SCHIEDAMSCHE COURANT m Grote meerderheid wil koopavond op vrijdag Ik de proef Woningen (65) in Schiedam Zuid krijgen opknapbeurt Goochelaar met milj oénen duikt onder College voert bestek '81 braaf uit' Creatieve kinderen Amro-bank: 'We zijn enorm gepakt' - Enquête consumentenbond Vlaardingen wijst uit: Geen extra huurverhoging Maatregelen voor Van Leyden Gaels traat rif 1 Donderdag 11 oktober 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - k lach ton dienst 144144 - 104de jaargang no. 26467—6 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam „Dat geld lijkt me nauwelijks nog incasseerbaar. We moeten gewoon toegeven, dat we op een enorme manier 2ijn gepakt." De' woordvoerder van de Amro-bank draait er niet omheen de bank moet dankzij de handige bezigheden van een Bre dase directeur een strop noteren van zegge en schrijve twee en een half miljoen gulden. Aangifte heeft de directie nog niet gedaan, „omdat niet eens kan worden aangetoond, dat er sprake is van opzet telijke oplichting." De di recteur, die zijn slag sloeg bij een Schiedamse vesti ging van de bank, is des ondanks toch maar onder gedoken, vooral ook uit angst voor eventuele stap pen van Belgische zijde, waar ook menige instantie zich door hem bij de neus heeft laten nemen. De frauduleuze handelingen bij de zuiderburen zouden hem ettelijke miljoenen Nederlandse guldens heb ben opgeleverd. Superzwendelaar De door de Belgen al als „superzwendelaar" geken schetste Bredanaar diende zich vorig jaar in Schiedam aan als eigenaar van de fir ma Veehallen BV, gespecia liseerd in im- en export van onder meer vlees en paar- detuig. Zijn mei tal van fak- turen ondersteunde verha len deden bij het bankper soneel al vlot een basis van vertrouwen groeien, waar door hij zonder al te veel mceïte fikse geldbedragen los kreeg. „Hij is ontzettend inventief te werk gegaan", vindt men bij de Amro. Door zijn hele presentatie is het de mensen in Schiedam eigenlijk niet in grote mate kwalijk te nemen, dat ze er ingetuind zijn." De directeur wist, nadat hij hel vermogen had losgekre gen, zulke rookgordijnen aan te leggen met bv's en talrijke namen, dat hij nau welijks meer voor een ar restatie in ons land in aan merking komt, zo redeneert men bij de bank. Ook in Belgie wordt gespro ken van een „reusachtige kluwen, die maar zeer moeizaam kan worden ont ward." Voorat overheidsin stanties zouden er, zo luidt de uitdrukking, „met beide voeten zijn ingestapt." De nu gezochte Nederlander moet volgens de Belgische justitie al enige jaren mis bruik hebben gemaakt van faciliteiten in het grensver keer tussen ons land en Bel gie. „Hij is een specialist op het gebied van de btw en het vals invullen van for mulieren. Deze man maakt er een echte warwinkel van", zegt één van de re chercheurs. De meeste recente activitei ten van de directeur zou hij met de firma Witteco heb ben uitgevoerd. In de perio de van juni tot augustus zou hij op volkomen legale wij ze paardetuig naar Belgte hebben getransporteerd en later ten onrechte op de be trokken paperassen runde ren hebben opgevoerd. Ge schat wordt, dat hy in die maanden op de wijze zeker een half miljoen gulden verdiend. Eerder maakte hij gebruik van de firmanaam United Shoe Corporation, Ook toen ging het voorna melijk op valse faktitrpn Deze week had de man voor de Antwerpse recht bank moeten verschijnen, waar dan de reuzefraude tot een veroordeling zou moe ten. leiden. De verdachte liet zich niet zien. Hij was eerder dit jaar in Antwer pen op vrije voeten gesteld na het betalen van een borgsom van vijf miljoen francs. „Wij hopen, dat hij een keer gepakt wordt", zegt de prokureur des ko- mngs in Antwerpen. „Hij staat internationaal inge seind. De Nederlandse re cherche weet dus wat haar te doen staat, als hij gepakt wordt." Uitlevering naar Belgte is niet mogelijk, om dat de man Nederlander is. Vlaardingen De overgrote meerderheid van het winkelend Vlaardings publiek wil de koopavond