Milieugroepen ageren weer tegen rijksweg 19 fïitm Buurtcentrum Oost zorgt zelf voor inrichting I Gemeenten: laat zien hoe het moet Toonkunstkoor geeft goede uit voering van Die Schöpfung Vrij entree in 'De vier Molens' COIOP ctafèent UzêtT Composter ings - bedrijf ontoelaatbaar wi Tasjesdieven slaan weer toe Druiven vernield Klandestien puin gestort Wam Overdracht opgeknapte school begin december Delfland in nota over energiebesparing:- Het woord aan China Sportvissers te water Parachute springers openen sport complex Lekke benzinetank: lichte paniek Inspecteur ruimtelijke ordening,f namens minister Buitengebied Oost moet beschik baar zijn voor havenaanleg PPNDERDAG 11 OKTOBER 1979 SC/VD/WW 3 Schiedam Een 51-jarige yfouw is dinsdagavond in de Schiedamse Piersonstraat yan haar handtas beroofd. Toen rij de straat overstak, griste de duopassagier van een voorbij razende brom fiets de tas uit haar handen, jje waarde van de tas met inhoud bedroeg ongeveer vijfhonderd gulden. Eerder op de avond deed een 59-jarige vrouw aangifte van diefstal van haar tas. Op de hoek van de Boerhaavelaan en de Snelliusstraat in Schiedam had zij op een bankje gezeten. Enkele minuten, nadat de vrouw was opgestapt, merkte zij dat zij haar tas had verge ten. Teruggekeerd bij het bankje bleek de tas spoorloos. Enkele uren later werd de tas op het politiebureau gebracht. Uit de tas was ongeveer hon derd gulden verdwenen. Hoek van Holland Onbe kenden hebben flink huisge houden in een druivenkas van j,V. aan.de Hoekse Kaapweg. Niet alken werden druiven gestolen, maar ook werd een groot aantal druiventrossen vernield. De schade is aanzien lijk. Hoek van Holland Op een" terrein aan het Oranjekanaal van de firma Zegwaard is 'klandestien puingestort. Tegen 'de ston'ers is inmiddels proces verbaal opgemaakt door de Hcekse politie. Het onderzoek, ingesteld door de politie en de milieudienst van Rijnmond, is nog niet afgerond. P® samenwerkende milieugroepen Midden Delf land hebben opnieuw ernstig bezwaar gemaakt te gen de aanleg van rijksweg 19 (A4). Zij doen dit in een reactie op het structuurschema Verkeer en Ver voer die zij hebben aangeboden aan regring en volksvertegenwoordiging. In die reactie komen de sa menwerkende milieugroe pen tot de conclusie dat de aanleg van de nog immer omstreden weg op grond van de beleidslijnen van de regering zelf onwenselijk is. De groepen menen ook. dat door een sterk sturend be leid bovendien voorkomen moet worden dat de nood zaak tot uitbreiding van de capaciteit tussen Den Haag en Rotterdam ontstaat. Die visie geldt ook de A16 en verbreding van dc A13. Gewezen wordt op een verre van optimaal openbaar ver voer tussen de beide steden, terwijl de wel goed functione rende lijn Rotterdam-Delft- Den Haag slechter is gewor den door het het dit jaar uit dunnen van de dienstregeling. De tramlijn Den Haag-Delft moet worden doorgetrokken naar Delft-Zuid. De voorgenomen verbreding van de bestaande rijksweg 13 bij Delft als een van de vari anten van het structuurplan verkeer en vervoer wordt door de milieugroepen sterk bekritiseerd. Volgens de critici wordt ten onrechte en zonder deugdelijke argumentatie ge steld, dat er een strook van honderd meter breedte aan de oostkant van de A13 nodig is. „Deze afstand", zo zeggen zij, „is op de meeste plaatsen aan wezig. maar een dergelijke verbreding is ruimteverslin dend en plaatselijk zullen dan weggetjes en enkele huizen moeten verdwijnen". Zij vinden dat de extra-weg echter ook in een strook van dertig meter kan worden aan gelegd en benadrukken dat Delft behalve bij de Kruithuis- weg slechts een aansluiting op êén van de wegen nodig heeft., waardoor de ruimte van de huidige aansluitpunten kan worden benut. Tenslotte wordt ten