaast was de Raad van mening dat er wel zinnige uit gangspunten staan in het Be leidsprogramma van het colle ge, maar dat dc vertaling daar van in de2e begroting daar niet mee overeenkomt. Een ander bezwaar dat zwaar woog voor do Raad was het feit dat er veel kapitaal is geïnves teerd in allerlei voorzieningen, maar dat de middelen ontbre ken om binnen deze voorzie ningen cultureel wezenlijke zaken te ondernemen. De Culturele Raad wil met het afkeuren van het betreffende begrotingsonderdeel een wan hoopsgebaar maken naar de gemeenteraad. De voorzitter drukte het als volgt uit; „Het is een daad van onmacht, maar tegelijkertijd een positieve daad; we willen actief zijn. En dat gaat niet met dit budget. Daar willen en kunnen we geen verantwoordelijkheid voor dragen. Het is onze taak om advies te geven, niet om vooruit tc lopen op de politie ke „werkelijkheid". Je moet geloofwaardig blijven Wethouder Arij Maorleveid was bepaald met gelukkig met deze ontwikkeling. „Er is een verschil tussen gelijk hebben en gelijk krijgen Natuurlijk mag de Culturele Raad kri tisch zijn, maar verstandig is dit niet. Ik had graag gehad dat ze aangegeven hadden op welke punten de begroting veranderd had moeten wor den. Ik ben bang dat deze uit spraak uitermate onverstandig zal blijken te zijn in het poli tieke veld. Ik hoop dat de ge meenteraad de symboolwaar de, het demonstratieve, van deze uitspraak zal onderken nen." Maassluis De Voe dingsbond FNV is van mening dat het sociale beleid van Ontmoetings centrum Koningshof aan alle kanten ram melt. In een paginagroot verhaal in de vakbonds krant „Bondig" wordt een overzicht gegeven van de aanmerkingen die de voedingsbond heeft op dat beleid. Los se en parttime werkne mers ontvangen niet de vereiste toeslag van 25 en 20 procent. De zon dagtoeslag en nachttoe slag worden niet uitbe taald. De werknemers komen niet toe aan de voorgeschreven rustpau zes en krijgen geen of onvoldoende vakantie geld. Er wordt geen kle- dingtoeslag uitbetaald. De vaste werknemers worden bij lange na niet betaald volgens de nor men van de horeca-cao. Een eerste berekening over de maanden janua ri tot en met juli levert voor 11 van de 24 werk nemers al een tekort op van ruim 20.000 gulden bruto. De Voedingsbond FNV heeft het algemeen bestuur van de Stichting die de Koningshof beheert een ultimatum ge stuurd, Binnen drie weken verwacht de Voedingsbond FNV een standpunt van de Stichting over deze zaken, an ders gaan de loonvordenngen naar de kantonrechter. De aanleiding van de proble men problemen bij Koning shof dateert van november vo rig jaar. Toen werden twee man. na een conflict met de penningmeester van het dage lijks bestuur van de stichting, op staande voet ontslagen. Bei den namen contact op met hun vakbond Daar werd, zoals ge bruikelijk is met dit soort con flicten, ook de financiële afre kening nagetrokken. Ook daar bleek toen niet veel van te kloppen. De Voedingsbond heeft daarna een vergadering belegd met een aantal perso neelsleden, om nog meer gege vens boven tafel te krijgen. Vervolgens is er een gesprek aangevraagd met hei alge meen bestuur, waar om onbe kende redenen nooit iets van terecht is gekomen In maart van dit jaar heeft Piet Lodiers. regio-bestuurder van de Voe dingsbond FNV, nog contacten gehad met twee mensen uit dat algemeen bestuur. Er werd hem tijdens die gesprekken gevraagd om de zaak nog niet aan de grote klok te hangen, omdat zij de zaak intern aan wilden gaan pakken. De grote uitbarsting kwam toen bij de uitbetaling van de vakantietoeslagen bleek dat deze bij lange na met voldeden aan de cao-eisen. Daarna heeft Piet Lodiers besloten alle pro blemen op een rijtje te gaan zetten en te inventariseren. Direct na de vakantie hebben alle leden van het algemeen bestuur een complete set met klachten toegestuurd gekre gen. Piet Lodiers „Als je met dc mensen op Koningshof praat dan merk je gewoon dat j er een grote behoefte bestaat om de zaken eens goed te re- gelen Het kan zo echt niet meer verder gaan." Verschil van inzicht Wethouder Van der Knaap. sinds kort voorzitter van het algemeen bestuur, waarin de gemeente, de gebruikers en drie kerk richtingen participe- ren, betreurt hel dat de zaak zo snel