terug hebben naar de vrijdagavond. Aldus de voorlopige uit slag van een enquête die de werkgroep consumenten bond Vlaardingen op verzoek van het stadsbestuur in stelde. Op een totaal van 745 geldige antwoorden sprak 81 procent van de ondervraagde Vlaardingers een voorkeur uit voor de vrijdag, terwijl slechts 5,5 procent de koopavond op de don derdag wilde houden; 4,8 procent voelde wel wat voor een itiiiiitiiiiiiiiuiüiiiitimiuiiiiuiiiiiiiimimiiiiiiiiiimij afwisselende koopavond waarbij 's zomers de koopavond op donderdag en 's winters op vrijdag gehouden wordt, 8,6 pro cent kon het werkelijk niets schelen of de koopavond op donderdag of vrijdag viel. De steekproef bestond uit een tele fonische enquête waarbij een willekeurige groep mensen, re presentatief voor de bevolking, gevraagd werd naar hun voorkeur. Eerder was uit een onderzoekje van het Koopcentrum Vlaardin gen al gebleken dat ook het merendeel van de winkeliers terug wil naar de vrijdag. Van hen sprak toen 70 procent een voor keur voor die avond uit. Het gemeentebestuur besloot daarop de Vlaard i ngen Hoewel de Vlaardingse gemeenteraad een jaar geleden een anti- Bestek '81 motie heeft aangenomen, voert het college dat bezuinigingsbe leid van de regering toch „braaf" uit. Aldus de strekking van een com mentaar dat het toekom stige raadslid voor de PSP, Leo Zeef. op de pas uitge komen begroting leverde. Letterlijk schrijft Leo Zeef in het onlangs verschenen oktobernummer van Rood Vlaardingen: „In deze mo tie (de anti-bestekmotie van vorig jaar, red.) s" i ook terecht dat met iw groepen uit de bevolking in achterstandssituaties het eerst getroffen worden door de bezuinigingen van Bestek *81." Waarop het aankomend raadslid wijst op een zijns inziens dub belhartige situatie. „Bestek '81 moet voor een belangrijk deel door lokale bestuurders uitgevoerd worden. Ongeacht hun po litieke kleur. Ongeacht dus ook hun visie op Be stek '81. Dit moet voor het Vlaardingse college een frustrerende zaak zijn, zou je zo zeggen." Zeef wijst er vervolgens op dat dit niet het geval blijkt te zijn. Hij concludeert dan: „In de feitelijke collabora tie van het college met Be stek 81 zien wij dat be stuurlijke verantwoorde lijkheid een zaak is die je niet te lichtvaardig op je moet nemen. Enerzijds zien wij het college mach teloos tegensputteren, an derzijds worden deze plan nen braaf uitgevoerd. Zou de PvdA maar niet beter in de oppositie kunnen gaan en de uitvoering van Bestek '81 ook op lokaal niveau overlaten aan de daarvoor verantwoordelij ke partijen?" Op bet plein voor de Koning- shof wapperen de vlaggen van vele nationaliteiten. De speel tuigen die er onder staan ge ven aan dat het hier niet om een congres van grote mensen gaat, maar om een kinderma nifestatie. In het kader van het Internationaal Jaar van het Kind is de Maassluise Ko ningshof deze week het mid delpunt van vele activiteiten. De woensdagmiddag was ge wijd aan de creativiteit. De kinderen konden plak Ken, te kenen, scheuren, verven, boet seren en pottenbakken. De be langstellende ouders konden in die tijd even een kijkje ne men in de grote hal, waar stands alle informatie geven over het kind in de derde we reld, over verantwoorde voe ding, en goed speelgoed. Te vens bestond er gelegenheid om kleine huisdieren te laten keuren, waarbij niet zozeer ge let werd op de raszuiverheid maar meer op de algehele con ditie van het dier en de wijze waarop de kleine bazen en ba zinnen voor ze zorgen. iiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiüiimiiiiiiriiiiuiiiifimmiii 52*. Dil nieuwsblad, waarin u al bot nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie mei het Roderdams Kieuwsblad sopt?1: 3- SchiedamDe 65 woningen aan de Beierlandsestraat (nummer 16 tot en met 30), de Ouddorpsestraat (num mer 2 tot en met 20), de Rozenburgsestraat (nummer 1 tot en met 13) en de Goereesestraat (nummer 1 tot en met 17) worden opgeknapt In het voorjaar van vol gend