^Ze tikken te, ;en hun voorhoofd en rijden gewoon door" Documentatie-project kost teveel tijd Opbouwwerk in Schiedam kwestie van lange adem Fietsers kwetsbaar op kruising Nieuwe Haven/BK-laan Visserij museum wil „vacature" opvullen Beter parkeren in Gezellestraat Hobbyclub opgeheven „Voetpad" wordt weer voetpad Merk waardig misverstand Het Westland Ruilt weer Postzegel- veiling Maasland Armand van Puyvelde dwingt zichzelf tot hoger beroep VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 SC/VD/WV." 3 n Aangeïien de heer J. p. van de Voort, wetenschappelijk medewerker van het Visserij- •museum, voor honderd pro- 'Cent landelijk werk verricht, heeft het museum behoefte aan een medewerker die het documentatiewerk voor het museum gaat verzorgen. Vlaardingen Vanaf het ontstaan van het Visserijmuseum zijn er door het stichtingsbe stuur pogingen onderno men om rijkserkennïng te verkrijgen. Deze po gingen kregen in 1969 een eerste erkenning in de vorm van een rijks subsidie van 15.000 gul den. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk verbond aan deze subsi die de voorwaarde dat er door het Visserijmu seum een documentatie project opgezet zou wor den van meer dan plaat selijke betekenis. De overweging van de rijkso verheid om deze voorwaarde aan de subsidie te verbinden was -en dat verklaart hun plotselinge interesse voor het Visserij museum- dat het Ne derlandse museumwezen ge baat zou zijn bij een systeem tot elektronische verwerking en verspreiding van informa tie. Binnen het bedrijfsleven was deze methode al langer bekend en aangezien het tei- rein van de zeevisserijgeschie- is, hield stug vast aan Armand van Puyvelde, die om ver schillende redenen (onvol doende papieren ervaring, te weinig hetrokkenheid met an dere delen van Schiedam) met de voorkeur kreeg van de an dere wijken en toen dat een kort geding tot gevolg kreeg, betekende dat een definitieve verwijdering tussen Zuid en de andere wijken. Om verder oponthoud door Zuid te voor komen besloten Oost. West en Centrum om de opbouwwer ker voor een andere wijk te bestemmen. Deze week is Schiedam-West door de drie wijken unaniem voorgedragen en kan de sollicitatieprocedure opnieuw beginnen. Het werd het westen, omdat de binnen stad feitelijk te klein is in rela tie tot de problemen voor be woners in het stadsvernieu wingsgebied van West en om dat Oost al een „halve" op bouwwerker toegewezen had gekregen. Oost had daarmee geboft. Door een meevallertje bij de gemeente kon naast een parttime-opbouwwerker ook ,gen parttimer worden aange trokken voor het jongeren- denis nog goeddeels braak lag, leek juist het Visserij museum een bruikbaar uitgangspunt te leveren voor een experiment in deze richting. „VISDOC" Gerekend vanaf 1970 kreeg het stichtingsbestuur van de minister van CRM vijf jaar de tijd om de beoogde opzet te re aliseren. Het documentatiepro ject kreeg de aanduiding „VISDOC". Het stichtingsbestuur slaagde erin de door het ministerie be oogde doelstelling waar te ma ken. In de loop van 1975 vond het documentatiewerk van het werk in Schiedam-Mccrd, maar daarmee was dan wel de vaeature voor de omstreden opbouwconsul ent stadsver nieuwing verspeeld- Vrijwel op hetzelfde moment, dat de bewonersverenigingen Oost, West en Centrum lieten weten dat zij de opbouwwer ker voor de oude wijken het liefst in het westen van Schie dam benoemd willen zien, kondigde Armand van Puy velde van bewonersvereniging door Kor Kegel Schiedam-Zuid aan in hoger beroep te gaan tegen bet von nis van de rechtbank dat hij terecht niet als opbouwwer ker is benoemd in de wijk waarvan hij „burgemeester" wordt genoemd. Van Puyvelde heeft zichzelf tot het hoger beroep gedwon gen. Al wordt het hem door de andere wijken niet in dank af genomen, vanwege het uitstel waartoe dat weer leidt, voor Van Puyvelde zou het ge- Schiedam „Als er maar een beetje blik schade is wordt de poli tie erbij gehaald, maar als een fietser wordt ge schept schijnt men dat niet nodig te vinden. Ze tikken tegen hun voor hoofd en rijden gewoon door." De heer C. Lans uit de Jan Steenstraat in Schie dam is behoorlijk ver ontwaardigd. Tot twee maal toe binnen één week was hij direct oog getuige van een