SCHiil lAMSCHE COURANT mm Géén extra verhogingen in Schiedam Verkoop huurhuizen gaat aan banden Antiekdieven slaan toe Ik deproef De Kuyper opent eigen museum Bewoners plaatsen borden, politie haalt ze weg Vlaardingen en Maassluis zetten kind in het zonnetje Ondanks met- si ui lende begroting: Binnenkort in nota: Werk programma is er eindelijk Dow Chemical uitbreiden wil Maandag 8 oktober 1979. ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26464-6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Kopstukken van het internationale De Kuyper-concern, Schiedams oud-burgemeester Arie Lems en loco-burgemeester Rei nier Scheeres, alsmede de voormalige staatssecretaris en voorzitter van het produktschap voor gedistilleerde dranken L. J, M. van Son waren vrijdagavond aanwezig bij de opening van het huismuseum met proeflokaal van de distilleerderij aan de Buitenhavenweg. Interieur van het pasgeopende museum. De officiële opening werd verricht door de voorzitter van het produktschap, die in de bouw van de nieuwe ontvangstruimten van het uit 1695 daterende bedrijf een aanwinst zag voor de geschiedenis van het gedis tilleerd in Schiedam. In grote lijnen wordt dan ook in het huismuseum van Johs de Kuyper Zoon BV verhaald van de historie van het familiebedrijf, dat tien generaties De Kuyper heeft beleefd. Daarover vertelde de huidige direc teur, Rémi de Kuyper. in zijn inleiding op een film en diaprogramma. Dat ging voornamelijk in het Engels, omdat De Kuy per nogal wat buitenlandse zakenrelaties in huis had. vooral vertegenwoordigers van „de kjoeper!' in Canada, Italië en West-Duilsïand. Het viel op dat van de Schiedamse distillateurs al leen Frans Geerdes aanwe zig was. Uit de aanwezig heid van Lems, tegenwoor dig eerste burger van Zaan stad, kon worden afgeleid hoe goed de betrekkingen tussen de gemeente Schie dam en De Kuyper de laat ste jaren zijn geweest De Kuyper had nogal wat werk gemaakt van de ope ning van de nieuwe ruim ten op de plaats, waar vroe ger een grote silo stond waarin boekweitdoppen (kist vulling tegen flesse- breuk) werden opgeslagen. Na de voorlichtingsmiddag werd een nieuwe likeur, Pimpeltjens, geïntrodu ceerd, een drank in een de coratieve fles waarnaar al grote vraag, vooral in Cana da, wordt verwacht. Op een bezichtiging van de 284-jari- ge distilleerderij volgde een rondvaart over de gehele Nieuwe Waterweg en door de Rotterdamse havens; daarvoor was in de avond uren de Pieter Caland van. de Spido afgehuurd. Schiedam Door financiële meevallers zeggen met drieënhalve procent. De ta in 1978 vindt het college van B en W het riefsvoorstellen komen volgende week niet nodig om extra verhogingen in te maandag al in de raad, vooruitlopend op voeren in de tarieven over volgend jaar. Dit ondanks het feit dat de begroting e- venals vorig jaar weer niet-sluitend is. In de gemeentebegroting voor 1980, die in november door de gemeenteraad wordt besproken, wordt slechts uitgegaan van trendmatige tariefsverhogingen, dat wil Naar verwachting zal op dê gemeenterekening over 1978 een „flink" overschot voor komen. Een belangrijke oor zaak daarvan is een sterk verminderd aantal bijstand trekkers in Schiedam, waar door de sociale dienst een voordeel van ongeveer an derhalf miljoen gulden had. Dat er minder uitkeringen zijn verstrekt, kan echter nog niet worden verklaard. Daarom heeft het college di recteur Gérard Smits van de sociale dienst gevraagd om een nadere analyse, die over igens niet op korte termijn te verwachten valt. Andere belangrijke meevallers wor den gezien in de opbrengsten van het gasbedrijf, de bekis ting op onroerend goed (OGB), en het grondbedrijf. In het laatste geval kan de winst worden verklaard uit enkele gunstige transacties van de gemeente onder meer de begroting. Dat gebeurt op verzoek van minister van economische zaken van Aardenne, die de gemeenten heeft laten weten dat zij met hun tariefsverhogin gen snel op de proppen moeten komen omdat niet langer met terugwerkende kracht geheven kan worden. met de HCG: de Hollandse Constructie Groep vestigde zich in 1978 aan de Westfran- kelandsedijk op het voorma lig terrein van de firma De Jong. VlaardingenDe verkoop van goedkope huurwoningen zal aan banden worden gelegd. In de nota woonruimteverdeling, die binnen kort door het college van B en W zal worden uitgebracht, worden maatre gelen in die richting aangekondigd. De bedoeling is, dat hierdoor een halt wordt toegeroepen aan het ont trekken van woningen aan het huur- bestand, zoals de laatste jaren in heel Rijnmond in toenemende mate is gebeurd. De door het college voor te stellen maatregelen houden hoofdzakelijk in, dat niet meer zonder meer een