toon beeld Maud' geen probleem loos vrouwtje Een rustige zondagse wandeling Splien brengt Eros op de planken Gekwetst ben ik cultuur deze week Vrijdagavond in De Teerstoof Nieuwe musical van Carrousel binnenkort in uitvoering Film over John Heartfield De Fakkel treedt op Beelden en aquarellen in Gemeentemuseum Maassluis iONDERPAG 11 OKTOBER 1979 SC/VD/WW 5 Iemand die ongetwijfeld meer over deze aarde te zeggen heelt gehad dan wij mensen, moet ooit de liefde hebben uitgevonden. In de bijbel heet het dat de schep per het niet goed vond dat Adam alleen bleef, waarop uit de rib, waar de feminis ten zo'n moeite mee heb ben, Eva aan zijn zijde iverd gezet. Ook in andere schep pingsverhalen wordt iets dergelijks vermeld. Een on verdeeld succes is de liefde nooit gebleken. Het ontstaan van de hart stocht tussen mensen onder ling is niet iedereen even goed bekomen. Bedrogen geliefden kwijnen nog steeds, zij het nu op Elatka- mertjes in plaats van in de suite, eenzaam weg en de crime passonionel geeft de politie nog immer handen vol werk. Anderen waren wat minder gevoelig of had den het gewoon getroffen, maar die gevallen blijven zeldzaam. Feit is dat Eros ons vanaf hel ontstaan van de wereld in zijn greep heeft gehad. Want hoe op pervlakkig al dat „gedoe" soms cok lijkt, hel zou wet eens dieper kunnen zitten dan vve willen. Morgen, 12 oktober, om 20.00 uur treedt in het Schïedamse zoldertheater De Teerstoof Theatergroep Splien op. Het programma dat de groep brengt kreeg de titel „Ars Armandi" de kunst van het liefhebben. Het stuk is al ouder dan vandaag. In het verleden heeft de groep het, dikwijls met groot succes en een lo vende pers, op de planken gebracht. Het aardige van het geheel is dat artistiek leider en regisseur Cor Ste- delinck als basis voor het stuk een keuze uit de Ne derlandse literatuur heeft gemaakt. Die gedichten en gediehtfragmenten heeft hij vervolgens gedramatiseerd. Via de middeleeuwse eroti sche poezie mankt Splien een tocht naar de liefdesbe leving van de modernere mens. Via de prachtige, on opgesmukte liefdeservarin gen van de middeleeuwse mens, getuige het hierbij af gedrukte gedicht van een dichteres uit die tijd, naar het „verfijnde" liefdesleven van de 17e-eeuwse dichters. Liefhebben als kunst is daarbij het centrale thema. Want blijkbaar gaat dal toch niet allemaal zo van zelf. De teksten worden be geleid door muziek, cos- tuums en attributen uit de tijd dat het gedicht werd ge niet te kunnen verstaan, werd dat nadeel al snel on belangrijk omdat zij (Splien) de taal in muzikale en rit mische vorm brachten en de inhoud met veelbeteke nende en bonte beelden on derstreepten." Overigens komt Splien de zaterdagavond direct vol gend op de „liefdesvoorstel ling" weer terug op het Teerstoof podium. Deze keer met een ge-engageerd pro gramma over de positie van de indianen. Ook Indian Tours van harte aanbevo len. produceerd. Hoewel de laatste tijd ge lukkig wat vaker literaire teksten op de planken wor den gebracht (Poëzie Har dop, Henk van Ulscn bij voorbeeld). zullen veel mensen nog het idee heb ben dat een avondje litera tuur een avondje voorlezen wordt. Bij Splien hoeft u daar niet voor te vrezen. Lees wat een Duitse journa list over „ars amandi" schreef, toch niet iemand die het Nederlands makke lijk zal verstaan. „Hoewel er voor de toeschouwer toch steeds de teleurstelling was de Hollandse teksten net Theatergroep Splien mor genavond in de Teerstoof met „Ars Amandi". Hier een scène tij dens de voor dracht van het middeleeuwse gedicht Het Lied van Heer Halewijn. Een wekelijkse pagina vol informatie