SPORT Geen angst voor het betaalde voetbal' Helemaal op eigen kracht de naar top" De Ooievaars demonstreert Juventus: winst 55 Vink meeste vis I Onmisbaar.. Aad Gudde Martin Bannet: Huisvrouwengymnastiek Uitslagen SportKort WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 SC/VD/WW S Schiedam- /Vlaardingen - wereldje, dat ongetwijfeld sneller negatief dan positief de regionale en landelijke sportpagina's haalt, is dat van de scheidsrechters. Op deze pagina vertellen twee scheidsrechters, de „hoogste" van Schiedam (Aad Gudde} en Vlaardingen (Martin Bannet.aan verslaggever Emile Schelvis over zichzelf, het voetbal en hun snelle opkomst naar de top van de scheidsrechterswereld. Twee portretten van mensen in het zwart, die, hoe slecht ze het volgens de buitenwereld ook doen, nog steeds onmisbaar zijn... Guddeambitieus Schiedam Dit seizoen moet de doorbraak komen. Het is voor de mij de laatste vier jaar in een sneltrein vaart gegaan. En nu, op de overgangslijst van scheids rechters naar het betaalde voetbal met mijn leeftijd (38 ,red.) in aanmerking genomen, zal ik me moeten waar maken. Ik krijg twee eerste divisie- wedstrijden, zes optredens ais grensrechter bij eerste of ere-divisieclubs en dan voor de rest betaalde jeugdelftal- len op zaterdag. Elke wed strijd wordt nauwkeurig ge rapporteerd en aan het eind I Vlaardingen „Er is een ding, dat ik wil benadruk- ken. Ik ben zonder wat voor relaties dan ook, helemaal op eigen kracht in groep 1 terecht gekomen. Ik ben in j vijf jaar door de KNVB geschoten en nu -voor mijn tweede seizoen groep 1- geloof ik wel dat ik aan mijn top zit. Voor betaald voetbal ben ik met 38 jaar iets te oud geworden. Maar dit, hoofdklasse-wedstrijden zoals Xerxes-VUC, Neptunus-RVC, dat is toch geweldig voor een Vlaardings chauffeurtje. Dat had ik toch voor mo- gelijk gehouden". „Precies negen jaar scheïds- I rechteren heb ik er nu opzit ten", vervolgt de bij Shell in de continudienst werkende Rotterdammer. „En dan te bedenken dat ik er eigenlijk op een zeer vreemde manier ben ingerold. Ik moest in dienst op het moment dat ik bij De Hollandïaan voetbal de, Daar zorgde ik ervoor om bij het marine-elftal samen i met Sjaak Jansen te komen. Ik verzorgde eerst de spulle- tjes en floot onderlinge par- tijtjes, maar ik heb later ook gespeeld. Dat was een gewel dige tijd, je ging door heel Nederland". Na eerder al voor het Rotter damse Sparta en Fortuna VI gespeeld ie hebben, wisselde Martin Bannet na vier jaar De Hollandiaan („Ik floot toen al wat juniorwedstrijdjes") in voor VFC -slechts een jaar- en daarna Vlaardingen. „Bij Vlaardingen is het echt begon nen. Ik maakte toen eigenlijk mijn rentree als scheidsrechter in de RVB. Het jaar voor VFC was ik al begonnen, maar na een jaar met wedstrijden als ODI 7-Pechvogels 8 op veld twintig van Laag Zestien ho- "en gaf ik er de brui aan. Ik had zelf altijd hoog gevoetbald en dat was even een te grote overgang". "Mijn vrouw, die mijn aller grootste steun is, heeft me daarna toch weer overgehaald. Dat heb je overigens wel nodig hoor, zo'n vrouw die je door dik en dun steunt. Ze gaat ook altijd mee en verzorgt mijn spulletjes. Dat had ik toen, met voetballen op zaterdag bij Vlaardingen en zondags scheidsrechteren ook b„rd no dig. Het ging allemaal heel snel. Vier jaar kampioen bij Vlaardingen met jongens als "Karei van de Mark en Sjaak Jansen plus ook doorstroming naar de KNVB als scheids rechter". Ik heb er nu als sacheïdsrech- ter ongelofelijk veel voordelen van dat ik zelf hoog heb ge voetbald. Je voelt het veel meer aan. Ik deel ook weinig waarschuwingen uit. Je weet wat zo'n speler doormaakt. Soms ontkomt je er natuurlijk niet aan. Zoals bij de vriend schappelijke partij HION-SVV vorig seizoen, toen Peitsman naar alles schopte wat bewoog. Ouwehoeren ,daar