SCHIEDAMSCHE COURANT Jury aan het werk Ik steent^, jiOTet Eduard v. Beinumlaan volgend jaar klaar Politie start interne nieuwsdienst Raad akkoord met hogere tarieven n Vierde slachtoffer brand overleden Communicatie nu ook via video TNO en Astma fonds: Normen luchtvervuiling niet verruimen!" Kieboom verbiedt uitreiken oliebol Maassluis heeft sluitende begroting Oorzaak: fout in bedrading Voetganger aangereden Musical Maud onge' ëvenaard Vlaardingen: eentje erbij Verzekeraar betaalt kosten Moermantherapié oensdag 3 oktober 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26461 ~6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - reductie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Meer dan zeshonderd in zendingen macht een jury. bestaande uit bur gemeestersvrouw Jantje Kieboom, Fred Schot en Toos van Lint gisteren beoordelen. Het betrof de fotowedstrijd, uitge schreven in het kader van het jaar van het kind. De definitieve uitslag wordt zaterdag tijdens de grote manifestatie in de Vlaar- dingse lijnbaanhallen be kend gemaakt. Schiedam De gemeentepolitie van Schiedam heeft een eigen informatiesys teem ontwikkeld om de communicatie binnen het korps te bevorderen. Met be hulp van video-apparatuur wordt twee maal per week een „programma" ver vaardigd waarin veelerlei informatie verwerkt is. Sinds begin september wordt met dit sy steem gewerkt. Volgens commissaris C. van der Haage blijkt deze methode „afgezien van enkele kinderziektes, dui delijk in een behoefte te voorzien." Vol gens hem biedt deze opzet het voordeel dat het politiepersoneel dat veelal op sterk verschillende tijden dienst heeft, goed op de hoogte kan worden gehou den met politieaangelegenheden van al gemeen belang. De informatie die met dit systeem aan net korps wordi verstrekt is van verschillende aard. Het betreft zowel algemene dienstaanwij zingen als gegevens die te maken hebben met lopende zaken. Ook wordt in sommige gevallen via de video-bandopname de agenten om in lichtingen gevraagd omtrent gezochte of ver dachte personen. Commissaris Van der Haage: „Om deze reden hebben buitenstaanders absoluut geen toegang tot het informatiesysteem. De privacy van de betrokkenen wordt beslist beschermd. "Volgens de commissaris is het langs deze weg ook goed mogelijk hel korps algemene instructies te ge ven omtrent zaken als geld vervalsing of hoe gehandeld moet worden bij ongevalen. Ook op namen van ongevallensituaties of plaatsen waar delicten hebben plaatsgevonden kunnen met het nieuwe systeem getoond worden. „We zijn er eigenlijk wel een beetje trots op. Voor zover ons bekend is er in Nederland geen politiekorps dat op deze wijze de interne com municatie verzorgd," aldus de commissaris die nadrukkelijk stelde dat het systeem uitsluitend korpsgericht is, en dat hierin alleen actuele in formatie wordt verwerkt. Volgens de commissaris functioneert het sy steem alleen als het hele korps gebruik maakt van deze methode. Een werkgroep samenge steld uit leden van het politiekorps houdt zich bezig met de inhoud van de opnamen. Gevolgen milieu ernstiger dan verwacht VI aardingen Burge meester Wim Kieboom van Vlaardingen heeft de Wijkverenigïng VOP laten weten geen toe stemming te geven om tijdens net spreekhal- fuur van de komende raadsvergadering de „oliebol van de maand" uit te delen. De burge meester heeft als voor zitter van de gemeente raad, naar zijn zeggen, de andere collegeleden en de fractievoorzitters gepolst. Zij konden zich verenigen met deze be slissing, uitgezonderd Remy Poppe, die niet was te bereiken en Don Rodriques, die er nog over moest nadenken. Bij het niet toekennen van dit verzoek heeft de burgemeester in over weging genomen dat hij geen precedenten wil scheppen. Hij is van me ning dat het spreekhal- fuur niet in het leven is geroepen voor dit soort activiteiten. Daarnaast wil hij raadsleden die liever niet m het open baar belachelijk ge maakt willen worden, in bescherming nemen. George Deibei, mede werker van de Wijkver- eniging VOP: „Het is ge woon té gek dat dit in Vlaardingen met kan. De vorige keer vertelde Kieboom ons dat hij dit soort dingen best leuk vond, maar hij wilde het wel graag van te voren weten. Nou laten we het hem van te voren weten en dan krijg je zo'n briefje." Utrecht Het tempo van de achteruitgang van de longfunktie in Vlaardingen ligt gemiddeld 50 procent hoger dan in het Groningse plaatsje Vlagtwedde. Dit is de voornaamste conclusie die voorlopig uit het lange- termijn onderzoek van TNO en het Nederlands Astma fonds naar de schadelijke invloed van luchtverontrei niging getrokken kan worden. TNO en het