over cultuur in de regio. Reacties graag binnen vóór dinsdag. Telefoon: 010 - 352066 Jan Hendrik Bakker Gekwetst ben ik van binnen. Deur wond mijn hertc zo zeer. Van Uwer ganser minnen. Gekwetst zo lank zo meer. Waar ik mi wend. waar ik mi keer 'k En kan gerusten dag noch nachte; Waar ik mi wend, waar ik mi keer, Gi zijt alleen in mijn gedachte. Margaretha van Oostenrijk (waarschijnlijk) 1480 - 1530 De nieuwe musical „Maud" van Carrousel wordt een spektakel dat zijn weerga in Nederland niet kent. Dat klinkt mis schien wat overdreven, maar zij die het duo Ver kade en Bezooijen kennen, alsmede op de hoogte zijn van de kwaliteit van An neke van Geldern's ballet groep en de muzikale kwaliteiten van de Vlaar- dingse muziekpedagoog Dick Borst, weten wat voor vlees zij in de kuip hebben. fiim - passage schiedam, passage, kelly heroes (vanaf 12 jaar), 14.00 en 20,00 uur, dagelijks behalve zondag. - passage bio schiedam, hete meiden uit het koude noorden, (van 18 jaar. harde porno), dagelijks 14.00, 19.00 en 21.15 uur, behalve za terdag-, zondag- en woensdagmiddag. Op die middagen: oom ferdinand en de toverdrank, jeugdvoorstelling. - ozohleu maassluis, pres. steynstraat 2, 12 ok tober, 20.30uur, kung fu slavinnen, exposities - stedelijk museum schiedam, hoogstraat 112, the bank of friendship, eric de me en renó linnartz, elke dag van 1G.0O tot 17.00 uur. - artoteek vlaardingen, oosthavenkade 8, stark vessem. schilderijen en plastieken, maandag i/m vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. - galerie de duig vlaardingen, smalle haven straat 13 schilderijen, ad van stcnis, donder dag 19.00 tot 21.00, vrijdag 14.00 tot 17.00 en zaterdag 13.00 tot 17.00 uur. - gemeentemuseum maassluis, Zuiddijk 1G, vanaf 6 oktober, losca van de haak (plastie ken) en hans sterk (aquarellen), dinsdag t/m zondag 14.00 tol 17.00 uur, donderdagavond 19.00 tot 21,00 uur. - amrobank vlaardingen, veerplein, van 5 lot 30 oktober. Venetië behouden, informatieve expositie onder auspiciën van unesco, - permanente exposties verder in vlaardin gen: archeoruimte (oosthavenkade 42), streekmuseum jan anderson (kethelweg 50) en vjsserijmuseum (westhavenkade 53/54); in maassluis: nationaal sleepvaartmuseum (hoogstraat 1) en gemeentemuseum (Zuiddijk 16) theater - passagetheater schiedam, 9 oktober. 9.30 uur, vrouwenstuk van proloog, „spiegeling", discussie na. - de teerstoof schiedam, nieuwstraat 12; 12 en 13 oktober, 20.15 uur, theatergroep splien, vrijdag: ars amandi. zaterdag: indian tours. - stadsgehoorzaal vlaardingen, schiedatnse- weg: 13 oktober, 20,15 uur, amateurtoneel- groep de fakkel, terug naar de daïweg, 17 ok tober, 14.00 uur, haags sprookjestheater, dag dromen (voor de jeugd). muziek - stadsgehoorzaal vlaardingen, 12 oktober, 20.00 uur, jubileumconcert vlaardtngs man nenkoor, mmv Caroline kaart en hans zomer - passagetheater schiedam. 13 oktober, 10.30, orgelconcert van jan van weelden. - immanuelkerk maassluis, 13 oktober, 20.15 uur, orgelconcert koos bons. -grote kerk maassluis, 14 oktober, 10.00 uur, tijdens open-deur dienst optreden van vlaar dings koor progeza. - grote kerk vlaardingen. iedere donderdag, 12.45 - 13.15 uur, lunchconcert van vaste or ganist aad zoutendijk. diversen - koningshof maassluis, 11 oktober, 20.00 uur, kinderboekenschrijver guus kuyer, lezing - de quibus schiedam, lange haven, 13 okto ber. 21.30 uur, jan van het hof, mime. toneel, muziek, cabaret, „net uit bed". Juist door het wegvallen van die laatste man - Dick Borst werd ziek - heeft Carrousel hel tijdens de repetities niet makkelijk gehad. Gelukkig