woonvergunning zal worden ver strekt aan particuliere eigenaars, die in hun pas aangeschafte woningen' willen gaan wonen. Als het gaat om huizen, die vóór de verkoop ver huurd werden en als de huurprijs toen lager dan 350 gulden per maand lag, dan krijgt de nieuwe eigenaar geen woonvergunning, als hij niet aan alle normale criteria van het bu reau huisvesting voldoet. Dat bete kent, dat iemand die niet als woning zoekende staat ingeschreven of die op andere gronden niet aan de nonnen voldoet, het eigenlijk wel kan verge ten om zo'n huurwoning te kopen. Dat wil zeggen: als hij van plan is er zelf in te gaan wonen, In dezelfde nota zal worden aangege ven, hoe het college van B en W in de toekomst de verdeling van woon ruimte in de gemeente wil aanpak ken. Zoals bekend gaat dat gebeuren aan de hand van een puntensysteem: wie de meeste punten heeft, is het meest urgent en komt dus het eerst voor een huurwoning in aanmerking. Het college heeft geen plannen, om in de toekomst met de een of andere regeling te komen waarin wordt be paald, dat een bepaald percentage van vrijkomende huurwoningen in de particuliere sector door de ge meente moet worden toegewezen aan nieuwe huurders. Een dergelijke claimregeling, zoals die ook in' Rot terdam en Schiedam van toepassing is, acht wethouder Jelle Wijnstok (woonruimteverdeling) niet nodig, omdat er door dat toekomstige pun tensysteem al een goede manier van toewijzing komt Schiedam Veel inbraken het afgelopen weekeinde in Schiedam. Vooral antiek was in trek. Zo werd in een wonin gen aan de Burgemeester Van Haarenlaan voor een bedrag van meer dan 10-duizend gulden weggenomen en uit een wo ning aan het Louis Zimmermannplein voor een ongeveer even hoog bedrag. Tussen beide inbraken lijkt vooralsnog geen verband te bestaan. De inbraak aan de Van Haa renlaan vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. Daar wisten de ongenode gas ten via het balkon de slaapka mer van 85-jarige mevrouw P.O.v.H. binnen te dringen zonder dat deze door enig ge rucht werd gewekt De vol gende ochtend deed zij aangif te van diefstal van drie schil derijen, een Engelse tafelklok, een Friese staartklok, een ko peren melkkan, een koperen fcuikkammetje, een doublé armbandhorloge en twee ket tingen met cultivé parelen. Zi5 schatte de totale waarde op 10- duizend gulden, maar de poli tie houdt er rekening mee dat deze nog wel een stukje hoger zal liggen. De nacht voor deze inbraak werd uit een woning aan Louis Zimmermannplein een zilveren antiek theestel ter waarde van 6-duizend gulden ontvreemd, een zilveren schaal waai.. geld lag (totaal waarde: 15 honderd gulden), bovendien werd uit de kelder box van de woning een beeld gestolen. Dankzij de meevallers van vo rig jaar durft het college van B en W voor volgend jaar meer risico's aan. Het wordt niet no dig gevonden om de belastin gen meer dan trendmatig le verhogen. Dat geldt ook voor de watertarieven, die slechts met drieënhalve procent stij gen. Had het waterbedrijf kos tendekkend willen zijn, het geen in principe een politiek uitgangspunt is, dan hadden de watertarieven met bijna tien procent omhoog moeten gaan. Dat kan echter voorko men worden door een deel van het gunstige saldo van 1978 te gebruiken om het ge calculeerde tekort op het wa terbedrijf te dekken. De gemeenteraad heeft zich er vorig" jaar voor uitgesproken het saldoreserve, dat de ge meente in de loop der jaren tot maar liefst 14 miljoen gulden is opgelopen, verder aan te spreken en de saldireserve af te bouwen. Schiedam Mêt de ge meentebegroting zal de raad ook het werkpro gramma voor B en W be spreken, dat dit weekend eindelijk verschenen is. Meer dan een jaar, nadat de PvdA en het CDA een coalitie aangingen, is het college werkprogram op tafel gekomen. Voor een deel van dè PvdA was het uitblijven van dit werkprogramma vorige maand aanleiding om tegen de meerjarenbe groting voor de periode tot 1984 te stemmen. In de overeenkomst tussen bei de partijen stond immers, dat deze beleidsstukken gezamenlijk behandeld zouden moeten worden. De tegensputterende soci alisten verweten het CDA, dat voor de meerja renplanning stemde, e- venals de wethouders, zich niet aan de samen werkingsovereenkomst te houden. Daarna hebben CDA en PvdA nog onderling con tact gehad over de behan deling van het college- werkprogramma, dat nu samen met de gemeente begroting beoordeeld zal worden. Van Leyden Gaelstraat: Vlaardingen Een door de bewoners van de Van Leyden Gaelstraat en omgeving uitgevoerde actie ter beveiliging van hun straat heeft slechts kort mogen duren. Zaterdag plaatsten de bewoners onder grote belangstelling een aan tal borden dat het verkeer aanmaande toch vooral wat kal mer aan te doen, diezelfde nacht echter haalde de politie de borden weg. Een zaklopertje tijdens de Unicef-pretmarkt in Vlaardingen In het Maassluise Koningshof vonden kinderen van allerlei na tionaliteit eikaar. Zaterdag werd daar een speciale aan het kind gewijde manifestatie geopend. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt sender extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad^ Aa«3cö<3 YJo°OÏ>lOV te^°oCk' iLiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiKimHiii S Het internationaal Jaar van het Kind komt op H sang. In Maassluis, waar men trouwens al veel aan dit aan het kind gewijde jaar heeft gedaan, en Vlaardingen werden het H afgelopen weekeinde gro- te manifestaties gehou- den. Zo vierde Maassluis in Koningshof de opening van een speciale week en werd in de Vlaardingse f= Lijnbaanhallen een Uni- H cef-pretmarkt gehouden. SE Beide manifestaties trok- ken een grote schare be- langs tellen den. De Maassluise Jaar van het Kind - manifestatie werd op originele wijze geopend door een twintigtal kinde ren van diverse nationali teiten. Elk kind vormde een onderdeeltje van een grote legpuzzel die, eenmaal vol tooid, de plattegrond van Maassluis liet zien. Voor wethoudster Gré van Eek aanleiding te spreken van „De les van Maassluis". Daarbij doelde zij op het hoopvolle perspectief dat kinderen van welke natio naliteit ook aantoonden dat samenwerken altijd moge lijk was. Tijdens de Unicef-pret markt in Vlaardingen, die zich mocht verheugen in iiiiiiiiiiiiiir/iiininiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiij een overstelpende belang- S stelling, werden de win- S naars bekend gemaakt van f= de fotowedstrijd die georga- niseerd was in het kader van het Jaar van het Kind, De jury zal de grootste moeite gehad hebben om uit 5 die zeshonderd inzendingen g de beste uit te kiezen. Want 5 wat heet „de beste"? Ten- g slotte heeft de jury zich |f maar laten leiden door wat s zij de origineelste inzending 5 vond. Het werd tenslotte de foto van Caroiienne Eygen- raam, die een zolangzamer- hand zeldzaam tafereeltje toont: een kind dat heerlijk met modder aan het =5 knoeien is op de openbare S weg. Zoiets komt zo weinig meer voor, dat de jury be- sloot de foto daarom te be- kronen, .»iiiiiiiiitiifin]iiiiiiii[iiiiifiiniJifmiiiiiiiiiiiiii!ii!Miiiiiiiri!ritiiii!ifiiiiiiiiiiiiiiinimHiiiiiiruit!iuiiii^iniijnnimmiiiiiii!Hmini]Tiiniiiiiiimiii!iij{MiD«iiiiitiiiiiiiiiriiiiiiiiifiiiiiiHiiiirfifiniiimifM. deren de straat op. Onlangs werd een jongetje levensge vaarlijk gewond. Het is nog steeds onzeker of hij er hele maal bovenop zal komen. Er zijn momenteel maatregelen in overweging (zoals het aan brengen van extra verkeers heuvels) die, vooruitlopend op een definitieve afsluiting van de straat, het verkeer moeten temperen. De bewoners ech-- ter, en vooral de ouders van kinderen natuurlijk, lieten we len dat er ook op korte termijn iets gebeuren moet. Ondanks het feit dat de politie de plaat sing van de borden niet door de vingers heeft willen zien, zijn zij van plan ze weer terug te zetten. Al toonde de politie bij na vraag zeker begrip voor de motieven van de bewoners, de officiële reden voor het weg halen van de borden luidde: „dat het nu eenmaal verboden op eigen houtje borden op de openbare weg te plaatsen." Enige tijd geleden gold in de Van Leyden Gaelstraat nog een snelheidsbeperking van 30 kilometer, onlangs echter moest dit verbod opgeheven worden omdat een en ander juridisch niet langer verdedig baar bleek. De Van Leyden Gaelstraat is een gevaarlijke weg. Uit de vlak tegen de rijbaan gelegen woningen schieten vaak kin- Voor de bouw van een In stallatie voor het vervaardi gen van insecticiden en het afvullen van vaten met in secticiden en andere giftige stoffen heeft Dow Chemical Nederland BV bij GS van Zuid-Holland vergunningen aangevraagd op grond van de Wet inzake de luchtveron treiniging en de Hinderwet De installatie moet komen aan de Oude Maasweg te Rotterdam. De vergunningaanvragen lig gende de komende weken ter inzage in de openbare biblio theken van Maassluis - Uiver- laan 20 Vlaardingen - Fran senstraat 6 - en Schiedam - Langehaven 131. Tot en met 5 november kan men schriftelijk bezwaren in dienen bij B en W van Rotter dam. Bezwaarschriften tegen de aanvraag krachtens de Wet inzake de luchtverontreiniging moeten daar ook worden inge diend, maar worden gericht aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Tijdens de hoor zitting die op 26 oktober om 16 uur in het Rotterdamse stad huis aan de Coolsingel wordt gehouden kan men mondeling «bezwaren naar voren brengen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1