SCHIEDAMSCErIE COURANT I mmmm Man ernstig gewond na experiment met munitie Twee gezinnen dakloos na felle uitslaande brand Parkeergarage onder Veerplein onuitvoerbaar" Omwonenden halen zeven mensen vit vuurzeev Te Loo.wil praten over bijdrage aan Pvd A-partij kas „Pas als ik in Schiedam ben Tachtig kilo taart Zilveren Plesmanschool Bas Goudriaan: Dinsdag 2 oktober 1979. ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26460-<PAGINA'S- Broersvcst 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klarhlrndlenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL i-;'ïv iS'- f-y Drie doden en vijf gewonden bij uitslaande brand VlaardingenBij een uitslaande brand op de der de verdieping van een woning aan de Nicolaas Be- etsstraat in Vlaardingen zijn vannacht rond één uur twee Turkse kinderen cn een Turkse man om het leven gekomen. Be zeven overige bewoners van het pand konden zich redden door uit de ramen te springen. Door omwonenden werden zij met behulp van dekens opgevangen. Later zijn vijf van hen met ernstige verwondingen opgenomen in het Dijkzigt- en Zuiderziekenhuis in Rotterdam. Twee wisten met lichte verwondingen uit de vuurhaard te ont snappen en zijn bij kennissen ondergebracht. In de woning woonden twee Turkse gezinnen, de families Kirkar.; vader, moeder en zes kinderen. Eén van de kinderen was getrouwd en woonde met vrouw en kind bij zijn ouders in. Vannacht om tien over één kwamen er bij de brandweer en de politie verschillende te lefoontjes binnen van buurtbe woners over een felle uitslaan de brand aan de Nicolaas Be- etsstraat. De brandweer gaf midden-alarm en rukte uit met drie wagens, waaronder de ladderwagen. Voordat de brandweer ter plaatse was, slaagden omwo nenden erin zes mensen uit het hevig brandende huis te Van de woning was niets meer over dan een smeulende, zwart geblakerde, kale ruimte. Hier en daar een verwrongen hoop staal, de resten van wat eens een bed moet zijn geweest. 3*. S# Vlaardingen Door het uit voeren van experimenten met munitie of andere ex plosieven heeft 2ich gisteren rond het middaguur een ont ploffing voorgedaan in een woning aan de Stationstraat in de Vettenoordsepoldcr. De bewoner, een 22-jarige Vlaardinger, die met de ge vaarlijke materialen bezig Een specialist van de mijnopruimingsdienst haalt de explosieve materialen op, om ze elders te kunnen vernietigen. Maassluis De Maassluise aanne mer A.Warnaar heefi bij de ople vering van een aantal bedrijfsge bouwen in Krim pen aan de IJssel een passend ge schenk overhan digd aan de op drachtgever, «ieuwburg Group. Het ge- schenk bestond uit een taart van 80 kilo in de vorm van het ge bouwencomplex- Het gebak was in een tijdsbestek van enkele dagen gewaakt door banketbakker De Boode van de Maassluise Noordvliet. In de. taart werd onder meer 18 kilo crè me, 20 kilo kap sel, 20 kilo marse pein en 2,5 liter Cointreau verwerkt. Schiedam „Ik wil best praten over mijn bijdrage aan de partijkas, maar pas als ik de zestiende in Schiedam ben". Zo luidt het commentaar van Schie dams nieuwe burgemeester J. te Loo op het besluit van de plaatselijke PvdA dat ook hij moet bijdragen aan de partijkas. Te Loo is één van de weinige Pvd A-burgemeesters die wei gert 2% van het bruto jaarsala ris af te dragen aan de partij. Hij acht dit in strijd met zijn zuiveringseed. „Maar ik wil eerst het gesprek afwachten", aldus Te Loo die verder niet op zaak in wilde gaan. Met deze woorden sluit hij niet per definitie uit dat hij zal voldoen aan de eis van de Schiedamse PvdA. Wanneer de nieuw benoemde burgemeester vasthoudt aan zijn standpunt dan 2al hij wor den geweigerd als lid van Schiedamse PvdA. Dit hebben de leden tijdens de vergade ring, die eind vorige week werd gehouden, besloten. Burgemeester Te Loo is door afdelingsvoorzitter W. J. M, Oomen telefonisch van het be sluit op de hoogte gesteld. ,,Ik heb het persoonlijk niet te gen Te Loo gericht, maar ieder gekozen Pvd A-lid in functie hoort zich daaraan te houden. Wij weigeren hem als PvdA- lid te erkennen» als hij zich onttrekt aan de verplichtingen aan de partij", aldus voorzitter Oomen. Ook fractie-voorzitter Lou van der Stel is van mening dat Te Loo zich aan de verplichtingen ten aanzien van de PvdA be hoort te houden. „Want