Nederlands Astmafonds kanten zich daarom fel tegen de weer in discussie zijnde verruiming van de normen voor lucht vervuiling. De uitkomst van het verge lijkende longonderzoek tus sen inwoners van Vlaardin gen en Vlagtwedde (Oost- Groningen) is vooral van be lang omdat daardoor eerdere onderzoekingen achterhaald blijken. Tot nu toe vond men geen opvallend verband tus sen luchtverontreiniging en de gezondheid van de lon gen. Het betrof echter altijd eenmalige onderzoekingen die een momentopname ga ven en geen ontwikkeling in de tijd lieten zien. Het zoge naamde CARA-onderzoek, dat onder leiding staat van de Groningse hoogleraar in de epidemologie, dr. R.v.d.Lende, en inmiddels al meer dan tien jaar loopt, toont echter het tegendeel aan. Volgens de resultaten van het onderzoek kan met zeer grote waarschijnlijkheid gesteld worden dat op de lange ter mijn de luchtvervuiling een belangrijke nadelige beïnvloe der van de gezondheid van de longen is. Waar de natuurlijk achteruitgang van de longen van een Vlagtweddenaar 15 jaar over doet heeft de Vlaar- dinger slechts 10 jaar voor no dig. Dit zijn gemiddelden. In concreto betekent het dat de longen van iemand die èn si garetten rookt èn gevoelige longen heeft èn in Vlaardin gen woont nog veel sneller achteruit hollen. Volgens dr. V d.Lende zouden het vooral die bestanddelen van de verontreinigde lucht die rook, roet of zwaveldioxy- de bevatten zijn die een. nade lig effect op de longen hebben. Het zwaveldïoxyde-gehalte is de laatste jaren in Vlaardingen echter aanzienlijk afgenomen. De hoogleraar wist dan ook niet met zekerheid te zeggen of in het onderzoek niet de ef fecten van een jaar of wat te rug nog doorgewerkt hebben. Hoewel Vlaardingen huns in ziens nu niet meteen tot ramp gebied verklaard hoeft te wor den waarschuwen de onder zoekers toch met klem tegen optrekking van de normen voor de luchtverentreirung. Verruiming daarvan achten zij onverantwoord, gezien de uit komsten van het rapport. Voor verdere gegevens zie pa gina drie van deze krant. Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving tuut vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het RotterdamsNieuwsbladj^,,»^ Stout toe*c° ft ft tfaa*1' ?o5Vc( ■teV.fcX*-"- ,eW^r" iïtn Vlaardingen In het ziekenhuis Dijkzigi in Rotterdam is gistermiddag nog een slachtoffer overleden van de felle uit slaande brand, die gisternacht een woning aan de Vlaarding- se Nicolaas Beetsstraat volledig in de as legde. De moeder van het Turkse ge zin, die bij de brand ernstig hersenletsel opliep, toen zij door uit een raam te springen aan de vlammen probeerde te ontkomen, is in het ziekenhuis alsnog aan haar verwondingen bezweken. Tijdens de brand waren al haar echtgenoot en twee jonge kinderen om het leven gekomen. Een ander lid van het gezin ligt nog met ern stige brandwonden in het Zui derziekenhuis in Rotterdam. Haar toestand is nog steeds kritiek. De oorzaak van de brand moet volgens de eerste resultaten van het onderzoek zo goed als zeker de toestand van de eiec- trische bedradingen zijn ge weest, die door onverklaar de oorzaak zijn gaan smeu len en in brand zyn geraakt. Het is mogelijk dat overbelas ting van het electricitcitsnet een rol heeft gespeeld, maar daarover is nu geen duidelijk heid meer te verkrijgen. Er is nog weinig verbetering gekomen in de toestand van de 22-jarige Vlaardinger, die maandagmiddag dij het ont ploffen van door hem zelf ge maakte munitie ernstig aan handen en armen gewond raakte. Hij zal de beide han den vermoedelijk moeten mis sen. Schiedam Bij een ongeval op de Vlaardingerdijk gister middag om half zes liep de 34 jarige voetganger J. uit Schie dam een gebroken rechter been op. Bij het oversteken van de straat werd J. gegere- pen door een bestelauto die werd bestuurd door de 32 jari ge L. H, eveneens uit Schie dam. Volgens de politie weifel de J. bij het oversteken. Vlaardingen De musical „Maud" wordt waarschijnlijk de beste produktie die het duo Ed Verkade en Chris Bezooyen (onder andere bekend van „Even goeie maatjes") ooit op het toneel heeft gebracht. De problemen rond een dirigentenwisseling brac h xv n extra gemotiveerde dansers, zangers en toneelspelers op de been om, tezamen met een swingend orkest, de musical gestalte te geven. Dat betekende gisteravond een repetitie waar de energie vanaf droog. Het leeuwedeel kwam voor rekening van de balletgroep onder leiding van Anneke van Geldem. 