werd een prima vervanger gevon den in Jaap Boer, dirigent van Havenstad Operette uit Rotterdam. Boer kent het metier volkomen en is enthousiast over de presta ties van Carrousel. Het strekt de vereniging tot eer dat ze de moed niet heeft laten zakken. Inte gendeel. Carrousel tijdens de repetities van „Maud' In het stedelijk museum van Schiedam Heartfield ontwikkelde zich van da- wordt vrijdagavond een film over John daïst tot een scherp politiek kunste- Heartfield vertoond. Heartfields foto- naar. In 1933 moest hij Duitsland ont- montages geven een reflektie op de so- vluchten voor het opkomend fascisme, ciaal-politieke situatie in het Duitsland van lussen de twee wereldoorlogen. Aanvang 20.15 uur, toegang gratis. De Vlaardingse toneelvere niging De Fakkel geeft za terdag 13 oktober een uit voering van „Terug naar de Dalweg". Het stuk werd ge schreven door Willem Cap- teyn. Regisseur was Hans Oosterman.Plaais: stadsge hoorzaal Vlaardingen, tijd: 20,15 uur. Kaarten kosten 7 gulden 50. De repetities, veelal com pleet met koor, orkest, to neel en aanverwante za ken wekten de indruk van meer discipline - er kwam er maar één te laat -, ster ke motivatie en enorme animo om de resultaten van een jaar repeteren aan het publick te tonen. Om van de ene dag op de an dere zonder muzikaal lei der te zitten en dan toch met het programma door durven gaan getuigt van grote zelfbewustheid cn improvisatietechniek. In het Maassluise gemeen temuseum exposeren tot 28 oktober twee kunstena ressen. Tosca van de Haak, bronsplastieken, en Hans Sterk, aquarellen. Het is een heel rustige, beetje traditionele expositie ge worden waar de bezoeker door het totaal van de in richting het gevoel heeft alsof hij een mooie zon dagse wandeling maakt. En dat is dan ook meteen de kracht van de tentoon stelling: de inrichting. Voor Hans Sterk is dit haar tweede tentoonstel ling. Eerder dit jaar expo seerde ze haar aquarellen in Haarlem, Het in. het ge meentemuseum aanwezige werk valt duidelijk uiteen in twee groepen: stillevens en landschappen. In dat laatste onderwerp komt haar persoonlijkheid het meest tot haar recht. Ze heeft een onopvallend en onnadrukkelijke manier van kijken. Aanvankelijk Rijken haar aquarellen van de Bretonse kuststreken een natuurgetrouwe weer gave. Bij nadere analyse echter blijkt dat ze welde gelijk kieurelementen heeft toegevoegd die de voorstellingen nel even boven het gewone plaatje uittillen en een persoonlij ke beleving herkenbaar maakt. Tegen de achtergrond van de ge-aquarelleerde (zee llandschapjes komen de bronzen beeldjes van Tos.- ca van den Haak heel ver rassend uit. Haar onder werp is de natuur. De be eldhouwster heeft gepro beerd diverse vogels in brons te vangen op mo menten die eigenlijk nau welijks vast te leggen zijn. zoals net voordat een vo gel op wi) vliegen. Gestol de bewegingen. Tosca van den Haak moet een scherp oog hebben voor wat de essentie van die ondeelba re ogenblikken is. Jan Hendrik Bakker •ymftxf? De inhoud van de musical vertellen heeft weinig zin. Dat Maud geen probleem loos vrouwtje is wordt echter wel duidelijk. In het stuk zit een brok senti ment, levensvreugde en er komen wat problemen in voor, maar de nadruk ligt toch op vreugdevoile za ken en als geheel moet de musical „Maud" gewoon gezien en gehoord worden. Daartoe heeft Carrousel voorlopig de Vlaardingse stadsgehoorzaal afgehuurd <26 en 27 oktober, 1 en 2 november), terwijl het Schiedamse Passagethea ter 1 december aan de beurt komt. De aquarellen en bronzen combineren verrassend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5