aanzien van de verbreding van rijksweg 13 bij Delft in overweging gegeven van de nieuwe weg een autoweg in plaats van een autosnelweg te maken, „hetgeen ook ruimte- besparend is In de reactie aan „Den Haag" tegen de aanleg van rijksweg 19 worden motieven gebruikt die betrekking hebben op het natuur en landschappelijk ka rakter, de recreatieve aspec ten, het agrarische aspect, de geluidhinder, het kostenaspect en het gevaar van functiever weving van de diverse wegen. Schiedam Het Schiedams Toonkunstkoor wist dat het geen eenvoudige opgave was Joseph Haydn's Die Schöp fung zo te brengen, zoals de componist de materie (chaos, schepping en menszijn) had aangevoeld: een vierstemmig koor, twee sop ranen, twee bassen cn een tenor, alsmede een specifieke orkestbezetting waren Haydn's ingrediënten zoor zijn levenswerk. Hoewel de componist vier jaar aan Die Schöpfung heeft gewerkt, bleek de duidelijk kortere studieperiode van .Toonkunst" toch voldoende om dinsdagavond in de Schie damse Grote Kerk een verant woorde reproduktie te geven van Haydn's meest gelovige periode. „Ik was nooit zo vroom als tijdens het werken aan die Schöpfung. Dagelijks knielde ik neer en bad om kracht", zo schreef de wereld beroemde componist aan rijn vrienden. Het Toonkunstkoor maakte duidelijk het werk zeker aan te kunnen en al had men dan niet alle noodzakelijke solis tenbagage in huis. Hilary Rey nolds, sopraan; Hein Meens, tenor en Marco Bakker als bas-bariton in de rol van Ra phael en Adam, verdienden alle lof. De redelijk bezette kerk ge noot weer zichtbaar van de kwaliteit van het Toonkunst- koor onder leiding van Edwin Wolf, die voor de aanvang van het concert nog even meedeel de, dat het zuiver financiële motieven waren die niet voor een volledige bezetting zorg den. Het enthousiasme was er niet minder om en koor en orkest kunnen terugzien op een goe de uitvoering, die het herhalen zeker waard is. In de Grote Kerk van Schiedam maakte het Toonkunstkoor koor duidelijk Die Schöpfung van Haydn zeker aan te kunnen. xi'4 De school aan de Galileïstraat wordt buurtcentrum. Schiedam—Buurtcentrum Oost'zit nu al ruim drie maan den zonder onderkomen door de felle brand, die eind juni het houten gebouw aan de Fahrenheitstraat verwoestte. Binnenkort gaat daar verandering in komen. Momenteel is een aannemer druk in de weer de voormalige De Savorin Lohmanschooï aan de Galileïstraat een opknapbeurt te ge ven. Als alles volgens plan verloopt, dan zal dc vroegere christelijke school begin december door de gemeente wor den overgedragen aan het buurtcentrum Oost. Dat wil echter niet zeggen dat het bedje voor het buurtcen trum dan is gespreid. De op knapbeurt beperkt zich tot een herindeling en een grove in richting van het zeven lokalen tellende schoolgebouw. Voor de verdere inrichting zat het buurtcentrum zelf moeten zor gen. De gemeente heeft geld uitgetrokken, waarmee het buuurtcentrum de nieuwe huisvesting kan stofferen. Na de opknapbeurt -die onge veer drie ton kost- zal het ge bouw zijn verdeeld in vijf ruimtes, waarin de verschil lende activiteiten van het buurtcentrum plaats kunnen gaan vinden. Tevens zal de in gang worden voorzien van een hellingbaan, zodat ook gehan dicapten in een invalidewagen zonder veel moeite naar bin nen kunnen. Activiteiten Hoewel het buurtcentrum mo menteel niet over een eigen gebouw beschikt, wil dat geenszins zeggen dat er geen activiteiten meer worden ont plooid. De peuterspeelzaal is voorlopig gehuisvest in club huis De Kreek aan de Lange Haven. Daar heeft buurtcen trum Oost een ruimte gehuurd van de Katholieke Stichting Sociaal Culturele Arbeid, waarvan het centrum zelf ook deel uitmaakt. De vrouwen praatgroep draait ook door. In plaats van een vaste ruimte, pralen