Mevrouw Wetsteyn: mensen houden te weinig rekening met elkaar Maasland verhoogt tarieven Open dag bij Rijnmond Kangoeroes om mee te spelen Cara- onderzoek lp* toont aam vjsmw Bromfietser aangereden Tambourkorps zoekt nieuwe instructeur EHBO vraagt collectanten Drieduizend gulden voor vrouwen groepen „Honds"-prouleem voor flatbewoners V/OENSDAG 3 OKTOBER 1979 SC/VD/WW 3 Luchtvervuiling mag niet nóg erger worden '2jllll!ni1lllilllllllllllllllUllti!lllllllll>llllillllllllllllillllllMilllllNnillllllllil!l!l!m!!!lllfllllW!ll!IIIIIM!l!IIMIIIII!!!lllll!lllll!l!l!!ll!llllltlll!lllligi!!i Leven in Rijnmond is een riskante zaak, riskanter in elk geval dan het leven in een „schoon" platte landsmilieu. Wat we allemaal allang wisten maar ■nog nooit wetenschappelijk was aangetoond laat het CARA-onderzoek ons nu in koele cijfertjes zien; de Vlaardingse longen gaan gemiddeld 50 procent sneller achteruit dat de longen van een inwoner van Oost-Groningcn. Twee kangoeroes met de ruggen tegen elkaar waar je pardoes doorheen kan kruipen. En we dachten dat die beesten zo'n fietstas voorop hadden, waarin ze hun kroost opborgen, zo'n draagbare crèche? Beeldhouwster Sybïila Krosch zag het anders. Zij ontwierp voor het oeverbos van de „Lickebaert" een speelobject dat twee kangoeroes voor stelt met een holle buik. Je kunt er in zitten, kruipen enzovoorts. Net beeldje kon betaald worden met het geld dat de gemeente Vlaardlngen indertijd ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan ter beschikking stelde. Op het Vlaar dingse stadhuis is nu een miniatuure xemplaar van het beeldje aanwezig. Sportwethouder Cees Bot mag er dage lijks naar kijken. Het CARA-onderzoek wist al eerder te melden dat de lucht verontreiniging in ieder geval op de korte termijn schadelijk was. Zo hoestte, rochelde en spuugde de Vlaardingsr iets meer dan de Groningse Vlagt- weddenaar. Op zich was dat feit niet verontrustend. Veel griezeliger zou het zijn wan neer bleek dat de invloed zich over het hele leven van de Vlaardinger - of zeg gerust maar randstedeling, want wat voor Vlaardingen geldt heeft naar alle waarschijnlijkheid ook betrekking op de Rotter dammer, de Schiedammer en Maassluizer - uitstrekte. Het CARA-onderzoek bevestigt dit bange vermoeden nu. Bij de uitkomst moeten echter wel een aantal restricties wor den genoteerd. Zo wees het hoofd van het onderzoek, dr. V.d. Lende, er op dat het ge middelde cijfer van 50 procent niet op individuele gevallen betrokken kan worden. Er zijn nu eenmaal mensen die gevoe ligere en zwakkere longen hebben dan andere. Een be langrijke bijkomende factor is de sigaret, wie rookt verhoogt zijn risico op ziek worden nog eens ettelijke malen. De luchtverontreiniging is de salniettemin een belangrijke boosdoener en het daarom al was het alleen maar om wille van de duidelijkheid nuttig dat er nu harde cijfers op tafel lig gen. TNO en het Nederlands Astmafonds hebben daarmee een argument tegen verhoging van de normen voor de lucht vervuiling in handen waar de overheid niet zomaar om heen kan. De instanties wezen er bovendien op dat straks wan neer we op andere energie bronnen over zullen moeten schakelen we ons wel tien keer zuilen moeten bedenken voordat we weer naar de oude kolen teruggaan. Juist daar komt immers de riskante rook en roet bij vrij. Het TNO-rappori ligt inmid dels bij de vaste kamercom missie voor de volksgezond heid. Dr. Wolfs, directeur van de Vlaardingse en Schiedamse GG en GD, probeerde de uit komsten van het CARA-on derzoek nog enigszins te relati veren. Daarin ondersteund door de TNO-wetenschappers stelde hij dat de keuze van Vlaardingen betrekkelijk wil lekeurig was. In steden als Mi laan en Los Angelos is het risi co 'van de luchtvervuiling nog veel groter voor de mens. Dr. V.d. Lende: „Het is zelfs zo dat bij een vergelijkend onderzoek tussen Milaan en Vlaardingen, Vlaardingen waarschijnlijk net zo uit de bus zou komen als Vlagtwedde nu. Dat moet dui delijk worden gesteld, maar zoals de zaken nu liggen mag de luchtvervuiling in Vlaar dingen in elk geval niet om hoog." Overigens is het lange-termijn onderzoek