jaar wordt met de werkzaamheden een begin ge maakt. Dit houdt in, dat de woningen weer voor een periode van tien jaar wind- en waterdicht worden ge maakt. De bewoners zullen na de opknapbeurt geen extra huurverhoging hoeven te betalen. Wel zal de jaarlijkse huurverhoging in rekening worden gebracht bovenwoningen worden gere pareerd. De bewoners mogen zelf kiezen of zij het toilet, dat nu eigenlijk m de keuken staat, willen laten omdraaien waarbij de ruimte die dan vrij komt gebruikt kan worden voor een kast. De riolering 2al in ieder geval worden ver- Onder meer zullen de daken, het raamwerk en deuren van de woningen in Schiedam- Zuid nagezien cn eventueel vernieuwd worden. Verder zullen bij de benedenwonin gen de houten vloeren worden vervangen door betonnen vloeren en de vloeren van de nieuwd, hopelijk nog voor de aanvang van de opknapbeurt De kosten (18.000 gulden per woning, totaal;l,3 miljoen gul den) komen bijna geheel voor rekening van het ministerie. De gemeente zal ongeveer honderdduizend gulden bijdra gen aan de verbetering. De adviezen voor dit project werden gegeven door het Ne derlands Bouwfonds. De reden dat nu een externe adviseur werd uitgenodigd is volgens wethouder Chris Zijdeveld van Ruimtelijke Ordening, dat de gemeente 'ervaring wilde opdoen'. Hoe die ervaring is geweest, kan men pas zeggen als het project is uitgevoerd. consumentenbond te vragen naar de mening van het winkelend publiek. Met de uitslag van de door deze bond gehouden enquête blijkt dat zowel winkeliers als consument in meerderheid de koopavond het liefst op vrijdagavond zien. De avond werd in dertijd verzet op initiatief van de vakbonden, die het verkopend personeel daarmee een vnje vrijdagavond wilden verschaffen. De Vlaardingse werkgroep van de consumentenbond zal de uit slag van de enquête binnenkort aan het college overhandigen. Wethouder Bot, die bij diverse belangengroepering om advies heeft gevraagd, acht de kans dat de koopavond weer naar de vrijdag terug zal gaan „wel degelijk aanwezig." Vlaardingen In de Van Leyden Gaelstraat zullen zo spoedig mogelijk sneïheidsbeperkende maatregelen worden getroffen. Het Vlaardings college heeft gemeentewerken de opdracht gegeven die maatregelen op zeer korte termijn uit te voeren. Daarvoor is een voorlopig krediet uit getrokken van 14 duizend gulden. Concreet behelzen de plannen plaatsing van een aantal „eilandjes" of vluchtheuvels met tussenliggende weggedeelten van ongeveer honderd meter, een gedeeltelijk doorgetrokken streep over het midden van de rijbaan en aparte fietsstroken. De situatie zal een versmalling te zien geven die vergelijkbaar is met de huidige Marnixlaan, waar de verkeerssnelheid nu aanzienlijk ingeperkt schijnt te zijn. Racebaan 1 Behalve deze I maatregelen wil I wethouder Goudriaan I ook de taxibedrijven nog I eens op het hart I drukken dat de Van I Leyden Gaelstraat geen I racebaan is. Mocht er I dan geen verbetering in I treden, liet Goudriaan weten, dan zal er hard ingegrepen moeten worden. In het overleg dat het college met het bedrijfsleven heeft zal een en ander aan de orde worden gesteld. De maatregelen komen nu de omwonenden van de Van Leyden Gaelstraat al herhaaldelijk daarom gevraagd hebben en er enige ernstige ongelukken plaats vonden. De wethouder verklaarde dal de plannen in nauwe samen werking met de bewoners zijn ontstaan. Zo keurden de bewo ners alle voorstellen af, die re novatie van de woningen in hielden. Hierbij moesten de bewoners namelijk extra huur betalen. Het Gemeentelijk Woningbe drijf zal trachten* ervoor te zorgen, dat tijdens de vernieu wingen geen bewoners V2n het zogenaamde BORG-blok elders hoeven worden onder gebracht. Of dit een haalbare kaart is, is volgens de directeu ren J. van Schijndel en P. Ka- lik moeüiik te zeggen. Er be staat een kans dat bij de bene denwoningen enkele vloeren moeten worden uitgebroken. IM S jjl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1