één van de uitgangspunten van de PvdA is de solidariteit. En die staat voorop aldus Van der Stel. Er zijn enkele functiona rissen, die zich net als Te Loo aan de bijdrage proberen te onttrekken, maar die het toch betalen omdat het moet. „Waarom zou dan ook Te Loo niet moeten betalen? Ik zou het heel onredelijk vinder» als hij tóch zijn zin zou krijgen." De fractievoorzitter zou liever zien dat er met contributies gewerkt zou worden: „Dan is het zeker dat de kas ook vol blijft, omdat die dan niet af hankelijk is van vrijwillige bij dragen", Lou van der Stel, die Te Loo nauwelijks kent omdat hij hem nog nooit heeft ontmoet, zegt wel te hopen dat de Schiedamse burgemeester zich in de trein van Winschoten naar Schiedam bedenkt. was, raakte hierdoor ernstig gewond. De explosie deed zich voor rond half een. Door de lucht druk sprongen alle ruiten aan de achterzijde van het pand, maar verder bleef de materie le schade in dc woning be perkt. Per ijlings gewaar schuwde ambulance werd de bewoner niet spoed naar het Holy-ziekenhuis vervoerd met ernstige verwondingen aan handen en armen. Vanuit het Holy-ziekcnhuis werd hij we gens de ernst van zijn verwon dingen wat later echter r.aar het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Botterdam overge bracht. Zoals de toestand zich gisteren liet aanzien zal hij beide handen moeten missen. De politie heeft na het ongeval het pand geruime tijd be waakt, omdat er nog meer ex plosiever? aanwezig waren. La ter op de middag werden die verwijderd door de mijn-op ruimingsdienst. Hoe de ontploffing zich precies heeft voorgedaan en wat het slachtoffer precies met de ex plosieve stoffen aan het uit voeren was is nog niet bekend. Het onderzoek, dat door de re cherche wordt ingesteld, is nog niet afgerond. redden. De omwonenden wa ren uit hun eerste slaap ge haald door gegil en glasgerin kel en waren te hulp gesneld. Er werden dekens gehaald om vijf van de bewoners die voor een raam stonden en door de snel om zich heen grijpende brand geen kant opkonden, op te vangen. Ondertussen reden andere omwonenden een met een dekzeil afgedekte aan hangwagen onder een ander raam, waar een vrouw voor stond. Haar sprong liep min der gelukkig af. Zij raakte lij- dens de sprong met haar hoofd een vensterbank en viel dwars door hel dekzeil van de aan hangwagen heen. De vrouw werd in het Dijkzigt-zieken- huis opgenomen met waar schijnlijk een schedel bas is frac tuur en brandwonden. Zichtbaar aangedaan waren de omstanders toen bleek dat er, ondanks hun min of meer ge slaagde reddingspoging, door de brandweer toch nog drie doden uit het huis werden ge haald. De heer B. C. de Kruys, één van de helpers van de eer ste minuten: „Je hebt er geen idee van wat er door je heen gaat als je zo'n kind opvangt in een deken. Het is verschrikke lijk. En even later: „Snap jij nou dat er in zo'n huis tien mensen wonen. Daar moet de gemeente eens iets aan doen. Als cr vijf man in hadden ge woond. hadden we ze allemaal kunnen redden." De Vlaardingse brandweer commandant, de heer De Jong, kon om half twee het sein „brand meester" geven. Maar tot vier uur is de brand weer nog bezig geweest met het nablussen en loshakken van delen van het plafond, dat op instorten stond. De twee onderliggende woningen lie pen ernstige waterschade op. Geblakerde panden: het resuiaat van een korte maar zeer fel le brand. Slapende vrouw op nippertje gered Schiedam Een fikse brand aan de Boerhaave- laan in Schiedam heeft gis termiddag grote schade aangericht. Tenminste twee etages zijn volkomen uitgebrand. Ook twee naastliggende woningen werden door het vuur aan getast. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Op het moment dat de brand uitbrak, was alleen een be woonster van de tweede etage aanwezig. Zij lag tc slapen, maar werd tijdig gewekt door enkele vuilnislieden, die de buitendeur intrapten. Dankzij het optreden van deze mannen kon de vrouw op lijd aan de vuurzee ontkomen. Ook een hond kon tijdig uit het bran dende pand worden gehaald. De eerste waarschuwing kwam om tien minuten over één binnen bij dc meldkamer. Een eenheid rukte uit met een spuitauto en een ladderwagen en was vijf minuten later ter plaatse. Met persluchtmaskers uitgeruste brandweerlieden doorzochten onmiddellijk het pand, nadat omstanders had den gezegd dat er nog bewo ners in zouden zijn. Een tweede eenheid arriveer de even later en gaf groot alarm, nadat het vuur al ge deeltelijk naar aangrenzende panden was overgeslagen. Hierop werd ook de nieuwste autospuit met groot vermogen van het brandweerkorps inge schakeld, waarmee de totale sterkte van de uitgerukte manschappen op twintig kwam. Over de oorzaak van de brand is tot op heden nog niets be kend, maar het staat vrijwel vast dat zij op de begane grond is ontstaan. Nadat de ruiten sprongen sloeg hei vuur direct door naar de bovenliggende verdiepingen. Alleen op de tweede etage viel de schade betrekkelijk mee. Hel vuur moet erg snel om zich heen heblxn gegrepen. De bewoonster van het bene denhuis was amper vijf minu ten van huis voor een bood schap. Bij haar terugkeer sloe gen de vlammen reeds naar buiten. Volgens omstanders viel zij toen ze dit zag direct flauw. Dat de brand zich zo snel uitbreidde isvolgens de brandweercommandant goed to verklaren. Het snel om zich heen grijpen van net vuur werd bevorderd door kurk te gels en wandtapijten, die zich op de muren bevonden en schrootjes, waarmee het pla fond was verlaagd. De totale schade is nog onbe kend, maar zal wellicht in de tonnen lopen. Van de bewoner van de eerste etage ging veel kostbaar studiemateriaal ver loren, waaronder enkele on vervangbare houwtekeningen. Binnenkort hoopte hij af te studeren als architect. De brandschade aan de aangren zende panden viel tamelijk mee; alleen kozijnen en zich bij het raam bevindend huis raad vatton vlam. De betrokken panden zijn ei gendom van de verzekerings maatschappij Ennia in Den Haag, In samenwerking mei de gemeente wordt gezocht naar vervangende woonruimte voor de gedupeerde gezinnen. De brandweer is nog uren be zig geweest met het nablussen. Vlaardingen De Dr. A- Plesmanschool aan de Am- bonlaan in Vlaardingen be staat 25 jaar. In de week van 8 tot en met 12 oktober zal dat met allerlei festiviteiten gevierd worden. Maandagmorgen tussen negen en tien uur wordt de jubileum- week feestelijk geopend met het oplaten van ballonnon. Woensdagmorgen wordt er eon sportevenement gehouden in de sporthal van de West- wijk. Vrijdagmiddag wordt dc week, waarin natuurlijk ook het onderwijs in het teken van het jubileum zal staan, afgeslo ten met een film. 's Avonds wordt er in Triangel een uit voering gegeven van de musi cal „De wonderlijke reis van Jimmy Gun", waarna er voor belangstellenden een eenvou dige receptie gehouden zal worden. Vlaardingen Wethouder Bas Gou driaan (verkeer) heeft op voorhand aangegeven, niets te zien in het door projectontwikkelaar MAB gemaakte plan voor de bouw van een onder grondse parkeergarage op het Veer plein. Vanwege het feit, dat de onder grondse aanvoer voor die garage zou dienen te geschieden vanaf een punt, dat honderden meters vanaf het Veer plein afligt, acht de wethouder de plannen uit financieel oogpunt „ir reëel en onuitvoerbaar". De projectontwikkelaar, die haar plannen heeft gemaakt in opdracht van het groot winkelbedrijf V&D. bood de gemeente Vlaardingen enkele maanden geleden aan, te zorgen voor de bouw en de exploi tatie van de nodige parkeergarages ïn de binnenstad, waarbij hei bureau het risico geheel zelf wilde dragen. Eén van de voorwaarden was echter, dat in ieder ge val onder het Veerplein een garage zou komen. Verder zou de gemeente de grond gratis ter beschikking moeten stel len. Tot nu toe is vanuit het gemeentebestuur niet officieel gereageerd op de door MAB ontwikkelde plannen, mede omdat de zaak nog niet is bestudeerd en omdat een en ander nog wordt behandHd in de in spraakprocedure, die voor de parkeerga rages en het verkeersaeirculatieplan in gang is gezet. Goudriaan liet gistermid dag tijdens een persconferentie in het ka der van de begroting over 1980 echter al duidelijk merken, weinig voor het plan te voelen. Vooralsnog houdt Goudriaan vast aan het al bij diverse gelegenheden door het gemeentebestuur aangegeven uit gangspunt, dat het Veerplein als parkeer- loeatie moet verdwijnen, omdat de ver keersoverlast voor de binnenstad-bewo ners onaanvaardbaar groot is geworden. Zie ook pagina drie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1