hou ik he lemaal niet van en bij Peits man, die later wel z'n veront schuldigingen maakte, werd het steeds erger. Eruit ging ie en met hem heel SVV. Rinus Steenbergen had namelijk ge roepen dat ze allemaal met Peitsman mee zouden gaan Nou, toen was er voor mij geen voortzetting mogelijk: slaken dus." „Ik heb er weer van geleerd, zoals ik het komende jaar ook weer dingen zal leren. Ik zorg ik er in ieder geval voor mijn conditie (tweemaal in de week trainen of voor mezelf of bij de Vlaardings scheidsrechters vereniging) op peil te houden. Wat mijn collega's betreft, hoop ik dat ze hetzelfde berei ken als ik. In onze wereld zou den we ook eens wat minder jaloers op eikaars positie moe ien zijn. Jouw promotie wordt vaak als een nederlaag voor een ander gezien. Mijn aller- grooste wens is echter, dat ze ook -net als bij het betaalde voetbal- afspraken vooraf gaan maken. Als we dan toch de hardheid en agressie willen terugdringen, moeten we echt al bij de volgende generatie beginnen. De jeugd dus. Voor al daar is de taak van de man in het zwart belangrijker als ooit". Martin Bannet: als een ko meet omhoog geschoten. van deze „rit" wordt er be slist over mijn overgang naar het betaalde voetbal en na tuurlijk die van de elf ande ren van de overgangslijst Als het niet lukt. Jammer, maar dan is het over. Dan ga ik weer terug naar groep 1. Terug naar de hoofdklasse en eerste klasse, waar trou wens ook zeer goede wed strijden worden gespeeld. Ik heb het afgelopen seizoen een Weber German icus-Rhe- den, Olympia-Gouda en De Musschen-HION gefloten. Geen makkelijke partijen, die van de scheidsrechter het ui terste vragen. Ik bereid me dan ook altijd goed voor. Ruim van tevoren aanwezig en mijn vrouw brengt me vaak met de auto of ik neem de trein. Een voordeel is ook dat mijn vrouw dan nooit bij de wed strijd blijft kijken. Anders krijg je dat na afloop ook nog eens.' Ondanks de toenemende agressie in en rond het veld, is Aad Gudde niet benauwd voor het betaalde voetbal, Lachend: „Ik ben hier bij de Bonds spaarbank bijkantoorhouder en in feite kan je ook elke dag worden overvallen.Ik ben niet bang. Anders hoef je er niet eens aan te beginnen. Ik ben zelf overigens, nadat ik zo'n dertien jaar bij Excelsior20 had gevoetbald, pas op mijn 25-ste begonnen met fluiten. Eerst voor de aardigheid op aandringen van Koen Brou wer, de oud-betaald voetbal scheidsrechter die tegenover mij woonde, en daarna werd ik echt ambitieus. Alle schei» drechters zijn trouwens stre bers, al zullen ze dat misschien nooit toegeven. Zes jaar heb ik in de RVB gefloten. Overi gens, je moet daar wel ander half jaar vanaf trekken van wege een scheen en kuitbeen- breek opgelopen bij een vete- rantoernooi met het team van de Schiedamse scheidsrech- tersvereniging". Hel afgelopen seizoen bete kende alweer mijn zevende in de KNVB. Het is eigenlijk on gelofelijk hoe snel het de laat ste jaren is gegaan. Kijk, het allerbelangrijkste zijn natuur lijk de capaciteiten. Bij mij stond op het laatste rapport: uitzonderlijk rustig en goed overwicht. In tegenstelling tot mij privéleven ben ik het veld inderdaad veel rustiger. Ieder een in de regio weeet sowieso al wat ze aan me hebben. Ik pas graag de voordeelregel toe, maar ik ben wel een man van het boekje. Zo heb ik Arie Kie- dijk eens in de tweede minuut van een wedstrijd eruit ge stuurd. Ja, voor natrappen in de eerste of de laatste minuut staat voor mij maar één straf: eruit!". Behalve capaciteiten vormen relaties ook een niet weg te denken voordeel in de scheids rechterswereld. Aad Gudde: Ja, ik bijvoorbeeld heb de laat ste twee jaren de mazzel gehad om in een keer op die over gangslijst terecht te komen. Het is geen publiekelijk ge heim dat er jongens in net be taalde voetbal rondliepen en lopen, die wel wat kennissen in