aanrij ding op de kruising Nieuwe Haven/Burge meester Knappertlaan. In beide gevallen werd een fietser door een auto geschept en reden de be trokken automobilisten na het ongeval door. De heer Lans: „De laatste tijd lijkt het wel sche ring en inslag te zijn. Waar gaan we heen op deze manier? Er hadden net zo goed doden kun nen vallen." Een onoverzichtelijk punt op de kruising Nieuwe Ha-. ven/BK-laan: fietsers hebben voorrang, maar worden met altijd opgemerkt door auto bestuurders. museum erkenning in de uit spraak van de rijksoverheid dat „VISDOC" de «aanzet vormt tot een nationale histo- nsch-maritieme documentatie. De minister verbond daaraan tevens de bereidheid de subsi diering, die tot dan toe plaats vond op basis van een vast be drag per jaar. met ingang van 1 januari 1975 uit te breiden tot een percentage van 55 van de salarislasten van de weten schappelijk medewerker. De uitspraak van de minister dat „VISDOC" de aanzet vormt tot een nationaal histo- risch-maritieme documentatie, „MARDOC" geheten, leidde ertoe dat de wetenschappelijk zichtsverlies zijn als hij niet in hoger beroep gaat. Tot twee maal fee heeft hij het SSWO gedreigd m hoger beroep te gaan, als niet deze stichting zelf haar advocaat zou betalen m plaats van vast te houden aan de executie van het von nis: daarbij was Van Puyvelde veroordeeld tot het betalen van die salariskosten. Vorige maand schreef Van Puyvelde aan het SSWO: „Ik heb de bereidheid getoond op geen enkele wijze verder het opbouwwerk in Schiedam in gevaar te willen brengen. Als tegenprestatie had ik dan ook minimaal verwacht, dat u zou afzien van uitvoering van het vonnis voor zover het de kos ten (een* kleine 1400 gulden) betreft. Aangezien ik met kan aannemen, dat u bewust een dergelijke harde opstelling verkiest, wil ik u alsnog m de gelegenheid stellen akkoord te gaan met mijn voorstel." Vóór 10 augustus verlangde Van Puyvelde antwoord. Het SSWO vatte dat bijna als chantage op en reageerde met. Vorige week kreeg de stich ting een vervolgbnef, waarin Elke morgen staat Lans bij het kruispunt te wachten op het person eelsbusje dat hem naar zijn werk brengt Vorige week maandagochtend zag hij hoe een jonge verpleegster werd aangereden en legen de straat werd gesmakt. De automobilist stopte even, maar reed direct daarna door zonder een spoor achter te laten. De donderdag ochtend daarop reed op dezelf de plaats een automobilist een fietser omver. Ook deze be stuurder maakte zich met zijn wagen uit de voeten. Overgens werd geen van beide fietsers gewond. „De laatste keer heb tk direct het autonummer genoteerd, nu wist ik waar ik op letten moest", aldus de heer Lans Achteraf bleek dat niet nodig: de bestuurder meldde zich m de loop van de dag zelf bij de politie Het commentaar van de heer P.van den Hengel, hoofdinspecteur van de ge meentepolitie in Schiedam: „Dat het doorrijden na een on geval tn toenemende mate een gewoonte zou worden, is be slist met onze indruk. Het komt nog al eens voor dat een bestuurder in paniek raakt, maar zich kort daarop zich zelf aanmeldt. In dal geval wordt het hem niet aangerekend, ju ridisch maakt het geen ver schil. Gebeurt dat met, dan maken wij er wel werk van. Zeker als door een aanrijding gersoonhjk letsel is toege- racht." Wie op de bewuste driesprong een kijkje neemt, kan zonder moeite vaststellen dat de situa tie daar verwarring kan ver- medewerker in toenemende mate aandacht aan dit project moest gaan schenken met als gevolg dat hij op dit moment geheel en al door dit project in beslag wordt genomen. Daar door is het documentatiewerk in het Visserijmuscum stil ko men te liggen. Het rijk heeft de gevolgen van deze voor het Visserijmuseum vervelende ontwikkeling aan vaard door in 1978 de salari slasten van de wetenschappe lijk medewerker, de heer J. P- van de Voort, voor zeventig procent te subsidiëren Met in gang van 1979 betaalt het njk de wetenschappelijk medewer ker zelfs voor honderd pro als nieuwe limiet de datum 19 september werd genoemd, Als het SSWO dan nog met posi tief gereageerd zou hebben, zo schreef Van Puyvelde, „zie tk mij vanwege de beroepster mijn genoodzaakt hoger be roep aan te tekenen. Zoals ik al stelde in een