nog niet ten einde. Het zal zeker nog enkele ma len een onderzoek herhaald moeten worden. Men wil dan proberen ook andere factoren te in het onderzoek te betrek ken. Wellicht zelfs dat de in vloed van de luchtverontreini ging op hart en huid ook na der bekeken gaat worden. Het onderzoek in volle gang - „i ^iifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiüiiimiiiiiiiiiiifiiiiiimiiiiniiiiiiuiiiniiiiiiiiiitfiH Maasland Een aantal ge meentelijke tarieven gaan in Maasland per 1 januari omhoog. De stijgingen hou den een volledige tred met de door de regering voorge stane matiging bij tariefs verhogingen van de over heid in al haar geledingen. Het komt er op neer, dat de prijsstijgingen in Maas land gemiddeld niet meer dan 3 1/2 procent bedragen. De begroting van het waterlei dingbedrijf vertoont voor 1980 een nadelig saldo van 13.473 gulden, Dat is aanzienlijk lager Schiedam Op de kruising Kerklaan/Joppelaan in Schie- dam-Noord heeft zich maan dagmorgen een ongeval voor gedaan, waarbij de 43 jarige bromfietser J. deJ. uit Vlaar dingen een beenbreuk opliep. De bromfietser werd geschept doordat de 33 jarige automobi list L. P. uit Schiedam, komen de vanaf de Joppelaan bij het fpchtsafslaan de bocht te ruim ham en op de linkerwegheift belandde. J. werd overge bracht naar het Holy-zieken- huis in Vlaardingen. dan het aanvankelijk voor 1979 geraamde nadelige saldo van 29.227 gulden. Om dit na delige saldo op te heffen en te vens een gering bedrag voor onvoorzien te krijgen, gaan de tarieven met 3 1/2 procent omhoog. Dit zal een meerop brengst tot gevolg hebben van 19.389 gulden, zodat voor on voorzien 5916 gulden over blijft. Voor huishoudelijk ge bruik kost Iedere afgenomen m3 water nu 1,80, terwijl het vastrecht 59,40 gulden gaat kosten. Ook voor de drinkwa tervoorziening voor vee geldt een vastrecht van 59,40 gulden per jaar. De eerste 250 m3 wa ter gaan 1,80 per m3 kosten, voor de afname van 250 tot 500 m3 is dat 1,62 per m3, en voor meer dan 500 m3 moet 1,53 per m3 worden betaald. In geval van een tijdelijke aan sluiting, is het tarief 2,33 per m3. De hondenbelasting gaat even eens omhoog en wel van 52,50 tot 55 gulden per jaar. De drank- en horecabelasting stijgt slechts gering: van 7,45 tot 7,50 per 50 liter sterke drank of een gedeelte daar van, voor zover het een hore cabedrijf betereft. Voor slijte rijen gaat het tarief van 4,45 naar 4.60. De Iegesbedragen en lijkbezor- gingsrechlen gaan ook met 3 1/2 procent omhoog. De ge raamde meeropbrengst met betrekking tot de verhoging, van de leges wordt geraaamd op achthonderd gulden. De bouwleges gaan overigens slechts met 1,75 procent om hoog. Schiedam De Christelijke Harmonievereniging „Harpe Davids" Schiedam zoekt voor haar tambourkorps een nieu we instructeur. Het, groten deels uit jeugdigen bestaande, korps repeteert iedere woens dagavond van 19.00 tot 21.00 uur in de Groen van Prinste- rerschool aan de Singel 24. Meer informatie kan verkre gen worden bij mejuffrouw C. J. Ilmer, Beierlandsestraat 55 b. Telefoon 26 59 93 of 26 08 50. Schiedam De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (D.C.M.R.) houdt zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur open dag in zijn nieuwe pand 's-Gravenlandseweg 565 in Schiedam. De bezoekers kunnen de meldkamer bezoeken en een inzicht krijgen in de wijze waarop klachten over het milieu worden verwerkt. In het laboratorium zullen milieuproefjes worden ge daan. Op de zevende etage is een tentoonstelling met veel auto's ingericht. Het bezichtigen van de uitrukwagen gevaarlijke slof fen en een geluidswagen behoren ook tot de mogelijkheden. Elk half uur wordt er in de filmzaal een lezing met dia's gehouden. Milieudeskundigen zijn de gehele dag aanwezig om vragen te beantwoorden. Milieudeskundigen zijn de gehele dag aanwezig om vragen te beantwoorden. De bewerking van de computers en het automatisch meetnet zal worden uitgelegd. Iedere bezoeker krijgt een informatiepakket mee naar huis en voor iedere tiende en vijfentwintigste bezoeker ligt er een verrassing klaar. -f Blokje 4 ^..rond^ Signalement: Naam onbekend