Zeist hadden zitten. Per soonlijk heb ik erg veel steun gehad van Henk van de Veer, die vaak naar wedstrijden met me mee is geweest. Zijn eigen schappen (ad-rem en een goed aanpassingsvermogen) zijn een voorbeeld voor mij. Maar bo venal blijf ik mezelf. Dat is al les wat ik meeneem naar het betaalde voetbal". Schiedam Het rolstoel- basketbalteam van SIS De Ooievaars heeft in Zundert een demonsfra- tiewedstrijd tegen Roo- sen daal met 16-25 gewon- J nen. Naast een nieuwe coach, Emmy Bijioo, ken de het team in vergelij- - met vorig seizoen een debutant (Kees Keus). Vanaf het begin Was het Schiedamse team iets sterker dan zijn te genstander en langzaam maar zeker liep De Ooie vaars dan ook uit naar r. In de rust Sun ten: 12-14. Naar gelang e tweede helft vorderde werd het verschil weer groter. Bij het laatste fluitsignaal van de scheidsrechters had De Ooievaars een 16-25 voor sprong. Schiedam-De Schiedamse doeling de dames onder des ems vrouwen kunnen met in- kundige leiding sportief en re- sang van U oktober in de gym- creatief bezig te houden. De I ^bekzaal aan de Peter van kosten zijn 2,- per persoon ^nrooylaan iedere donderdag- per ochtend. Entend soorten. Hef is de be- Schiedam Het eerste damesteam van basket- balvereniging Juventus behaalde in Amsterdam tegen Racing Amster dam een knappe over winning (4861), aange- rien de Amsterdamse ploeg vorig seizoen uit de eredivisie degradeer de en dit seizoen als een van de kampioenkandi daten gold. Het heren team van Juventus speelde voor de beker en moest daarvoor hele maal naar Hoorn, waar Poppers vrij gemakke lijk met 6584 langs de kant gezet In de eerste helft kende de wedstrijd van de dames nau welijks enig kracht verschil. Juventus probeerde door in de verdediging fel op de bal te ja gen Racing in moeilijkheden te brengen, maar dit lukte slechts gedeeltelijk. Aanval lend ging het echter nog min der. In het begin kon de Schiedamse ploeg nog wel, ge lijke tred houden, maar toen in de laatste 5 minuten maar twee punten werden gescoord, was de achterstand een feit. Met de rust was die opgelopen tot 27—22. In de tweede helft ging het team van trainer/coach Hans van Hoorn nog feller van start. Na vijf minuten al had Juventus de achterstand onge daan gemaakt (31—29) en langzaam maar zeker liep het Schiedamse team weg van haar tegenstander. Met name Marijke Klos was weer goed op dreef. In de zeventiende minuut liep Sylvie Franzen te gen haar vijfde persoonlije fout op, maar Juventus was toen allang in veilige haven. Eindstand 6148. Topscoor- sten Marijke Klos 31 punten. Het herenteam moest het In Hoorn en naar het zich Iaat aanzien ook de komende maanden zonder John van de Bosch doen. In de wedstrijd tegen Red Stars raakte zijn enkel dusdanig gekneusd dat hij voorlopig niet kan lopen. In de eerste wedstrijd had Ju ventus al ruim gewonnen en ook nu stelde Hoppers Juven tus voor weinig problemen. Vooral Harry Sluimer scoorde weer als vanouds en ook Gert- Jau van Dijk liet in aanval lend opzicht enkele knappe staaltjes zien. Met de rust had de ploeg van trainer/coach Karei Verwcr al een voorsprong van-10 punten: 2232, In deze wedstrijd kwa men alle spelers aan hun trek ken en het bleek nu dan ook dat de selektie van Juventus duidelijk in de breedte is ge- Roel Piepers (links). acht punten -- v Vlaardingen - Het mooie na jaarsweer ten spijt, de vangst tijdens het twaalfde seriecon- cours van de Vlaardingse hen gel vereniging de Vriendschap bleef beneden de verwachting. De wisselbeker in de A-klasse werd gewonnen door C. Vink. In de B-klasse ging de eerste prijs naar J. Broere en in de C- klasse was het W. Nette die met de eer ging strijken. De uitslag: 1. C Vink (1700 gram), 2. S Bouw (1550 gram), 3, H van Neck (1400 gram), 4. J de Ligt (1350 gram), 5. J Broere (1300 gram), 6. W Huizen (1125 gram), 7. A Netten (1100 gram), 8. F Koudstaal (950- gram), 9. W Nette (750 gram)-,. 