voorgaand schrijven, acht ik u geheel verantwoordelijk voor alle consequenties, die voort vloeien uit de mij door u opge drongen stappen ten aanzien van het opbouwwerk in Schie dam." Oost, West en Centrum vinden die stelling klinkklare onzin, zonder redelijkheid en deson danks toch vertragend voor de verdere procedure om in West een opbouwwerker benoemd te krijgen. „Sfeerverziekend," zegt bijvoorbeeld Arte van Loenen, voor Schiedam-West lid van het SSWO, die over weegt ermee uit te scheiden, met omdat hij voor de PvdA in de gemeenteraad komt maar omdat hij het moeilijk doen rond het opbouwwerk zat begint te worden: „Zo heb ik er geen lol meer in. Het wordt zo uitzichtloos." oorzaken. Het verkeer dat vanaf de Nieuwe Haven links af de BK-laan inrijdt, heeft voorrang. Voor automobilisten die rijdend op de Nieuwe Ha ven het kruispunt vanaf de te genovergestelde richting nade ren, vormen overstekende fietsers een verassing Er staat wel een verkeerslicht, maar dat ts al geruime tijd buiten werking. Dit is volgens de ge meente vanwege de afgeno men verkeersdrukte op dit punt. Hoofdinspecteur van den Hengel: „Een voorrangsweg die om een hoekje slingert is altijd wat moeilijker Maar voor wie met normale snel heid aan komt rijden is de si tuatie niet voor verkeerde uit leg vatbaar." Maar al is hei een onoverzich telijke situutie. voor de heer Lans blijft het gebeurde on verteerbaar. „Alleen al uit menselijke overwegingen zou je denken dat iemand in zo'n geval toch stopt?" Maassluis De parkeersitua tie m de Guido Gezellestraat wordt aangepakt De gemeente Maassluis heeft een plan ont wikkeld waardoor de parkeer situatie ter plaatse wordt ver beterd. Tevens houdt het plan in dal het aantal parkeerplaat sen wordt uitgebreid De kos ten van de verbeteringen wor den geraamd op 53000 gulden. cent. Niettemin is de docu mentalist nog steeds een medewerker van het Visserij- museum cn komt zijn salaris volledig ten laste van het Vis- serijmuseum. zij het ook dat dit thans volledig door rijks subsidie wordt gedekt. Volgens mededeling van de minister zal de wetenschappelijk mede werker na medio 1981 m rijks dienst wordc-n overgenomen. Eigen documentalist Teneinde te bewerkstelligen dat de draad van het docu mentatiewerk in en ten behoe ve van het Visserijmuscum weer wordt opgenomen, heeft hel museumbestuur in zijn be groting voor 1980 de aanstel ling van een documentalist op genomen, die de plaats, welke nu nog door de heer Van de Voort wordt bezet, rnoct gaan vervullen Het probleem is al leen dat tegenover de lasten van de nieuw aan te trekken documentalist geen rijkssubsi die staat, waardoor deze lasten volledig door de gemeente die nen te worden gedragen. Zou de salarislast van de huidige documentalist, de heer Van de Voort steeds als een vaststaand element zijn aanvaard en de daarvoor ontvangen rijkssubsi die als meevaller zijn be schouwd, dan was de aanstel ling van een documentalist in 1980 geen probleem zijn ge weest. Nu doet het vreemde feit zich voor dat deze aanstel ling feitelijk als „nieuw be leid" moet worden aange merkt, waarvoor financiële ruimte moet worden gevon den. Het museumbestuur dreigt nu te worden gestraft voor het beleid dat het jarenlang heeft gevoerd, namelijk streven naar de erkenning door het rijk dat het Visserijmuseum in Vlaardingen dient te worden beschouwd als een museum van nationale betekenis. In de nota „Naar een nieuw mu seumbeleid" heeft het bestuur trouwens ook de bereidheid uitgesproken op langere ter mijn de financiële consequen ties die aan een museum van landelijke betekenis zijn ver bonden te erkennen. In een brief aan de leden van de Culturele Raad van Vlaar dingen benadrukt wethouder Ar ij Maarleveld dat bij de be steding van de budgettaire ruimte voor 1980 de aanstel ling van de „extra" documen talist beslist noodzakelijk is, wil de wetenschappelijke functie van het museum niet op de tocht komen te staan. Hij stelt dan ook voor de 49.000 gulden die een dergelijk func tionaris kost, in de begroting voor 1980 op te nemen. Vlaardingen Verandering van werk van de drie mede werkers is de directe aanlei ding. dat de Vlaardingse Elec tron ica Hobbyclub in het wijk centrum 't Nieuwelant