Ras Duitse Herder Leeftijd: ongeveer anderhalf jaar Geslacht: vrouwelijk Karakter: Waakzaam, maar vriendelijk Kleur lichtgetint Schiedam Wie deze rubriek regel matig leest moet langzamerhand de indruk hebben gekregen dat juist de mooiste en meest aantrekkelijke hon den door hun eigenaars uit de auto worden gezet. Of dat wóar is valt moeilijk te zeggen. Maar ook de hond van vandaag wekt wel die indruk. Onlangs werd zij zwervend aange troffen in Schiedam. Een prachtige herder met een aanhankelijk karak ter. Dat zou je niet zeggen als je haar voor het eerst ontmoet: ze gaat flink te keer tegen vreemden, al doet ze niets. „Dat is een kwaaie", denk je dan. Even later likt ze je hand zodra gebleken is dat je niets verkeerds in de zin hebt. Deze „Schiedamse Herder" kan dan ook niet een allemansvriend ge noemd worden. Des te meer is het een vriendelijke en vertrouwde hond voor bekenden: als het ijs eenmaal gebroken is, blijkt het een lieve en stoeigraag dier te zijn. En zeker een heel waakse hond, al mag dat laatste nooit de enigste reden zijn om een hond te nemen. Met haar leeftijd van ongeveer acht- ien maand is het nog een jonge hond, met bovendien een bijzondere vacht. Doorgaans zie je bij een Duitse Her der een combinatie van beige met bruin of zwart in de vacht. Onze hond heeft een aparte, geel getinte vacht, waarbij vooral de lichte kop opvalt. Ze ziet er goed uit, is gezond en heeft een schofthoogie van 55 cen timeter. Vanwewe de betrekkelijk jonge leef tijd kan haar nog heel wat geleerd worden. Een training heeft deze her der nooit gehad; maar dat betekend beslist niet dat een hond daarom minder gediciplineerd hoeft te zijn. In de Hargahoeve is deze dagen ook een nest jonge puppies te gast. Drie jonge bastaard-poed eitjes moesten door ziekte van de bazin naar het asiel. De alleraardigste beestjes, twee teefjes en een reu, weten met hun zes weken nog niet het verschil tussen het dierenasiel en de vrijheid. Maar dat ze daar niet op hun plek zitten behoeft weinig uitleg. Vlaardingen In de week van 8 tot 13 oktober wordt de jaarlijkse EBHO-collecte ge houden. De Vlaardingse afde ling kampt momenteel nog met een tekort aan collectan ten. Men kan zich opge ven bij mevrouw Boot, Van Baorlestraat 244, telefoon 350772. Vlaardingen Het SOK (stedelijk overleg vrouwen- kafé's en koffiebar) heeft drieduizend gulden subsidie gekregen van de Vlaarding se Culturele Raad. De subsi die zal gebruikt worden voor het organiseren van drie programma-avonden. Op 5 oktober komen de Kritie- se Filmers naar Buurthuis De Haven in Vlaardingen. Zij vertonen de diaserie „Nou...ge woon hutsvrouw". Het tweede programma is gepland op 30 oktober in Ontmoetingscen trum Westwijk. Het thema van die avond zal zijn „Vrouw in de reclame". Medewerking zal worden verleend door twee vrouwen van de „Meld- en re- gelkamer" uit Hengelo, een in stelling waar vrouwen hun klachten over reclame kunnen melden. Tenslotte treedt 18 de cember de cabaretgroep Natas- ja Emmanuels op in Triangel met een nieuw programma over vrouwen in de media. Het SOK bestaat uit vertegen woordigsters van het Vrou wencafé VVestwijk, Vrouwen café Centrum en de koffiebar Holy. Deze groepen ijveren voor het realiseren van een aantal stedelijke activiteiten en programma's voor vrou wen. Daarnaast wordt er door hen gewerkt aan het opzetten van een Vrouwencentrum Vlaardingen. Maassluis De Elzenflat, op de van de Rozenlaan en het Elzendal. Eén van de hoogbouw- projekten in Maassluis waartoe «e stadsbestuurders ooit moes ten besluiten om de toeloop uit Rijnmond op te vangen. Ruim Veertig woningen, op en naast «kaar gestapeld, die plaats bie ten aan ruim veertig gezinnen, rlus een aantal huisdieren, daaronder twintig honden. Een «mbinatie die problemen met »ch meebrengt, zoals één van de «woners, mevr. L. Wetsteyn. ondervonden. Ze wil voor op stellen dat ze géén „dieren- baatster'1 is. Maar ze vindt wel «at er spelregels moeten worden nageleefd, zodat het wooncom fort niet wordt geschaad. „Voor |*n huurprijs van ruim 500,- in maand, raag ik wel iets ver dachten", zegt ze. Mevr. Wetsteyn: „Een wekker