10. A Tabbemee (675 gram). Hoek van Holland - Tijdens het traditionele „Balletje Brutntoernooi" ter afsluiting van het Hoekse tennisseizoen werden 400 partijen gespeeld. Om alles afgewerkt te krijgen waren ruim twee weken no dig. De uitslagen: heren dub bel poule A: 1. F. van Leeu wen, 2. J. van der Velde. Pou»' le B: 1. W. van der Burg, 2. T». Portengen. Poule C: 1. M.' Scbeffer, 2, S. Kroonen. Da mes dubbel: Poule A: I. C. Buchmesser, 2. I. van Balen. Poule B: 1. C. Koot, 2. F. Win kel er. Poule C: 1. J. Smoren- burg, 2. N. Jansen. Gemengd dubbel: Poule A: he ren 1. F. Leerdam, 2. M. Schouten, dames: 1. I. van ba len, 2, A. van Duijn. Poule B: heren: 1. W. van der Burg, 2. C. Timmers, dames: 1. T, de Lint, 2. C. Koot, Poule C: he ren: 1. K. van Duijn, 2. P. Kroonen, dames: I. H. de Ko ning, 2. E. van Eijck. Poule D: heren: 1. H. van Leeuwen, 2, B. van der Wel, dames: 1. Al Weber, 2 D.Groen. Poule heren: 1. P. van Velthoven, 2.. C. Rooney, dames: 1. L. dé; Vries, 2. M. Moonen. groeid. Rustig spelend haalde de Schiedamse ploeg toch nog een vrij grote overwinning: 6584. Topscorers: Harrv Sluimer 7—15, Gert-Jan van Dijk 78, Peter van der Waal 2—10, Roel Pieper 48 en Jan Koumans 46. Bij Ursus houden ze wel van een geintje. Vraag maar aan Sjaak Nieuwstraten. Die neemt nooit meer een nieuwe stropdas mee naar het veld, nadat verzorger Jan Roeling vorige week zijn nieuwste aanwinst - een rode - halveer de. Ook Cock Zey kan er over-; mee praten. Zonder het te we-' ten heeft hij laatst een voetbal-; tas met stenen mee naar huis genomen De nieuwe locatie legt Ur sus geen windeieren. Sinds het vertrek uit Harga is de jeugdafdeling met 36 spelers uitgebreid. Het bestuur hoopt binnen enkele weken het honderdste jeugdlid fees telijk te verwelkomen. Hans Schinkel, de trainer van Ursus, is uit het zieken huis ontslagen. Zondag gaat hij als toeschouwer mee naar- Leerdam Sport. Aad Bierhui-;, zen neemt de revaliderende*. Hans Schinkel voorlopig waar.- De jubilerende tennisvereni ging Holy heeft zaterdagavond een sprankelend feest gehou den in Maasland. Onder het motto „Glaasje op, laat je rij den" had de lustrumcom missie zelfs een speciale borrelbus verbinding Vlaardingen- Maasland in het leven geroe pen. Jimmy Kars kon er weinig waardering voor op bren gen, dat trainer Jan Rotgers hem passeerde voor het eer ste elftal van SFC. De voet baller heeft voorlopig voor de eer om in de eerste drie elftallen te voetballen be dankt. Scheidsrechter Manuel ver-,- klaarde na afloop van het duel; SW-DS'79 door geen enkele' SVV-speler geraakt te zijn. De gele kaart, die hij voor ieder een zichtbaar ophield, was slechts om zich te verdedigen. Na afloop werd er nauwe lijks meer gemaald om het in cident. Echter wanneer een rapporteur de handelingen rond de arbiter, die het duel enkele minuten stillag, goed heeft kunnen waarnemen, kunnen er alsnog schorsingen voor SVV-spelers volgen. „Hel. was gewoon erg stom, daarom kwam ik ook het veld op. Niet*: om te protesteren tegen die strafschop natuurlijk rea-,-' geerde trainer Pïm Visser na\: afloop. Een speciale selectie van The Hookers, aangevuld met een aantal prominente Ne derlandse rugby spelers, heeft een wedstrijd gespeeld tegen het Afrikaanse rugby- team Vaal-Reefs. De Afrika nen wonnen gemakkelijk met 13-57. PPSC-trainer Jack Lammers praat niet meer met de pers. Niet omdat het zo slecht gaat. met „PP", zo zegt de oefen-;.; meester, maar wegens bijge-'. loof. De handbalvereniging HVKi; wacht met spanning de zaalpe-l" riode af. De Schiedammers rc- kenen erop dat de gemeente het reeds geasfalteerde terrein aan de Joppelaan van een to plaag zal hebben voorzien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5