m de publiciteit is ge- komen. „Maar nu het geecca- leerd is zullen we het snel moeten oplossenNaar zijn mening u> het conflict veroor zaakt door een verschil van inzicht tussen de Voeding sbond en het bestuur over de cao waartoe de werknemers behoren. Naast horeca-gele- genheid wordt de Koningshof namelijk ook gebruikt als bi bliotheek en kerkruimte. Over de te verwachten loonvorde- ring zegt wethouder Van der Knaap: „Kijk, allo werkne mers hebben een arbeidscon tract afgesloten. Ah ze nu gaan zeggen dat 2e te weinig krijgen, dan hebben ze zitten slapen toen ze dat ding onder tekenden." Woensdag 4 oktober komt het algemeen bestuur van de stichting bij elkaar om le pra ten over de problemen. De volgende dag heeft wethouder Van der Knaap een gesprek met Piet Lodiers van de Voe dingsbond FNV. Vlaardingen Praktisch ongewijzigd heeft gistera vond de ledenvergadering van de PvdA-VJaardingenr dc voorstellen van de werkgroep stadsvernieuwing aangenomenDaarmee heeft de PvdA-fractic in de gemeenteraad een zwaarwegend advies meegekregen voor het stemgedrag tijdens de behandeling van de „Nota Organisatie Stadsvernieuwing" van het colle ge in de gemeenteraad. Aangezien de nu door de le den geaccepteerde organ isaticstructuur van de stads vernieuwing zeer sterk afwijkt van de collegenota, moet deze uitspraak gezien worden als een nederlaag voor wethouder Bas Goudriaanals functionele wet houder eerste verantwoordelijke voor de collegenota en overigens zelf ook lid van de werkgroep die de meningsvorming over dit onderwerp binnen de PvdA had voorbereid. VIaardingen De werk groep Delfland is boos op de gemeente VIaar dingen. De groep vindt dat deze gemeente met de bouwplannen voor het IJsselhoeveterrein de plank volledig mis heeft geslagen en zelfs juridisch ïn de fout is ge gaan. Aldus kan gecon cludeerd worden uit een schrijven van de werk groep aan de gemeente, waarin gesproken wordt over „de gewisse strij digheid M van de ge meentelijke bouwplan nen voor het terrein met de doelstellingen van de reconstructiecommissie Midden-Delfland Aldus de werkgroep, die er op wijst dat de bestemming van hei IJsselhoeveterrein onder de invloedssfeer valt van de reconstructiecommissie voor het Midden-Delflandgebied. Deze commissie besloot eind mei de bebouwing van Holy- Noord buiten Delfland te hou den, zodat zij ook van bebou wing van het IJsselhoeveter rein niets moet hebben. Aan het IJsselhoeveterrein dat imjjet bezit is van Vlaardingen werd door de gemeente een bouwbestemming gegeven na dat de gelijknamige boerderij aldaar was verdwenen Enige weken geleden keurde de raadscommissie het arch nek ten plan al goed. Regelrecht in strijd met de bedoelingen van de reconstructiecommissie met het terrein, vindt de werk groep Met die doelstellingen had de gemeente Vlaardingen ook van meet af aan rekening moeten houden, verwijt de werkgroep de gemeente. „Het gaat niet aan," schrijft de werkgroep aan de gemeente, „om een kostelijk stukje g-'oen dat een zo belangrijke functie kan vervullen in de land schappelijke overgang van Holy-Noord naar het open weidegebied van Midden-Delf land op te offeren Overigens wijst de kadaster- kaart voor Zuid-Holland aan dat de huidige grens tussen Midden-Delfland c*n de ge meente Vlaardingen dwars door het IJsselhoeveterrein heen loopt, zelfs middendoor het blok woningen dat daar gebouwd zou moeten worden. In haar vergadering van vlak voor de zomervakantie (30 mei) besloot de commissie het hele IJsselhoeveterrein binnen haar invloedssfeer te brengen, zij het dat ze eerst de reactie vai> de gemeente Vlaardingen wilde afwachten. Vlaardingen protesteerde tegen de „anne xatie" en de zaak. die gisteren besproken zou worden maar van de agenda werd afge voerd. zal m nader overleg ge regeld moeten worden. Mocht blijken dat beide par tijen met tot overeenstemming kunnen komen dan zal het uiteindelijk de Kroon zijn die de knoop door moet hakken. Maar makkelijk zal de ge meente Vlaardingen zich met bij een en ander neerleggen omdat zij al veel in de aankoop en ontwikkeling van het IJs selhoeveterrein heeft geïnves teerd. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad P.4"* t 3*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1