ter zie le is. De beslissing om er maar mee op te houden is mede ver oorzaakt door gebrek aan be langstelling. Vanaf nu kan er niet meer geknutseld worden aan versterkers, mengpanelen, lichtschakelaars en aan andere zaken waarbij een zekere ken nis van de elektronica gewenst is. Morgen valt definitief het doek met de openbare verkoop van elektronische componen ten. apparatuur, inventaris en lectuur. De verkoop start om 14 uur in het wijkcentrum aan de Goudsesmgel 87a. Maassluis Om het pad langs de Boonervliet weer de echte stutus van voetpad te geven gaat de gemeente Maassluis maatregelen tref fen. Het voetpad wordt nu veelvuldig gebruikt door fietsers en bromfietsers. Gezien het grote aantal toe gangen naar dit voetpad is het echter niet eenvoudig om zon der uitgebreide voorzieningen het beoogde resultaat te berei ken. Het college wil dan ook in eer ste instantie een proef nemen met het doen aanbrengen van een drietal zogenaamde kiwi- si uisjes. Bij de voorgestelde sluisjes is het passeren met kinderwagens wel mogelijk, maar de doortocht van fietsers en bromfietsers wordt ge stremd. De kosten voor het aanbrengen van dergelijke voorzieningen worden ge raamd op tienduizend gulden. Maasland De reparatiekos ten van de hogedrukspuit zijn aanmerkelijk duurder, dan het reeds door de gemeenteraad beschikbaar gestelde krediet De reparatie kost namelijk met 3850 gulden, maar liefst 11.300 gulden. In de donderdag te houden vergadering van de commissie voor de bedrijven staat het aanvullende krediet van 7650 gulden op de agenda. De com missie krijgt ais uitleg dat „door een merkwaardig mis verstand door de reparateur van de hogedrukspuit telefo nisch een verkeerd bedrag aan reparatiekosten is opgegeven". Hortselersdijk Het Westland Ruilt heeft zondag haar twee de beurs van dit seizoen geor ganiseerd. De ruilbeurs begint om elf uur. De volgende beurs wordt op 28 oktober gehouden en dan in combinatie met een tentoonstelling. Maasland De postzegelvere niging Posita heeft zaterdag weer een veiling georgani seerd, die om twee uur begint m de land -en tuinbouwschool aan de Commandeurskade te Maasland. De agenda vermeldt 35 kavels uit Nederland, Nieuw Guinea, Suriname, Ne derlands Indie en de catalogus Yvert. Tevens is het mogelijk ter veiling de catalogus NVPH 1980 te kopen, tegen normale ■winkelprijs. zou er tenslotte evengoed toe kunnen leiden, dat vanuit Den Haag het bericht komt dat aan een opbouwwerker niet meer gedacht hoeft te worden, om dat zo iemand zich nauwelijks kan waarmaken als zijn werk gever zo aan het rommelen is En die werkgever, dat is in Sr* 'edam de SSWO. Bij deze sf jiting Schiedams werkge- crsinstituut ten behoeve van opbouwwerk zou de opbouw werker voor de oude wijken in dienst komen. De vier bewonersverenigin- gen. Zuid, Oost, West en Cen trum. hebben het laatste jaar via het SSWO voortdurend c intact gehad over de te be noemen opbouwwerker: welke wijk hem het hardst nodig heeft, in welke wijk hij ft kan natuurlijk ook een vrouw zijn) zelf het meest tot recht kan komen, en wat de verschillen de taken zouden moeten zijn. Het leidde tot een scheuring: Zuid, als eerste wijk aangewe zen voor een opbouwwerker omdat verwacht werd dat re sultaten daar het best zouden kunnen aantonen hoe groot de noodzaak van opbouwwerkers ^Armand van Puyvelde... „sfeerverziekend"... ^Schiedam Opbouw werk in Schiedam is een sJcwestie van een lange «adem. Conflicten zijn er "al jaren over en dezer ^Jagen hebben de proble men tussen Schiedam- «Zuid cn de bewonersve- renigingen van de drie •Andere oude wijken zich opnieuw toegespitst. Een 'nieuwe rechtszitting hangt in de lucht en dat •i ™udt de gemoederen .wel weer een. paar .maandjes bezag. ?AI met al is Schiedam er nog Jgecn opbouwwerker wijzer jvan geworden: devoorberei- ding. vol van problemen, le gert flinke vertraging op, j waarbij de betrokken Schie- j dammers in hun handjes mo rgen klappen dat CRM door tel- :»«ens uitstel te verlenen meer «aan hen denkt en de noodzaak «ziet van de benoeming van *een opbouwwerker dan dat het ministerie acht slaat op hei 'M-Uwtrekken tussen de bewo- öersverenigingen; dat laatste

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3