2ij: „Dit is gewoon een moordgroep. Iedereen zet alles op alles om er het beste van te maken". Maassluis De MaassJuise ge meenteraad is gisteren zonder enige discussie akkoord ge gaan met enkele tariefsverho gingen, die voor het volgend jaar van toepassing zullen worden. Tarieven als de hon denbelasting, leges, ligplaatsen en marktgelden zullen worden verhoogd met het door het rijk vastgestelde percentage. Er wordt alleen een uitzondering gemaakt voor de aansluitkos ten van de energiebedrijven en de begraafplaatsen. d)P diensten worden tien procent duurder. Eén van de zaken, die in 1980 duurder zullen worden is het houden van een hond. De be treffende belasting wordt met ingang van 1 januari 81 gulden voor één hond. Voor elke tweede hond dient men 102 gulden neer te tellen, terwijl de derde en volgende honden eik 121 gulden zullen kosten. Binnenkort zal financién-wet- houdcr Izaak van der Knaap de begroting over 1980 met de bijbehorende stukken presen teren, Gisteravond verklapte hij al vast, dal die begroting weer sluitend zal zijn, met nog een redelijke speelruimte voor „onvoorzien"; een bedrag dat de raad nog vrij kan besteden. Schiedam De lang verwachte reconstructie van de Eduard van Beinumlaan, een van de belangrijkste verkeersader m Schiedam-Noord. wordt werkelijkheid. Eind 1979 of begin 1980 wordt een begin gemaakt met de reconstructie van de laan, die door de gemeente geheel naar de wens van de be woners zal worden ingericht. Te verwachten valt dat de Eduard van Beinumlaan rond april 1980 gereed zal zijn. De plannen voor "reconstructie ontstonden toen de gemeente het verkeerscirculatieplan voor Groenoord opstelde. On derdeel van dit circulatieplan vormde de ophoging van de Eduard van Beinumlaan. Maar bewoners van de pleinen ach ter de Eduard van Beinumlaan wilden de ophoging, die daar zou plaatsvinden, met los zien van hun woonomgeving. Be sloten werd toen in 1977/3978 zowel de hele Eduard van Be inumlaan als de piemen te re construeren. De gemeente stuurde de plannen naar de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord, die de bewoners hiervan op de hoog te stelde. Er volgde daarna een inspraakprocedure. Het resul taat is dat inderdaad ook de pleinen zullen worden opge hoogd en ingedeeld. Het plan voor het Henriëtte Bosmanpletn ts al gereed; het aantal parkeerplaatsen zal hier met 10% toenemen. Ook komt er meer speelgelegenhetd en op het plein zal meer groen worden aangeplant. Wat betreft de Eduard van Be inumlaan %vüde de gemeente, in eerste instantie dat het groen zou verdwijnen, maar door interventie van PvdA-lïd Nicolaj Dielemans is daar niets van terecht gekomen; er zul len in de toekomst juist meer bomen m de laan komen te staan. Verder zal de laan voor het verkeer vanaf het Corne lia van Sandtenplem tot aan het Louis Simmermanplein worden afgesloten. Op dit traject krijgt de bus een eigen baan. Vlaardingen Het inwone raantal van Vlaardingen is in de achter ons liggende maand precies met een in woner vermeerderd. Al met al betekent het toch weer een stapje nader tot de magi sche 80-dulzendgrens, waar van de gemeente nu nog pre- cf^s 387 zielen verwijderd is. Dc minimale groei was te danken aan een „geboorte overschot". Overigens blijkt uit de rest van de statistieken dat de groei voornamelijk op reke ning geschreven moet worden van gezinsuitbreidingen. Het aantal mensen dat zich van buiten de gemeente komend in' de stad heeft gevestigd valt nagenoeg weg tegen het aantal dat de stad verliet. Aalten/ Vlaardingen De Gelderse Onderlinge Verzeke ringsmaatschappij (GOV), een ziektekostenverzekeraar met zo'n 20.000 aangeslotenen, heeft besloten voortaan alle medische kosten te vergoeden, die 2ijn verbonden aan de zo genaamde Moerman-therapie ter bestrijding van kanker. De Gelderse is de eerste ziekte kostenverzekeraar in Neder land, die een dergelijk besluit neemt. Du betekent een nieu we doorbraak m de strijd rond de erkenning van de theorieën van de Vlaardingse kanker specialist J.Moerman. De GOV heeft gisteren laten weten dat zij van mening is, dat een verzekeringsmaat schappij niet moet afwachten tot alle geleerden het eens zijn over een bepaalde therapie, als m de praktijk blijkt'dat de pa tiënten er duidelijk baat bij hebben. „Wij dragen een eigen verantwoordelijkheid ten op zichte van onze verzekerden en de maatschappij.", zo vindt de GOV. Het besluit is overi gens mede tot stand gekomen op verzoek van diverse verze kerden, die de Moerman-the rapie volgen. Het lijkt zeker niet uitgesloten, dat andere ziektekostenverze keraars het voorbeeld van de GOV over kortere of langere tijd zullen volgen. Daarmee zouden ze immers kunnen voorkomen dat alle patiënten die de Moerman-therapie vol gen, zich massaal bij de GOV aansluiten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1