CHIEDAMSCHE COURANT 'Gemeente woningen moeten beter geïsoleerd worden' Ik necin Verbouwing voor fonotheek van start Winterperiode Cï (l§ redt koeien J Dierendag op Kinderboerderij m Amnesty-groep spant zich in voor Oostduits echtpaar Parkweg wordt afgesloten Mini-m useum in Proveniershuis Oproep slepers ook in regio - - Huurdersvereniging: Inspraakverordening haalt ongeschonden de eindstreep 11 V6 Vrijdag 5 oktober 1979_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26463- g PAGINA'S Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klnchtendienst J44144 SCHIEDAM EN KETHEL meer Er wordt hard gewerkt op de Hoogstraat. De verbouwing van het voormalige bureau huisves ting is begonnen. Vlaardingen De verbouwing van het voor malige kantoor van hei gemeentelijke bureau huisvesting aan de Hoogstraat 220 is begonnen. Na geruime tijd leeg te hebben gestaan zal het gebouwtje over enige lijd in gebruik woidcn genomen door de fonotheek: de platcnuitleen- afdeling van de gemeentelijke bibliotheek. De fonotheek is momentcel gehuisvest in het bibli- olheekfiliaal aan de Van Hogendorpiaan. maar komt duidelijk ruimte tekort. Daarnaast is het een duidelijke zaak dat het uitlenen van gram mofoonplaten aanzienlijk beter kan geschieden vanuit een ruimte in het centrum van de stad: de verwachting is dat het aantal gebruikers sterk zal toenemen. Voorlopig is het nog niet zo ver: het toekomsti ge onderkomen moot drastisch worden aange pakt, om voor het nieuwe doel geschikt te wor den. Met die verbouwing is men deze week be gonnen. fluor in Vlaardings milieu Vlaardingen Het fltiorgehalte in water, bodem en lucht in Vlaardingen en direete omgeving is nog steeds veel te hoog. In 1978 werd zelfs weer aanzien lijk meer van deze stof aangetroffen dan een jaar eerder. De bodem is op sommige plaatsen in en om de stad behoorlijk met fluor verontreinigd, terwijl zelfs het regenwater dat op de stad neerdaalt onge wenst hoge concentraties bevat, Een en ander blijkt uit het jaarverslag over 1978 van de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond (DCMR). Do milieuverontreiniging door middel van fluor kwam enke le jaren geleden voor het eerst tot uitdrukking, toen bij koeien die gehouden worden in de Bmnenpolder. tussen Vlaardingen en Maassluis, acute vergiftiging werd gecon stateerd. Daardoor werden on der meer ernstige afwijkingen aan het gebit veroorzaakt. Na onderzoek door de milieu dienst van Rijnmond bleek, dat het gras in de polder een onverantwoord hoge concen tratie fluor bevatte. Ook kon worden vastgesteld, dat deze stof vooral in het milieu te recht was gekomen door uit stoot van de kunstmestfabno- ken Windmill en Albatros, die voor hun productie als grond stof een fiuorhoudend fosfaa terts gebruiken. Een en ander leidde uiteindelijk tot schade vergoedingen, die aan de eige naars van de zieke dieren be taald moesten worden. Sinds die tijd houdt de DCMR het fluorgehalte in het gras re gelmatig in de gaten. Op zeer gezette tijden worden proef monsters genomen, die in de laboratoria op de aanwezig heid van fluor worden onder zocht. Vooral in de winter en het voorjaar komen zeer hoge concentraties voor. In een monster dat op 30 janu ari vorig jaar genomen werd werd maar liefst 653 miligram per kilo aangetroffen. Dat is maar liefst tweemaal de hoe veelheid die voldoende is om vergiftigingsverschijnselen te veroorzaken: in een rapport dat in 1975 is uitgebracht is aangegeven, dat al bij een ge halte van 250 tot 300 milligram per kilo de kans op acute flu- orvergifliging bij koeien