de vrouwen telkens bij één van de leden thuis. Ook de creatieve groep, de gymnas tiekclub en het overblijflokaal voor schoolkinderen hebben een onderkomen gevonden. Maar het merendeel van de activiteiten, waaronder de be- jaardensoeïöteit en de jeugd club, vallen tussen wal en schip. De staf van buurtcentrum Oost heeft haar tenten opge slagen in de Overschiesestraat 42. bij de federatie van Schie damse instellingen. Daar wordt hard gewerkt aan plan nen voor de inrichting van het nieuwe pand. Ook houdt men zich nu al bezig met de ope ning, die als alles naar wens verloopt, begin volgend jaar zal moeten plaatsvinden. Schiedam Schiedamers die er eens even uit willen kunnen op 21 oktober van 14.00 tot 16.30 uur terecht in De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766. Om de veertien dagen zal het dienstencen trum een middag houden, die zal bestaan uit een muziekprogramma eventueel gekombineerd met een expositie» en een ruilbeurs. De eerste zondag middag zal de organist Breeman het gloednieuwe orgel komen bespelen. Tevens zal de heer Jocker tot eind november zijn tekeningen van Schiedam en omstreken ten toon stellen. Mensen die hun verzameling voor de exposities willen aanbieden, kunnen het dienstencentrum bellen, tel. 70 55 00. ADVERTENTIE De klanten hebben het voor 't vertellen bij hun COOP. En als ze voordeel willen, dan krijgen ze dat ook. Vooral in de dingen van alledag.. Want dit scheelt! Het gas- en elektriciteitsbedrijf Delfland heeft aan de deel nemende gemeenten in hun bedrijven een nota gestuurd, waarin wordt gewezen op het belang van de energiebespa ring, zowel bij de burgers als bij de gemeenten zelf. „Dc energlesituatie in-de wereld is momenteel zodanig verslech terd, dat niet alleen op de lange en middel-lange termijn maatregelen dringend noodzakelijk rijn, maar ook reeds op zeer korter termijn", aldus de bedrijven in de brief. „Door dc verslechterde aan voer van olie Iaat het zich aan zien; dat niet meer valt te ont komen aan verdergaande be- sparingsmaatergelen, die het tot dusver gewende comfort wèl gaan aantasten. Het is geenszins uitgesloten, dat de overheid zelfs tot dwingende besparingsmiddelen moet overgaan, zoals bijvoorbeeld met betrekking tot het weg- ververkeer", vervolgt de nota. „In deze context is het een neiging van velen om bespa rende maatregelen eerder toe te rekenen aan anderen, die in hun ogen energie verspillen, dan aan henzelf. Naarmate de overheid meer gedwongen, wordt maatregelen dwingend voor te schrijven wordt er door het publiek kritischer ge- iet op het energieverbruik van de overheidsinstellingen zelf. Kortom, overheidsinstellingen dienen een goed voorbeeld van energiebesparing te geven om naderen te motiveren". In de nota aan de gemeenten worden een groot aantal mo gelijkheden aangedragen waarin de overheid zelf kan bezuinigingen, zowel op het gebied van de verwarming, als op het gebied van elektriciteit. Zo worden onder meer wee kei ndschakclklokken op de cv-installaties genoemd, een goede isolatie van de gebou wen, het bewuster gebruiken van warm water en het ver korten van de tapleidingen, het aanbrengen vat! automa ten voor de begrenzing van de douchetijd bij sportgebouwen en dergelijke, en het bekijken van de verlichting, zowel de o- penbare als in de gebouwen gebouwen van de overheid. Tot slot wordt het ook als ge meentelijke taak gezien, be sparingen btj anderen te be vorderen. Daarbij denken de energiebedrijven aan bouw vergunningen, bestemmings plannen, subsidieregelingen en andere gemeentelijke taken, waarbij invloed kan worden uitgeoefend. Vlaardingen Nieuwe mo gelijkheden om de bestaan de kerken in de volksrepuhl- kiek China van bijbels en materiële hulp te vooralen hebben ertoe geleid, dat