heb al lang niet meer nodig. Iedere borgen word ik om ongeveer half teven wakker geblaft en gejankt jjoor de honden van m'n buren, "et inslapen 's avonds geeft ook leen gelaten worden, geven ze op luidruchtige wijze blijk van hun ongenoegen. De gaanderij en het trappenhuis worden bevuild: de wanden van de lift zijn beplast; op de parkeerplaats moet je uitkijken waar je je voeten neerzet, want daar doen talloze honden even gauw hun behoefte omdat „de baas" geen zin heeft om een eind met zo'n dier te gaan lopen en 'm te leren om 't „in de goot" te doen. Ik kan het de dieren niet eens kwalijk nemen: als ze niets geleerd wordt, weten ze niet beter. Maar ik neem het de mensen kwalijk die zo weinig rekening houden met een ander". Mevrouw Wet steyn zegt nadrukkelijk terdege te vaak problemen: als de honden al- weten waarover ze praat. „Toen m'n man nog leefde, waren we al lebei nauw betrokken bij het af richten van honden. M'n man was de „pakwerker" bij een club die zich bezig houdt met het opvoe den, het gedrag en de gehoorzaam heid van deze viervoeters. De „pakwerker" speelt de boef, de man in het as best pak op wie de honden moeien oefenen. Ik ging vaak met hem mee en ik heb ge zien wat je de dieren kunt aanle ren en afleren. Een goed afgerich te hond zal een ander geen last be zorgen, omdat hij precies weet wat hij wèl en niet mag. Het zijn de mensen die schuldig zijn aan de overlast die sommige honden ver oorzaken. Door onwetendheid en vaak ook door onverschilligheid. Maar als je een hond aanschaft, ben je daar verantwoordelijk voor, zoals je ook verantwoordelijk bent voor je kinderen. En als je die ver antwoordelijkheid niet aankunt, moet je er niet aan beginnen. Een hond'wordt tegenwoordig zo mak kelijk in huis gehaald: als status symbool of als speelobject voor de kinderen. Wat de konsekwenties zijn voor de buren en de omwo nenden, is minder belangrijk. Die blijven met de overlast zitten: met het geblaf en gejank en de viezig heid van dieren die niet tijdig of onvoldoende worden uitgelaten en afgedraafd of die niet alleen kun nen zijn, zodat ze urenlang tekeer gaan als er niemand thuis is. Ter wijl er toch boekjes te koop zijn, waaruit je kunt leren hoe je een hond moet opvoeden". Bij de woningdien5t vindt me vrouw Wetsteyn weinig gehoor voor haar problemen. In de huur overeenkomst staat niet vermeld dat je geen huisdieren mag hou den. De politie kan er evenmin iets aan doen. „Op een nacht toen er weer eens zo'n blafconcert aan de gang was, heb ik het bureau eens gebeld en gevraagd of ze wil den komen meeluisteren, maar daar begonnen ze niet aan", ver telt ze. „Het enige wat ik doen kan en wat ik dan ook doe, is met de mensen gaan praten", zegt mevrouw Wet steyn. „Veel mensen zijn echt wel bereid tot een gesprek. Een paar jaar geleden bijvoorbeeld, woonde er boven mij een pianiste. Ik heb er volledig begrip voor dat zo'n vrouw dagelijks moet studeren, maar ik hóór het wel. Al pratend met elkaar zijn we tot de sluitende afspraak gekomen, dat ze 's avonds na een bepaalde tijd niet meer zou pianospelen. Alleen op de2e ma nier is binnen een dichtbevolkte gemeenschap, zoals een flat met elkaar te leven. Wanneer ik zou weten, dat in het appartement dat aan mijn keuken grenst, een man ligt te slapen die uit de nachtdienst komt, ga ik toch ook niet met pot ten en pannen lopen smijten? Dan doe ik m'n werk zo zacht en ge ruisloos mogelijk en wanneer er naast m'n huiskamer buur kindert jes naar bed moeten, stel ik mijn televisie zodanig af dat niemand anders er iets van hoort en des noods schuif ik het apparaat in een andere hoek. Als je het over .leef baarheid" hebt, betekent dat ge woon dat je rekening moet houden- met een ander. Ik zou willen dat al die hondenbezitters zich dat ook eens gingen realiseren". „En waar het de honden betreft, hoop ik dat ze op deze „Dieren dag" niet getracteerd worden op. een extra portie hapklare brokken waar alleen de fabrikant wijzer van wordt, maar dat hun „bazen" en „bazinnen" ze eens lekker laten dollen en rennen op een plek waar dat kAn!"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3