aan wezig is. Dat m die maand geen koeien ernstig ziek zijn geworden te danken aan hei feit, dat dc dieren juist in de gevaarlijkste periode, in de winter en het vroege voorjaar, nog op stal staan. Overigens kan de milieudienst van Rijn mond alleen een eventuele acute fluor vergiftiging consta teren. Chronische ziektever schijnselen zijn uit het onder zoek; niet af to leiden, maar verondersteld wordt dat die eveneens voorkomen. Ook in regenwater, dat op Vlaardingen en directe omge ving neervalt, wordt een zeer hoge concentratie van de stof aangetroffen. Dat blijkt uit an dere onderzoeken, die regel matig met behulp van zoge naamde neerslag vangers wor den gehouden. Deze apparaten staan in diverse gemeenten in het Rijnmondgebied opgesteld. Het enige meetpunt waar meer dan 10 milligram fluor per halve liter wordt aange troffen is dat van Vlaardingen Fluor is uiterst schadelijk voor de gezondheid, als de stof in grotere hoeveelheden m het li chaam komt, zo hebben onder zoekingen uitgewezen. Het nuttige effect van de stof op het gebit heeft er toe geleid dat het gebruik van de stof de laatste jaren in toenemende ja ren wordt aanbevolen door tandartsen en andere deskun digen. maar in fluor tabletten en dergelijke wordt slechts een zeer geringe hoeveelheid van de stof verwerkt, zodat dc schadelijke effecten geen kan* krijgen. Schiedam In verband met reconstructie werkzaamheden en het op peil brengen van Midden-N ieuwland, zal een gedeelte van de Schiedamse Parkweg worden afgesloten Het betreft het weggedeelte tussen de Burgemeester van Haarenlaan en de Burgemees ter Honnerlage Grctelaau, wat om die reden vanaf komende maandag gesloten zal zijn voor het doorgaande verkeer. Wel zal het verkeer met de bestem ming Parkweg zolang moge lijk worden toegelaten wan neer dat tenminste de werk zaamheden met belemmert. De gemeente verzoekt automo bilisten dit weggedeelte te ver mijden, dan wel beperkt te ge bruiken. De werkzaamheden zullen enkele maanden w be slag nemen. Schiedam Bij de renovatie van het Proveniershuis moet tenminste één woning in dc oorspronkelijke staat ge handhaafd worden om te worden ingericht als mini- museum. Hiervoor pleit dc Historische Vereniging van Schiedam in een brief aan JE5 en W van Schiedam. Afgeronde plannen omtrent dc renovatie heeft de gemeente nog niet naar buiten gebracht. Maar de Historische Verent ing stemt nu al in mei het voornemen van de gemeente het Proveniershuis geschikt ie maken voor hedendaags woongebruik. „Een levend monumentenbeleid kenmerkt zich mede door het geven van nieuwe bestemmingen aan oude panden," aldus de vere niging, die toch graag voor één woning een uilzondering wil maken. Volgens de Historische Vereniging komt het perceel nummer 22 hiervoor in aan merking, omdat dit pand dankzij respectvolle zorgen en goed onderhoud zich in vrij wel oorspronkelijke staat be vindt. In deze woning zouden nog de kenmerkende onderde len aanwezig zijn die een beeld kunnen geven van de vroege re bejaardenhuisvesting. De aanbeveling het in te rich ten als mini-museum hoeft be woning echter niet uit te slui ten, al zou dat wel aan voor- Waarden gebonden moeten zijn. Aldus de vereniging, die met belangstelling de reactie van de gemeente afwacht Vlaardingen De oproep tot solidariteit die de stakende sleepbootbemanningen hebben gericht aan de inwoners van «otterdam, zijn ook in de regio verspreid. Ook diverse Vlaar- ouigers hebben gisteren het betref fende pamflet in de brie- yenbus gevonden. In de op- ■bep wordt begrip gevraagd voor de staking, die