de internationale hulp-en zen- dingsorganisatie Under ground Evangelism een kleurenfilm heeft laten ma ken met het doel de belang stelling te wekken voor het Chinese volk. De film wordt 17 oktober om 20 uur tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Vlaardingen-Zuid, vertoond in de Maranathakerk aan de Pro fessor Mekelstraat. Een mede werker van de stichting Ver volgd Christendom zal een korte inleiding houden en eventuele vragen beantwoor den. De film neemt de kijker veer tig minutenlang mee naar de boeiende en kleurrijke samen leving in het Verre Oosten. Tevens wordt ook aandacht besteed aan godsdienstige en culturele zaken. De film „Het woord aan China" geeft ook een beeld van wat er gedaan moet worden om China van bijbels te voorzien. Hoek van Holland Door nog onbekende oorzaak ziin ter hoogte van het slag in s-Gra- venzande twee sportvissers uit hun boot gevallen en te water geraakt. Eén van hen werd in 's-Gravenzande aan wal ge bracht. de ander de 44-jarige J.R, uit Rotterdam werd opge pikt door de reddingboot Ko ningin Juliana uit Hoek van Holland. Na de doktersonder- zoek en na van droge kleren te zijn voorzien kon hij, even als zijn collega, naar huis gaan. Hoek van Holland Een groep parachutes pringers opent zater dagmiddag om onge veer drie uur het nieu we sportcomplex aan de Lemaireweg te Hoek van Holland. Het derde voetbalveld en de daar bij behorende verlich ting zijn gereed geko men en nu wil het be stuur van de vereniging het complex officieel openen. Na de opening is er een receptie in de kantine, terwijl 's avonds een kaas- en wijnfeest de leden van de ^vereniging naar de kantine zal voeren. Hoek van Holland Een lek kende benzinetank heeft voor enige paniek gezorgd in Hoek van Holland. Maar liefst veer tien brandweerlieden kwamen daarvoor in actie. De benzine stroomde uit een tank van een auto die aan de Harwichweg stond geparkeerd. Aanvanke lijk werd geprobeerd de benzi ne op te vangen in een teiltje, maar toen dat spoedig overliep stroomde de benzine over het wegdek. Omdat brandgevaar aanwezig was, werd de brand weer gewaarschuwd. Die kwam met veertien man om de ben zi nest room te stelpen. De inspecteur van de ruim telijke ordening in Zuid- Holland en Zeeland heeft be zwaar aangetekend tegen de bestemming compostering- sbedrijf voor tuinafval in het plan Buitengebied Oost in Hoek van Holland. Ook heeft hij bezwaar tegen de bestemming tuinbouw onder glas. Het bezwaar richt zich tegen de wijzigingsbevoegdheid van burgemeester cn -wethouders van Rotterdam zoals door de raad van Rotterdam in mei is vastgesteld. Daardoor is het mogelijk voor benw de be- stemming agrarisch gebied te wijzigen in die van tuinbouw met glas en composteringsbe- driif voor tuinafvaL Volgens de inspecteur zijn de wijzigingsbevoegdheden in strijd met een van de voor waarden, die de minister van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening uitdrukkelijk heeft genoemd in zijn besluit van december 1975, waarbij de aanwijzing van de Rijnpoor- thaven werd ingetrokken. De voorwaarde luidde dat in aangewezen gedeelten langs de Waterweg in de streekplan nen Rijnmond en Westland geen mogelijkheid van wijzi ging van de agrarische be stemming toegestaan is. Dit totdat de oorspronkelijk in Rijnmond geprojecteerde wer ken elders uitgevoerd kunnen worden. Volgens de inspecteur biedt het plangebied nog steeds goe de mogelijkheden voor de ont wikkeling van een havencom plex. De behandeling van het bezwaarschrift kan nog enige tijd op zich later wachten. Dit ook omdat de bevoegdheden van de provincie, waaraan het bezwaarschrift oorspronkelijk was gericht, zijn overgedragen aan het openbaar lichaam Rijnmond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3