nu al zes Weken duurt, terwijl tevens Wordt opgeroepen een bijdrage te leveren voorde stakingskas. ^.itiiiiiiiiiiiiiitiuiitittHHiituittuitHiiiiiiiiutiiiEitittitiuiiiiiiiiiuiuiiiuniuiiuitiittiiiitiuitiJitniiiiiuitiiftiitiiiitttiiifiHiiiiiiituifiiitiuiiiuiiiiumtuuititiittutiiidiitiiiitiuiuiititEiiiinumKitmmtit^ Kleuterschool De Ark uil Holy-Noord, bracht giste ren in het kader van We relddierendag een bezoek je aan de Vlaardingse Kin derboerderij „Holy-wood" aan de Amsterdamlaan. De dieren van de kinder boerderij, die op deze dag wat gewoonlijk wat minder „verwend" worden dan de echte huisdieren, hadden door dit bezoek over be langstelling op hun „feest dag" riet te kfagen. De' kleuters zorgden op hun eigen manier voor een passende „verjaardag" voor deze dieren. De bewoners van de die ren boerderij zijn overigens gewend aan kinderbezoek. Zij vervullen regelmatig een educatieve rol in het onderwijs aan kleuters en basisschool-leerlingen. Dit vriendelijke bezoek zonder bijbedoelingen werd daar om ook door hen hogelijk op prijs gesteld. rrj Schiedam Met grote uitgesproken voor meer meerderheid hebben dc isolatie in dc woningen. De flatbewoners van het Schu- enquête, waarin de bewo- hert- en Lïsztplcin in de ners op uitvoerige wijze Schiedamse wijk Groc- hun klachten, wensen en noord 2ich in een enquête suggesties kenbaar moch- ~^[iiiiiiiiiiitiiiitiiuiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiii[iiiiiiiiiiiif[iiiiii^ ^ii[iiMjiimtfii!ijiiEi!iiiimi!iiiiLiiMUiiiiiii!iiiimiiMiiiiiiTiiii]iii)imjiiijii!iJi!ii!iiMii(iiiimiiii!iiiiimiiMmimiiiiiimmiiiiijiiiiiii!iim^^ Vlaardingen Met alleen de stem van het SP-raadslid Remy Poppe tegen, heeft de Vlaardingse gemeenteraad gisteravond de Algemene In spraak Verordening goedge keurd. Veel waardering was er van de meeste partijen voor insprekers, ambtenaren en wethouder Wijnstok, die gezamenlijk verantwoorde lijk waren voor dit resul taat. Veel waardering ook voor de „voortrekkersrol" die Vlaardingen ten aanzien van deze verordening lande lijk vervult. Wethouder Wijnstok onderschreef voor zichtig deze voorsprong en onderstreepte dat door mee te delen dat cr al vele ge meenten zijn geweest die een verzoek hebben gericht tot Vlaardingen, om toezen ding van de verordening en de nota van toelichting, Het CDA, bij monde van Peter Blonk, en ook Floor Quast van de VVD, benadrukten tijdens hun betoog dat papier alleen er niet voor kan zorgen dat er een goede inspraak is. Zij on derstreepten de noodzaak van een gunstig klimaat waarbin nen zo'n inspraak ook volledig tot zijn recht kan komen. Ten aanzien daarvan had Pe ter Blonk een aantal kritische vragen over de rol van wet houder Bas Goudriaan, Hij, en met hem de CDA-fractie, was van mening dat deze wethou der „op volstrekt onjuiste wij ze de inspraak doorkruist, door uitspraken te doen over zaken die zich nog volop in de inspraak-fase bevinden." Zon der enige twijfel, later werd dat ook door fractievoorzitter Jo Schriel bevestigd, doelde Peter Blonk op uitspraken over de parkeergarage op het Veerplein die Bas Goudriaan had gedaan tijdens een pers conferentie bij gelegenheid van het uitkomen van de be groting voor 1980. D'66 liet door middel van een amendement weten graag vastgelegd te willen zien in de verordening, dat de insprekers niet alleen het recht kregen, gebruik te kunnen maken van een externe deskundige, maar ook de middelen.. Dit amende ment werd weggestemd, met alleen de stemmen van "de twee leden van die partij voor. ten maken, werd door de huurdersbelangenvercni- ging „Gemeenteflats Groe- noord" gehouden. Het re sultaat is opgestuurd naar de gemeentelijke woning- dienst, eigenaar van de flats. Aan de enquête heeft tot nu toe ruim 40% van de flatbewo ners meegedaan. Zij gaven te kennen dal dc verwarming sbuizen tn de kelders beter ge ïsoleerd moeten worden en dat */ij afsluitbare buitendeuren willen naar de bergruimtes. De gc-mcentelijke woning- dienst heeft toegezegd de mo gelijkheid om dc verwarming sbuizen in de kelders te isole ren te bekijken. De beslissing om de buitendeuren naar de bergruimtes af te siuiten zal nog even op zich laten wach ten omdat de brandweer daar voor ook toestemming moet geven. De gemeentelijke woning- dienst zal ook bij andere flats Ik kijken of tol isolatie van de verwarmingsbuizen kan wor den overgegaan. Tevens wordt door de dienst gewerkt aan een isolatieplan voor alle ge meentewon ingen, hetgeen oen meerjarenplan zal worden. Vlaardingen De Vlaar dingse „Adoptiegroep-175" van Amnesty Internatio nal, gaat de komende tijd een gerichte actie tegen de schending van de mensen rechten in Oostduitsland voeren. Enkele leden van deze groep spannen zich al geruime tijd in voor een Oostduits echtpaar, Moni- ka en Berad Kasprzak, dat op 9 juli 1978 gearresteerd werd bij een vluchtpoging vanuit Hongarije naar Oostenrijk. Door Honga rije zijn zij naar aanlei ding daarvan uitgeleverd aan de autoriteiten van de DDR. Monika Kasprzak werd op 30 november 1978 veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en acht maanden met af trek van voorarrest. Waar schijnlijk bevindt 2ij zich in de gevangenis van Stollberg in het Erz-gebergte. Bemd Kasprzak is veroordeeld tot een langere gevangenisstraf, maar zijn verblijfplaats is on bekend. De kinderen van het echtpaar verblijven btj de grootouders. De Vlaardingse Amnesty - groep verstuurd elke twee maanden brieven aan de auto riteiten van de DDR en aan de ambassadeur van dat land in Den Haag, waarin beleefd (wordt gevraagd om de vrijla- ling van Monika en Bemd Kasprzak, omdat hun gevan genhouding in strijd is met ar tikel 13 van de universele ver klaring van de rechten van de mens („ieder mens heeft het recht zijn land te verlaten en er weer naar terug te keren."). Daarnaast verstuurt de groep regelmatig brieven naar de ge vangenis in Stollberg, in de hoop dat Monika kennis kan nemen van de pogingen die in Vlaardingen ondernomen wordt om haar en haar man vrij te krijgen. Tot nu toe is er uit de DDR geen enkele reac tie binnengekomen. Aangezien de DDR aanstaande zondag dertig jaar bestaat en dat ongetwijfeld aanleiding zal zijn voor uitbundige festivitei ten, wil de Vlaardingse Am- nesty-groep vooral de, aller minst feestelijke zaak van dit Oostduits echtpaar in een wat bredere kring aan de orde stel len. Voor dit doel zijn er voorbe drukte kaarten gemaakt die gestuurd kunnen worden naar de desbetreffende instanties in de DDR en waarop om hun onvoorwaardelijke vrijlating wordt gevraagd. Deze kaarten zijn verkrijgbaar bij de volgen de adressen in vlaardingen: Bot Behang/Van Riebeek- straat 3, De Kattenbeker/Lies- veid 151 en Boekhuis Den Draak/Veerplein 41. De Vlaardingse Amnesty-groep spreekt de hbop uit dat ten ge volge van deze actie er ook een rede tot feesten zal zijn voor het echtpaar Kasprzak en alle andere nen in de e^gewetensgevange- l v>e»£ Dit nieuwsblad, waarin u al bet nieuws uit eigen omgaving kun vinden, wordt zonder extra bosten berorgd in combinatie met het 4 t K4>«'- v, tab*000'" as®. i;sl 'X1Ê

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1